Kapadokya Vadi Turları

Gelin Kapadokya vadi turları ile Kapadokya’yı adım adım tanımaya çalışalım. Yüzyıllar öncesinde birbirine delicesine âşık olan doğa ve tarih el ele vererek bugün ki Kapadokya’yı yaratmışlar adeta.  Her bir köşesinde bu mükemmel bir var oluşun eserini taşıyan Kapadokya’yı her gün defalarca gezseniz de keşfedecekleriniz sizi şaşırtmaya devam edecektir.

Bir çok medeniyete beşik olan Kapadokya’nın eski adı Katpatuka‘dır. Dilimize Kapadokya olarak yerleşmiş ve “Güzel Atlar Ülkesi” demektir. Kayseri’den Niğde’ye, Nevşehir’den Aksaray’a geniş bir coğrafyayı kapsayan tarihteki adıyla Katpatuka; sakınıp sakladığı tüm hikayeleri ile, merhametiyle koruduğu insanların terk edilmiş köyleri, doğal güzellik kavramının sınırlarını zorlayan vadileri, üzüm bağları, şarapları ve daha nice ev sahipliği yaptığı zenginlikleriyle onu görmeye gelenleri kendine âşık etmeye devam ediyor. Kapadokya’yı anlatmaya kelimeler yetmez. O nedenle gidip görmenizi tavsiye ederim. Gelin Kapadokya’yı genel hatlarıyla biraz tanımaya çalışalım.

Kapadokya Vadi Turları Rotaları

Salvador Dali tabloları misali sürreal bir gerçekliği özümsemiş Kapadokya vadilerinde, sarı, pembe, boz renklerindeki Peribacalarına bakarken kendinizi bir tabloda gibi hissedebilirsiniz. Ayrıca gökkuşağının tüm renklerini dünyanın başka hiçbir yerinde göremeyeceğiniz güzellikte gün batımında ve gün doğumunda görme zevkinin doruklarına da burada erişeceksiniz. Tüm bu zevklere erişmenin birçok yolu var tabi ki. Kapadokya Balon Turu, Kapadokya ATV turu, Kapadokya At Turu ve bir de Kapadokya Vadi Yürüyüşleri bunların başında yer alıyor.

Kapadokya vadi turları dediğimizde aklınıza ilk gelmesi gereken yer Uçhisar olsun. Nerdeyse tüm turların oldukça merkezi bir konumda olan bu bölge başlıyor. Oldukça yüksek bir konumda olmasından dolayı Kapadokya’nın en ünlü manzaralarını ayaklarınızın altına seriyor. İşte bu manzaraların bazıları şunlar;

-Paşabağ- Bozdağ Rahipler Vadisi (Monks Valley)

-Zelve Vadisi ve Açık Hava Müzesi

-Devrent Hayal Vadisi (Imagination Valley)

-Güvercinlik Vadisi (Pigeon Valley)

-Aşk Vadisi (Love Valley)

-Kızılçukur Vadisi (Red Valley)

-Güllüdere Vadisi (Rose Valley)

-Kılıçlar Vadisi (Swords Valley)

-Ihlara vadisi

-Zemi vadisi

-Meskendir vadisi

-Manastırlar vadisi

Kapadokya Vadi Turları

Kapadokya Vadi Turları Nerede

Paşabağ Rahipler Vadisi

Avanos ve Göreme arasında bulunan en çok ziyaretçi ağırlayan vadilerin başında Paşabağ-Bozdağ Rahipler Vadisi geliyor. Adından da anlaşılacağı gibi rahiplerin, keşişlerin inzivaya çekildiği bölgedir. Burada vadi yürüyüşü yapmanın en güzel tarafı Kapadokya’yı yüksekten izleyebilmenizdir. Ayrıca yürüyüş yapmanın oldukça keyifli olduğu bu vadi, karşınıza kayaların içine oyulmuş çok sayıda şapeller, kiliseler ve manastırlar çıkaracak.

Paşabağ Vadisi Nerede?

