Kapadokya’da İlkbahar

Baharın kapıya dayanması ile birlikte Kapadokya güzelliğine güzellik katmıştır. Kapadokya’da İlkbahar tatillerine olan ilgi ve alakanın artmasıyla turizmin kilit noktası haline gelmiştir. Farklı coğrafyalardan insanların ortak buluşma noktası haline gelen Kapadokya, bahar aylarında serin havasıyla misafirlerini beklemektedir. Farklı aktivitelerin uyum içerisinde yerine getirildiği Kapadokya, eşsiz manzarasıyla misafirlerini büyülemektedir.

Kapadokya Tarihi ve Mirası

Kapadokya Roma ve Bizans dönemine kadar uzanan tarihi ile nam salmıştır. Özellikle Bizans döneminde inşa edilen birçok yapı tarihi dokusunu koruyarak günümüze kadar gelmiştir. İlk Hristiyanların yerleşim birimi olarak gösterilen Kapadokya günümüzde turizmin merkezi haline gelmiştir. Anadolu’nun merkezinde bulunan Kapadokya, gezi turları için en ideal noktalar arasında yer almaktadır. Vadileri, akarsuları, kiliseleri, camileri ve medreseleri bulunan Kapadokya, tatil için en uygun noktalar arasında gösterilmektedir.
Türkler 10.Yüzyılın sonlarına doğru gözlerini Anadolu’ya dikmişlerdir. Aynı zamanda o dönem aralığında Anadolu coğrafyasında yaşayan Türk boylarının memnuniyeti Türkleri sefer hazırlıklarını başlatmıştır. 1040 Dandanakan savaşı sonrasında resmi olarak kurulan Selçuklu Türklerinin ilk hedefi elbette ki Anadolu’ydu. Anadolu’nun eşsiz coğrafi yapısı hem hayvancılık hem de tarım için oldukça elverişli topraklara sahipti. Aynı zamanda bu dönem aralığı Türklerin göçebe hayat tarzından yerleşik hayata geçiş dönemini kapsamaktadır. Selçuklu Devleti’nin 30 yılı aşkın Anadolu isteği nihayetinde Malazgirt Savaşı’yla gerçekleşmektedir. 1071 Malazgirt Savaşı’yla Selçuklu Devleti sayıca üstün olan Bizans Devleti’ni bozguna uğramıştır. Selçuklu Devleti’nin bu zaferi sayesinde Anadolu’nun kapıları Türklere açılmıştır. Türkler kısa süre içerisinde yaptığı başarılı seferler neticesinde Anadolu’nun büyük kısmına egemen olmuştur. Anadolu’da egemen olduğu yerler arasında da Nevşehir bulunmaktadır.

Hristiyan halkın sayıca üstün olduğu Nevşehir’i himayesi altına alan Selçuklu, bölgenin tarihi dokusuna karışmamıştır. Aynı zamanda Hristiyanların düşüncelerinin aksine Selçuklu Devleti bölgeye barış, huzur ve refah getirmiştir. İslamiyet’i kabul eden Türkler, İslam dinini temel alarak hoşgörü politikası uygulamıştır. Bu yüzden Hristiyan halkın ibadet etmelerine karışmamış fakat yeni ibadethane açmalarını yasaklamıştır. Çünkü bölgenin Türk ve İslam kimliği kazanmasını isteyen Selçuklu: cami ve medrese gibi yeni ibadethane inşasına başlamıştır. Kısa süre içerisinde de Nevşehir atanan Türk valilerin yardımıyla Türk kimliği kazanmıştır. Anadolu’nun Türk kimliği kazanmasında en etkili yollar arasında Türk Devletlerinin uyguladığı hoşgörü politikası etkili olmaktadır.

