Peri Bacaları

Nevşehir peri bacaları yılda iki milyondan fazla yerli ve yabancı turisti kendisine çeken Kapadokya’nın sırrıdır. Türkiye’nin birçok bölgesinde bu doğal yapılar görülmektedir. Küresel ekonomide marka haline gelen Kapadokya eşsiz doğal güzelliklerin adresi haline gelmiştir.

Peri Bacaları Nedir?

Tamamen doğal anıtlar ile günümüze gelen peri bacaları kurak ve yarı kurak bölgelerde kendisini gösteriyor. Peri bacaları iklim koşullarına bağlı olarak şiddetli yağışlarda oluşan seller ile formasyona uğrayan tabakaların direnci ile ortaya çıkmışlardır. Yamaçlarda dikey ve yatay olarak aşınma sonrası peri bacaları oluşmuş ve günümüze kadar gelmiştir. Takke ve Şapka denilen iki kısımdan oluşan gövdesinin başlık kısmı gövdeye göre  aşınmalara daha dirençli bir yapıya sahiptir. Fakat yıllar sonra bu yapılarda aşınmaya başlayacaktır.
Peri bacalarında en önemli yerler Ürgüp ile Göreme yöreleridir. Doğa anıtı olarak tabir edilen turizmin çekim gücü niteliğindeki peri bacası volkanik aşınımlar ile gün yüzüne çıkmıştır. Doğa turizmine yön veren yamaçlardaki yeraltının ve peri bacaların oyulması ile yerleşim yerleri oluşturulmuştur. Buradaki tüflerin oyularak kilise ile manastır haline getirilmesi doğa turizminin yanında inanç turizmini canlandırmaktadır.
Bölge dünya çapında önemli bir yere sahiptir. En yoğun doğal oluşumlar Avanos, Nevşehir, Ürgüp çevresinde görülmektedir. Fakat çok geniş bir alana sahiptir. Ihlara Vadisi ile Soğanlı Vadisi’ne kadar genişletilebilen bir alandan bahsetmek mümkündür.

Kapadokya bölgesine düzenlenen toplu gezi turları Türkiye’nin her bir bölgesinden buraya ulaşmaktadır. Bu aşamada paket Kapadokya turu ile kalınacak otel ve gezilecek yerler ile kısıtlı bir kültürel ziyaretten bahsetmek doğru olur. Paket turlar ile yapılan ziyaretin en çok yapıldığı bölgeler gezi listesine alınmaktadır. Fakat turlar ile gelenler bölgenin her yerini göremezler. Şahsi olarak yapacağınız geziler öncesi mutlaka Kapadokya gezilecek yerler listesi yapmanız gerekir.  Burada mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri Göreme’dir. Göreme açık hava müzesini gezenler inişli çıkışlı oyulmuş merdivenlerden hareket eder.

Kapadokya Üç Güzeller

Peri Bacaları Nerededir?

