Kapadokya Panoramik Seyir Terasları

Kapadokya birçok güzelliği içerisinde barındırmasıyla ünlemiş birçok filmin ve dizinin çekilmesine aracılık etmiş önemli bölgemizdir. Bölgenin gerek tarihi dokusu gerek de kendine has özellikleri olmasıyla sık sık adını duyurmaktadır. Tarihi güzellikleri sadece peri bacaları değildir. Birçok yerleşim yerinin kayaların içinde olması ve bu denli özel tasarımlara sahip olması onun özelliklerindendir. Büyüleyici doğası da size eşlik etmektedir. Havasının bu görsel şova incecik bir rüzgarla eşlik etmesi de çok yerindedir. Bu fotojenik şölene Kapadokya Panoramik Seyir Terasları da eşlik eder. Bu seyir terasları ile muazzam manzarayı en üst noktadan izlenmektedir Kendinizi bir hikâyede bulabilirsiniz. Her şeyi bu kadar yüksekten görmek sizi uçuyormuş gibi hissettirebilir. Kendinize bir iyilik yapmak istiyorsanız bu denli keyifli bir geziye çıkmanız iyi olacaktır.

Kapadokya Panoramik Seyir Terasları, Kapadokya’ya işiniz düştüyse uğrayabileceğiniz bir adrestir. Veya güzel bir aktivitenin peşine düşmek istiyorsanız gidebileceğiniz güzel bir duraktır. Tek bir seyir terasından bahsetmiyoruz. Bölgenin birçok seyir terası vardır. İstediğiniz bir seyir terasına çıkarak bu sanki özel olarak çizilmiş manzaranın tadına bakılmaktadır. Kapadokya Panoramik Seyir Terasları ile vedalaşıp   aşağıya doğru yürümek de bir tercihtir. Ama çok yorucu bir deneyimdir. Sevgilinizle buraya gelerek bu manzaranın karşısında güneş batışını izlerken el ele tutuşmak çok keyifli olacaktır. Ve anın keyfini de çıkarabilirsiniz. Göreme, Aşıklar Tepesi, Uçhisar Kalesi, Ürgüp Temenni Tepesi Kapadokya Panoramik Seyir Terasları içerisinde en ünlü olanlardır. Bunlar ile de bitmiyor. Kızılçukur Vadisi, Göreme Açıkhava Müzesi de bu seyir terasları arasındadır. Gezinizin rotasını çok geniş tutmanız size iyi gelecektir.

Bu denli Anadolu’muzun geniş mirasından faydalanmak ve bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir. Hitit Döneminden beri medeniyetler noktası haline gelen Anadolu, günümüzde turizm bölgesi haline gelmektedir. Kapadokya’nın tarihi turizm, Alanya ve Bodrum’un tatil turizmi gibi noktalar bulunmaktadır. Anadolu’nun sınırları içerisinde yer alan tüm bu noktalar bölgenin turizm faaliyetlerinin temelini oluşturmaktadır.

Göreme Panoramik Seyir Tepe

Kapadokya Panoramik Seyir Terasları Nerede?

İç Anadolu’nun incisi Kapadokya, dağların lavlarından doğmuş bir bölgedir. Zamanında büyük patlamalar sonucunda doğmuştur. Âdeta küllerin bir heykel tarafından işlenmesi ile bir araya gelmiş bir doğa harikasıdır. Tüflerden oluşan bu yapılan şu zamanlar herkes ilgilenmektedir. Bundan dolayı “Kapadokya Panoramik Seyir Terasları Nerede?” gibi soran kişiler çoktur. Bu gezintiye katılan veya katılmak isteyenler bu büyülü ortamı merak etmektedir. Buraları gezmiş kişilerin de yorumları onları daha heveslendirmektedir. Sanki bir masal kahramanının sizi tutarak yerinizden kaldırması ile gezintiye çıktığınızı size hissettirir.

