Paşabağ Rahipler Vadisi Gezi Rehberi

Eşsiz manzarası ve tarih kalıntılarıyla nam salmış Kapadokya’da birbirinden farklı 200’e yakın vadi bulunmaktadır. İrili ufaklı bulunan bu vadiler ve eşsiz manzarasıyla misafirlere farklı deneyimler kazandıran peri bacaları Kapadokya’yı oluşturmaktadır. Medeniyetler noktası olarak bilinen Kapadokya’nın tarihi Hitit dönemine kadar uzanmaktadır. Aynı zamanda ilk Hristiyanların ibadetlerini yerine getirdiği Kapadokya’da çoğu tarihi kalıntı vadilerde bulunmaktadır. Kapadokya vadileri arasında nam salmış Paşabağ Rahipler Vadisi bölgenin turist akınına uğrayan noktalar arasındadır. Nevşehir Paşabağ Rahipler Vadisi, kiliselerin de bulunduğu bir yaşam alanı olarak geçmektedir. Bu nokta üzerindeki ufak bir gezinti sayesinde bölgenin tarihi doğası hakkında bilgi sahibi olmak çok kolaydır. Aynı zamanda Kapadokya Paşabağ Rahipler Vadisi özellikle Bizans döneminde oldukça sık kullanılmıştır. Bölgenin tarihi eserleri ve mimari yapısının tasarımı araştırmacıları hayrete düşürmektedir. Dönemin şartlarına kıyasla vadi üzerinde yapılan çalışmaların ince detay istemesi gözlerden kaçmamaktadır.

Kapadokya Paşabağ Rahipler Vadisi, farklı medeniyetlerin ortak buluşma noktası haline gelmiştir. Hititlerden Türk Devletlerine kadar uzanan benzersiz tarihi misafirlerin oldukça ilgisini geçmektedir. Geniş bir alan üzerine kurulmuş vadide tüm noktaları eksiksiz gezmek için yardım almanız daha doğru olacaktır. Paşabağ Rahipler Vadisi Yol Tarifi haritaları sayesinde bölge üzerinde öncelikli gezilecek noktaları belirleyebilirsiniz. Bu sayede bölgeyi daha kısa süre içerisinde gezme avantajı yakalamış olmaktasınız.

Paşabağ Vadisi’nin Tarihi

Rahipler Vadisi olarak da bilinen Paşabağ Vadisi, Kapadokya’nın en eski yerleşim birimlerinden biri kabul edilmektedir. Özellikle Bizans Döneminde oldukça sık kullanılan Nevşehir Paşabağ Vadisi, günümüzde turist akınlarıyla gündeme gelmektedir. Göz alıcı tarihi, eşsiz manzarası ve doğa yürüyüşüne birebir yol güzergahıyla turistlerin ortak buluşma noktası haline gelmiştir. Kapadokya 60 milyon yıl önce Hasan Dağı’nın yanı sıra Erciyes Dağı’nın püskürtmüş olduğu alevler sonucu oluşmaktadır. Bölgenin ilk kez insan eli değdiği zaman dilimi günümüzde Hititlerle başlamaktadır. Yazılı tarihte ilk kez Hitit uygarlığının bölge üzerindeki faaliyetleriyle başlayan Paşabağ Keşişler Vadisi nesillerdir önemini devam ettirmektedir. Hititlerin bölge üzerindeki çalışmalarının neticesinde Kapadokya günümüzde medeniyetler noktası olarak gösterilmektedir.