Türkiye’nin birçok bölgesinde peri bacalarına rastlamak mümkündür. Erzurum Narman Peri Bacaları gibi, Afyonkarahisar, Aksaray, Ankara’da görebileceğiniz peri bacalarının asıl adresi Kapadokya bölgesi olarak bilinmektedir. Bölgesine göre farklı isimler ile anılır. Van şehrindekiler Vanadokya, Manisa Kula peri bacaları ise Kuladokya gibi. Peri bacaları Ürgüp, Uçhisar, Avanos çevrelerinde yoğun olarak görülür. Ürgüp ve Göreme bölgesinde geniş alana yayılan oluşumlar ender doğal güzellikleri sunar.
Burayı ziyaret etmek ve görmek isteyen kişilerin merak ettiği peri bacaları Nevşehir şehir merkezine yaklaşık 15 dakikalık mesafede yer almaktadır. Türkiye’nin her bölgesinden havayolu, karayolu ve demiryolu ile ulaşmak mümkündür. Fakat havaalanı ve tren istasyonundan karayolu ile ulaşım sağlamanız GPS üzerinden peri bacaları yol tarifi almanız gerekebilir.
Yerli ve yabancı turistlerin doğal oluşumları yerinde görmek, coğrafyayı tanımak için geldiği peri bacaları Nevşehir ilinde bulunmaktadır. Çok geniş alanda olmaları nedeniyle peri bacaları nerede sorusu sorulmaktadır. Kapadokya’yı özel kılan yapıların başında gelirler. Burada bulunan yapılarda farklı kültürlerin imzası ve izleri bulunur.
Bölge halkı ve turizm ajanslarının katkılarıyla adını ulusal sınırlar dışına taşıyan Kapadokya’da sürekli etkinlikler düzenlenmektedir. Bununla birlikte her yıl artan ziyaretçi potansiyeli ile turizm açısından ülkemizin ekonomik gelişmesine de etkileri yükselerek artan bir grafik çizmektedir. Başka bir deyişle bölgenin reklamı ve tanıtımının yapılması açısından önem taşıyan Kapadokya Sıcak Hava Festivali her yıl düzenlenmektedir. Aynı zamanda bunun gibi farklı festivaller söz konusudur.
Kapadokya bölgesinin vadileri önemli yer tutar. Aynı zamanda burada sayısız vadi ile sizleri karşılar. Hatta en güzel vadiler Göreme Milli Parkı içerisindedir. Göreme Açık Hava müzesi giriş ücreti ödendikten sonra gezilebilir. Göremeye yaklaşık 2 km mesafede yer alır. Burada bulunan Kızlar ve Erkekler Manastırı, Çarıklı Kilisesi, Tokalı Kilisesi, Elmalı Kilisesi ve Azize Barbara Şapeli önemli yerlerdir. Aynı zamanda müze alanını gezenler çok iyi korunmuş olan mağaralardaki manastır, kilise, şapeli gezebilir.  Ancak  Elmalı Kilise içinde parantez açmak gerekir. Buranın mimarisi ve eşsiz süslemeleri dikkatleri çeker.

Peri Bacaları Karstik Arazilerde Mi Görülür?

Kapadokya geniş bir alan ile coğrafya üzerine kurulmuştur. Güneyde Toros Dağları, Batıda Aksaray ve Doğuda Malatya yer alır. Kuzeyde Karadeniz bölgesine kadar uzanan bir bölgeden bahsetmek doğru olur. Peri bacaları nasıl oluşmuştur sorusu da sıklıkla sorulmaktadır. Yapılan araştırmalar peri bacalarının oluşumunda dört safhadan bahseder. 5 ve 6’ncı safhasında ise yıpranan erozyona uğrayan peri bacası yok olur, beraberinde de yenilerinin oluşması başlar.
Peri Bacaları 1300 – 1450 metre yükseklikte kalan kesimlerde görülmektedir. Doğal güzelliklerin oluşumu aktif volkanlar dönemine kadar uzanır.  Bölgede bulunan Erciyes Dağı, Güllü Dağı ve Hasan Dağı’nın püskürttüğü lavlar ile oluşan tüflerden meydana gelmiştir. Fakat püsküren lavlar bölgedeki iç deniz, göl ve akarsuları kurutmuştur. Böylelikle kuru zemin üzerinde biriken lavlar ile yaklaşık 150 metre yüksekliğinde tüf tabakası oluşturmuştur.
Kuru bölgede oluşan tüf tabakasının bazı bölümleri sert bazı bölümleri yumuşak kalmıştır. Bölgeden geçen Kızılırmak ile vadilerden inen sel sularının etkisiyle değişim yaşamıştır. Bununla birlikte bölgede bitki örtüsü çok azdır. Sonuçta suyun akışını engelleyecek unsur olmadığı için buradaki peri bacalarının oluşumu hızlanmıştır.
Karstik kelimesinin karşılığı kalkerlerin erimesi ve yüzeydeki akarsuların yer altına çekilmesi ile ortaya çıkan bir doğa olayıdır. Fakat peri bacaları bu tanıma uymadığı için peri bacaları karstik arazilerde mi görülür sorusunun yanıtı karstik bir yapı değildir olarak verilir. Bununla birlikte Türkiye’de onlarca mağara karstik yapıya sahiptir.

