Ürgüp Otelleri

Ürgüp Otelleri hakkında konuşmadan önce; Kapadokya bir hazine misali bizler tarafından keşfedilmeyi bekleyen bir güzellik. Görülmeye değecek tarihi ve doğasıyla gezmeye doyamayacağınız bir yerdir. Özellikle de Kapadokya’nın Ürgüp bölgesi söz konusu değerler arasından en önemlisidir diyebiliriz. Ürgüp’te gezilecek kiliseler, manastırlar ve vadiler bizleri keşif için bekliyorlar. Tabii Ürgüp’e gittiğinizde kalacak yere de ihtiyaç duyacaksınız. Bundan dolayı da sizleri Ürgüp Otelleri hakkında bilgilendireceğiz.

Ürgüp Hakkında Bilgi

Kapadokya’nın en büyük yerleşim yerlerinden biri olan Ürgüp, Nevşehir merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıktadır. Peri Bacalarının aynı zamanda bulunduğu yer Kapadokya’nın en önemli Peri Bacalarından Üç Güzelleri bünyesinde barındırmaktadır. Bizans döneminde dini merkez olduğu için çok önemli bir yerdir. Bizans, Roma, Selçuklu ve Osmanlı gibi önemli imparatorluklara ev sahipliği yapmıştır. İçi oyulmuş kayalar ve bu kayaların içerisine inşa edilmiş yerleşim yerleriyle karşılaşacaksınız. Ürgüp, aynı zamanda da Kapadokya’nın gece hayatı konusunda da en hareketli yeridir. Kayadan oyma barları, şarap evleriyle turistlerin ilgisini çeken bölgelerden biridir.

Ürgüp OtelleriÜrgüp Gezilecek Yerler

Temenni Tepesi

Ürgüp’ün tam da merkezinde yer alır. Kayadan oluşan tepe, ismini zirvede bulunan bir türbeye çaput bağlayıp dilek dilenmesinden dolayı almıştır. İsim, çok uzun yıllardır kullanılmakla birlikte, Sümerce metinlerde sık sık rastlanır.

Mazı Yeraltı Şehri

8 kattan oluşan Mazı Yeraltı Şehrine girmek için 4 farklı giriş kullanılıyor. Şehrin giriş katında ahırlar vardır. Tahminen 6000 kişinin yaşadığı yerde geçim kaynağı hayvancılık diye biliniyor. Aynı zamanda da depo, mahzen, oturma alanı ve banyo da mevcut. Söz konusu yeraltı şehri, Kapadokya’daki diğer yeraltı şehirleri gibi mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biridir.

Üç Güzeller

Adına Üç Güzeller dediğimiz Peri Bacaları, iki büyük ve bir küçük Peri Bacasından oluşuyor. Yani anne, baba ve çocuk. Kapadokya’da en çok fotoğrafı çekilen yerdir burası. Aynı zamanda da diğer Peri Bacalarından farklı kılan şeyse Üç Güzellerin şapkalı olmasıdır.

Aktivite yazılarımıza Kapadokya Günübirlik Aktiviteler yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ürgüp’te Ne Yenir?

Kapadokya bölgesi sadece doğası, tarihi yerleri ve Peri Bacalarıyla meşhur bir yer değildir. Bu bölgenin yemekleri de aynı zamanda gittiğinizde mutlaka tatmanız gereken, tadı damağınızda kalan lezzetlerdir. Özellikle de Ürgüp yemekleri tat olarak hafızanızdan asla silinmeyecek kadar lezizdir. Peki Ürgüp’e gittiğiniz zaman hangi yemekleri yemelisiniz?

Testi Kebabı, Kayısı Dolması, Çömlek Fasulyesi, Sütlü Çorba, Nohutlu Yahni, Gendime, Düğü Çorbası bu lezzetlerden birkaçı. Aynı zamanda Dolaz, Ayva Dolması, Ağpakla, Soğanlama, Dıvıl ve Sızgıt’da mutlaka tatmanız gereken yemekler arasındadır.

MDC Cave Hotel

Ürgüp Otelleri

Ürgüp Otelleri MDC Cave Hotel

Nevşehir Ürgüp Otelleri sıralamamızda ilk sırada MDC Cave Hotel bulunmaktadır. Kapadokya’nın en değerli yerlerinden biri Ürgüp. Bundan dolayı da buraya gelen turistlerin bazıları Ürgüp’te kalmayı tercih etmektedir. Kapadokya’nın diğer bölgelerinde olduğu gibi Ürgüp’te de birçok hotel mevcut. Sizler için en uygun hotelin MDC Hotel olduğunu da söylemeden geçemeyiz. MDC Hotelde kaldığınız sürede aynı zamanda Kapadokya’daki aktivitelerinizi arttırmak istiyorsanız MDC Hotel‘in kendi bünyesinde düzenlediği aktivitelere de katılabilirsiniz. Mağara otel konseptindeki odalarının ferah yapısı , otelin temizliği, mükemmel hizmet ve personelin ilgili ve yardımsever tutumu ile sizlere bir otelde aradığınız özelliklerin daha da fazlasını sunuyorlar.