Paşabağ Rahipler Vadisi Hitit Uygarlığının yanı sıra Asur ve Frigya’ya da ait tarihi kalıntıların bulunduğu tespit edilmiştir. Bölge MÖ 3. yüzyılda Roma İmparatorluğu himayesi altına girmiştir. Romalıların Hristiyanlığı kabulünden önceki bu dönem içerisinde yerel Hristiyan halk sürekli olarak baskı altında bulunmaktaydı. Romalıların bu baskılarından kurtulmak isteyen yerel Hristiyan halk çareyi gizli ibadet yapmakta bulmuştur. Gizli saklı ibadetlerini yerine getirebilecekleri bölgeler arasında Kapadokya’da bulunan vadiler yer almaktadır. Kapadokya Vadileri, konumu itibariyle hem ibadet noktası olmaya hem de yerleşim birimi olmaya uygun bir konumdaydı. Bu yüzden ilk Hristiyanlar geniş ve büyük Kapadokya Vadilerine sığınarak Romalıların baskıcı durumundan bir nebze de olsun kurtulmuşlardır. Hristiyanların sığındığı vadiler arasında gösterilen Paşabağ Rahipler Vadisi hem konumu hem de estetik koşulları sayesinde yerel Hristiyan halkın çoğu ihtiyacına cevap oluşturmuştur. Yerel halk vadi üzerinde çoğu yaşamsal ihtiyacına cevap oluşturmayı başarmıştır. Aynı zamanda Hristiyan Halk, vadinin çeşitli noktalarına dini motifler, oyuklar ve el sanat işlemeleri yapmıştır.

Paşabağ Rahipler Vadisi

Paşabağ Vadi

Keşişler Vadisi’nin Eşsiz Manzarası

Paşabağ Vadisi şaşırtıcı güzellikteki manzarasıyla insanları büyülemektedir. Vadinin yüksek bir noktasından Kapadokya’nın diğer vadilerini görmek mümkündür. Özellikle yaz aylarında gün doğumu ve gün batımıyla misafirlerine görsel şölen hazırlamaktadır. Gün doğumu sırasında balon turları ve balon seyir turları eşliğinde güzel bir manzara eşliğinde güne başlayabilirsiniz. Farklı bir deneyim kaynağı Paşabağ Vadisi sayesinde kendinizi doğaya teslim edebilirsiniz. Bölgenin kendisine özel atmosferik yapısı sayesinde stresten arınmaktasınız. Aynı zamanda sabah saatlerinde kahvaltı öncesi bölgenin engebeli arazisi üzerinde yürümek de sağlık açısından faydalıdır. Kahvaltı öncesi yapılan bu faaliyet sayesinde Paşabağ Vadisi’nin atmosferik yapısını doruklarına kadar tadabilirsiniz.
Paşabağ Vadisi Rahipler Vadisi, Bizans İmparatorluğu himayesi altına girmesiyle birlikte dini anlamda mertebe atlamaya başlamıştır. Bizans Döneminde gerek vadi içerisinde gerekse vadi etrafında inşa edilen kiliseler, bölgenin Hristiyan kimliği kazanmasında etkili olmuştur. Bunun yanı sıra Bizans Döneminde Rahipler Vadisi üzerinde yeni yerleşim birimleri kurulmuştur. Bu yerleşim birimlerinin büyük çoğunluğu günümüze gelinceye kadar süre içerisinde tahrip edilmiştir. Fakat yerli ve yabancı turistlerin bölgeyi ziyaret ettiklerinde bu noktaları da görmeleri için çalışmalar yapılmıştır.

Paşabağ Vadisi Nerede?