Kapadokya'da İlkbahar

Kapadokya Zelve

Kapadokya’nın Önemi

Kapadokya özellikle Roma ve Bizans döneminde yerel Hristiyan halkın ihtiyaçlarını büyük ölçüde karşılamaktaydı. Bölgede bulunan akarsu kaynakları ve habitat yapısıyla ilk Hristiyanların da bölge üzerinde yaşadığı kaynaklarda gösterilmektedir. Aynı zamanda Kapadokya Vadileri üzerinde bulunan kiliselerin Hz. İsa’yı ve Meryem Anayı sembolize ettiği bilinmektedir. Aynı zamanda kiliseler içerisinde bulunan motiflerin ve fresklerin çok eski dönemlere ait olduğu tespit edilmektedir. Günümüzde bazı tarihi yapıların tahrip edilip zarar verildiği anlaşılmaktadır. Fakat günümüze kadar tarihi dokusunu koruyarak gelen yapıların günümüzde geniş güvenlik önlemleri çerçevesinde korunduğu görülmektedir. Çünkü olası tarihi eser kaçakçılığı ve tahribatın kısmi olarak önüne geçmek için bölge güvenliği şarttır.
Kapadokya, Romanın Hristiyanlığa inanmadan önceki evrede Hristiyanların başlıca yerleşim birimi olarak gösterilmektedir. Çünkü Roma, Hristiyan Halka sürekli olarak tehditler savurarak hem dinlerini yaşamalarına hem de yaymalarına karışmaktadır. Fakat Roma’nın Hristiyanlığı kabulü sonra bölge üzerindeki dini faaliyetlerde büyük artışlar göze çarpmıştır. Yeni açılan kilise ve manastırlar günümüze kadar sapasağlam gelmiştir.

Kapadokya’nın Osmanlı Tarihi

Kapadokya, asırlar boyunca Osmanlı Devleti himayesinde bulunmuştur. Osmanlı Devleti Bilecik’te kurulması ve kısa dönem içerisinde 3 farklı kıtayı himayesi altına almıştır. Devlet kısa süre içerisinde uygulamış olduğu iç ve dış politikalar neticesinde Anadolu’nun tamamını himayesi altına almıştır. Bu sayede Anadolu’da başına buyruk hareket eden Türk boyları tek bir merkezden yönetilmeye başlanmıştır. Osmanlı Devleti’nin Nevşehir’i himayesi altına alması devlet ekonomisi için önemlidir. Çünkü Nevşehir ve Kapadokya ticaret yolunun Anadolu güzergahında yer almaktadır. Bu yüzden Osmanlı Devleti, Nevşehir’i himayesi altına aldığında kervansaray inşaatına başlamıştır. Kervansaraylar sayesinde bölge ticareti kısa süre içerisinde doruk noktasına ulaşmıştır. Aynı zamanda yerel halkın ilkel ürünlerden çok amaçlı eşyaları keşfetmeye başlamışlardır. Bu sayede bölge kısa süre içerisinde yeni ürün ve edevat yardımıyla tarım, hayvancılık ve ticaret noktasında atılımlar göstermiştir. Bazı Kapadokya Oteller bölgenin bu yönünü öne çıkarmak için farklı projeler geliştirmektedir. Yaptıkları farklı sosyal aktiviteler, gezi ya da etkinlik turları yardımıyla bölgenin gelişmiş tüm özelliklerini keşfettirmeyi amaçlamaktadır.

Kapadokya’da İlkbahar Tatillerinde Gezilecek Yerler

Hitit tarihinden çok daha eski bir yerleşim birimi olan Kapadokya, ölmeden önce görülecek yerler arasındadır. Bölgede bulunan tarihi yerleşimler, ibadethaneler ve müzeler Anadolu tarihini özetlemektedir. 13. Yüzyılın ortalarına kadar tehdit ve baskıdan kaçan Hristiyan Halkın gözde noktası Kapadokya olmuştur. Tarihe bir yolculuk atmak isteyenlerin bir numaralı tercihi olarak Kapadokya gösterilmektedir. Aynı zamanda eşsiz manzarası ve farklı atmosferik yapısıyla her yıl yoğun turist akımına maruz kalmaktadır. Özellikle yaz aylarında turistlerin ortak buluşma noktası haline gelen Kapadokya gezi rehberinizde olabilecek noktalar arasındadır.

İlkbahar’da Göreme Açık Hava Müzesi

Yerli ve yabancı turistlerin ortak buluşma noktası haline gelen müze Kapadokya’da İlkbahar gezilerinizde eklemeniz gereken noktalar arasındadır. Müze, Göreme üzerinde bulunan tarihi yapıtlardan kesitler sunmaktadır. Aynı zamanda bölgenin doğal güzellikleriyle alakalı bilgi sahibi olmanın başlıca adresidir. Bunun yanı sıra civarda bulunan genellikle Bizans döneminde inşa edilen kilise ve manastırların kuşbakışı mini yapıtları bulunmaktadır. Göreme Açık Hava Müzesine giriş yaptıktan sonra yetkililerden kroki kâğıdı talep edebilirsiniz. Kroki kağıdınız sayesinde müzenin merak ettiğiniz noktalarını daha kısa süre içerisinde gezme avantajı yakalamaktasınız. Aynı zamanda Göreme Açık Hava Müzesi 1985 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine girmeye hak kazanmıştır.

