Avanos Otelleri

Avanos gibi harika bir yerde tatil, gezi gibi bir aktivite planladıysanız Avanos otelleri hakkında bilgi sahibi olmak keyfinize keyif katacak. 4000 yıl öncesine dayanan kökleriyle, kentin içinden geçen Kızılırmak’ıyla, peri bacalarıyla, usta ellerde şekillenen çömlekleriyle ziyaretçilerini her yönden harika bir serüvene çıkarıyor Avanos. 80 günde devri âlem isteyen ama buna vakti bulunmayanlar için Nevşehir’e 18 km uzaklıktaki Avanos, bir Hitit prensesi edasıyla sizi her detayıyla bir zaman yolculuğuna çıkarıyor adeta. Tabi ki birazdan anlatacağım oteller de bu zaman yolcuğundan nasiplerini almışlar.

Nevşehir Avanos Bölgesi Hakkında Bilgi

Avanos büyüleyici güzellikteki vadi manzaralarına, Kapadokya’yı anlatan peri bacalarına, kaya kiliselerine ve el sanatlarına sahip Avanos, gördüğünüz her detaydan sonra hayranlığınızın bir kat daha körükleneceği bir turizm yeri.

Avanos’ta ziyaret edilmesi gereken yerler arasında diğer yer altı şehirlerindeki girift yapılaşmadan farklı olarak havalandırma amacıyla da kullanılmış iletişim deliklerine sahip odaların düzgün bir şekilde oyulduğu Özkonak Yeraltı Şehri vardır.  Ayrıca Zelve Açık Hava Müzesi de sizi bir masal âleminde dolaşıyormuşsunuz gibi hissettirecek. Zank Höyük ise Helenistik Dönem ve Demir Çağını günümüze aktaran çanak çömlekleriyle bir tarih müzesi adeta. Avanos’un 4 km. uzaklıkta bulunan Sarıhan Kervansarayı, sarı, pembe ve devetüyü rengindeki düzgün kesme taşlı mimarisiyle oldukça dekoratif bir görünümüyle günümüzde de etkileyiciliğini sürdürüyor. 13. yy. Selçuklu dönemine ait günümüze kadar ulaşmayı başaran Alaaddin Camii de Avanos’ta görülmesi gereken yapılardan.

El sanatlarıyla ünlenmiş Avanos’ta alışveriş için testi ve seramik ürünlerinin satıldığı pek çok dükkân göreceksiniz. Bununla beraber Kızılırmak manzaralı birçok kafe ve restoran ise yine misafirlerini bu eşsiz zevki tattırmak için bekliyor. Birçok Avanos otelinde düzenlenen geleneksel Türk geceleri de Avanos’taki eğlencenin bir başka güzel yanı. Nevşehir’in ilçesi Avanos, Kızılırmak manzarasını ziyaretçilerine göstermekte ve tarihi mekânları ile görenleri mest etmektedir. Son olarak Nevşehir ilinin en bilinen yerlerinden biri olan Avanos’ta tatil planınız varsa, erken rezervasyon fırsatlarından yararlanarak, en uygun fiyatlar eşliğinde Avanos Otelleri ‘nde konaklayabilirsiniz.

Avanos’a Ulaşım Nasıldır?

Avanos Havaalanı, Avanos Havalimanı, Avanos Uçak

Avanos’a hava yolu ile gitmek istediğinizde Kayseri veya Niğde Havalimanı seçeneği tercih edebilirsiniz. Daha sonrasında ise otobüs veya özel araçla Avanos’a ulaşabilirsiniz.

Avanos’a Kara Yolu İle Ulaşım

Türkiye’nin birçok ilinden otobüsle doğrudan ulaşım olmasıyla birlikte Nevşehir veya Kayseri otogarına oradan da Avanos’a ulaşım sağlayabilirsiniz. Daha uzak ya da büyük olmayan şehirlerden gelmek isteyen ziyaretçiler ise öncelikle Nevşehir Otogarı’na ulaşım sağlamalıdır.

Özel araçla gelmek isteyen ziyaretçiler, Nevşehir’e geldikten sonra yaklaşık 20 km sonra Avanos’a ulaşmaktadır. Özellikle Kayseri ya da Ankara gibi yakın yerlerden gelen ziyaretçiler için özel araç iyi bir seçenek olarak görülmektedir. Merkezi ve diğer ilçeleri de görüp gezme şansınız olduğu için Avanos’da daha iyi vakit geçirme imkânı bulabilirsiniz.

Avanos’a Şehir İçinde Ulaşım, Nevşehir Avanos Otelleri Ulaşım

Avanos ilçesi Nevşehir’e 20 km uzaklıkta küçük bir ilçedir. Avanos’ta şehir içi ulaşımla, yürüyerek, şehir içi dolmuşlarla veya taksiyle uygun fiyatlarla istediğiniz yerlere rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Avanos’taki Popüler Yerler

Avanos Özkonak Yeraltı Şehri

Yapıldığı tarih tam olarak bilinmemekle beraber Özkonak Yer altı Şehri 4 kattan oluşuyor. Avanos’un eski sahipleri bu yeraltı şehrini hem günlük yaşam hem de dışarıdan gelen saldırılardan korunmak amacıyla kullanmışlar.

