Avanos Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

1954 yılında il olan Nevşehir’e bağlanarak ilçe statüsü verilen Avanos, Kapadokya bölgesinin en güzel şehirlerinden birisidir. Şehrin tarihi 4000 yıl öncesine uzanmaktadır. Hititler, Frigler, Asurlular ve Persler gibi çok önemli medeniyetlere ev sahipliği yapan Avanos birçok tarihi güzelliği de üzerinde barındırmaktadır. Asurlular döneminde şehre ‘Nenansa’ denmiştir. Bizanslılar döneminde ‘Venessa’ olarak anılan şehir Selçuklular döneminde ‘Evenüz’ olarak isimlendirilmiştir. Evenüz kelimesinin, ‘mutfak eşyaları’ anlamına gelen ‘evani’ ve ‘öz’ kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşturulduğu bilinmektedir. Buna göre ‘Evenüz’, kap yapan, çanak çömlek yapan kasaba anlamına gelmektedir.

Üzerinde yaşattığı tüm medeniyetlerden güzellikler toplayarak günümüze kadar ulaşan Avanos bölgesi, Kapadokya’nın en önemli turistik şehirlerinden birisidir. Kızılırmak’ın iki yakasına kurulmuş olan bu şehir, bize tarih ile ilgili pek çok şey anlatmaktadır. Çömlekçiliğin, bağcılık ve tarımın yaygın olduğu Avanos, tarihi eserler ve peri bacaları açısından da bölgenin en zengin şehridir. Günümüzde Avanos nüfusu 32.932’dir.

Kapadokya, yıl içerisinde değişken hava sıcaklıklarına sahip olan bir bölgedir. Avanos hava durumu da bununla bağlantılı olarak devamlı değişkenlik gösterir. Gece ve gündüz arasında sıcaklık farkının fazla olduğu söylenebilir. Gündüzleri güneş altında olumsuz etkilenmemek için şapka, gözlük ve güneş kremini bulundurmak önemlidir. Aynı şekilde gündüzün sıcak havasına aldanmadan geceleri dışarı çıkarken yanınıza bir hırka almayı da ihmal etmemelisiniz.

Avanos Nerede?

Kapadokya bölgesinin en önemli şehirlerinden biri olan Avanos, Nevşehir iline bağlıdır. Avanos yol tarifi oldukça kolaydır. Nevşehir merkezi üzerinden Avanos’a ulaşmak için D300 güzergâhını kullanabilirsiniz.

Avanos Nevşehir, kendi merkeziyle birlikte civardaki yer alan kasabalarıyla da ünlü bir bölgedir. En önemli kasabaları ise Özkonak, Çalış, Göynük ve Çavuşin’dir. Avanos bölgesini beldeleriyle birlikte en güzel şekilde gezebilmek için tur şirketimizle iletişime geçebilirsiniz.

Avanos Nasıl Gidilir?

Avanos’a en rahat ulaşımı sağlamak istiyorsanız HTR Turkey Tours tarafından Nevşehir Avanos bölgesine düzenlenen turlara katılabilirsiniz. Kapadokya bölgesinin en güzel bölgelerinden birinde yapacağınız gezinti için tur şirketimiz size yardımcı olabilir ve sizin için detayları düşünebiliriz.

Avanos Gondol – Jet – Boat Turu

Kayseri Avanos Arası Kaç Km?

Avanos Kayseri arasındaki karayolu mesafesi yaklaşık olarak 65 kilometredir. Özel aracınız ile 1 saat, otobüs ile 2 saatlik bir sürede Kayseri’den Avanos’a ulaşım sağlayabilirsiniz.

İstanbul Avanos Arası Kaç Km?

Eğer güzergâhınızın başlangıç noktası İstanbul ise, yaklaşık olarak 733 kilometrenin ardından Avanos’a ulaşabilirsiniz. Ulaşım şartları düşünüldüğü zaman toplu taşıma araçlarını kullanmak daha hesaplı bir seçim olacaktır. Aynı zamanda tur firmamız ile görüşerek ulaşım detaylarını düşünmeden tatilinizi planlamaya başlayabilirsiniz.

Avanos Ürgüp Arası Kaç Km?

Kapadokya’nın gözde şehirlerinden olan Avanos ve Ürgüp birbirine oldukça yakın olan iki yerleşim yeridir. Ürgüp, yaklaşık 13 kilometrelik bir mesafede bulunmaktadır. Avanos’a 14 dakikalık bir araba yolculuğu ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Avanos Göreme Arası Kaç Km?