Zelve Açık Hava Müzesi ve Çavuşin Kasabası arasında Zelve Yolu üzerinde yer almaktadır. Özel araçlar, turlar dışında minibüslerle de bu bölgeye ulaşım sağlamak mümkün. Ayrıca nerdeyse tüm vadilere girişte 15 ile 45 TL arasında bir ücret alıyorlar.

Devrent Hayal Vadisi

Adını tıpkı bir deveyi andıran kaya şeklinden alıyor.  Son derece gerçek dışı denecek kadar farklı şekilde kaya oluşumları bulunan bu vadi, bu özelliği ile ziyaretçilerinden tam puan alıyor. Bu vadide yürüyüş, at turları oldukça keyifli vakit geçirmenizi sağlıyor.

Dervent Vadisi Nerede?

Ürgüp yolu üzerinde bulunan bu vadi, Zelve Açık Hava Müzesini geçtikten hemen sonra geliyor. Özel araçlar, turlar dışında minibüslerle de bu bölgeye ulaşım sağlamak mümkün.

Zelve Vadisi ve Açık Hava Müzesi

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan, Zelve Vadisi Ören Yeri ve Açık Hava Müzesi ziyaretçiler arasında en popüler bölgelerdendir.  Bununla birlikte peribacalarının diğer bölgelere nazaran daha yoğun olduğunu sizler de gözlemleyeceksinizdir.  Zelve Vadisinin bir diğer özelliği ise Hıristiyanlığın ilk olarak burada yayılmaya başlamasıdır. Bu vadide yürüyüşe çıkmayı düşünürseniz güneş kremi bulundurmayı unutmayın. Diğer bölgelere göre daha az yeşil olmasından güneş ışınlarına daha fazla maruz kalabilirsiniz. Hatta mümkünse güneşin batmasına yakın bir zamanda yürüyüşe çıkmanızı tavsiye ederim.

Zelve Açık Hava Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Göreme ve Avanos arasında bulunan Zelve Açık Hava Müzesi, Yol üzerinde Paşabağ Vadisi sapağından girdiğinizde yolun sonunda kalmaktadır. Zelve Vadisi için özel olan bu yol sadece Açık Hava Müzesine ve Zelve Vadisine çıkmaktadır. Aynı şekilde yol Ürgüp’e de bağlanmaktadır. Özel araçlar, turlar dışında minibüslerle de bu bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca bölge girişinde bir de otopark bulunuyor.

Kapadokya Vadi Turları-Kapadokya Vadi Yürüyüşleri: Güvercinlik Vadisi

Kapadokya vadi turları, gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken yerlerin başında Güvercinlik vadisi geliyor. Güvercinlik vadisinin eski sakinlerinin güvercinlerin konaklaması için peribacalarını oyarak yaptıkları yuvaların olduğu vadidir. Güvercin gübrelerinin üzüm yetiştirmedeki etkisini keşfeden üzüm yetiştiricileri bu gübrelere en kolay şekilde ulaşmanın yolunu güvercin yuvaları olarak görmüşler. Sonuç olarak kayalara bugün hayranlıkla bakakaldığımız güvercin yuvalarını oymuşlar. Bununla beraber güvercin yuvalarının cephelerinin bezemelerle süslü olması da bölgenin göze çarpan başka bir özelliği. Yokuş aşağı bir yapısı olduğu için yürüyüş severlere oldukça kolaylık sağlıyor. Siz, bu cıvıl cıvıl vadide yürüyerek tepelere çıkacak, nazar boncuklu ağacın yanında manzaranın tadını çıkarıyor olacaksınız. Özel araçlar, turlar dışında minibüslerle de bu bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Aşk Vadisi

