Kapadokya Balon Turu

Kapadokya Balonları

Kapadokya balon turu, tarihin, doğanın mükemmel bir uyum içinde harmanlandığı Kapadokya’yı, bir de kuş bakışı görmek isteyenler için misafirlerini bekliyor. İnsanlığın ilk çağlarından itibaren pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan Kapadokya, peri bacalarına oyulmuş kiliselerinden, manastırlarından, yeraltı şehirlerinden, güvercinliklerine kadar pek çok doğal ve tarihi güzelliği içinde barındırmaktadır. Meraklı, heyecanı seven, hissederek, deneyimleyerek, anda kalmayı benimseyenler için Kapadokya balon turu, Kapadokya ATV turu, Kapadokya At Turu gibi aktiviteler bu bölgede düzenlenmektedir.

Kapadokya’nın diğer bölgelerden farklı olarak etrafındaki sıra dağlar bölgeyi mükemmel bir balon pisti haline getirmiştir. Kapadokya’nın sahip olduğu bu coğrafi ayrıcalık sıcak hava balonlarının rahat bir şekilde manevra yapmasına, yüzlerce sıcak hava balonunun aynı anda birbirine çarpmadan uçmasına imkân sağlamaktadır. Böylelikle misafirler, Kapadokya balon turu gezisinin tüm güzelliklerini bütün yönleriyle keşfetme şansına erişmektedir. Kapadokya balon turu fiyatları hakkında bilgi için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Kapadokya Balon Turu’na Neler Dahildir?

 • Otelden alana ve alandan otele transfer.
 • Profesyonel rehberlik hizmeti.
 • Uçuş sonrası içecek ikramı.
 • Uçuş Sertifikası.
 • Anılarınıza eklenecek harika dakikalar…

Sıcak hava balonu hangi kısımlardan oluşur?

Sıcak hava balonları kubbe, sepet ve ısıtıcı sistem olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır.

 • Kubbe: Balonun kendisidir. Bu kısım, hava ile kubbe içindeki gazların birbirine karışmayacak, balonun güneşten ve ateşleyiciden etkilenmeyecek şekilde nomex adı verilen sağlam bir kumaştan yapılmaktadır.
 • Sepet: Hasır, alüminyum veya cam elyafıyla yapılan, misafirlerin taşındığı kısımdır. 8-12, 16-20, 20-28 kişi olacak  şekilde üç farklı sepet boyutu vardır.
 • Isıtıcı sistem (Ateşleyici): Balonun uçmasını sağlayan bölümdür. Sıcak hava balonlarında havayı ısıtmak için propan yakıt, gaz balonlarında ise helyum gazı kullanılır.Nevşehir Balon Turu

Kapadokya Balon Turu Saatleri

Kapadokya bölgesinde sabah güneş doğmadan önce ve güneş doğduktan sonra sonra olmak üzere iki uçuş gerçekleştirilmektedir. İlk uçuş olan sabah uçuşu, gün doğumundan 30 dakika kadar öncesinde başlar, ikinci uçuş ise güneş doğduktan sonra başlar. Böylelikle gelen misafirler, gün doğumunun eşsiz renklerini, peri bacaları, Uçhisar, güvercinlikler, Ürgüp, Göreme gibi Kapadokya’nın gözde bölgelerini gökyüzünden tüm canlılığı ile seyretme imkanına sahip olurlar.

Kapadokya balon turu hangi mevsimde yapılır?

Kapadokya balon turu her mevsim yapılmakla beraber hava şartlarının uygunluğuna göre gerçekleştirilmektedir. Balon turu şirketleri Türkiye Sivil Havacılık Kurumunun denetiminde turları gerçekleştirir. Hava kapalı, yağmurlu, rüzgâr hızı 11 km/s ‘ten fazla ise şirketler uçuş yapmaz. Ziyaretçilerin çoğunluğu hava şartlarının elverişli olmasından dolayı genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarını balon turları için tercih etmektedirler.

Kapadokya Hava Durumu Balon Uçuşlarını Etkiler mi?

Sıcak Hava Balonları uçuşlarını rüzgar belirlemektedir. Nasıl derseniz; Sıcak hava balonları pilotlar tarafından sadece yukarı ve aşağı yönde hareket edecek şekilde yönlendirilmektedir. Rüzgar yönü balonun gideceği yolu belirlemektedir. Profesyonel pilotlar her uçuşlarında doğru kalkış ve doğru iniş yapabilmek için balonları rüzgar yönünde hareket ettirmektedirler. Sorunuza cevap verecek olursak “Evet”. Aşırı rüzgarlı günlerde balon uçuşları misafirlerin güvenliğini sağlamak için iptal edilebilmektedir.

Kapadokya Balon Turu Tehlikeli Mi?

