Kapadokya’da Yapılabilecek 10 Aktivite!

Kapadokya o kadar geniş çaplı ve bolluk içinde bir yerdir ki aktiviteler sınır tanımamakta. Sayısız etkinlikle yaşayacağınız harika anlara hazır olun! Hayatta birçok şeyi yapmak için fırsat bulamayabilirsiniz fakat tatil yaptığınız zamanlarda bunları es geçmemelisiniz. Kapadokya adeta sizler için nimet denilecek şekilde yaratılmış gibi olacaktır. Tonla çeşitli aktivite ile aradığınız her şeyi Kapadokya’da bulabilirsiniz. Bu kadar harika bir araya gelmişken değerlendirmeniz kaçınılmaz olacaktır. Ayağınıza gelen fırsatlar ile istekleriniz doğrultusunda hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Çünkü Kapadokya’da yapılacak aktiviteler hayallerinizdeki birçok şeyi kapsayacaktır. Kapadokya da yapılacaklar sınırsız miktarda fazladır diye söylemiştik. Bunlara değinirsek; balon turları, vadi turları, yeraltı şehri ziyaretleri, ATV ve at turları ve harika mağara otelleri bunlardan birkaçı. Kapadokya’da yapılacak şeyler bu kadar fazlayken kafa istirahati kaçınılmaz olacaktır. Ayrıca Kapadokya da kamp yapılacak yerler yönünden bir hayli zengindir. Manzaraya karşı Kapadokya’da yapılacak şeyler gün batımı ile ayrı bir hava kazanmakta. İsterseniz sizler için listelediğimiz Kapadokya’da yapılacak 10 aktivite nedir bir göz atalım.

Kapadokya harika düzeyde doğal oluşumlar ile çevrelenmiştir. Milyonlarca yıllık doğa hareketleri ile şekillenen yeryüzü Kapadokya’yı günümüzdeki görünümüne getirdi. Bunlar yetmezmiş gibi bir de beşeri unsurlar var tabii ki. Bunlara değinmeden geçmek pek doğru olmayacaktır. İnsanlık binlerce yıldır yeryüzünde ve bu süre içerisinde dünyayı şekillendirdiler. Yeri geldi barınak yeri geldi besin kaynağı için yapılar kurdular. Barınak dendiği zaman aklınıza gözle görülür elle dokunulur bir yapı gelebilir. Fakat barınma ihtiyacı için yapılan evler bunlarla kısıtlı değil. Belki de üzerinde yürüdüğünüz toprağın altında bir şehir yatıyordur. Kapadokya’da bulunan Derinkuyu Yeraltı Şehri de bunlardan bir tanesi. Bu kadar büyük bir bölgede bunları görmek sizi şaşırtmamalı. Yerin üstü de yerin altı kadar bolca şey içermekte. Yapılan balon turları ile gökyüzünde gezerken aşınma etkisiyle oluşan harika vadileri görmenizi öneririz. Bütün bunların en iyi haliyle gerçekleştiği yere gidip görmeden gelmek olmaz değil mi? İsterseniz sizler için listelediğimiz Kapadokya’da yapılacak 10 aktivite nedir bir göz atalım.

Kapadokya Balon Turu

Gökyüzünde süzülürken bir sanat eseri gibi oluşan yer şekillerini izlemek ister misiniz? Hem de kuşbakışı Kapadokya bölgesini net bir şekilde hafızanıza resmedebileceğiniz eşsiz bir deneyim olacak. Nevşehir balon turu sıklıkla tercih edilen bir etkinliktir. Kapadokya bölgesine tatile gelen turistlerin bir numaralı tercih ettikleri aktiviteler arasındandır. Bu kadar çok tercih edilen bir etkinlik eminiz ki sizleri de mutlu edecektir. Kapadokya balon turu ne zaman yapılır dersek sadece sabah gündoğumu saatlerinde yapılmakta. Çünkü bu saatler hem hava şartları hem de yoğunluğu engellemek amaçlı faydalıdır. Heyecan verici olduğu kadar harikulade olan bir deneyim olacağına garanti vermekteyiz. Balon turları konakladığınız otelden alınmanız ile başlanır. Sabahın erken saatlerinde otelinizden uçuş bölgesine transfer aracı ile alınırsınız. Transferden önce aranmaktasınız fakat saat çok erken olacağı için uyanamıyorsanız önceden hazırlık yapmanızda fayda var. Daha sonrasında uçuş alanında hazırlıkların tamamlanmasını beklerken kahvaltı edersiniz. Uçuş 50-60 dakika sürmektedir. Uçuşun bitişinin ardından kutlamana alanında kutlamalar yapılır.