Kapadokya bölgesine gitmiş ve buralarda peri bacalarında gezmiş, özel yapım otellerde kalmış kişiler vardır. Bu yerli ve birçok yabancıdan oluşan turistler doğanın tadına bakmış, yeraltı şehirlerinde fotoğraf çekilme imkânı bulmuştur. Daha sonra da akıllarına herkesin dilinden düşüremediği Kapadokya Panoramik Seyir Teraslarına gitmek gelmiştir. Kapadokya Panoramik Seyir Terasları Nerede?  Gibi bir soru akıllarındadır. Bu seyir teraslarının hepsinin bir arada olmadığını öncelikle söylemekte fayda vardır. Çünkü birçok kişi bu seyir teraslarının bir arada olduğunu zannetmektedir. Kapadokya Panoramik Seyir Terasları Kapadokya bölgemizde Göreme’den başlayan ve Uçhisar’da biten yol üzerinde bulunmaktadır.

Özel olarak Kapadokya Panoramik Seyir Terasları nerede olduğuna da bakalım. Bunlardan ilki olan Göreme Seyir Terasları adını aldığı Göreme bölgesinde yer alır. Göreme Milli Parkı’nda ziyaretçilerini beklemektedir. Göremeden çıkarak Avanos yoluna giderek bulunabilmektedir. Bir diğeri ise Kızılçukur Vadisi’dir. Kızılçukur Vadisi de Göreme Milli parkında bulunmaktadır. İsminden de anlaşılabileceği gibi kızıl görüntüsü kendini görenleri mest etmektedir. Aşıklar Tepesi de kendisinden sıkça söz ettiren ve bölgeyi gezenlerin uğrak mekanları arasındadır. Diğerleri gibi Göreme Milli Parkı’ndan değildir. İlk olarak gittiğinizde Göreme Camiyi bulmanız gerekmektedir. Göreme Caminin yanındaki yoldan tırmanarak Aşıklar Tepesi’ne çıkılabilmektedir. Bu kadar zannediyorsanız size yanıldığınızı söyleyebilirim. Kapadokya Panoramik Seyir Teraslarını günlük turlar aracılığıyla gezebilirsiniz.

Kapadokya panoramik seyir terasları

Cappadocia Red Rose Valley

Kapadokya’nın Panoramik Terasları 

Geniş bir tarihi olan ve hala tarihin eserlerini barındıran Kapadokya büyülü dünyasıyla içine rahatlıkla çekebilir. Buraları gezmeye hevesli iseniz çokça enerji biriktirin. Çünkü Kapadokya sizi birbirinden renkli görüntülerle etkilemenin yolunu her zaman bulmaktadır.

Kendinizle yolculuğa çıktıysanız ve bu yolculuk sonunda huzurla dönmek istiyorsanız Kapadokya’nın Panoramik Terasları size uygundur. Buraların her açıdan etkileyiciliği gün geçtikçe herkesten tam not almaktadır.

Uçhisar Kalesi en Yüksek Panoramik seyir terası sayılabilir. Peri bacalarının görüntüsü buradan çok nettir. Bu yüzden fotoğraf makinenizi alarak buraya çıkmanız faydalıdır. Bu kule eski zamanlarda bir gözetleme kulesi olarak da kullanılmıştır. Uçhisar Kalesi adını aldığı Uçhisar Beldesi’nde bulunmaktadır. Bu kaleye yürüyerek değil bir araçla çıkmanız çok daha az yorucu olacaktır. Eğer bir diğer Panoramik Seyir terasını merak ediyorsanız Ortahisar Kasabası’na uğramanız gerekmektedir.  Kasabaya vardığınızda Kapadokya Panoramik Seyir Terasları Nerede? gibi bir soru sormanız gerekmeyecektir. Kalenin muazzam görüntüsü ile kendini belli etmektedir. Ortahisar Kalesi de bir değer Kapadokya Panoramik Seyir Teraslarından biri olarak karşımıza çıkar. Uçhisar Kalesi gibi yüksekliği ile bilinmektedir.