Balonları uçuran tüm pilotlar uluslararası geçerliliğe sahip, 2 yılda bir yenilenen lisanslara sahiptirler. Balon turları Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu tarafından belirlenen tedbirlere uymak zorundadır. Güvenliği ihlal edecek herhangi bir durum söz konusu olduğunda Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu uçuşu iptal eder. Ayrıca tur şirketleri güvenlik için zorunlu uçuş sigortası da yaparlar. Yani bu turlar, misafirlerin güvenliği için üst seviyede önlem alarak gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle pilotların tecrübesi ve alınan önlemler sayesinde söyleyebiliriz ki, pilotunuzun direktiflerine uyduğunuz ve tehlike içerebilecek hareketlerde bulunmadığınız sürece balon turları güvenlidir.

Kapadokya Balon Turu’nda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle yanınızda fotoğraf makinesi veya bir kamera mutlaka bulundurun. Çünkü katılacağınız bu seyahat sizi rüya gibi bir dünyaya sürükleyecek. Yaklaşık olarak 1 saat boyunca ayakta kalacağınız için yorulabilirsiniz. O yüzden en rahat ettiğiniz ayakkabılar doğru bir seçim olacaktır. Yüksekte ve etrafı açık bir araçta seyahat edeceğiniz için üşüyebilirsiniz. O nedenle mutlaka kalın ve rüzgârda sizi sıcak tutacak kıyafetler tercih etmeniz gerekmektedir. Tura katıldığınız mevsime göre giyeceğiniz kıyafetlerde değişikliğe gidebilirsiniz. Gözlük, kolye gibi aksesuarlarınızı da güvenli bir yerde tutmalısınız ki aklınızda herhangi bir kaygı olmadan manzaraya kendinizi bırakabilesiniz.

Kimler Kapadokya Balon Turu’na Katılamaz?

 • 0-6 yaş aralığında olanlar,
 • Yakın geçmişte cerrahi operasyon geçirenler,
 • Hamile olanlar,
 • Koltuk değneği kullananlar,
 • Yükseklik korkusu olanlar,
 • Akli dengesi yerinde olmayanlar,
 • Kalçasında veya belinde ayakta durmasına engel bir rahatsızlığı olanlar balon turuna katılamazlar.

Not: 6-16 yaş aralığındaki çocuklar ebeveyn kontrolünde balon turuna katılabilirler.

Kapadokya Balon Turu Programı

Kapadokya balon turu programınız, tur aracının sizi sabah gün doğmadan araçla otelinizden almasıyla başlamaktadır. Araçta veya alana geldiğinizde kahvaltı, atıştırmalıklar ve sıcak içecek ikramı yapılmaktadır. Balonlar Göreme’den kalkmaktadır. Ortalama 1 saat sürecek olan uçuş, Ürgüp, Göreme, Avanos, Güvercinlik, peri bacaları gibi Kapadokya’nın tüm manzaralarını ayaklarınızın altına sermektedir. Rengârenk balonların arasında, rüzgârın belirlediği rota istikametinde, adeta gökkuşağının bir parçasıymışsınız gibi güneş ışığının merhametli kolları arasında size sunmaktadır. Yani turunuzu doğanın ellerine teslim olarak gerçekleştiriyorsunuz. Balon turu bittiğinde şampanyalar patlatılıyor ve yaşadığınız deneyim şenlik eşliğinde sonlandırılmaktadır. Bu rüya âlemi deneyimi yaklaşık olarak 3 saat sürmektedir. Daha sonra araç sizleri otelinize bırakmaktadır. Ayrıca hava şartlarından dolayı balon iptal edilirse ve ödediğim para giderse diye endişeye kapılmanıza hiç gerek yok! Sizden bağımsız gerçekleşen herhangi bir durumda (hava şartları) tur iptal edilirse ücret iadesi yapılmaktadır.

Kapadokya Balon Turu Fiyatları 2023

Kapadokya’ya seyahat düzenleyen herkesin başlıca merak ettiği konu Kapadokya balon turu ne kadar sorusudur. En çok merak edilen şeyin Kapadokya’da balon turu fiyatları olması çok doğal çünkü bu deneyim Kapadokya ile özdeşleşmiştir. Ücreti kimine yüksek gelse de, belki de hayatlarında bir kere yaşayacakları için birçok kişiye de normal gelmektedir. Dünya’da çok nadir yerlerde yapılan Sıcak Hava Balonu Turu sizlere eşsiz bir deneyim yaşatacaktır. Misafirler ayrıca Kapadokya balon turu fiyatları kişi başı 2023 bazında da merak etmektedir. Nevşehir balon fiyatları 2023 de ünlüdür çünkü balon turları bu ilde gerçekleşmektedir. Balonlar gün doğumu Kapadokya saatinde uçmaktadır. Bazıları Kapadokya balon gün batımı saatinde uçtuğunu düşünse de balonların uçmaya en elverişli olduğu saat sabah saatleridir. Bu nedenle balonları sadece gün doğumu saatinde uçarlar.

