Kapadokya Balonları

Kapadokya balon turu, tarihin, doğanın mükemmel bir uyum içinde harmanlandığı Kapadokya’yı, bir de kuş bakışı görmek isteyenler için  siz misafirlerini bekliyor. İnsanlığın ilk çağlarından itibaren pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan Kapadokya, peribacalarına oyulmuş kiliselerinden, manastırlarından, yeraltı şehirlerinden, güvercinliklerine kadar pek çok doğal ve tarihi güzelliği içinde barındırıyor. Meraklı, heyecanı seven, hissederek, deneyimleyerek, anda kalmayı benimseyenler Kapadokya balon turu, Kapadokya ATV turu, Kapadokya At Turu gibi aktiviteler tam da size göre.

Kapadokya’nın diğer bölgelerden farklı olarak etrafındaki sıra dağlar bölgeyi mükemmel bir balon pisti haline getiriyor. Kapadokya’nın sahip olduğu bu coğrafi ayrıcalık sıcak hava balonlarının rahat bir şekilde manevra yapmasına, yüzlerce sıcak hava balonunun aynı anda birbirine çarpmadan uçmasına imkân sağlıyor. Böylelikle misafirler, Kapadokya balon turunun tüm güzelliklerini bütün yönleriyle keşfetme şansına erişiyorlar.

Sıcak hava balonu hangi kısımlardan oluşur?

Sıcak hava balonları kubbe, sepet ve ısıtıcı sistem olmak üzere üç bölümden oluşuyor.

Kubbe: Balonun ta kendisidir. Bu kısım, hava ile kubbe içindeki gazların birbirine karışmayacak, balonun güneşten ve ateşleyiciden etkilenmeyecek şekilde nomex adı verilen sağlam bir kumaştan yapılmaktadır.

Sepet:  Hasır, alüminyum veya cam elyafıyla yapılan, misafirlerin taşındığı kısımdır. 8-12, 16-20, 20-28 kişi olacak  şekilde üç farklı sepet boyutu vardır.

Isıtıcı sistem ( Ateşleyici): Balonun uçmasını sağlayan bölümdür. Tur şirketleri sıcak hava balonlarında havayı ısıtmak için propan yakıt, gaz balonlarında ise helyum gazı kullanırlar.

Nevşehir Balon Turu

Kapadokya balon turu saatleri

Kapadokya bölgesinde sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki uçuş gerçekleştirilebilmektedir. İlk uçuş Sabah uçuşu, gün doğumundan 30 dakika kadar öncesi ve saat 11.00 arasında, geç uçuş ise saat 14.00 ile gün batımı arasında yapılıyor. Böylelikle gelen misafirler, gün doğumunun ve gün batımının eşsiz renklerini, peribacaları, Uçhisar, güvercinlikler, Ürgüp, Göreme gibi Kapadokya’nın gözde bölgelerini gökyüzünden tüm canlılığı ile seyredebiliyorlar.

Kapadokya balon turu hangi mevsimde yapılır?

Kapadokya balon turu her mevsim yapılmakla beraber hava şartlarının uygunluğuna göre gerçekleştirilmektedir. Balon turu şirketleri Türkiye Sivil Havacılık Kurumunun denetiminde turları gerçekleştirir. Hava kapalı, yağmurlu, rüzgâr hızı 11 km/s ‘ten fazla ise şirketler uçuş yapmaz. Ziyaretçilerin çoğunluğu genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarını balon turları için tercih ediyorlar.

Kapadokya Hava Durumu Balon Uçuşlarını Etkiler mi?

Sıcak Hava Balonları uçuşlarını rüzgar belirlemektedir. Nasıl derseniz; Sıcak hava balonları pilotlar tarafından sadece yukarı ve aşağı yönde hareket edecek şekilde yönlendirilmektedir. Rüzgar yönü balonun gideceği yolu belirlemektedir. Profesyonel pilotlarımız her uçuşlarında doğru kalkış ve doğru iniş yapabilmek için balonları rüzgar yönünde hareket ettirmektedirler. Sorumuza cevap verecek olursak “Evet” aşırı rüzgarlı günlerde balon uçuşları misafirlerimizin sağlığı açısından iptal edilebilmektedir.