Paşabağ Rahipler Vadisi Hakkında Bilgi paylaşımında en büyük problemlerin başında konum yer almaktadır. Nevşehir ilinin Kapadokya bölgesinde yer alan ve tarihi kalıntılarıyla meşhur vadisidir. Vadiye 2 farklı yol güzergahı üzerinde gitmek mümkündür. Avanos-Çavuşin yolu üzerinden Avanos’tan gelindiğinde Zelve üzerine saptığınızda Çavuşin güzergahı üzerinde yer almaktadır. Paşabağ Rahipler Vadisi Nerede sorusu genel manasıyla bundan ibadettir.
Anadolu’nun kapılarının resmi olarak Türklere açılmasıyla birlikte Türklerin bölge üzerindeki faaliyetleri artmıştır. Kısa süre içerisinde başarılı seferler gerçekleştiren Türkler Anadolu’nun büyük bölümünü himayesi altına almayı başarmıştır. Türklerin himayesi altına aldığı noktalardan biri de Nevşehir Kapadokya’dır. Türkler Kapadokya’yı himayesi altına aldıktan sonra yerel Hristiyan halkın düşündüğü faaliyetlerin tersini uygulamıştır. İslamiyet’i kabul eden Türkler, himayesi altına aldığı noktalarda hoşgörü politikasını uygulamaktadır. Bu yüzden yerel Hristiyan halkın ibadetlerine karışmamıştır. Fakat Bizans döneminden beri süregelen kilise inşaatlarını durdurmuştur. Bölgeye Türk kimliği kazandırmak için civar bölgelerden bulunan Türk boylarını Kapadokya’ya davet etmiştir. Aynı zamanda bölgenin İslam Kimliği kazanması için de kısa süre içerisinde cami ve medrese çalışmaları başlamıştır. Bunun yanı sıra Kapadokya’nın İpek yolu üzerinden geçmesi kervansarayların açılmasına vesile olmuştur. Bölge ticaret ağını artırmak için gelen tüccarların konaklaması için yeni Kervansaray inşaatları hız kazanmıştır.

Paşabağ Vadisi Rahipler Vadisi, Osmanlı himayesine girdikten sonraki süreçte Türk kimliğini kuvvetlendirmiştir. Aynı zamanda Osmanlı Devleti için önemli bir gelir kaynağı olan İpek yolu güzergahında bulunan Kapadokya’ya yatırımlar artmıştır.

Paşabağ Rahipler Vadisi

Kapadokya Paşabağ

Paşabağ Vadisi Kombin Önerileri

Paşabağ Rahipler Vadisi geziniz süresi boyunca doğru kıyafet kombini seçimi yapmak önemlidir. Çünkü geziniz süresi boyunca rahat hareket edilmenin ve bölgenin tadını doyasıya çıkarmanın temelini kıyafet seçimlerinden geçmektedir. Bu anlamda Paşabağ Rahipler Vadisi Turu faaliyetlerinizi yaz aylarında gerçekleştirirken kıyafet seçimlerine dikkat etmelisiniz. Çünkü yaz aylarında Kapadokya’nın tüm noktalarına güneş dik açıyla düşmektedir. Bu yüzden Kapadokya tatilinde açık renk tonlarına sahip kıyafet seçimleri yapılmalıdır. Aynı zamanda yanınızda şapka bulundurmanız da önemli faktörler arasında yer almaktadır. Başınıza dik açıyla gelen güneş olası sağlık problemlerinin oluşmasına, mide bulantısına sebebiyet verebilmektedir. Aynı zamanda vücudun tüm noktalarını kapatacak kıyafet kombinleri daha sağlıklı olacaktır. Çünkü Kapadokya’da yaşamlarını devam ettiren canlı türlerinin ısırıklarından korunmanın en etkili yoludur. Bu anlamda vücudun tüm noktalarını kapatan ve açık renk tonlarına sahip kıyafet seçimleri yaz aylarının vazgeçilmezidir.

Paşabağ Vadisi’nin Türk Tarihi

1040 Dandanakan zaferi sonrasında resmi olarak kurulan Selçuklu Devletinin başlıca hedefi Anadolu’nun fethetmektedir. Anadolu’yu fethetmek elverişli arazilerin Türkler tarafından işlenmesi anlamına gelmektedir. Aynı zamanda Anadolu İslam Coğrafyası için de ayrı bir öneme sahiptir. Bunun yanı sıra bölgede göçebe olarak yaşayan Türk boylarının Anadolu üzerindeki olumlu izlenimleri Selçuklu Devleti’ni kamçılamaktadır. Kısa süre içerisinde Asya’da yapmış olduğu başarılı seferler sonucunda ününe ün kazanan Selçuklu Devleti’nin yeni hedefi Anadolu’ydu. Aynı zamanda Selçuklu Devleti, Bizans İmparatorluğu’yla rekabete girmeden önce civar topraklarda bulunan Türk boylarını da himayesi altına katmıştır. Selçuklu Devleti 1070 yılına kadar tüm hazırlarını sorunsuz şekilde hazırlamıştır. 1071 yılında Selçuklu Devleti, Bizans İmparatorluğu’na resmi savaş ilan etmiştir.