Kapadokya’nın bir diğer önemli şehri ise Göreme’dir. Tarihi bölgelerin genişliği düşünüldüğü zaman Göreme’den Avanos’a ulaşım tatil sürecinizdeki gerekliliklerden biri olacaktır. 8,2 kilometre mesafede bulunan bu iki merkez arasındaki ulaşım seçeneklerini kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Avanos Gezilecek Yerler

Bu bölge, tarihi, coğrafyası ve kültürüyle tatil için tercih edilebilecek en zengin bölgelerden birisidir. Burada hem turistler hem de yerel halk için keyifle vakit geçirilebilecek pek çok alan bulunmaktadır. Avanos dağları ile de ünlüdür. Doğal güzelliklerin yanında tarihi mekânları da ziyaret edebilirsiniz. Bu bölge, Hititlere dayanan tarihiyle birçok yaşanmışlığı hala üzerinde hissettirmektedir. Gezilecek yerler ve daha fazlası için yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Kızılırmak Sallanan Köprü

Yalnızca yayaların kullanımına açık olan Avanos Sallanan Köprü, 1973 yılında kullanıma açılmıştır. Kızılırmak’ın iki yakasını birbirine bağlayan bu köprüden geçerken kaz ve ördeklerin size eşlik ettiğini görebilirsiniz. Güzel bir yürüyüş ve harika bir Kızılırmak Avanos manzarası için tercih edebileceğiniz mekânlardan birisidir. Sallanan köprü Avanos üzerinde keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz. Ayrıca kafede güzel bir çay içerek Kızılırmak’ın keyfinize eşlik etmesine izin verebilirsiniz.

Avanos Kızılırmak nehri unutulmaz bir gezinti yaşamak için, turlarımız tarafından düzenlenen gondol turlarına da katılabilirsiniz. Avanos Kızılırmak üzerinde yapılan ve yaklaşık 15 dakika süren gondol keyfinizin ücreti kişi başı 350₺’dir. Yabancı turistler için transfer dâhil olmak üzere ücret 80€ olmaktadır.

Paşabağ Vadisi

Peri bacaları arasından Avanos’un eşsiz manzarasını yukarıdan izlemek isterseniz Paşabağı Vadisi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Paşabağı Vadisi, ilçe merkezine 6 kilometre uzaklıkta bulunur. Avanos balon izleme yeri bölgesinin en güzel ziyaret mekânlarından birisidir. Vadi içerisinde yüzlerce peri bacasının eşsiz manzaralarıyla kaliteli vakit geçirebilirsiniz.

Bu vadi, peri bacalarının içerisine oyulan yaşam alanlarıyla tarihin dokunuşlarına eşlik edebileceğiniz bir mekândır. Hristiyanlık dininin ilk yayılmaya başladığı dönemlerde, din adamlarının kendilerini inzivaya çektiği oyukları görebilmek günümüzde hala mümkün. Kayaları oyarak kendilerine hazırladıkları mütevazı yaşam alanları ise bizleri şaşırtmaya yetiyor. Günümüzde Paşabağı Vadisi’nin bazı bölümlerine giriş ücretsiz olsa da, giriş ücretleri 10₺’dir.

Kapadokya Paşabağ

Zelve Ören Yeri

Avanos’un ve tüm Kapadokya’nın en önemli peri bacaları merkezlerinden birisi de Zelve’dir. Peri bacalarının en yoğun olduğu bu yer, üç vadiden oluşmaktadır. İlk dönem Hristiyanlıkta, önemli yerleşim yerlerinden biri kabul edilen Zelve Ören Yeri’ni tarihi öneme sahiptir. Papazlara ilk dini seminerlerin verildiği ve ilk Hristiyanların yaşadığı bu bölge, Hristiyanlık tarihi açısından büyük önem taşımaktadır.

İlçe merkezinden 10 kilometre uzaklıkta bulunan bölgede turistlerin en çok ilgisini çeken alan açık hava müzesidir. Farklı mimarisi ve tarihi yapılarıyla dikkat çekmektedir. Zelve Ören Yeri içerisinde, Hristiyanların yaşadığı dönemde inşa edilmiş birçok kilise, dini alanlar ve yeraltı sığınakları da bulunur.

Vadide yer alan en önemli kiliseler Balıklı Kilisesi, Üzümlü Kilisesi ve Geyikli Kilisesi’dir. Bu güzel yapıların yanında, bölgenin bir yerleşim yeri olmasından kaynaklı olarak pek çok tünel, değirmen, sığınak ve yerleşim alanlarına da rastlanabilmektedir. Yılın her gününde ziyaret edebileceğiniz Zelve Ören Yeri’nin giriş ücreti ise 25₺’dir.