Golden Cave Suites

Geçmiş zamanlarda yaşam alanı olarak kullanılan bir yerdi. Günümüzde ise bir hotel olarak hizmet vermektedir. Hotelin odalarında bulunan kayaları altın renkli ve desenli olmasının yanı sıra söz konusu odalara ”Golden” ismi verilmiş. Güzel bir manzaraya sahip olan teraslarında ise gün doğumu ve batımını izlemeniz mümkün.

Golden Cave SuitesÜrgüp Otelleri Kayadibi Cave

Ürgüp Otelleri Kayadibi Cave, Kapadokya’nın en büyük değerlerinden biri olan Mazı Yeraltı Şehrine yaklaşık 20 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde konumlanmaktadır. Misafirlerine 8 oda sunan Kayadibi Cave, Superior Kraliçe Yataklı odaları mevcut.

Ürgüp Otelleri Dere Suites

Ürgüp Otelleri arasında mağara odaları ve süitleri bulunan Dere Suites, doğal taş yapılara sahiptir. Peri bacalarına yakın konumda bulunan otelde lüks konaklama hizmeti sunulmaktadır.

Ürgüp bölgesinin mağara otel konseptine uygun odaları içerisinde tarihi ve doğallığı aynı anda yaşamak mümkündür. Dere Suites Kapadokya Ürgüp bölgesinde bulunmaktadır.

Gamirasu Cave Hotel

Gamirasu Oteli bir vadi içerisinde bulunmaktadır. Bu vadi antik bir köydür aslında. Köyün ismi Ayvalı’dır. Ürgüp’ün 10 km güneyindedir. Mustafapaşa yolu üzerinden gidilmektedir. Muhteşem coğrafi oluşumlara sahip huzurlu küçük bir yoldur, bu yol.

Arkeolog Kemal Talih Türkmen bu yolun tarih öncesi dönemlerde kullanıldığını belirtmiştir. Bu yol üzerindeki köprünün sadece 200 m kuzeyinde Taş Devri’ne ait bir “Obsidiyen Atölyesi” ve Asur Kolonisi dönemine ait kırık seramikler keşfedilmiştir.

Ayvalıya varmadan hemen önceki ikinci köprünün adı Hacı İsmail Deresi Köprüsü. Çok az insanın burayı bilmesi ve yolun ana turistik yerlerden uzakta olması burayı çok bozulmamış halde tutuyor. Ayrıca 12. Bizans Dönemi Ayvalı Kilisesi freskleri ile burası zaman ayırmaya son derece değecek bir yerdir.

Gamirasu misafirlerini Bizans döneminden kalma eserleri ve korunmuş yapısıyla ağırlamaktadır. İçerisinde iki farklı su kaynağı olan bir vadi içinde inşa edilen bu otel, Bizans döneminde kalma patates ve elma depolarına da sahiptir. Otelin bahçesinde buluna havuzu özellikle Kapadokya yaz akşamlarında çok keyifli bir yer haline dönmektedir.

Gamirasu Cave Hotel

Hotel Yunak Evleri

Kapadokya’nın peri bacalarından oluşan harika yapısında, meşhur Ürgüp ilçesinde, yamaç kayalarına oyulan bir oteldir. Bu otel, 5. ve 6.yüzyıldan kalma 10 yamaç kaya evden oluşmaktadır.  Toplamda 130  kaya odası bulunmaktadır. Bu otel içerisinde aynı zamanda 19. Yüzyıldan kalma bir Rum konağı mevcuttur.

Yunak kelimesi eski Türkçede yıkanılan yer anlamına gelmektedir. Yunak, yunmak kelimesinden gelir ve yunulan yer anlamında kullanılmaktadır. Bu otel de geçmiş dönemde Yunak olarak kullanılan bir alan çevresinde inşa edilmiştir. Otelin odaları orjinal yapısı bozulmadan yapılmış ve aynı zamanda iç dizaynı tarihi dokuyu hissettirecek tarzda oluşturulmuştur.

Geçmiş dönemde mahallenin meydanı olarak kullanılan alan şu anda, otelin ana lobisi ve resepsiyondur. 19. yüzyıldan kalma Rum Konağı’ndaki ana binada ise toplantı odaları, geniş bir müzik koleksiyonundan oluşan müzik odası, sinema için DVD odası, uluslararası kanalların da yer aldığı TV odası ve kablosuz internet bağlantısının da bulunduğu bilgisayar odası bulunmaktadır.
Bu otel ayrıca Ürgüp manzaralı 2 açık havuz ve 1 kapalı Spa merkezine sahiptir.