 • Sarıhan Kervansarayı
 • Tarihi Avanos Evleri
 • Hacı Bektaş Veli Türbesi

Avanos’taki Popüler Müzeler

Avanos Güray Müze

El sanatlarıyla ünlü olan Avanos’ta görmeniz gereken yerlerden biri de Avanos Güray Müze’sidir. Buradaki el sanatları atölyelerine de uğrayarak çömlekleri görebilirsiniz. Bu eşsiz yerden kendinize veya sevdiklerinize küçük bir hatıra satın alabilirsiniz.

Avanos Chez Galip Saç Müzesi

Çömlek yapımının tüm aşamalarını bu müzede görebilirsiniz.

Avanos'ta Gezilecek Yerler

Avanos’ta Gezilecek Yerler

Avanos Çavuşin

ATV turları, At Turları gibi aktivitelerin de uğradığı yerlerden birisi olan Çavuşin, eski bir yerleşim yeri olup, kiliseleri ile ünlüdür.

Avanos Çanak Çömlek Atölyeleri

Filmlerdeki romantik sahnelerden özendiğimiz çanak çömlek yapımı atölyeleri eminim birçoğumuzun merakını cezp ediyor.  Ayrıca toprağa dokunmak, ona şekil vermek oldukça rahatlatıcı bir aktivite. Bu zevkten mahrum kalmak istemeyenler çanak atölyelerini görmeden gitmeyin derim.

Avanos Lahit Mezar ve Çeç Tümülüsü

Birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Avanos kral gibi soylu kimselerin de mezarlarını günümüze kadar ulaştırıyor. Bu tarihi mekanları mutlaka görmelisiniz.

Avanos’un Doğal Güzellikleri

Avanos Zelve Vadisi – Zelve Ören Yeri

Kapadokya trekking aktivitelerini sevenler bu vadiye bayılacaklar. Hem tarihi hem de doğal güzellik açısında, gözlere ve gönüllerimize bir bayram havası yaşatıyor Avanos Zelve Vadisi.

Avanos Paşabağı

Kapadokya Vadi Turlarının bir diğer adresi ise Paşabağı veya Rahipler vadisi. Keşişlerin, rahiplerin inzivaya çekildiği bir bölge olmasından dolayı içerisinde oldukça fazla kilise, manastır ve şapel görebilirsiniz.

Zelve Vadisi’ne varmadan önce yolunuzun üzerinde uğrayabileceğiniz yerlerden biridir.

 • Açık Saray Harabeleri
 • Kızılırmak

Avanos’ta gezilecek diğer yerler;

 • Meskendir Vadisi
 • Dereyamanlı Kilisesi – Meryem Ana Kilisesi
 • Kozaklı Kaplıcaları
 • Devrent Vadisi

Avanos Otelleri, Avanos Gece Hayatı

Avanos’ta gündüzleri olduğu kadar geceleri de oldukça eğlenceli ve dolu dolu geçirebileceğiniz aktiviteler sizi bekliyor. Özellikle Türk geceleri ziyaretçilerin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Halk oyunları, semazen gösterisi, kına geceleri, Kazak dansları, oryantal dans ve Türk müziği gösterilerine siz de dâhil olabilirsiniz. Bunun dışında Kafe, bar gibi eğlence mekanlarda da oldukça güzel vakit geçirebilirsiniz.

Bazı Gece Mekanları:

 • Evranos Restoran
 • Uranos- Sarıkaya Restaurant

Avanos’ta Yapabileceğiniz Aktiviteler

 • Avanos Kızılırmak’ta Gondol Keyfi

Peri bacalarının, Balon Turlarının olduğu bir yerde Kızılırmak da varsa romantizmin zirvesindesiniz demektir. Kızılırmak’ta sakin bir şekilde yapacağınız bir turun mutlu etmeyeceği çok az insan vardır diye tahmin ediyorum. Avanos’a gittiğinizde kesinlikle denemeniz gereken şeylerden biri de Kızılırmak’ta Gondol Keyfi.

Avanos’ta Yapılabilecek Sporlar

Avanos Trekking

Tarihi yerlerle donatılmış bu muazzam ilçede tabii ki trekking olmazsa olmaz. Zelve Vadisi, Kızılırmak gibi yerlerde trekking yapabilir ya da küçük yürüyüş gruplarına katılabilirsiniz. Avanos Otelleri’nin bir çoğu bu hizmeti misafirlerine sağlıyor.