Balon turları ile evlilik teklifleri de Kapadokya’da oldukça popülerdir. Organizasyon şirketiyle yaptığınız plan ve anlaşma doğrultusunda teklif hazırlıkları başlar. Normal turda olduğu gibi konakladığınız otelden alınırsınız ve uçuş alanına getirilirsiniz. Kahvaltınızın ardından uçuş başlar ve balon yükselir. Uçuşun 45-50 dakikasında teklif başlar. Dilediğiniz bir yazının yazıldığı pankart açılarak diz çökmeniz beklenir. Alacağınız ihtişamlı cevaptan sonra balon yere iner ve kutlamalar başlar. İsteğinize göre pasta, içecek veya yiyecek getirtilebilmekte. Ayrıca kemancı veya başka müzisyenleri de organizasyonunuza dahil edebilirsiniz. Bu ekstra istekler ve talepler doğrultusunda belirtilen fiyatının üstüne çıkılabilmektedir. Bunları düşünerek hesap yapmanızı öneririz. Uygun bir bütçe ile erken rezervasyon yaparak evlilik teklifinizi Kapadokya balon turu ile yapabilirsiniz.

Kapadokya Balayı

Kapadokya Vadi Turu

Kapadokya’nın çok büyük ve geniş bir coğrafyaya sahip olduğunu daha önce de belirtmiştik. Bununla birlikte birçok aşınım şekli içermektedir. Göz alıcı bu yapılar karşısındakini adeta büyülemekte. Peri bacaları da bunlara çok güzel bir örnektir. Peri bacaları volkanik arazilerde oluşur. Arazinin kolay aşınabilir yapısının üstünde kalan sert ve kolay aşınmayan kayaçları sayesinde aşınmaya rağmen kendini koruyan kubbeler oluşabilmekte. İşte bu yapılara peri bacaları demekteyiz. Kapadokya peri bacaları da genel olarak vadilerde çokça bulunmaktadır. Ancak vadiler bununla da sınırlı kalmayıp fazlasıyla ihtişamı içerisinde bulundurmakta. Kapadokya vadileri bir iki tane diyebileceğimiz kadar az da değil. Gezmeye tatilinizin yetmeyeceği kadar güzel vadiler bulunmaktadır. Vadiler oldukça büyük ve geniştir. Fakat vadilere çoğu zaman arabayla ulaşım sağlayamayacaksınız. Bu engellere rağmen Kapadokya vadileri sizler için oldukça heyecan verici ve huzur kaynağı olacaktır. Bulunan bütün yorgunluk ve stresinizi alacak, sizleri rahatlatacaktır. Bu nedenle, Kapadokya’da yapılacak 10 aktivite arasında vadi turları olmazsa olmazdır. Vadileri gezmeden önce birçok vadi olsa da aralarından en güzellerini araştırmak gerek.

Kızıl Vadi

Günbatımı ve gün doğumuyla yere düşen parlak güneş ışıklarının yerden yansırken kızıl bir görüntü oluşturması sonucu adını almıştır. Güneşin doğuş ve batış saatlerinde muazzam görüntülere imza atan bu vadi gözlerinizi bayram ettirecek. Bakmaya doyamayacağınız dakikalar yaşarken o anların bitmesini hiç istemeyeceksiniz. Yüksek yerlerden güneşin batışını izlerken yerden yansıyan ışıkların parıltılarını görmek sizleri oldukça tatmin edecektir. Ancak bu kadar mükemmel bir manzara eşliğinde fotoğraf çekerek anılarınızı ölümsüzleştirmek isteyebilirsiniz.

Kapadokya'da Yapılacak 10 Aktivite

Cappadocia Red Rose Valley

Aşk Vadisi

Diğer vadilerden kendisini ayıran en büyük özelliklerinden birisi kesinlikle hikayesidir. İki düşman sülaleden birbirine aşık olan gençlerin hikayesini anlatmaktadır. Bu gençler bölgede efsaneleşmiş ve gelen ziyaretçilerin dikkatini son derece de çekmişlerdir. Aşk Vadisi Nevşehir/Göreme’de bulunmakta. Tabelalarda Bağıldere olarak da geçmektedir. Birbirine aşık olan çiftlerin Kapadokya’ya geldikten sonra görmeden gitmek istemeyeceği önemli noktalardan birisidir Aşk Vadisi.