Kapadokya Zelve

Sarıhan Kervansarayı

Anadolu Selçuklu hükümdarlarından 2.İzzettin Keykavus döneminde inşa edilen kervansaray, adını yapımında kullanılan tüf taşların renklerinden almaktadır. Sarıhan Kervansarayı, Selçuklu döneminde yapılan son han olma özelliğini taşımaktadır. Yaz ve kış bölümlerinden oluşan kervansarayda çeşmeli bir revak, hamam ve mescit bulunmaktadır.

Tek katlı mimariye sahip olan kervansarayın en ilgi çekici bölümü ise giriş kapısıdır. Selçuklu mimarisinin taç kapı formunda yapılan kapının görkemi bugün dahi görenleri büyülemektedir. Taşların farklı geometrik düzende ve renklerde kullanılmasıyla ihtişamlı bir görünüm yakalanmıştır.

Kervansarayın bir diğer önemli özelliği ise Mevlevi Sema Törenlerinin burada gerçekleştirilmesidir. Gün içerisinde 18:00 ve 21:00’da olmak üzere iki defa semazen gösterileri vardır. Kapadokya bölgesindeki ilk ve tek Mevlevi gösteriler burada yapılmaktadır. Panoramik terası, geniş avlusu ve sade mimarisiyle görülmeye değer yerlerden birisidir. 2015 yılından beri giriş ücreti 5₺’dir. Ancak bununla birlikte semazen gösterileri için ayrıca bir ücret ödemek gerekmektedir.

Çavuşin Köyü

Göreme-Avanos yolu üzerinde bulunan Çavuşin Köyü, Göreme’ye 2 kilometre mesafededir. Kapadokya bölgesinde yer alan en eski yerleşim yerlerinden biri Çavuşin Köyü’dür. Kayaların içerisine oyulmuş yaşam alanlarıyla oldukça etkileyicidir. Roma döneminde Hristiyanlık henüz resmi din olarak kabul edilmeden önce, Hristiyan olan halk kötü muameleyle karşılaşmaktaydı. Hristiyanlığın yeni bir din olarak insanlar arasında yayılmaya başladığı bu dönemde insanlar, Roma askerlerinden kaçmak için kayaların arasını oyarak kendilerine sığınaklar yapmışlardır.

Çavuşin Köyü, birçok medeniyetin ve dinin kesişim noktasında yer almaktadır. İlk dönem Hristiyanlık eserleri olan kiliselerle birlikte, 1071 yılında Anadolu’ya giren Türklerde birçok tarihi eser inşa ederek bölgeyi zenginleştirmişlerdir. Bizans döneminde yapılan kiliselerle birlikte Selçuklu döneminde yapılan camiiler, türbeler ve kervansaraylar bölgenin tarihi önemini ve güzelliğini arttırmıştır.

Çavuşin Kilisesi

Oldukça başarılı bir şekilde korunmuş olan bu köyde birçok kilise olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda Çavuşin Kilisesi de bu önemli eserlerden yalnızca birisidir. Müze kartla girişin ücretsiz olduğu kilise, 5. yüzyılda köy girişindeki yüksek bir yamaca inşa edilmiştir. Çavuşin’deki diğer kiliselere göre yüksek tavanlı bir kilise olma özelliğine sahiptir. Duvarlarında Hz. İsa’nın mahkûm edilmesi, çarmıha gerilmesi ve Kudüs’e girmesi gibi tarihi birçok olayı betimleyen resimler mevcuttur.

Vaftizci Yahya Kilisesi

Yine 5. yüzyılda inşa edilen ve en geniş hacimli kiliselerden biri olan diğer tarihi eser ise Vaftizci Yahya Kilisesi’dir. Bölgenin ilk kilisesi olma özelliği taşıyan kilise, yapıldığı dönemde geniş bir manastır kilisesi olarak kullanılmıştır.

Bölgedeki diğer önemli kiliseler ise Üç Haçlı Kilisesi, Aziz Jean Kilisesi, Haçlı Kilise, Aziz Meryem Kilisesi, Üzümlü Kilise, Güvercinlik Kilisesi, Saklı Kilise ve Aziz Paul Kilisesi’dir. Bu kiliseleri dini olarak değerli kılan özellikleri ise, Hristiyanlığın ilk dönemine ait olmalıdır. Hristiyanların dini yeni anlamaya ve anlatmaya başladığı zamanlar söz konusu olduğu için kiliselerdeki açıklayıcı freskler tarihi ve dini açıdan büyük önem taşımaktadır.

Özkonak Yeraltı Şehri

Avanos’a 14 kilometre mesafede bulunan Özkonak kasabası, tarihi yeraltı şehri ile ünlü olan bölgelerden birisidir. Müzekartla girişin ücretsiz olduğu bu yeraltı şehrinin giriş ücreti 2021 yılı itibariyle 30₺’dir. İdiş Dağı’nın kuzey yamacında yer alan yeraltı şehrinin Hititler döneminde inşa edildiği düşünülmektedir.