Avanos Yamaç Paraşütü

Hava şartlarının uygun olduğu tüm zamanlarda yapabileceğiniz bir diğer etkinlik ise Avanos Yamaç Paraşütü. Ekstrem sporlara ilgi duyanların çok seveceği bu aktivite Çavuşin’de yapılıyor.

Avanos’ta Hangi Sporları Yapabilirim?

 1. At Turu – Atlı Safari
 2. ATV Turu
 3. Avanos Kamp

Avanos’ta Ne Yenir?

Avanos Kayısı dolması

Avanos’ta enteresan lezzetlerden biri olan Kayısı Dolması ile tatlı ve tuzlunun muhteşem harmonisini yaşayabilirisiniz.

Avanos Testi kebabı

Sadece Avanos’ta değil İç Anadolu’da birçok şehirde benzerlerine rastlayabileceğiniz, testide pişirilip, testi kırılarak bir şov eşliğinde sunulan bu yemeği de mutlaka denemelisiniz.

Bunun dışında ilçedeki kaldığınız süre içerisinde aşağıdaki lezzetleri de denemelisiniz.

 • Düğü Çorbası
 • Kapadokya Şarabı

Lezzet Duraklarından Bazıları:

 1. Evranos Restoran
 2. Uranos Sarıkaya Restoran

Avanos Otellerine Ne Zaman Gitmeli?

Sürprizlerle dolu bu ilçeye yılın her günü gelebilirsiniz. Bunun dışında özel aktivitelerin yapıldığı günlerde gelmek isteyenler aşağıdaki zaman dilimlerinde Avanos’u ziyaret edebilirler.

Balon turları için ziyaretçiler genellikle ilkbahar ve sonbahar mevsimleriniz tercih ediyorlar. Ancak sıcak çikolata eşliğinde karlar altındaki Avanos görülmeye değer kartpostal gibi bir manzaraya sahip.

Buna ek olarak festival ya da şenlik zamanları da Avanos’u ziyaret edebilirsiniz. Aktivitelerden bazıları:

 • Hıdırellez – Mayıs’ın ilk haftası
 • Uluslararası Avanos – Kapadokya Dünya Halk Dansları Festivali –  Genellikle Temmuz ayında yapılsa da gitmeden önce tarihlerini mutlaka kontrol ediniz.
 • Kapadokya Çadır Festivali

Avanos Otelleri

Avanos Otel

Avanos ilçesi, Kapadokya bölgesinin küçük bir ilçesi olduğu için misafirler Avanos’u gezmek istediklerinde kolay ulaşabilecekleri daha çok otel bölgesi olan yerlerde kalmayı tercih eder. Ürgüp’te peri bacalarının ve Kapadokya bölgesinin en güzel eserlerinin olduğu bir ilçede konaklayabilirsiniz. Ürgüp’te otel denilince de akla ilk gelen yer MDC Hotel‘dir. Acenta olarak MDC Hotel‘i tavsiye etmekteyiz.

Avanos Suites

Avanos merkezde bulunan otel, aynı zamanda mimari açıdan Avanos Otelleri arasından kalitesiyle sıyrılarak Avanos’u anlatan klasik detaylarıyla gözlerimizi şenlendiriyor. Otel 12 harika odasıyla hizmet sağlıyor. Ayrıca ahşabın ve taşın harika uyumuyla dekore edilen otel misafirlerine Avanos’un huzurunu tattırmayı hedeflemiş. Taşın, toprağın, ağacın stresi azalttığını bilmeyen yoktur. Hayatın tüm kaosunu geride bırakabileceğiniz, stresinizden arınabileceğiniz harika bir butik otel olur kendileri.

Oldukça merkezi bir konumda bulunan otel, restoran, kafe, bar gibi mekanlara yürüme mesafesinde.

Mira Cappadocia Hotel

Avanos gibi harika bir kompozisyonun içerisinde Avanos Otelleri arasında kendine has ama bir o kadar da bütüne ait eşsiz bir parça Mira Cappadocia Hotel. Misafirlerini aile sıcaklığında ve samimiyetinde bir manzarayla karşılıyor. Güler yüzlü çalışanları, nezih mimarisi insanı kendine çekiyor adeta.

Avanos’un merkezinde konumlanan otel, tüm yıl boyunca misafirlerini en iyi şekilde ağırladığı 12 jakuzili odası ile hizmet veriyor.

Avanos Otelleri Fiyatları

Avanos otel fiyatları sunulan hizmetler kadar önemli bir konu. Fiyatlar odaların büyüklüğü, yatak sayısı, diğer hizmetlerle birlikte 600 TL ile 1500 TL arasında oldukça değişkenlik gösteriyor. Sonuç olarak güncel fiyatlar için oteli arayıp bilgi almanız daha doğru olacaktır. Aynı zamanda Ürgüp Otel Fiyatlarına Ürgüp Otelleri yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Avanos Otelleri

Leave A Comment