Balon turları fırsat fiyatları yakalayanlar hemen rezervasyonları gerçekleştirmektedir. Fiyatlar dönem dönem değişmektedir. Ayrıca yoğunluğua göre anlık fiyat değişikleri gösterebilmektedir. Bu değişiklikten en az seviyede etkilenmek için tatile gelmeden önce Kapadokya balon turu rezervasyonu yaptırmanızda fayda vardır. Birçok kişi partnerine sürpriz yapmak için Kapadokya balonda evlenme teflifi fiyatları araştırmaktadır. Bu konuda da size en iyi yardımı sunabilecek HTR Tour‘un kapısını çalabilirsiniz. Kapadokya balon fiyatları ve daha fazlası için HTR Tour‘a ulaşabilirsiniz.

En Güncel Kapadokya Balon Fiyatları 2023

 • 1 Mart  – 1 Nisan Tarihleri arasında: 150 Euro
 • 1 Nisan – 1 Eylül Tarihleri Arasında: 200 Euro
 • 1 Eylül Sonrası 220 Euro
Kapadokya Balon Turu Fiyatları

Kapadokya Balon Turu

Kapadokya Balon İzleme Saatleri Nelerdir?

Kapadokya’da her mevsim balon turları düzenlenmektedir. Turlara katılmak unutulmaz olsa da masallardan fırlamışçasına süzülen balonları, izleyici olarak görmek de son derece keyiflidir. Âşıklar vadisi ve Uçhisar Kalesi’nin tepesinden gün doğumundan 30 dakika kadar önce ilk uçuşuna yol almak için uyanan balonları en güzel halleriyle izleyebilirsiniz. Yani balon izleme saati mevsimiz güneş doğma saatine göre değişiklik göstermektedir. Eğer balonların sadece uçtuğunu değiş hazırlanış aşamasını da görmek istiyorsanız güneş doğmadan 30 dakika önce Göreme Panorama yoluna gidip balonların şişirilmesini izleyebilirsiniz.

Kapadokya Balon Turu Nerede Yapılmaktadır?

Birçok misafir Kapadokya’da balonlar nerede uçmaktadır diye merak etmektedir. Kapadokya’da balon uçuşları nerede yapılmaktadır derseniz; Kapadokya balon turları, daha çok Nevşehir ilinde yapılmaktadır. Nevşehir balon turu fiyatları konusuna herkes çok ilgilidir. Göreme balon turu, Ürgüp balon turu gibi seçenekler olduğu düşünülse de sıcak hava balonları Göreme ilçesinden kalkmaktadır. Rüzgarın hızına ve yönüne göre eğer şanslıysanız balonunuzdan Ürgüp ilçesini kuş bakışı görme şansını yakalayabilirsiniz. Eğer Nevşehir balon turları fiyatları konusunu siz de merak ediyorsanız ve bilgi almak istiyorsanız HTR Tour ile iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca HTR Tour Ürgüp balon telefon konusunda yardımcı olmaktadır.

Kapadokya balon Turu Ne Kadar Sürer?

Kapadokya sıcak hava balonu uçuş süresi yaklaşık olarak 1 saattir. Ancak turun tamamı; kahvaltı, sıcak ikramlar tur sonunda yapılan eğlence ile beraber 3 saat kadar sürmektedir.

Kapadokya Balon Fırsatları

Özellikle ilkbaharın başı, sonbahar aylarının son zamanları gibi sezon sonuna yakın günlerde HTR Tour‘u arayarak uygun fiyat alabilirsiniz. Bununla beraber önceden rezervasyon yaptırmanız avantaj olacaktır. Kapadokya’da otelinize yerleştiğiniz gün de tur için yer ayırtabilirsiniz. Böylelikle herhangi bir iptal durumunda sorun yaşamadan gezinizi tamamlayabilirsiniz. Aynı şekilde Kapadokya otellerini, balon tur şirketlerini takip ederek de fırsatları yakalayabilirsiniz. Kapadokya balon turları fırsat yakalamak istiyorsanız her zaman HTR Tour ile iletişime geçebilirsiniz.

Kapadokya Balon Turu’nda Ne Giyilir?

Nevşehir karasal iklime sahip olmasından dolayı yaz-kış geceleri serin olan bir ildir. Balonlar 1400 ile 2000 feet arasında bir yükseklikte uçmaktadır. Sonuç olarak balon turları esnasında hava oldukça soğuk olabilmektedir. Uzun süre ayakta kalabileceğiniz rahat spor ayakkabılar ve sizi sıcak tutacak termal içlikler, kalın kıyafetler tercih edilmesi seyahat konforunuzu artıracaktır. Tabii kıyafetler mevsime göre değişmektedir. Kışın son derece kalın kıyafetler gerekirken yazın sadece bir ceket bile yetebilmektedir.

Kapadokya balon turu

Kapadokya Gezi Rehberi

Leave A Comment