Apartman düzeninde olan yeraltı şehrinde mekânlar birbirlerine tüneller aracılığıyla bağlanmıştır. Savunma ve sığınma amacıyla inşa edilen bu yeraltı şehrinde tüf taşların özelliğinden faydalanılmıştır. Yumuşak tüf katmanı havayla temas ettiğinde sertleşmekte ve sıcaklığı hapsetmektedir. Nem tutma özelliği olmayan tüf katmanı sayesinde yiyecekler sorunsuz bir şekilde saklanabilmektedir. Tüm bu özellikleriyle kolayca yaşam alanına dönüştürülen bu şehirde, ahırlar, odalar ve mutfaklar bulunmaktadır.

Güray Müze

Avanos bölgesindeki bir diğer önemli ziyaret mekânı ise Güray Müze’dir. Türkiye’nin ilk ve tek yeraltı müzesi olması özelliğiyle mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Antik eserler ve modern eserler olmak üzere ikiye ayrılan müze, yerin 20 metre altında bulunmaktadır. 1600 metrekarelik bir alana inşa edilmiştir. Müze ayrıca, çömlekçilik geleneğinin gelişimi ve tarihi hakkında önemli eserleri ziyaretçilere sunmaktadır. Fakat Müze kartın geçerli olmadığı Güray Müzesine giriş, 2022 yılı itibari ile 20₺ olarak belirlenmiştir.

Avanos

Güray Çanak Çömlek Müze

Avanos’ta Yapılacak Aktiviteler

Avanos’tan bahsedildiği zaman akla ilk olarak gelen şey çanak ve çömleklerdir. Kızılırmak nehrinin iki yakasına kurulmuş olan bu şehir, Kızılırmak’ın toprağını yüzyıllarca sanata dönüştürerek çömlekçilik sanatının en önemli merkezlerinden biri olarak karşımıza çıkar. Şehrin isminin de çömlek yapımıyla alakalı olduğu düşünülürse, Avanos’u çömlek sanatından ayrı düşünmemek gerektiğini söyleyebiliriz.

Çömlekçilik sanatı, gelişimi ve eğitimleriyle Avanos bölgesindeki en yaygın aktivitenin çömlek yapımı olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte Avanos’ta yapılabilecek tek aktivite çömlek yapımı değildir. Kapadokya’nın en ünlü aktivitelerinden biri olan balonlara binebilir ve atlarla güzel bir gezinti yapabilirsiniz. Avanos, Kapadokya’nın en önemli merkezlerinden biri olduğu için turistlere birçok etkinliğin düzenlendiği bir bölgedir. Yapabileceğiniz aktiviteler ve tüm detayları için yazımızın devamında bize eşlik edebilirsiniz.

Avanos Çömlekçilik

Kızılırmak’ın tüflü kızıl toprağından doğan bir sanat olan çömlekçilik, asırlardır Avanos’un önemli geçim kaynaklarından birisidir. Özellikle babadan kalan bir meslek olarak görebileceğimiz çömlekçilik, toprağın sanata dönüştüğü güzelliklerden birisidir. Bu sanat, Avanoslu sanatçıların ve yerlilerin yıllarca emek harcadığı bir değerdir. Ayrıca günümüzde turistler tarafından da büyük ilgi görmektedir.

Çok eski zamanlardan beri Avanosluların çömleklerini atlar ve eşeklerle civardaki kasabalara götürerek sattıkları ve bunu bir geçim kapısı olarak kabul ettikleri söylenebilmektedir. İnsanlığın çok eski zamanlarından beri bir sanat ve kazanç olarak süregelen çömlekçilik geleneği günümüzde de aynı değeriyle yaşamaya devam etmektedir.

Çömlek yapmayı bilmeyen erkeğe kızın verilmediği Avanos’ta, çok eski zamanlarda Avanoslu erkekler bir kervan oluşturarak Kayseri-Gülşehir-Aksaray istikametinde çömleklerini takas karşılığında satmışlardır. Yaptıkları çömleklere karşılık pirinç, bulgur ya da peynir gibi malzemeleri takas eden Avanoslular için özellikle çömlekçilik, geleneksel ve tarihi bir önem taşımaktadır. Avanos çömlek fiyatları yapıldığı ustanın tecrübesine ve özelliklerine göre geniş aralıklarda değişiklik gösterebilmektedir.

Avanos Çömlek Özellikleri

Ustasının çarkında izlemesi zevkli olan ancak iş yapmaya gelince oldukça zor olan çömlekçilik sanat olmanın hakkını vermektedir. El çabukluğu, yaratıcılık ve maharet gerektiren çömlek yapımının tüm bunlarla birlikte ‘Avanos Sanatı’ olmasının ardında ciddi bir çaba ve emek yattığını söylemek mümkündür.