Kapadokya Panoramik Seyir Terasları

Kapadokya’nın Panoramik Terasları tüm şehri ayaklarınızın altına sermektedir. Yiyecek ve içeceğinizi götürerek piknik yapmak iyi bir fikirdir. Böylelikle aileniz ile bu renkli görüntü karşısında güzel anılar biriktirmeniz için bir fırsat sunmaktadır. Kapadokya’nın Panoramik terasları ile ilgili birkaç ayrıntıdan bahsedelim. Sabah uyandınız ve gün doğumunu izlemek istiyor iseniz hemen eşyalarınızı toplayıp Aşıklar Tepesi’ne çıkmalısınız. Güneşin yavaş yavaş doğumu ve bu rengârenk görüntü içinizi ısıtacaktır. Kapadokya’ya giden ve balona binmek isteyenleri de rahatlıkla görebilir, balonların süzülüşünü de izleyebilirsiniz. Aynı zamanda akşam saatleri oldu ve güneşin batışını yüksek yerden izlemek istiyorsanız Kızılçukur Vadisi sizi beklemektedir. Kızılçukur Vadisi’nde güneşin ufuktan ayrılışını seyretmek size iyi gelecektir. Kızılçukur Vadisi sadece gün batımının izlenmesi ile değil trekking yapılması ile ünlüdür. Trekking yapan bazı kafileler buraya uğramaktadır. Eğer bunlardan birine denk gelirseniz kaçırmayın.

Kapadokya’nın panoramik Terasları sadece görsellik açısından değil sportif aktivite açısından da zengindir. Gün içinde kendinize ayırabileceğiniz 1.5 -2 saat ile doğanın o temiz kokusunu içinize çekmek iyi olacaktır. Yürüyüş yolu Çavuşin Köyü güzergâh alınarak yapılmaktadır. Yolculuk sırasında doğanın fotoğrafları da çekmek unutulmamalıdır. Kapadokya’nın Panoramik Terasları sayesinde arkadaşlarınıza anlatabileceğiniz bol bol hikayeniz olacaktır. Ayrıca birçok aktivitesiyle sıkılmadan bir tatil geçirmenizi de sağlayacaktır.

Kapadokya panoramik seyir terasları

Kapadokya Uçhisar Kale

Kapadokya Seyir Terasları

Doğa ile tarihin bir kesişim noktası olan Kapadokya’da bir tatil belki tüm dertlerinize iyi gelecektir. Dünyanın bir yığın sorumluluğunu kenara koyabilmeniz için bu bir fırsat olabilir. Güzellikleri ve manzaraları sadece telefon ekranından izlemekten sıkılmışsınızdır. Çıplak gözünüzle görmek isterseniz sizin için en iyi yer Kapadokya Seyir Terasları olacaktır. Kapadokya’yı sadece peri bacalarından ibaret sanıyorsanız bu doğru değildir. Bu bölgenin güzellikleri sadece bir iki tane değildir. Kapadokya Seyir Terasları oldukça fazladır. Belki de ismini duydunuz ve uzun süredir merak ediyorsunuz. Kapadokya Seyir Terasları, aynı bir evin Terası nasıl görevi varsa aynı görevi görür. Evin en üstünde yer alır ve civardaki birçok eve üstten bakar. Kapadokya Seyir Terasları da güzelim Kapadokya’nın harika mimarisine tepeden bakmaktadır. Tüm Hallaçdere Vadisi ve buraya kondurulmuş bir doğa harikası olan Peri bacalarını rahatlıkla izlenebilmektedir.

Kapadokya Seyir Teraslarında en ünlü olan Ortahisar Kalesi bunun için görkemiyle kükremektedir. Kalenin bir tarafı 80 metredir. Tam tersi ise 110 metreye varmaktadır. Eğer biraz daha ileri gitmek istiyorsanız Erciyes Dağı’nın da görkemiyle rahatlıkla görülebilmektedir. Kendisinden çokça söz ettiren bu bölge tüm nişanlı çiftlerin de gözdesi olmaktadır. Güzel bir evlenme teklifi etmek isteyen beylerin tercihi her yıl Kapadokya Seyir Terasları olmaktadır. Aynı zamanda güzel bir anı paylaşmak isteyen çiftlerin mutluluğuna seyir terasları eşlik etmektedir.