Kapadokya’yı tam olarak gezdim demeniz için Göreme Açık Hava Müzesini görmenizi tavsiye ederiz. Aynı zamanda Kapadokya’nın farklı noktalarında bulunan oyuklar ve motiflerin minimal parçaları bulunmaktadır. Bu parçaları yakından tanımanın tek adresi Göreme Açık Hava Müzesini ziyaret etmek olacaktır. Aynı zamanda yerli ve yabancı turistlerin bölgeyi gezmek için kullandıkları başlıca yöntem Kapadokya Kırmızı Tur olmaktadır. Kapadokya Kırmızı Tur yardımıyla önceden belirlenmiş bölgeler toplu şekilde gezilmektedir.

Kapadokya'da İlkbahar

Göreme Açık Hava Müzesi

Kapadokya İlkbaharı’nda Güvercinlik Vadisi

Güvercinlik Vadisi, Uçhisar noktasından başlayarak Göremeye kadar uzanan bir vadidir. Bölge 4 kilometre uzunluğunda ve yer yer engebeli parkurların bulunduğu bir noktada yer almaktadır. Vadinin ismi kayaların üzerinde özel olarak oyulmuş güvercin yuvalarından geldiğine inanılmaktadır. Güvercinlik Vadisi Kapadokya Yeşil Tur yardımıyla gezilmektedir. Kapadokya Yeşil Tur, yerli ve yabancı turistlerin bölgeyi ziyaret etmek için kullandıkları bir yöntemdir. Toplu bir araç yardımıyla Kapadokya’nın çoğu noktası Kapadokya Yeşil Tur yardımıyla gezilmektedir. Güvercinlik Vadisinin bir başka dikkat çeken özelliği ise 15 metre yüksekliğe sahip bir şelale bulunmaktadır. Geniş ve uzun bir yol güzergahı bulunan Vadide, doğa yürüyüşleri yapılmaktadır. Bu doğa yürüyüşleri yardımıyla bölgenin Atmosferik yapısını iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Aynı zamanda çekeceğiniz harikulade fotoğraflar sayesinde gezinizi güzel bir anı olarak saklamak size kalmıştır.

İlkbahar’da Güllüdere Vadisi

Roma döneminde Hristiyanlar üzerinde yapılan baskıcı tutumlara karşı yerel halkın hem ibadethanelerini yerine getirdiği hem de barındığı noktalar arasında gösterilmektedir. Güllüdere Vadisi üzerinde bulunan 7.Yüzyılın başlarına tarihlenen Üç Haçlı Kilisesi ve 9.Yüzyıla tarihlenen Ayvalı Kilisesi görülecek yerler arasındadır. Her iki kilisesinde boydan boya motif işlemeleri ve freskleri bulunmaktadır. Meryem Ananın serüvenleri ve Hz. İsa’nın doğumu ve sonrasını anlatan yapılar karşımıza çıkmaktadır. Tarihi yaşanmışların bulunduğu Güllüdere Vadisi 4 kilometre uzunluğa sahiptir. Vadinin genel yapısı engebeli araziden oluşmaktadır.

İlkbahar’da Aşk Vadisi

Kapadokya Balon Turu yol rehberinde bulunan Aşk Vadisi, eşsiz manzarasıyla misafirleri büyülemektedir. Evlilik tekliflerinde en çok kullanılan mekanlar arasında Aşk Vadisi gösterilmektedir. Aynı zamanda Kapadokya Balayı döneminde de tercih edilen noktalar arasında yer almaktadır. Bölgenin rakımı yüksek bir noktasından sevgiliniz veya eşinizle beraber gün doğumunu veya gün batımının keyfini çıkartabilirsiniz. Ayaklarınızın altında bulunan peri bacaları eşliğinde gün doğum ve batımın tadını çıkartabilirsiniz. Aynı zamanda anı ölümsüzleştirmek için de güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Bunun yanı sıra bölgede yapılan sosyal aktiviteler arasında Kapadokya ATV Turu ve Kapadokya At Turu yer almaktadır. Her iki aktivite türü de özellikle sabah ve öğlen saatlerinde revaçtadır. Aynı zamanda Aşk Vadisi Göreme-Avanos yol güzergahından başlayarak 4.9 kilometre uzunluğa sahiptir.  Bu sayede trekking yürüyüşlerinin gerçekleştiği bir noktadır.