Çömlek yapımı için ilk aşama malzemeyi temin etmektir. Kızılırmak yataklarından ya da Avanos’un dağlarından toplanan yağlı ve yumuşak özellikli kil toprak, çömleklerin ham maddesini oluşturmaktadır. Bu kil toprak ilk olarak elenir. Ardından suyla yoğrularak hamur haline getirilir. Hamurun, çömlek yapımına hazır olmadan önce yaklaşık olarak 1 hafta dinlendirilmesi gerekmektedir. Çömleklerin yapısına, cinsine ve kullanım alanına göre hamurun özellikleri değişiklik göstermektedir.  Hamurun niteliğini ise toprağın ne kadar sert ya da yumuşak olduğuyla birlikte içerdiği silisin pişirme ısısına olan tepkisi belirlemektedir.

Avanos Çömlek Yapımı

Günümüzde seri ve çok parça üretimlerde çark yerine çeşitli makineler kullanılmaktadır. Ancak asıl sanat olarak yapılan çömleklerin örneklerini hala çarklarda görebilmekte mümkündür. Çömlekçi ustası, yapıma hazır olan hamuru, ayaklarıyla vurarak hızlandırdığı çark üzerine alarak işe başlamaktadır. Usta, elleriyle hamuru bastırıp, yapacağı çömleğe göre parmaklarıyla hamura şekil vermeye başlar. Sanatını ve tüm maharetini kullanarak en güzel ürününü oluşturur. Usta bir kişinin elinden bir çıkan bir çömlek yapımı ise yaklaşık 4-5 dakika sürmektedir.

Avanos

Kapadokya Çanak – Çömlek Yapımı

Çömlek yapımı elbette yalnızca şekil vermekle sona ermez. Çömleğin kuruması, boyanması ve hatta işlenmesiyle birlikte gerçek bir sanatın icra edildiği çömlek yapımı uzun bir sürece ihtiyaç duymaktadır. Çömleklerin kurumadan üstünün boyanmasına ve süslenmesine ‘zırhlama’ denilmektedir. Hamur henüz kurumamışken yüzeyinin parlatılması da ‘perdahlama’ işlemi olarak bilinmektedir.

Son olarak çömlek yapımının en zor aşaması ise kurutma ve pişirmedir. Kurutma aşamasında çömlek 20 dakika boyunca güneşte bekletilerek nemini atması sağlanmaktadır. Fakat güneşte kurutma imkânı yoksa bu ‘yanalak’ adı verilen odalarda bir gün bekletilerek gerçekleştirilmektedir. Sonuç olarak kurutulan çömleğe kulpları takıldıktan sonra ise pişirme sürecine geçilmektedir.

Pişirme aşamasında kuruyan ürünler geniş küvetlere yerleştirilerek fırına gönderilir. Ev eşyası olarak kullanılacak ürünler 1.000°C ‘de pişirilir. Ancak su geçirmez sert kaplar ise 1.400°C’de 1-3 gün arasında pişirilir ve fırın soğuyuncaya kadar da çıkarılmaz. Çömleğin son halini aldığı işlem ise sırlamadır. Sırlama işleminde ilk olarak toz kıvamındaki sır, kurşun oksit, feldispat ve inceltilmiş çakmaktaşı gibi maddelerle suya karıştırılır ve sır eriyiği hazırlanır. Pişmiş çömlekler bu eriyiğin içerisine daldırılarak ardından tekrar fırınlanır. Böylelikle çömleklerin üzerinde camsı bir görünüm sağlanmış olur.

Avanos Çanak Çömlek Atölyeleri

Bu sanatın güzelliğinden bahsettikten sonra sizlerde çömlek yapımını deneyimlemek isteyebilirsiniz. Avanos bölgesinde, sizlerin de çömlek yapmanıza izin veren birçok çömlek atölyesi bulunmaktadır. Tercih edebileceğiniz bu atölyelerden birisi de Chez Galip Atölyesi’dir. Saç Müzesi’yle de bilinen Chez Galip, Rekorlar Kitabı’na girmiş önemli çömlek atölyelerinden birisidir.

Bunlarla birlikte, Avanos çanak atölyeleri bölgesindeki en önemli çömlek merkezlerinden biriside Güray Çömlekçilik’tir. Avanos haberlerinin önde gelen mekânlarından birisidir. Türkiye’nin ilk yeraltı müzesi Güray Müze’dir. Atölyelerini ziyaret ederek çömlek sanatının güzelliğine eşlik edebilirsiniz. Kısacası Avanos bölgesindeki her dükkânda mutlaka çömlek ve yapımına dair size yardımcı olacak birilerinin olduğunu söyleyebiliriz. Böylelikle çömlek sanatının dinlendirici etkisini ve toprağın ellerinizin arasında dans eder gibi şekil alışını izleyebilirsiniz.