Balona Binmek Tehlikeli mi?

Balonları uçuran tüm pilotlar uluslar arası geçerliliğe sahip, 2 yılda bir yenilenen lisanslarla uçuşlarını gerçekleştirirler. Balon turları Uluslar arası Sivil Havacılık Organizasyonu tarafından belirlenen tedbirlere uymak zorunludur. Güvenliği ihlal edecek herhangi bir durum söz konusu olduğunda Uluslar arası Sivil Havacılık Organizasyonu uçuşu iptal eder. Ayrıca tur şirketleri  güvenlik için zorunlu uçuş sigortası da yaparlar.

Kapadokya balon turuna çıkarken dikkat edilmesi gerekenler

Öncelikle yanınızda fotoğraf makinesi veya bir kamera mutlaka bulundurun. Çünkü katılacağınız bu seyahat sizi rüya gibi bir dünyaya sürükleyecek.  Yaklaşık olarak 1 saat boyunca ayakta kalacağınız için yorulabilirsiniz. O yüzden ortopedik ayakkabılar doğru bir seçim olacaktır. Gördükleriniz size kendinizi unutturacak dolayısıyla üşütebilirsiniz. O nedenle mutlaka sıcak ve rüzgârda sizi rahat tutacak kıyafetler tercih etmenizi tavsiye ederim. Gözlük, kolye gibi aksesuarlarınızı da güvenli bir yerde tutarak aklınızda herhangi bir kaygı olmadan manzaraya kendinizi bırakabilirsiniz.

Kimler balon turuna katılamaz?

0-6 yaş aralığında olanlar

Yakın geçmişte cerrahi operasyon geçirenler

Hamile olanlar

Koltuk değneği kullananlar

Yükseklik korkusu olanlar

Akli dengesi yerinde olmayanlar

Kalçasında veya belinde ayakta durmasına engel bir rahatsızlığı olanlar balon turuna katılamazlar.

Not: 6-16 yaş aralığındaki çocuklar ebeveyn kontrolünde balon turuna katılabilirler.

Balon Turu Programı

Kapadokya’da balon turu yapan pek çok şirket var. Bununla beraber özel etkinlikler için tur şirketleri ayrı turlar da düzenliyor. Eğer sabah uçuşunu tercih etmişseniz tur şirketi sizi sabah gün doğmadan araçla otelinizden alıyor, kahvaltı, atıştırmalıklar ve sıcak içecek ikramıyla tura hazırlıyor. Tur için kalkış Göreme’den yapılıyor. 1 saat sürecek olan tur, Ürgüp, Göreme, Avanos, Güvercinlik, Peribacaları gibi Kapadokya’nın tüm manzaralarını rengârenk balonların arasında, rüzgârın belirlediği rota istikametinde, adeta gökkuşağının bir parçasıymışsınız gibi güneş ışığının merhametli kolları arasında size sunuyor. Yani turunuzu doğanın ellerine teslim olarak gerçekleştiriyorsunuz. Balon turu bittiğinde ayaklarınız henüz yere değmemişken şampanyalar patlatılıyor ve yaşadığınız deneyim şenlik eşliğinde sonlandırılıyor. Bu rüya âlemi deneyimi yaklaşık olarak 3 saat sürüyor. Daha sonra tur şirketi misafirlerine otellerine kadar eşlik ediyorlar. Sizden bağımsız olarak herhangi bir durumda (hava şartları) tur iptal edilirse şirketler ücret iadesini de yapıyorlar.

Kapadokya Balon Turu Fiyatları 2022

En çok merak edilen şey sanırım Kapadokya balon turu fiyatları. Bu eşsiz deneyim birazcık tuzlu. Ama her anıyla size iyi ki yapmışım dedirtecek harika bir anı olarak hafızanızda yer edineceğini garanti ederim. Dünya’da çok nadir yerlerde yapılan Sıcak Hava Balonu Turu sizlere eşsiz bir deneyim yaşatacaktır. Dünya üzerindeki nadir yerlerden biri olan Kapadokya’da Balon Turu fiyatları pek çok sektörde olduğu gibi burada da şirketlere göre değişiklik gösteriyor.