Kapadokya Seyir Teraslarındaki Aktiviteler

Tarihi Roma uygarlığı zamanına dayanan büyülü kente her yıl akın akın ziyaretçi gitmektedir. Bunun en önemli sebebi de doğanın bu denli bozulmamış ve kendini koruyor olmasıdır. Hem doğanın hem de insanın elinin değdiği ve bozulmadığı nadir yörelerden biridir Kapadokya. Bu yöreye gitmek mutlaka sizin de aklınıza gelmiştir. Fakat Aklınızda bir soru “Kapadokya Seyir Teraslarındaki Aktiviteler Neler?” Bu tip soruları kendinize sormanız çok doğaldır. Her birimiz para, zaman ve emek harcayacağımız şeylerin planlamasını yapmak isteriz.

İlk olarak Kapadokya Seyir Teraslarındaki Aktiviteler Neler diye bakmak akıllara gelebilmektedir. Oraya ilk gittiğiniz andan itibaren yöre halkı ile konuşmak iyi olacaktır. Onların sıcaklığa katılmak size de iyi gelecektir. Bu doğanın görüntüsü karşısında mest olurken onların anlattığı hikayeler dinlenmektedir. Aynı zamanda görüntülerin altında yatan o büyük savaşları, başarıları ve yenilgileri hikayelerde dinlemek size de iyi hissettirecektir.

Araştırmacıların aklından Kapadokya Seyir Teraslarındaki Aktiviteler Neler gibi bir soru aklınızdan geçmektedir. Yanınızdan asla ayıramayacağınız bir eşya da fotoğraf makineniz olacaktır. Kapadokya ve Kapadokya Panoramik Seyir Terasları size adeta beni çek diye poz veriyor olacaktır. Aynı zamanda renklerin geçişleri, doğanın ahengi bu resimlerde bir sanat eserine dönüşecektir.

Kapadokya Seyir Teraslarındaki Aktiviteler Neler olduğunu saymaya devam edersek bu teraslarda kitap okunabilir. Doğa yürüyüşleri yapabilir yiyecek ve içeceğinizle doğanın keyfi çıkarılabilecektir. Bu maraton size hızlı bile gelecektir. Bu hava değişiminde hasta olmamak için vitaminlerini yanınızdan eksik etmeyiniz. Tabi ki Kapadokya Seyir Teraslarındaki Aktiviteler Neler diye listelerken mevsimin ne olduğu da önem teşkil etmektedir. Kış aylarında giderseniz iç Anadolu’nun bozkır havası doğa yürüyüşü yapmanıza veya bisikletle turlamanıza engel olabilmektedir. Bu yüzden turistler Anadolu coğrafyasına yaz aylarında uğramaktadır. Aynı zamanda bahar ve yaz aylarında Anadolu coğrafyasında sosyal faaliyetlerde büyük artış görülmektedir. Kapadokya bölgesinde bulunan at turu, jet boat, balon ve balon izleme turlarının da yaz aylarında başladığı görülmektedir. Tüm bu turlara misafirler belirli ücret ve toplu tur yardımıyla yararlanmaktadır.

Kapadokya panoramik seyir terasları

Kapadokya Yürüyüş Turları

Kapadokya’nın Panoramik Terasları Nerede?

Hepimizin merakla beklediği tatil günleri gelmiştir ve biz artık yola da çıkabileceğizdir. Aklımızda hangi duraklarda duracağımız veya nasıl gideceğimiz olmazsa o muhteşem Teraslara ulaşamayız.

“Kapadokya’nın Panoramik Seyir Terasları Nerede?” gibi bir arama da yapılmaktadır. Oraya vardığınızda toprağından, taşından Anadolu koktuğunu buram buram hissedebileceğinizdir. Sizi adeta bir filmin başrolü gibi hissettireceklerdir. Türkiye’nin eşsiz güzelliklerinden yararlanmak isteyenlerin adresidir. İlk olarak bir uçağa ya da otobüse atlayıp Nevşehir bileti alınmalıdır. Tabi ki kendi özel aracınızla da gidilebilir. Kendi özel aracınızla giderseniz civardaki doğa harikaları da rahatlıkla görülmektedir.