Savaşın başlayacağını önceden sezen Bizans komutanları da gerekli önlemleri almış bulunmaktadır. Her iki devletinde askerleri Malazgirt ovasında karşı karşıya gelmiştir. Selçuklu Devleti, Türklere özgü olan ve kurt kapan taktiği olarak da adlandırılan Hilal Taktiğini uygulamıştır. Hilal Taktiği sayesinde Selçuklu askerleri Bizans askerlerine karşı büyük bir başarı elde etmiştir. Malazgirt Meydan Muharebesi olarak adlandırılan bu savaş sonucunda Anadolu’nun kapıları Türklere açılmıştır.

Paşabağ Rahipler Vadisi

Kapadokya – Paşabağ Yürüyüş

Rahipler Vadisi’nin Önemi

Kapadokya, ilk Hristiyanların dinlerini yaydığı ve ibadetlerini yerine getirdiği bölge olarak tanımlanmaktadır. Kapadokya Vadileri üzerinde yaşamlarını devam ettiren ilk Hristiyanlar bölgenin özelliklerini iyi analiz etmişlerdir. İlk Hristiyanların yaşamsal ihtiyaçlarını karşıladığı bir başka vadi ise Paşabağ Rahipler Vadisi olarak geçmektedir. Kapadokya Paşabağ Rahipler Vadisi konumu itibariyle Roma döneminde baskı altında yaşayan Hristiyanların kaçış noktasıdır. İlk Hristiyanlar dinlerini daha rahat şekilde yaymak ve daha iyi yaşam koşullarına ulaşmak için Kapadokya Vadilerine yönelmişlerdir. Paşabağ Vadisini de içine alan bu yöneliş sonucunda bölge Hristiyan Coğrafyası için önemli bir mertebeye yükselmiştir. Günümüzde vadiye ziyaret eden yabancı turistlerin büyük bölümünü Hristiyanlardan oluşmaktadır. Paşabağ Vadisi Vikipedi kaynaklarında turist sayısının önemli kısmı Hristiyanlardan oluşmaktadır. Hristiyan turistlerin Kapadokya Vadileri üzerindeki merakı her geçen gün artmaktadır. Bu merakı karşılamak isteyen Hristiyan turistler özellikle yaz aylarında bölgeye akın etmektedir.

Paşabağ Vadisi Etkinlikler

Kapadokya’nın genelinde ve Paşabağ Vadisi’nde devamlı olarak sosyal aktiviteler düzenlenmektedir. Özellikle yaz aylarında Kapadokya Kızılırmak noktasında düzenlenen jet boat turları popülerdir. Kapadokya’nın genelinde düzenlenen bu etkinlikler misafirlerin gezi deneyimini arttırmaya yöneliktir. Aynı zamanda Kapadokya’nın belirli noktalarında balon turları ve balon izleme turları organize edilmektedir. Yaz aylarında hafta içi sabah 5-6 gibi kalkan balonlar Kapadokya’yı kuş bakışı göstermektedir. Aynı zamanda bölgede at turları da meşhur olmaya başlamaktadır. Kapadokya genelinde yapılan bu sosyal aktiviteler bölge turizmin canlı kalmasına vesile olmaktadır. Paşabağ Vadisi Giriş Ücreti turizmin canlı kalması için ücretsizdir.

Paşabağ Rahipler Vadisi

Kapadokya Paşabağ

Leave A Comment