Kapadokya Aşk Vadisi

Kapadokya İlkbaharı’nda Zemi Vadisi

Zemi Vadisi, Nevşehir-Ürgüp yol güzergahı üzerinde yer almaktadır. Göreme Açık Hava Müzesinin bulunduğu ana hattan başlayarak Kermir Tepesi’ne kadar uzanmaktadır. Aynı zamanda Zemi Vadisi’nin girişiyle Göreme arası 5500-5600 metredir. Zemi Vadisi, Hristiyanların bölgede ibadetlerini yerine getirdiği noktalar arasında yer almaktadır Vadi üzerinde Sarnıç Kilisesi ve Saklı Kilisesi bulunmaktadır. Hemen ileride de Görkündere Kilisesi yer almaktadır. Zemi Vadisi doğa yürüyüşleri için oldukça elverişli bir yapıyla sahiptir. Kapadokya Oteller çevresinde kalan Vadi, Kapadokya Vadileri arasında tarihi dokusuyla kendini belli ettirmektedir. Vadi içerisinde bulunan kiliselerin apsisleri, freskleri ve motifleri bölgenin tarihi dokusunu anlatmak için yeterli unsurlar arasındadır.

Kapadokya’da İlkbahar Tatillerinde Yapılacak Sosyal Aktiviteler

Kapadokya’da İlkbahar tatilinize renk katacak sosyal aktiviteler farklı bir deneyim kazanmanıza da yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda gündelik hayatın yorucu sillesine biraz olsun gölge çekmenin adresi Kapadokya’dır. Belirli aralıklarla yapacağınız ufak kaçamak tatiller kendinizi hem fiziki hem de mental açıdan toplamanıza imkân sağlayacaktır. Aynı zamanda yapacağınız doğa yürüyüşleri ve küçük çaplı tatil gezileri sayesinde kaybettiğiniz motivasyonu da sağlamış olacaksınız. Yeni bir motivasyon kaynağına ihtiyacınız varsa Kapadokya’da İlkbahar tatili tam size göredir. Kapadokya ATV Turu, Kapadokya At Turu, Kapadokya Boat Turu ve Kapadokya Balon Turu gibi faaliyetler gezi sonrası farklı deneyim kazanmanın tek adresidir.

Kapadokya ATV Turu

Belirli olgunluk derecesine ulaşmış genç ve orta yaş grubuna girenlerin katıldığı turlar arasındadır. Tur öncesi belirlenmiş olan grupların ATV yardımıyla Kapadokya’nın belirli noktalarını gezmeleridir. Kapadokya ATV Turlarında çoğunlukla engebeli parkurlar tercih edilmektedir. Bu sayede adrenalini olabildiğince en üst düzeye çıkarmak hedeflenmektedir.

Kapadokya'da İlkbahar

Kapadokya ATV Turu

Kapadokya At Turu

Nevşehir Kapadokya At Turu faaliyetleri, at kullanmayı bilen gruplar arasında önceden belirlenmiş yol güzergahı üzerinde yapılmaktadır. Kaliteli vakit geçirmek ve bölgenin atmosferik havasını tatmada da bir numaraları yöntemdir.

Kapadokya'da İlkbahar

Kapadokya AT Turu

Kapadokya Jet Boat Turu

Avanos Kızılırmak’ta yapılan boat turları stres atmak için iyi bir tercihtir. Bu faaliyetler yardımıyla gezinizi taçlandırmak sizin elinizdedir. Orta yaş grubunun severek katıldığı faaliyetlerden biri olan Kapadokya Boat Turu, adrenalini yüksek bir faaliyettir. Bu yüzden kalp rahatsızlığı ve şeker hastalığı olan bireylerin boat turlarına katılmaları tercih edilmemektedir.
Leave A Comment