Nevşehir Merkezde indikten sonra çevrenize Kapadokya’nın Panoramik Seyir Terasları Nerede gibi sorular sormanıza gerek yoktur. İlk olarak gitmek istediğiniz seyir Terasına karar vererek başlanmalıdır. Çok fazla olması sizi korkutmamalıdır. Birçoğu Göreme merkezinde yer almaktadır. Nevşehir’e vardığınızda herhangi birine “Kapadokya’nın Panoramik Terasları Nerededir?” gibi bir soru sorulmaktadır. Bu çok akıllıca olacaktır. Size büyük ihtimalle Göreme Milli Parkı’nı tarif edecektir. Birçok seyir terası burada yer almaktadır.

Kapadokya’nın Panoramik Terasları Nerede gibi bir soruya bölge halkı oldukça alışkındır. Birçok gezen kişi yanlarına kamp malzemelerini alarak bu teraslarda arkadaşlarıyla ateş yakarak kamp yaparlar. Aynı zamanda Kapadokya üzerinde birçok etkinlik Panoramik Teraslar üzerine kurulmaktadır. Fakat etkinliklerin düzenlendiği Panoramik Terastan da farklı noktalar bulunmaktadır. Aynı zamanda Ortahisar Kasabası’na giderek veya Uçhisar Beldesi’ne giderek de bu seyir teraslar bulunmaktadır.

Kapadokya’nın Panoramik Teraslarının nerede olduğunu bulmanın en basit yollarından biri binek araçlardır. Çünkü binek araç Kapadokya’nın tüm noktalarına ulaşım imkânı tanımaktadır. Araçlarla giderken otostop çekmek isteyen birçok kişi de olacaktır. Bu kişileri de aracınıza alarak keyifli sohbetler eşliğinde bir yolculuk geçirme şansınız olabilmektedir. Misafirler bu seyir teraslarına giderken yürüyüş yollarını kullanmaktadır. Kendileri ve çevreleriyle oldukça iyi ilişkiler kurma şansları olmuştur. Kapadokya’nın Panoramik Terasları Nerede gibi bir soruyla tanışma imkânı vardır. Böylelikle Oraya gelenlerin hayat hikayelerini öğrenip ve yeni arkadaşlar edinme şansınız olabilmektedir. Hiç beklemediğiniz kişilerle de tanışıp kaynaşma imkânı boldur.

Kapadokya panoramik seyir terasları

Kapadokya Ortahisar Kale

Kapadokya’da Ne Giyilir

Yaz aylarında yapılan Kapadokya Panoramik Seyir Terasları gezilerinde açık renk tonlarına sahip kıyafetler tercih edilmektedir. Çünkü Kapadokya bölgesinde yaz aylarında güneş dik veya dik açılara yakın açılarla düşmektedir. Bu türden dar açılarla düşen güneş ışınlarının etrafa yaydığı ısı miktarı oldukça fazladır. Bu ısıyı en minimal düzeye indirmek için misafirler açık renk tonlarına sahip kıyafetler tercih etmektedir. Aynı zamanda bölgeyi ziyaret eden misafirlerin büyük bölümünde şapka olması elbette ki tesadüf değildir. Şapka kullanımının temel nedeni ise benzer şekilde güneş ışınlarından olabildiğince korunmaktadır. İnsan vücudunda kafa güneş ışınlarına karşı en dayanıksız bölgedir. Özellikle yaz aylarında dik açılarla kafatası bölgesine vuran ışınlar olası sağlık problemlerini beraberinde getirmektedir. Bu türden sağlık problemlerinin önüne taş örmenin en basit yollarından birisi de şapka kullanımıdır. Aynı zamanda doktor ve araştırmacıların önerileri geniş şapka kullanılmasıdır. Geniş bir hacme sahip olan şapkalar sadece kafatasını değil yüz bölgesinin korunması için de etkilidir.

Kapadokya’nın genel yapısı engebeli arazilerden ve yol güzergahlarından oluşmaktadır. Bu yüzden Kapadokya’yı ziyaret eden misafirlerin büyük bölümü sportif kıyafetler tercih etmektedir. Sportif kıyafet yardımıyla Kapadokya’nın engebeli parkurlarında doğa yürüyüşü yapmak daha kolaydır.

Leave A Comment