Kapadokya Aşk Vadisi

Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi Aksaray/Güzelyurt bölgesinde bulunmaktadır. Vadi boyunca onu yaran bir çay bulunduğu için etrafa huzur verici bir tonda ses yaymakta. Melendiz Çayı vadiyi dolaşan insanların kulaklarına bir melodi olacak şekilde tınlamaktadır. Bölgeyi ziyaret eden insanlar vadiyi dolaşma eşliğinde bu melodiyi dinleyerek negatif enerjilerini ve streslerini geride bırakmaktadırlar.

Kapadokya'da Yapılacak 10 Aktivite

Kapadokya Ihlara Vadisi

Kapadokya At Turu

Kapadokya’da yapılacak 10 aktivite arasında en popüler olanlardan biri de at turudur. Kapadokya’da bir araç ile seyahat yapmak elbette ki daha konforlu olacaktır. Fakat altınızda araba yerine at olduğunu düşünsenize. Kapadokya at turu çok tercih edilen bir etkinliktir. Çünkü vadi ve benzeri yerlerde gezdiğiniz sırada bölgeye araç ile giremeyeceğiniz için at üstünde gezinizi gerçekleştirebilirsiniz. Atlar yüzyıllardır evcilleştirilmiş uysal varlıklardır. Türkler de tarih boyunca atlar ile iç içe olmuş ve her daim yanlarında bulundurmuşlar. Bölgede eski zamanlarda çok fazla kullanılan atlar zamanla yerini arabalara ve ATV tarzı araçlara bırakmışlar. Buna rağmen varlığını yitirmemiş ve hala tatile gelen insanlar tarafından kullanılmaktalar. Hem uygun fiyatları hem de eğlenceli bir deneyim ile at turları zevkli bir aktivitedir. Atlar birçok yerde kullanılmakta fakat en çok vadilerde tercih edilmektedir. At turları 4 saate kadar yapılabilmektedir. At kiralamalarında kask ve bone verilmekte, at binmede tecrübeli bir rehber size eşlik etmektedir.

Kapadokya ATV Turu

Atlar ve arabalardan sonra sıra ATV turlarına geldi. ATV’ler motorlarla arabaların karışımı diyebiliriz. ATV hem özgürce rüzgarla karşılaşabileceğiniz bir biniş imkanı hem de dört teker üzerinde gitmenizi sağlayacaktır. ATV kiralamalarında saatlik ücretler alınmaktadır. 1-4 saat arası kiralama yapılabilmekte. ATV kiralama ücretine kask ve bone dahildir. Ayrıca bununla birlikte yanınızda tecrübeli bir rehber size eşlik edecek. Vadileri ATV ile gezerken rahatınıza bakacak ve unutamayacağınız anıları hafızanıza yer etmiş olacaksınız.

Kapadokya'da Yapılacak 10 Aktivite

Kapadokya ATV Turu

Kapadokya Deve Turu

Daha önce yapmadığınız bir deneyim olma ihtimali çok yüksektir. Kapadokya ziyaretinizde deve binenleri görmeniz mümkündür. Deve kiralamaları Kapadokya’da sıklıkla gerçekleşmekte. Hörgücü olan bu hayvanlar vadi turlarında önemli bir yer kaplamaktadır. Hem binişinin zevkli hem de eşsiz olması deve turlarını eğlenceli yapmaktadır. Gündoğumu ve günbatımında gerçekleşen turlar 1.5-2 saat civarında gerçekleşmektedir. Ayrıca gün içinde de 1-2 saatlik turlar mevcuttur. Çocuğunuzla birlikte iki kişi tek bir deveye binerseniz 0-6 yaş aralığına ücretsiz ve 7 yaş ve üzerine %50 indirim olacaktır. Ancak turlarda iki kişinin ağırlığının 140 kg’dan fazla olmaması gerekmekte.

Kapadokya Türk Gecesi

Kapadokya dendiğinde akla şüphesiz ki Türk Gecesi gelmektedir. Ayrıca Kapadokya’da kışın yapılacaklarda da önemli bir yer tutmaktadır. Özenle yapılan Türk Geceleri yabancı turistlere kültürümüzü ve milletimizi tanıtmak için düzenlenen bir eğlence etkinliğidir. Yemekler yenir, şarkılar söylenir ve milli danslarımız oynanır. Genelde saat 20.00’da başlayan gece 23.30-00.00’a kadar sürmektedir. Fiyatlara otelden transfer ücretleri dahildir. İsterseniz etkinliğe yemekli olacak şekilde katılabilirsiniz. Fiyata limitsiz yerli içki ve kuruyemiş-meyve dahildir. Türk Gecesi’nin yapıldığı bazı restoranlar dersek bunlar; Evranos, Uranus, Yaşar Baba ve Halayhan olacaktır. Kapadokya’da gece yapılacaklar listenize Türk Gecesi’ni ekleyebilirsiniz.