Ürgüp ile Göreme bölgesinde yer alan kayaçlar yumuşak dokuya sahiptir. Yumuşak doku sayesinde kolay oyulabilme özellikleri gösterir. Başka bir deyişle kolay oyulabilme özelliğini en iyi şekilde değerlendiren insanoğlu burada yer altı şehirleri inşa etmiştir. Yer altında ilginç yerleşim yerlerinin olması buraya yapılan ziyaretleri ilginç kılar. Çünkü insan gücüyle oyulmuş olması çekicilik kazandırır. Oyularak yapılan bölgelerde inanç açısından kilise ile manastırlar dikkatleri üzerine çeker. Ancak yer altı şehirlerinin bir kısmı halen ziyaretlere açık değildir.

Peri Bacaları

Kapadokya Paşabağ

Nevşehir Peri Bacaları Tarihi Eser Midir?

Uzak tarihten itibaren günümüze kadar gelen insanların yaptığı ve mimari değer taşıyan eserler ile yapılar tarihi mekanlar olarak bilinmektedir. Bunları tarihi eser olarak nitelemek mümkündür. Bununla birlikte ülkemiz çok zengindir. Turizmin ve kültürün gelişmesinde büyük öneme sahip olurlar. Her yıl 2 milyondan fazla ziyaretçinin geldiği peri bacalarının oluşumu ve eşsiz güzelliği karşısında ziyaretçilerin sorduğu sorulardan biri peri bacaları tarihi eser midir oluyor. Sonuçta milyonlarca yıl öncesinde oluşan doğal güzellikler sorulmasına neden oluyor.
Doğal oluşumların üçüncü jeolojik devirde meydana geldiği ve oluşumundan yaklaşık 50 milyon yıl geçtiği düşünülmektedir. Aynı zamanda peri bacaları içerisinde insanoğlunun yapmış olduğu tarihi eserler bulunmaktadır. Burada tarihi eser olarak görebileceğiniz Uchisar Kalesi, Ortahisar Kalesi ve Aynalı Kilise yer almaktadır.  Ancak bu çerçeveden bakıldığında peri bacaları tarihi eser değil doğal güzelliklerdendir.

Buraya yapılan ziyaretler ile aurası kendisine has güzellikleri ile tekrar görmek isteyeceksiniz. Yükseklik korkunuz olabilir. Oysa burada turizmin cazibesi balonlarla yapılan uçuşlardır. Çünkü uçma fikri insanlara her zaman cazip gelmiştir.  Balonlar bölgenin kısa sürede en güzel haliyle gezilmesi ve görülmesi anlamı taşımaktadır. Böylelikle Kapadokya Balon Turu fiyatları araştırma konusu olmaktadır. Bu anlamda alacağınız hizmete ve sezonuna göre fiyatlarda değişlikler yaşanmaktadır.

Peri Bacaları

Kapadokya Balon Turu

Peri Bacaları Oluşumunda Etkili Olan Faktörler

Oluşumunda dört farklı evrimden bahsedilen peri bacaları kurak ve yarı kurak bölgelerde görülmektedir. Aynı zamanda peri bacalarının oluşumunda yağmur, rüzgar ve sel suları etkili olmuş, tüflerin aşınması ile yapılar oluşmuştur. Oluşan yapıların üstünde kaya bloğu bulunur.
Peri bacaları türü nedir, nasıl oluşmuş gibi soruların yanıtları aranmaktadır. Oluşumunda rüzgarın etkisi merak edilen hususlardandır.  Ancak bu konuda net bir tanı yoktur. Son olarak yapılan açıklamalar şiddetli rüzgârlarda taşınan zerrelerin aşınma erozyonunda etkili olduğu yönündedir.
Peri bacalarının oluşmasında kökenlerinin incelenmesi gerekir. Bunun yanında oluşumda dört farklı şekilde sınıflandırılma söz konusudur. Bunlar volkanik tabakadan oluşan, başlığı proklastik birimlerden, sedimenter kayaçlardan oluşan ve başlığı düşen kaya bloklarından oluşan peri bacalarıdır.
Erciyes, Güllü Dağı ve Hasan Dağı’nın buradaki doğal oluşumunda etkisi büyüktür. Bu dağlardan püsküren lavlar bölgedeki akarsuları kurutmuş ve yaklaşık 150 metre yüksekliğinde bir tüf tabakası meydana getirmiştir. Oluşan bu tabakalar zaman içerisinde rüzgar, yağmur suları ile sellerin sebep olduğu aşınmalar neticesinde peri bacalarının tarihini başlatmıştır. Başka bir deyişle volkanik tüflerin yumuşak dokuya sahip olması oyulmasının önünü açmış ve insanlar o dönemlerde yerleşim yerleri yapmıştır. Burada kendilerine oluşturulan yaşam alanları günümüze kadar gelmiştir. Özellikle yer altı şehirleri halen gizemini koruyan yerlerdir.

