Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler

Nevşehir’e gitmeden önce cevap bulmanız gereken birkaç soru vardır. Bunlardan ilki nereleri ziyaret etmeniz gerektiği sorusudur. Nevşehir eşsiz manzaralara ve doğal harikalara sahip onlarca ilimizden sadece bir tanesidir. Antik dönemlerden bugüne kadar onlarca medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bunun sonucunda Nissa, Muşkara gibi birden fazla ismi de olmuştur. Şehrin kalkınmasında en önemli isimlerden biri lale devri sadrazamı Damat İbrahim Paşa’dır. Bölgeye han, cami, hamam gibi birçok yapı inşa ettirmiştir. Ayrıca bölgenin kalkınmasına fayda sağlamıştır. Nevşehir’e gidildiğinde Asmalı Konak, Saç Müzesi, Tarihi Tahta Köprü görülmeden de geçilmemelidir. Ayrıca daha geriye kalan birçok yeraltı şehri ve vadiyi de es geçmemek lazım. Görülmesi gereken birçok güzelliğin başında ilk olarak Kapadokya gelmektedir. Araştırmanız gereken bir diğer soru ise Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler Nelerdir sorusudur. Bu soruyu arkadaşlarınıza, ailenize ve sevdiklerinize de sormuş olma ihtimaliniz yüksektir.

Kapadokya’ya Gitmeden Yanınıza Almanız Gereken Eşyalar

Kapadokya gerek doğal gerek beşerî yapıları ile muhakkak gezilmesi gereken yerlerden biridir. Ülkemizin güzel onlarca güzel bölgesinden sadece biri olan Kapadokya her yaşta insanın keyifle gezebileceği yerlerdendir. Ailenizle keyifli bir hafta sonu geçirmek isterseniz, arkadaşlarınızla güzel bir tatil yapmak isterseniz gidebileceğiniz duraklardandır Kapadokya. Bunun dışında okul gezileri için çeşitli kültür ve müzelere de ev sahipliği yapmaktadır. Kapadokya’da balon turları, yürüyüş rotaları, ATV gezileri, fotoğraf turları gibi birçok aktivite bulunmaktadır. Aktivitelerin yanı sıra ücretsiz bir şekilde görebileceğiniz doğal güzellikler de bulunmaktadır. Nevşehir Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gerekenleri eksiksiz bir şekilde tamamlarsanız tatiliniz daha keyifli olmaktadır. Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gereken Eşyalar size daha konforlu bir gezi sağlamaktadır. Ayrıca Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gereken Eşyalar her duruma karşı hazır olmanızı sağlamaktadır. Herhangi bir aksi durumda yanınızda her türlü önlem bulunacaktır. Bu yüzden tatilinize başlamadan bavulunuza Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gereken Eşyaları koymayı unutmayın.

Kapadokya’da yapabileceğiniz etkinlikler oldukça fazla olmakla birlikte tek tip de değildir. Burada eğlenceli zaman geçireceğiniz garantidir. Yıllar içinde birden çok medeniyete ev sahipliği yapan Nevşehir yöresi, halen çokça kültürün etkisini taşımaktadır.

Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler

Kapadokya ATV Turu

Kapadokya’daki Sosyal Aktiviteler

Kapadokya denince akla gelen aktivitelerin başında tabi ki sıcak hava balonları ile yapılan turlar, at turları, jet boat turları ve balon izleme turları yer almaktadır. Yerden 300 metre kadar yükselen bu balkonlarda bulunmanın verdiği huzuru kelimelerle anlatmak mümkün değil. Gün doğumundan itibaren başlayan turlarla bulutların arasında kendinizi çok rahat ve mutlu hissedeceksiniz.

Ayrıca, gün doğumu uçuşları ile aynı saatte düzenlenen fotoğraf turları ile kısa bir yürüyüş yapılabilmektedir. Bu yürüyüş sonunda balonlar ve vadinin kusursuz uyumunu harika karelerde yakalanabilir. Bu yürüyüşleri kendi başınıza yapabilecek olsanız da bir rehber yardımı ile yapılması tavsiye edilmektedir. Yürüyüşler sıcak hava balonu ile düzenlenen turlara göre çok daha bütçe dostudur. Ancak sıcak hava balonu ile bulutların üzerinde vakit geçirmenin keyfini yakalayamamaktadır. Bunların dışında sadece fotoğraf çekinmek için bulunan, havalanmayan sıcak hava balonları son zamanlarda ilgi görmektedir.

Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler

Kapadokya Balon Turu

Kapadokya’da Yanınıza Almanız Gerekenler

Kıyafet Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gerekenlerin tabi ki de başında yer almaktadır. Genellikle yazın gitmenin tercih edildiği Kapadokya’da güneş kremi eksik edilmemelidir. Kuru ve sıcak bir iklime sahip olan Nevşehir’de güneş yanığı oldukça rastlanan bir durumdur. Güneş ışığı cildinizde tahriş oluşturabilir. Güneşli günleri oldukça fazla olan Kapadokya’ya giderken yanınıza alacaklarınıza güneş gözlüğü de eklenmelidir. Eğer yürüyüşe çıkmak gibi bir planınız varsa yanınıza buna uygun bir ayakkabı almakta fayda var. Bunların yanı sıra bu etkinliklerde daha rahat edebilmek için yanınızda muhakkak sağlam bir çanta bulunmalıdır.

Belirli günlerde grupça yürüyüşler ve turlar düzenlense de kendiniz bir gezi yapmak da isteyebilirsiniz. Bunun için Nevşehir Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gerekenlerde bir adet yürüyüş haritası da bulunmalıdır. Eğer tutkunuysanız Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gerekenlere bir de bisiklet eklenebilir. Belirli dönemlerde yarışlar düzenlenen yollarda sakince pedal atmak da oldukça keyifli olabilir. Bisiklet yollarının yanı sıra dağ araçları ile aşılabilecek zorlu parkurlar bulunmaktadır. Kapadokya ekstrem sporları sevenler için cazip bir duraktır. Nefesinizi tutmaya hazır olun.

Elbette hava durumu her zaman günlük güneşlik olmayabilir. Bunun için Nevşehir Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gerekenlerden biri de şemsiyedir. Karasal iklim özellikleri taşıyan Nevşehir’de hava genellikle güneşli olsa da birden yağmur başlaması işten değildir. Milattan Önce 3000’lere ulaşan Nevşehir tarihinde attığınız her adımda başka bir devletin izlerini görmek mümkündür.

Müze girişlerinde ve butik mekanlarda bulunabilen sesli rehberleri de Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gerekenlere eklenmelidir. Belli dönemlerde gelen turist sayısında gözle görülür bir düşüş olabilmektedir. Pandemi döneminden önceki verilere göre gelen turist sayısı ortalama 1,8 milyonu geçmekte. Son yıllara kadar bu turistlerin %60 kadarı yabancı iken günümüzde bu oran %72’ye kadar ulaşmakta. Bu yabancı dilinizi geliştirmek için bir fırsat olacaktır. Bu yüzden Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gerekenlere bir de yabancı dil sözlüğü eklenmelidir. Elbette insanlarla iletişime geçmek istemiyorsanız kendinizi şehrin tarihi yollarında kaybedebilirsiniz.

Kapadokya Yürüyüş Turları

Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gereken Şeyler

İnanç turizmi açısından da önemli bir konumda olan Nevşehir’de birçok kilise ve türbe bulunmaktadır. Sınırlarında Katolik ve Ortodoks kiliseleri barındırmakla birlikte bunların bir kısmı kayaları oymak suretiyle yapılmıştır. Önemli bir kısmı Hıristiyanlığın yasak olduğu dönemde Roma askerlerinden kaçan haçlılar tarafından yapılmıştır. Bu bölgede bulunan kazması kolay olan kumtaşı yeraltı şehirleri ve kiliseleri için biçilmiş kaftandır. Doğal hayatın insan eliyle şekil bulduğu bu yapılarda eşsiz fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Bunun için Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gereken Materyallere güzel fotoğraflar çekebilecek bir kamera eklenebilir. Kameranız boş kalmayacaktır. Bu renk cümbüşünü ölümsüzleştirmek herkes isteyecektir.

UNESCO kültür listesinde yer alan Kapadokya’yı gezerken büyülenmemek elde değil. Kapadokya 1985 yılında gelecek nesiller için korunması amacıyla UNESCO Dünya Miras Listesine alınmıştır. Bu doğal harikaları gezerken yanınızda elbet müze kart da bulunmalı. Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gereken Materyallerden olan müze kart neredeyse her müzenin girişinden temin edilebilir. Gezerken kaybolmanın mümkün olduğu bu yeraltı şehirlerinde yanınıza bir fener almanız da fayda sağlayacaktır. Eğer daha geniş bir gezi planlıyorsanız çantaya su, yemek ve pusula da eklenmelidir. Ayrıca yanınızda yara bandı, ağrı kesici gibi temel ilk yardım malzemeleri de bulunmalıdır.