Balon Turu

Balon turu denildiği zaman akla ilk olarak Göreme gelir. Ancak Göreme’nin dışında pek çok yerde de balon turları düzenlenmektedir. Avanos’un eşsiz manzarasını ve her şeyden önce tarihini izlemek için güzel bir balon turunu tatil listenize ekleyebilirsiniz. Avanos balon turu fiyatları kişi başı 170€-210€ arasında değişmektedir. Gün doğumu saatinde inanamayacağınız bir balon turu deneyimi yaşayabilirsiniz.

Balon turu ile birlikte otel transferi, uçuş sigortası, vadi ve peri bacalarını seyir gibi hizmetlerden de faydalanabilirsiniz. Bunun dışında hava durumu izin verdiği sürece yılın her gününde gerçekleştirilen bu aktivite Kapadokya’daki güzel anılarınızın başını çekecektir.

Avanos

Kapadokya Balon Turu

At Turu

Kapadokya’nın kelime anlamı ‘Güzel Atlar Ülkesi’dir. Persler tarafından verilen bu ismin hakkını vermek için, güzel atlar ülkesini, atlar ile dolaşarak eşsiz bir deneyim yaşayabilirsiniz. HTR Turkey Tours tarafından düzenlenen at turlarında, sizin tercihlerinize göre 1-2-3 ya da 4 saatlik tur seçenekleri bulunmaktadır. 1 saatlik at turunu tercih ederseniz Kılıçlar Vadisi’nden başlayacağınız güzel bir gezintiyle Kızlar Manastırını ziyaret edebilirsiniz. Ardından Güllü Vadi ve Kızılçukur Panorama ile peri bacalarının nefes kesen manzarasında turunuzu noktalayabilirsiniz. 1 saatlik olarak düzenlenen bu turun kişi başı fiyatı 250₺ olarak belirlenmiştir.

2 saatlik tur kapsamında, daha uzun ve güzel bir gezinti yaparak anın tadını daha uzun çıkarabilirsiniz. Kılıçlar Vadisi, Kızlar Manastırı ve Güllü Vadi’nin ardından Kızılçukur Panorama noktasıyla gezintinizi noktalayabilirsiniz. Bununla birlikte 2 saatlik at turu için tarafımızdan belirlenen fiyat ise 350₺’dir.

Fakat atlar ile daha uzun bir gezinti istiyorsanız 3 ve 4 saatlik at turu seçeneklerinden de faydalanabilirsiniz. 3 saatlik at turunun 450₺ ve 4 saatlik at turunun da kişi başı 550₺ olduğunu söyleyebiliriz. Bu tur seçenekleri dâhilinde belirlenen rota da ise Kılıçlar Vadisi, Kızlar Manastırı ve Güllü Vadiye ek olarak Kolonlu Kilisede bulunmaktadır. Kolonlu Kilisesi’nin ardından Haçlı Kilise ve Kızılçukur noktalarına atınızla güzel bir gezinti yapabilirsiniz. 4 saatlik turda bu rotaya ek olarak ayrıca Aşk Vadisi de bulunmaktadır.

En güzel rotaları sizin için oluşturduğumuz bu at turunda tarafımızdan çeşitli detayların düşünüldüğünü de söyleyebiliriz. Kask ve bonelerinizle birlikte tecrübeli bir rehber turumuza dâhil olarak sunulan hizmetlerdendir. Sonuç olarak hava izin verdiği sürece bu tura katılabilirsiniz. Gün doğumundan başlayarak gün batımına kadar istediğiniz süreyi ve zamanı tercih edebilirsiniz.

Kapadokya AT Turu

Kızılırmak Gondol Turu

Söz konusu Avanos olduğu zaman Kızılırmak üzerinde güzel bir gezintinin kaçınılmaz aktivitelerden biri olduğunu söylenebilmektedir. Ayrıca Kızılırmak’ın iki yakasına kurulan Avanos’a geldiğinizde şirketimiz tarafından düzenlenen gondol turuyla en güzel deneyimlerden birisini yaşayabilirsiniz.

Tüm transferler dâhil olmak üzere misafirler için gondol turunun fiyatı 80€’dur.. Bu gondol turu 15 dakika sürmektedir.