Peri Bacaları Efsanesi

Sırları ile gizemi tüm dünyadan turistin gelmesine neden olan peri bacaları Kapadokya konumundan tarihine kadar bir dizi merak konusu oluyor. Sonuçta söz konusu tarih ve kültür kokusu olunca beraberinde mutlaka efsaneleri getirmektedir. Aynı zamanda buranın da kendisine has peri bacaları hikayesi ve efsanesi bulunur. Bu anlamda peri bacaları efsanesi listede kendisine yer bulmuştur. Kaldı ki, birden fazla masalsı hikayeye rastlamak mümkündür. Hatta bunlardan biri devlerle ilgili olanıdır.
Bölgeyi gezmeye gelen ziyaretçilere anlatılan peri bacaları hikayesinde devler başrolü oynar. Hatta bu bölgede rivayetlere göre devler yaşamaktadır. Yaşama alanlarına yapılan müdahaleler ile kızan devler insanları cezalandırma yoluna giderler. Ceza ise alev dalgalarıdır. İnsanların üzerinde alev dalgaları gönderen devlerden korkan insanlar onları kızdırmamak için uğraşır çaba gösterirlermiş. Korkularından sık sık dua eden insanların çaresizliğini Periler Ülkesi padişahı görmüş.
İnsanların alev dalgalarından korkusuna şahit olan Periler Ülkesi padişahı durumu perilerine anlatmış ve çözüm yolu bulmalarını istemiş. Periler alev dalgaları gönderen devler karşısında kar ve buz atarak devlerin gücünün azalmasını ve zayıflamalarını sağlamışlar. Sonuçta devlerin yer altına kaçması ile insanlar ile onları koruyan perilerle uzun yıllar birlikte yaşamışlar.

Bu benzersiz yapılar hikayesi ile romanlara ve kitaplara konu olmuştur. Bu anlamda peri bacaları Yaşar Kemal’in 1957 yılında kaleme aldığı röportaj kitabına yansımıştır. Türkiye’de bulunan peri bacaları röportaj şekliyle yayınlanması yazarın romanlardan sonra modern röportaj kaleminde periye dönüşmüş son halini yansıtmaktadır.