En güncel Kapadokya balon fiyatları 2022

1 Mart  – 1 Nisan Tarihleri arasında: 110 Euro
Nisan 1 – Eylül 1 Tarihleri Arasında: 140 Euro
1 Eylül Sonrası 160 Euro
Kapadokya Balon Turu Fiyatları

Kapadokya Balon Turu

Kapadokya Balon İzleme saatleri

Kapadokya’da her mevsim tur şirketleri, balon turları düzenliyor. Turlara katılmak unutulmaz olsa da masallardan fırlamışçasına süzülen balonları, izleyici olarak görmek de son derece keyiflidir.  Âşıklar vadisi ve Uçhisar Kalesi’nin tepesinden gün doğumundan 30 dakika kadar önce ilk uçuşuna yol almak için uyanan balonları en güzel halleriyle izleyebilirsiniz.

Kapadokya balon turu hangi ilçede

Kapadokya’nın merkezi diyebileceğimiz, Fırkatan Kilisesi, Güvercinlik, Âşıklar Vadisi, Karanlık kilise, Kapadokya Çavuşin Kilisesi, Göreme Açık Hava Müzesi gibi birçok doğal ve tarihi güzelliğiyle görülmeye değer beldesi Göreme’dir.

Fırkatan Kilisesi: Ortahisar kasabasına 1 km Göreme merkezine ise 500m mesafededir. Diğer adı Aynalı Kilise’dir.

Âşıklar Vadisi: 4900 m uzunluğundaki vadinin diğer adı Bağlıdere Vadisidir. Peribacaları bu bölgededir.

Güvercinlik: Adını kayalara oyulmuş güvercin yuvalarından alır.

Karanlık kilise: 11. Yüzyılın sonu 12. Yüzyılın başlarında yapılan kilise, narteks kısmındaki küçük bir pencereden ışık alır. Bu nedenle karanlık kilise olarak adlandırılır.

Kapadokya Çavuşin Kilisesi:  Göreme’ye 2.5 km mesafededir. 964-965 yılları arasında İmparator Nicephorus Phocas adına yapılmıştır.

Göreme Açık Hava Müzesi:  Tarih kitapları bölgeyi M.S IV. ve XIII. Yüzyıllar arasında genellikle manastır olarak kullanılmış bir kaya yerleşim yeri olarak aktarıyor.

Kapadokya balon turu ne kadar sürüyor?

Havada geçirilen süre yaklaşık olarak 1 saat, turun tamamı; kahvaltı, sıcak ikramlar tur sonunda yapılan eğlence ile beraber 3 saat kadar sürüyor.

Kapadokya Balon Fiyatları, Fırsatları

Özellikle ilkbaharın başı,  sonbahar aylarının son zamanları gibi sezon sonuna yakın günlerde tur şirketlerini arayarak uygun fiyat alabilirsiniz. Bununla beraber önceden rezervasyon yaptırmanız avantaj olacaktır. Kapadokya’da otelinize yerleştiğiniz gün de tur için yer ayırtmanız doğru olacaktır. Böylelikle herhangi bir iptal durumunda sorun yaşamadan gezinizi tamamlayabilirsiniz. Aynı şekilde Kapadokya otellerini, balon tur şirketlerini takip ederek de fırsatları yakalayabilirsiniz.

Balona Binerken Ne Giyilir?

Nevşehir karasal iklime sahip olmasından dolayı yaz-kış geceleri serin olan bir ilimizdir. Balonların 1400 ile 2000 feet arasında bir yüksekliği vardır. Sonuç olarak balon turları esnasında hava oldukça soğuk olabiliyor. Uzun süre ayakta kalabileceğiniz rahat spor ayakkabılar ve sizi sıcak tutacak termal içlikler, kalın kıyafetler tercih edilmesi seyahat konforunuzu artıracaktır.

Kapadokya balon turu

Kapadokya Gezi Rehberi

Leave A Comment