Avanos ATV Turu

Tur şirketimiz tarafından düzenlenen Kapadokya bölgesindeki bir diğer aktivite ise ATV turudur. Kapadokya bölgesindeki en güzel ve önemli yerleri bir ATV ile görmek ve her şeyden önce tozu dumana katmak isterseniz bu aktiviteyi mutlaka tercih etmelisiniz. Otel transferi, kask temini ve hem de rehber eşliğinde yapacağınız ATV turları 1-2-3 ve 4 saatlik seçenekleriyle sizlerin tercihinize sunulmuştur.

1 saatlik Kapadokya ATV turu dâhilinde, kişi başı 250₺’lik bir fiyat ile Kılıçlar Vadisi, Kızlar Manastırı, Güllü Vadisi ve Kızılçukur Panorama Noktasını dolaşabilirsiniz. 2 saatlik ATV Turunda ise benzer şekilde bu noktalara ek olarak Aşk Vadisi’ni de rotanıza ekleyebilirsiniz. Ek olarak 2 saatlik ATV turu fiyatlarının ise kişi başı 350₺ olduğu söylenebilmektedir.

3 saatlik ATV turunda ise Aşk Vadisi’nin ardından Killik Vadisi-Ak Vadi noktalarıyla turunuzu uzatarak anın tadını çıkarmaya devam edebilirsiniz. Fakat 3 saat bile size yeterli gelmeyecekse 4 saatlik tur seçeneğinden faydalanarak Ak Vadisi’nin ardından Avanos’un en önemli mekânlarından biri olan Paşabağı Ören Yeri’ni ziyaret ederek turunuzu sonlandırabilirsiniz. 3 saatlik ATV tur fiyatı kişi başı 450₺, 4 saatlik tur fiyatı ise kişi başı 550₺ olarak belirlenmiştir.

Avanos

Kapadokya ATV Turu

Avanos Şarap Evi

Kapadokya denildiği zaman akla ilk olarak peri bacaları Avanos gelmektedir. Ancak bu bölge aynı zamanda üzüm bağları ve şarapları ile de ünlüdür. En güzel üzümlerin ve nihayetinde en kaliteli şarapların üretiminin yapıldığı önemli merkezlerden biri de Avanos’tur. Kapadokya’nın en iyi şaraplarını tadabilirsiniz. Aynı zamanda alanında uzmanlaşmış kişilerden şarabın hikâyesini dinleyebilirsiniz. Avanos bölgesinde hizmet veren şarap evlerini ziyaret edebilirsiniz.

Avanos Yöresel Şarap Evi ve Salkım Şarap Evi en güzel şarap hizmetini verecek Avanos mekânlar arasındadır. Kısacası Kapadokya’nın güzel topraklarında yetişen üzümlerden elde edilen şaraplarla yöresel bir tadım yapabilirsiniz. Şarap keyfi eşliğinde manzaranın ve özellikle Kapadokya’nın tadını çıkarabilmenizde bunların yanında cabası!

Avonos Şarap Evi

Avanos Kalınacak Yerler

Avanos’a ulaştıktan sonra kalacağınız otel düşünmeniz gereken en önemli detaylardan birisidir. Avanos kalınacak yerler ve oteller konusunda herhangi bir detaya takılmadan kolayca halletmek isteyebilirsiniz. O halde turlarımız ile iletişime geçtiğiniz takdirde size yardımcı olabiliriz. Avanos’un eşsiz tarihi ve güzelliğinde geçirdiğiniz güzel bir günün ardından kalacağınız yerden de en güzel hizmeti beklemek isteyebilirsiniz.

Kapadokya bölgesinde otellerin en güzel yanı, coğrafyanın doğal bir parçası olarak geleneksel mimari çizgisinde kullanıcılarına hizmet vermeleridir. Taş odalar, hamamlar ve güzel manzaralı bahçeler, Kapadokya bölgesindeki otellerin ortak özelliklerinden yalnızca birkaçıdır. Özellikle Kapadokya için belirlediğiniz kış tatilinde otelde daha çok vakit geçirmek isteyebilirsiniz. En güzel oteller ve tur fırsatları için yazımızın devamında sizinle paylaşacağımız ipuçlarına göz atabilirsiniz.

Eğer tercihiniz daha özel bir mekândan yana olursa, Avanos kiralık ev ve Avanos kiralık daireler seçeneklerini ilgili siteler üzerinden aratabilirsiniz. Zamanınızı ve bütçenizi en güzel şekilde değerlendirmek tamamıyla sizin tercihinize kalmıştır. Bölgeyi gerçekten beğenerek kalıcı bir şekilde yerleşmek de isteyebilirsiniz. Bu durumda Avanos satılık ev ilanları için emlakçılarla görüşebilirsiniz. Avanos satılık arsa ve Avanos satılık daire fiyatlarını da ayrıca araştırabilirsiniz.