Peri Bacaları

Kapadokya Aşk Vadisi

Peri Bacaları Otelleri

Peri Bacaları Otelleri her yıl milyonlarca ziyaretçiyi kendisine çeker ve hayran bırakır. Başka bir deyişle Nevşehir bölgesinde geniş bir alanda bu güzellikleri bulabilirsiniz. Konaklama potansiyeli ile kalabalık ziyaretçi topluluklarını aynı anda barındırma imkanlarına sahiptir. Özellikle turizmin can damarı olan oteller burada  yer almaktadır. Böylelikle burayı ziyarete gelen misafirlerin konaklayacağı farklı tiplerde oteller bulunur.
Bölgesel olarak tarihi ve kültürel yapıya sahip Kapadokya bölgesinden bahsetmek doğru olur. Bununla birlikte UNESCO Dünya Mirası listesine 1985 yılında alınmıştır. Aynı zamanda burada bulunan Göreme Milli Parkı, Uçhisar, Ürgüp, Çavuşin ve Derinkuyu Yeraltı Şehri marka olmuş kültürel değerlerimizdir.
Peri bacaları ve Kapadokya hayranlarının burayı ziyaretlerinde konaklayabileceği beş bölgeden bahsetmek doğru olacaktır. Ancak gelen kişilerin tarihin içinde dokusuna uzanabileceği Göreme, kaya oluşumlarının adresi Ürgüp konaklama için başı çeker. Bunula birlikte yer altı şehirleri ile Avanos, Ürgüp ve Ortahisar’da önemli oteller bulunur. Fakat sezonunda buralarda yer bulma sorunu yaşanabilir. Bunun için öncesinde rezervasyon yaptırmak önem taşımaktadır.
Kapadokya bölgesinde söz konusu konaklama olunca tarihi dokuya uygun bir otel seçilmelidir. Sonuçta geçmişte yaşayan insanları daha iyi anlamak, onların yaşamlarına dokunmak isteyebilirsiniz. Birkaç günde olsa onlar gibi hareket etmek isteyebilirsiniz. Özellikle burada oyma ile elde edilen odalarda konaklama imkanlarınız bulunabilir.  Ancak bu tür konaklamalı mekanları bulmanız zor olabilir. Tarihi taş dokulara sahip otellerde en modern haliyle konaklama yapabilirsiniz. Jakuzili, havuzlu modern oteller bölgede yeterince bulunmaktadır.
Bölgeyi görmek ve izlemek son derece keyif veren tatlar bırakıyor. Bu anlamda uçan balonları, peri bacalarını ve tarihi dokuyu görebileceğiniz yerler yapılmıştır. İzlemek için oluşturulan seyir terasları söz konusudur. Ziyaretçilerin atmosferi en güzel şekliyle yaşaması adına oluşturulan panoramik seyir terasları bölgede birçok yerde konumlandırılmıştır. Doğal ve tarihi güzellikleri ile turizmin, heyecanın ve yaşamın en güzel anlarına tanık olacağınız Kapadokya bütün tılsımı ile sizleri bekliyor.

Peri Bacaları Fotoğrafları

Kültürel yapısı, dokusu ve festivalleri ile doğal anıtlar müzesi olarak göreceğimiz Kapadokya fotoğraf sanatçılarını kendisine çeker. Manzarası ve doğal kareleri yakalamak isteyen kişiler günün altın saatlerinde peri bacaları fotoğrafları çekme yarışına giriyor. Güneşin ışıkları ile dans eden fotoğrafların en güzel anı sabahın erken saatleridir. Böylelikle fotoğraflarınızın en güzel anları güneşin doğuşu beraberinde güneşin batımı ile yakalanıyor. Peri bacaları pozisyonu ile fotoğraf karelerinde önemli yerler teşkil eder. Avanos Peri Bacaları bu aşamada en güzel fotoğrafların çekileceği yerlerdendir. Gezi süresince herkesin elinde cep telefonu ile çekimler yapılmaktadır. Ancak profesyonel ellerdeki makineler ile günün her saati peri bacaları fotoğrafları çeken fotoğraf aşığı kişileri de görmeniz mümkündür.

Kapadokya Balayı Otelleri ile düğün fotoğrafı çekiminde önemli yer tutmaktadır. Kapadokya turu fotoğraf tutkunuzu bir adım öne götürecek duygusal anlar bırakır. Tatiliniz ile balayınızın beraberinde sizin için önemli olan ve ömür boyu hatırlarınızın hikayesi düğün fotoğrafı çekimleri burada yapılmaktadır. Bu yönden, Kapadokya Fotoğraf Çekimi oldukça tercih edilen organizasyonlardandır. Doğal güzellikler ve doğal anıtlar sayesinde fotoğraflarınız başka anlamlar kazanır. Hatta balayınızı peri bacaları otelleri içerisinde en güzel ve en doğal haliyle yapabilirsiniz.

Peri Bacaları

Kapadokya Zelve Vadisi

Leave A Comment