Kayakapı Cave Hotel

Kayakapı Mahallesi, 1985 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiş olan “Göreme Milli Parkı ve Kapadokya Kayalık Alanlarının” alanı dahilinde bulunmaktadır. Bu otel de şehrin en eski mahallelerinden olan Kayakapı mahallesinde bulunmaktadır.

Kayakapı Cave Otel Ürgüp’te bulunan konforlu mağara otellerden biridir. Özel havuzlu oda ve jakuzili oda imkanları da bulunan otelin farklı büyüklük ve imkanlarda odaları mevcuttur. Özellikle balayı çiftleri için güzel imkanlara sahip bir oteldir.

Ürgüp otelleri kayakapı cave otel

Ürgüp Otelleri Elika Cave Hotel

Ortahisar Kalesi manzarasına sahip ve oldukça iyi bir konumda bulunan Elika Cave Otel, kendisini bir Sokak Oteli konsepti ile konumlandırmaktadır. Özellikle bulunduğu sokakta yer alan tarihi evler sayesinde bu sokak eşsiz bir ambiyansa dönüşmektedir.

Elika Cave Suites Hotel Cappadocia; Ekonomik, Deluxe Rooms, Grand Cave Rooms, Grand Cave Suite, Junior Suites, Premium Suites, Pool Suite ve Terrace Suite oda seçenekleri ile 21 mağara, 8 taş oda olmak üzere 29 odaya sahiptir. 800 yıllık tarihi olan mağara oda konseptine sahip bir oteldir.

Acropolis Cave Hotel

Bu otel, Ürgüp’ün en eski mahallelerinden olan Esbelli Mahallesinde kurulmuştur. Esbelli ise Esen Tepe anlamına gelmektedir. Özellikle buranın kaya yamaçları ve yüksek bir konum olması sebebiyle bu isme sahip olduğu düşünülmektedir. Acropolis Cave Otel, Ürgüp’ün mağara otelleri içerisinde yer almaktadır.

Büyüleyici atmosferiyle, Acropolis Cave Suite’in özenle dizayn edilmiş ve traverten zeminli mağara odalarıyla  konaklama deneyimi sunmaktadır. Vadilere ve peri bacalarına hakim manzaralı terasları ile de özellikle gün doğumu ve gün batımı saatlerinde güzel manzaralar izleme imkanını misafirlerine sunmaktadır.

Seraphim Cave Hotel

Seraphim Cave Cappadocia, tescilli bir konak olan binasında, lüks olanakları ile konaklama deneyimi sunmaktadır. Mağara odaları, dinlenme alanları, Kapadokya’nın meşhur gün batımını izleyebileceğiniz teras barı ve dinlendirici avlusuyla yörenin dokusunu her detayında gösteren bir konaklama vadediyor.

1853 tarihinden kalma bir konakta hizmet veren Seraphim Cave Cappadocia, bahçesi ve orijinal kayalık alanları ile 5 dönümlük bir arazide konumlanıyor. 21 adet lüks odasının her biri farklı tasarıma sahip. Konağın misafirlerini, tarihi aslanlı kapı ve bu kapının üzerindeki kitabe karşılıyor.

Kapadokya mağara odası ile misafirlerine, kendi restoranında hizmet vermektedir. Kapalı sıcak su havuzu, sauna ve otantik Türk hamamının da bulunduğu wellness alanlarında keşif gezilerinin yorgunluğunu atma imkanı sunmaktadır.

Ürgüp Mağara OtelleriSacred House

”Estetik kibirli bir disiplin değildir, ancak içine üflenen ruhla bir kimlik bulabilir, ancak “ruh nefesi” ile kutsanmış yaratımlar benzersiz bir nitelik taşır.”  Bu sözleri ile “Ruhu olan” bir bina yaratmayı hedeflemiş bir mimar tarafından inşa edilen Sacred House Oteli, Ürgüp’ün mağara otellerinden birisidir.

“Kutsal Ev” anlamına gelen Sacred House, ilahi bir sığınak aurasına sahiptir. Aydınlık ve karanlığın bitmeyen çatışması arasında misafirlerine güvenli bir sığınak sağlayan huzurlu bir yer olmayı hedeflemektedir. İnsan ruhunun aydınlanmasını tetikleyen ve destekleyen bir yapı yaratmayı amaçladığını söyleten mimar, burayı tarihi dokusunu koruyarak inşa etmiştir.

One Comment
  1. […] Diğer bölge konaklama yerleri için HTR Turkey Tours‘un sayfasından bilgi alabilirsiniz. Ürgüp Otelleri, Avanos Otelleri hakkında sizlere en iyi fırsatları sunarak yardımcı […]

Leave A Comment