Avanos Otelleri

Avanos’ta geçirdiğiniz vaktin kaliteli bir dinlenme ve güzel manzarayla pekiştirilmesini istiyor olabilirsiniz. Avanos kalacak yer seçenekleri oldukça çeşitlidir. Avanos Kapadokya bölgesinin güzel mimarisini deneyimlemek isteyebilirsiniz. Aynı zamanda kaliteli hizmet almak için Avanos merkezine yakın olan Avanos Suites’i tercih edebilirsiniz. Avanos Suites, Kızılırmak’ın hemen yanında bulunmaktadır. Klasik mimarisi, güzel manzarası ve Kızılırmak’a olan komşuluğuyla en kaliteli hizmeti size sunmayı hedeflemektedir.

Avanos Suites’in bir diğer özelliği de Avanos’un geleneksel sanatı olan çömleklerle donatılmasıdır. Duvarlarındaki güzel tablolar, Anadolu’nun ruhunu taşıyan kilimler ve çömleklerle dekore edilen bir oteldir. Size eşsiz bir görsel bir şölen sunacaktır. Tandır şeklindeki tandır odaları ve şırahaneyi andıran şırahane odaları ile farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Kapadokya’yı izleyebileceğiniz en güzel manzaraların olduğu bu otel, kısacası Avanos konaklamadan beklediğiniz her şeyi size sağlayacaktır.

Nevşehir Havalimanı’na yalnızca 34 kilometre olan bu otele ulaşım ise oldukça kolaydır. Aynı zamanda otele ulaşmak için Nevşehir merkezinden her saatte Avanos’a giden araçları kullanabilirsiniz. Bununla birlikte otel, Kayseri Havalimanı’na 75 kilometre uzaklıktadır. Bir saatlik bir yolculuğun ardından Kayseri’den de kolayca ulaşabilirsiniz.

Bir diğer otel önerimiz ize bir konağı andıran mimarisi ve taş detaylarıyla Mira Cappadocia Hotel’dir. 12 odadan oluşan bu otelde, her odanın farklı bir konseptte dizayn edildiğini söyleyebiliriz. Paşabağlar ve Zelve Vadisi’ne 4 kilometre uzaklıkta olan bu otelde, Avanos tarihi yerler ulaşım oldukça kolaydır. Kızılırmak manzarasıyla uyanacağınız sabahlar için Mira Cappadocia Hotel’de şimdi yerinizi ayırtabilirsiniz.

Ürgüp’e 12 kilometre uzaklıkta olan bu otel, Nevşehir Havalimanı’ndan yaklaşık olarak 37 kilometre mesafededir. Bunlarla birlikte otel, Göreme Açık Hava Müzesi’ne 8 kilometre uzaklıktadır. Ayrıca Paşabağı ve Zelve Vadisi’ne de 4 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Otele ulaşım için Nevşehir merkezden her saat kalkan araçları kullanabilirsiniz.

Avanos

Mira Kapadokya Hotel King Süit Oda

Avanos Balayı Otelleri

Kapadokya Avanos bölgesi, romantik balayılar ve güzel anılar için en güzel mekânlardan birisidir. Güzel bir balayı planı için size özel hazırladığımız tur fırsatlarından faydalanabilirsiniz. Turlarımız, genel olarak Kapadokya bölgesinde yapabileceğiniz en güzel aktiviteleri içermektedir. Assiana Cave, MNR Cave Hotel ve Royal Cave Hotel konaklama seçenekleri bulunmaktadır.  1 gece 2 gün-2 gece 3 gün ya da 3 gece 4 gün olan paketlerden dilediğinizi tercih edebilirsiniz.

Balayı paketlerinin içeriği kaldığınız gece sayısı ve lokasyona bağlı olarak farklı fiyatlarda sizlere sunulmaktadır. Ayrıca bu balayı paketi içerisine Hayal Vadisi, Paşabağı Vadisi ve Açık Hava Müzesi ziyaretleri bulunmaktadır. Göreme Panorama ve Uçhisar Kalealtı ziyaretleri de dahildir. Aynı zamanda Avanos’ta çanak ve çömlek atölyesini de ziyaret ederek eşsiz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Fakat 1 gece size yetmeyecekse, 2 gecelik Taş Deluxe Suit odada konaklama imkânlarını değerlendirebilirsiniz. MNR Cave kalitesinin size sağlayacağı en güzel hizmetle farklı bir paket tercihi yapabilirsiniz. Bu paketin içeriğinde ise havaalanı transferleri ve size özel hazırlanan özel turlar bulunmaktadır. Böylelikle Kapadokya’nın en güzel noktalarına yapacağınız ziyaretlerle balayınızın tadını çıkarabilirsiniz.

Leave A Comment