Kapadokya Yeraltı Şehri Turu

Yerin üstünde gözle görebildiğimiz birçok yapı bulunmaktadır. Fakat unuttuğumuz bir şey var ki bir dönem yerin altında da yaşam vardı. Kapadokya’da birden fazla yeraltı şehri bulunmaktadır. Her birinin kendine özgü hikayesi olsa da aralarında en popüleri Derinkuyu Yeraltı Şehri diyebiliriz. Derinkuyu Yeraltı Şehri’nin tarihi M.Ö 3000 yıllarına dayandığı düşünülmektedir. Zamanında ölümden kaçan bir halkın yeryüzünde sığınacak bir yer bulamamaları üzerine yerin altına sığınışlarının eseridir. Binlerce insanı ölümün elinden yaka paça çekip aldığı için onu özel kılmakta. İsmini hakikatten de içinde bulundurduğu bayağı derin bir kuyudan almakta. Hayli bir geniş olmasından dolayı daha birçok katı ziyarete açılmamıştır. 8 katı gezilebilmekte olan bu yeraltı şehrinin derinleştikçe geçitleri daralmaktadır. Kapadokya da 10 aktivite diye sıralamamız gerekirse yeraltı şehri turlarını kesinlikle öneririz.

Kapadokya'da Yapılacak 10 Aktivite

Kapadokya’da Yapılacak 10 Aktivite

Kapadokya Jeep Safari Turu

Safari dendiğinde aklınıza börtü böcek gelecektir. Fakat daha nezih ve sakin bir jeep safari turu yapabilirsiniz. Kapadokya Jeep Safari turu seçilebilecek 2 farklı rotadan yapılabilmektedir. İlk rotada Ortahisar Kalesi’nden Üzengi Vadisi’ne, oradan da Pancarlık Kilisesi’ne ve ardından Şahin Tepesi’ne gelerek tur sonlanır. Diğer rotada ise Aşk Vadisi ziyaretinin ardından Ortahisar Kalesi’ne gelinir. İki bölge arasında birkaç yere daha uğranır ve zaman kalırsa Üzengi Vadisi ziyaret edilir. Turlar 2 saat sürmektedir. Araç fiyatı üzerinden kiralandığı için binen kişi sayısının bir önemi yoktur. Bu yüzden kişi başı ücret olmadığı için sabit fiyat ödenmekte. Fiyata otel transferi, şampanya, kask-eldiven, ve tecrübe sahibi rehber dahildir.

Kapadokya'da Yapılacak 10 Aktivite

Kapadokya’da Yapılacak 10 Aktivite

Kapadokya Klasik Araç Turu

Eğer araç tutkunuysanız arabalarla iç içesinizdir. Birçok araba hoşunuza gidecektir fakat eski model klasik araçlar kadar gitmeyecektir. Bu kadar özel araçlarla gezmek ister miydiniz? Hem de muazzam manzaraların oluştuğu bir vadiye eşlik ederek… Kapadokya klasik araç turları vadi turları sırasında çokça tercih edilen bir aktivitedir. Bununla birlikte Eski model Amerikan tarzı araçlar ile vadi turunuzu gerçekleştirirsiniz. Ayrıca klasik araçlarla yapılan evlilik teklifleri de Kapadokya’da oldukça popülerdir. Ancak bütün bunları göz önünde bulundurarak klasik araç turunu yapmanızı önermekteyiz.

Kapadokya Kilise Turu

Kapadokya da birçok yapı bulunmaktadır. Fakat Bunlardan en çok tarihi iz barındıranlardan biri de kiliselerdir. Kiliseler yüzyıllar önce bölgeye gelen ilk Hristiyanlar tarafından inşa edilmiştir. Kimisi bir vadinin içine kimisi ise merkeze yakın kurulmuştur. Ancak keşke zaman olsa da her birini tek tek gezsek desek de maalesef ki kilise sayısı oldukça fazladır. Fakat bunlara başlıca örnek vermek gerekirse; Yılanlı Kilise, Karanlık Kilisesi, Direkli Kilise, Haçlı Kilise ve Aziz Gregorius Kilisesi’dir.
Kapadokya’da hayalinizdeki birçok etkinliği gerçekleştirebilirsiniz. Fakat sizler için listelediğimiz Kapadokya’da yapılacak 10 aktivite tatiliniz boyunca yapmaya değecek ve size yetecek şeyler olacaktır. Ayrıca Kapadokya’da kahvaltı yapılacak yerleri, akşam yemekleri ve konaklayabileceğiniz mağara otelleri araştırarak konforunuzu arttırabilirsiniz.
Leave A Comment