Tahmin edebileceğiniz gibi bu eşsiz vadinin bir hikâyesi var. Düşman iki köyün gençleri birbirine âşık olurlar. Ama köylülerin düşmanlıkları o kadar katıdır ki gençlerin aşklarına anlayış göstermezler. Buna rağmen aşklarını yaşamakta ısrarcı genç kızımız ve oğlumuz evlenirler. Köylüler bu durumdan sonra bu gençlere daha da öfkelenirler ve ne yazık ki onları öldürürler. Bunun üzerine tanrı bölgede yaşan insanları cezalandırarak taşa çevirir. O gün bugündür bu vadi Aşk Vadisi olarak anlatıla geliyor. Özellikle çiftler için oldukça romantik ve popüler bir yer olduğundan evlilik teklifi gibi etkinliklerde ilk sıralarda haklı yerini alıyor. Yaklaşık olarak yürüyerek 2-3 saat gibi bir zaman diliminde gezebileceğiniz bu vadide gün batımının en güzel halini görebilirsiniz.  Bununla beraber Kapadokya vadi turları içinde Balon turu, Cip turu, ATV turu gibi aktiviteleri bu vadide deneyimleyenler arasında oldukça beğeni kazanıyor.

Kızılçukur Vadisi

Sanırım güzel bir gün batımı manzarasının hayranı olmayan yoktur. Kızıl çukur vadisinde gün batımında durun ve biraz soluklanın. Bu görsel şölenin tadını çıkarın. Bu vadide yürüyüş yapmak isteyenler Ortahisar yönünden giriş yaptıklarında tepeden iç kısımlara rahatça ulaşacaklardır. Adından da anlaşılacağı üzere buradaki peri bacaları kızıl renktedirler. Vadiyi gezerken Haçlı Kilise’ye, Üzümlü Kilise’ye ve bir de Direkli(Kolonlu) Kilise’ye de mutlaka uğrayın. Bölgede Balon Turu, At Safari Turu ve ATV turu aktiviteleri oldukça rağbet görüyor.

Kapadokya Trekking: Güllüdere Vadisi

Göreme ve Çavuşin Köyü arasında bir yerde bulunan Güllüdere Vadisi adını, Güneşin tatlı ışıklarıyla gül rengine dönüşen kayalarından alıyor. Vadinin içerisinde çok sayıda kilise bulunuyor. Ayrıca Yovakim – Anna Kilisesi, çok nadir bulunan bir Meryem Ana freskine sahip olmasıyla ön plana çıkıyor ve oldukça fazla ziyaretçinin ilgisini çekiyor. Bu bölgede ziyaretçiler doğa yürüyüşleri, trekking gibi aktiviteleri tercih ediyorlar. Ayrıca fotoğraf meraklıları bu doğa yürüyüşü aktivitesi ile eşsiz kareler yakalayabilecekler.

Kapadokya Vadi Turları Kılıçlar Vadisi

Kılıçlar vadisi için Kapadokya kültürünün bir minyatürü diyebiliriz. Kılıç şeklindeki baca bölgeye adını veriyor. Ayrıca ATV turlarına ve At Turlarına katılanların da uğrak yerleri arasında yerini alıyor. Diğer vadilerde olduğu gibi burada da kiliseler var. Son olarak vadiyi görmeye gelenlere bu kiliseleri de görmelerini tavsiye ederim.

Meskendir Vadisi

Adını vadinin içindeki Meskendir Kilisesinden alıyor. Yaklaşık 4400 metrelik bir uzunluğa sahip olan vadi, Ortahisar’dan Çavuşin Köyüne kadar uzanıyor. Vadide ayrıca At Safari turu ve ATV turu da yapılıyor.

Ihlara Vadisi

Kapadokya vadi turları içinde yürüyüş yapmanın yaz- kış zevkli olabildiği nadide yerden biri de Ihlara vadisidir. Ayrıca 14 kilometrelik bir uzunluğa sahip olan bir yürüyüş parkuru bulunuyor. Hatta o kadar ünlü ki yürüyüş festivali dahi yapıyorlar. Vadinin enfes manzarasının içinde hayranlığınızı sizi alıp götürürken vadiye inmek için karşınıza merdivenler çıkıyor. Sonuç olarak bu merdivenler sizi kalbinizin ritminden yakalayıp suyu en fazla diz boyuna gelen Melendiz nehrine çıkarıyor. Vadi sadece doğal güzelliğiyle kalmayıp Fresklerin süslediği, tarihi yapılarla da kalbinizi çalmayı başarıyor.

Ihlara Vadisi boyunca yürüyüş yaptıktan sonra eski bir Anadolu köyü olan Belisirma köyüne varıyorsunuz. Ayrıca yorgunluğunuzu atabileceğiniz nehir üzerinde kurulu oturma yerleri ile güzel bir restoran sizi karşılıyor. Vadi yürüyüşünüzün sonunda Yaprakhisar köyü ve Selime Manastırı’nı da görmeden gitmeyin derim. Peki Ihlara Vadisi nerede, Nasıl gidilir diyecek olursak.

Ihlara Vadisi Nerede, Giriş Ücreti Nasıl Gidilir?

Ihlara Vadisi Türkiye’nin Aksaray ilinin Belisırma Kasabası sınırları içinde bulunmaktadır. Kapadokya bölgesi ulaşım açısından oldukça rahattır. Turistik bir bölge olan Kapadokya içerisinde tarihi yerler ve sit alanlarına ulaşım oldukça kolaydır. Aksaray merkezden Güzelyurt ilçesinde doğru yola çıktığınızda yolculuğunuzun sonlarına doğru Belisırma kasabasına geldiğinizde Ihlara Vadisi tabelasını görebilirsiniz. Ihlara Vadisi Giriş ücreti 2022 yılında 55 TL’dir ancak müzekart geçerlidir. Müzekart’ı ören yerlerindeki gişelerden yıllık şekilde edinebilirsiniz. Ayrıca buraları ziyaret etmek için bir tur acentesiyle anlaşabilirsiniz.

Zemi Vadisi

Bir diğer yürüyüş parkuru ise Zemi Vadisi. 5600 metre uzunluğundaki bu parkur. Sonuç olarak doğa yürüyüşü severler için çok iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Engebeli arazisi ile oldukça zorlu bir parkur. Ancak Zemi Vadisi, hem doğal hem de kültürel güzelliği ile trekking severleri adeta başka bir dünyaya götürüyor.

Manastırlar Vadisi

Başka bir yürüyüş parkuru ise az bilinen ancak son derece keyifli saatler sunan Manastırlar Vadisi parkurudur. Bu vadi Aksaray’a bağlı Sivrihisar köyü ile Güzelyurt arasında konumlanıyor. Sonuçta vadiyi gördüğünüzde Ihlara vadisinin minyatürü ile karşılaştığınızı düşüneceksiniz. Manastır Deresi Vadinin tam ortasında yer alıyor. Vadi yürüyüşüne Vadi Yürüyüşüne Sivrihisar Köyünden başlamanız gerekiyor. Bununla beraber Parkurunuzun uzunluğu yaklaşık olarak 8 km’dir.

Gomeda Vadisi

Görünüşüyle kendine hayran bırakan bu vadi adını Gomeda Harabelerinden alıyor. yemyeşil doğası, hayal gücünün sınırlarını zorlayan kaya oluşumları görenleri şaşkına çeviriyor. Ürgüp’e 5 km mesafede bulunan Gomeda vadisi 1,5 km’lik yürüyüş parkuru ile yürüyüş severlere eşsiz dakikalar yaşatmayı vaat ediyor. vadinin devamında yer alan ve Üzengi olarak bilinen bölgeyle birlikte 6 kilometrelik bir yürüyüş parkuru ile spor severleri mutlu etmeyi başarıyor. Kapadokya’yı ziyaretleriniz sırasında bu vadiyi de görmeden gitmeyin derim.

Son olarak şunları da eklemek yerinde olacaktır. Tüm bu eşsiz güzelliklere özel araçlarla veya minibüslerle ulaşım sağlayabiliyoruz. Ayrıca vadi girişlerinde 15 ile 45 TL arasında değişen giriş ücretleri alınıyor.

Kapadokya Vadi Turları Rezervasyonu

Nevşehir Kapadokya bölgesi yürüyüş yapmak için en güzel yerlerdendir. Tek başınıza veya sevdiklerinizle romantik veya eğlenceli yüüryüşler gerçekleştirebilirsiniz. Kapadokya Vadi Turları rezervasyonu için htrbalonturu.com ile iletişime geçebilirsiniz.

Leave A Comment