Kapadokya’ya Gittiğinizde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Denize yakın bir şehirden geliyorsanız Kapadokya’nın havası size kuru gelebilir. Bunun için Kapadokya’ya Giderken Yanınızda Bulunması Gereken Eşyalara muhakkak dolu bir matara eklenmelidir.

Doğa ile iç içe olan bu bölgede arı, sinek gibi böcekler de kaçınılmazdır. Bitki ve hayvanlara karşı alerjik reaksiyon gösterebilen bir hastalığınız varsa dikkat edilmelidir. Bu durumda ilaçlarınız Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gereken Materyallere eklenmelidir. Bilmediğiniz bir yörede kaybolmak oldukça rastlanan bir durum olduğu için telefon şarjınızın bitmemesi önemlidir. Bunun önüne geçmek için Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Alabileceğiniz Eşyalara Power Bank eklenmelidir.

Nevşehir Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gereken bir diğer malzeme ise piknik setleridir. Kendi aracınızla geliyorsanız yol kenarlarındaki eşsiz manzaralara karşı güzel bir yemek yemek isteyebilirsiniz. Bunun için yanınızda portatif masa, sandalyeler ve yemek malzemeleri bulundurulmalıdır.

Kapadokya Ihlara Vadisi

Kapadokya’ya Giderken Yanınızdan Eksik Etmemeniz Gereken Eşyalar

Kalacağınız yerlerde sabun ve şampuan gibi temel hijyen malzemeleri kolaylıkla bulunabilir. Ancak yine de Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gereken Materyallere kişisel bakım ürünleri eklenmektedir. Diş fırçası, tıraş makinası, yüz havlusu gibi ürünleri sağlık açısından yanınızda taşımak daha uygun olur. Özellikle bu pandemi döneminde bir yandan eğlenirken tedbiri de elden bırakmamak gerekmektedir. Kullanım alanlarında bulunduktan sonra kullanmak için Nevşehir Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler listesine dezenfektan da eklenmelidir.

Nevşehir Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gereken bir diğer eşya ise kamp çadırıdır. Bölgede şehrin kalabalığından ve otel odalarından kaçmak isteyenler için benzersiz kamp alanları bulunmakta. Öğrendiğiniz yol tarifi ve edindiğiniz bilgileri not etmek için küçük bir not defteri de bulundurulabilir. Nevşehir Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gereken başka bir malzeme ise yoga matınız olmalı. Kentin uzak yaşamından uzak Kapadokya düzlüklerinde huzuru bulacaksınız.

Kapadokya sadece yurt içi değil yurtdışından da çokça turisti misafir etmektedir. Tarihe bakıldığında Asur ve Hititlerden başlayarak dönem farklı devletlerce işgal ve ilhaka maruz kalmıştır. Ancak bu yıpranmaya rağmen şehrin tarihi dokusu olabildiğince korunmuştur. Tabi bazı eserler günümüze sağlam bir şekilde ulaşamasa da günümüzde restorasyonlarla telafi edilmeye çalışılmaktadır. Şehrin zaman içinde farklı uluslara ev sahipliği yapmasının etkileri sosyokültürel yapısına da yansımıştır. Kentin şivesinde, gelenekleri ve sanatlarında da kendine özgün özellikleri gözle görülebilmektedir. Bu yüzden Nevşehir Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler listesine bir rehber kitabı eklenmelidir. Bu rehber kitabının içeriği de önemlidir. Kapadokya’nın dil ve kültüründeki özgünlük lezzet anlayışına da yansımış ve yöresel yemekleri meydana getirmiştir.

Bölgenin en meşhur yemeklerinden birisi Düğü Çorbasıdır. Düğü Çorbası tereyağı ve salçanın beraber kavrulup su ilave edildikten sonra ince bulgur eklenmesiyle yapılmaktadır. Kapadokya‘ya gidildiğinde mutlaka yenmelidir. Düğü Çorbası dışında Kayısı Dolması, Nohutlu Yahni, Gendime ve Dıvıl gibi lezzetleri de vardır. Bu lezzetler ağız tadına iyi gelecek, midenizde kelebekler uçmasına neden olacaktır.

Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler

Kapadokya Zelve Vadisi

Kapadokya Gezisine Başlamadan Yapılması Gerekenler

Gezinize başlamadan önce şehir hakkında biraz bilgi edinilmelidir. Bunun için Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gerekenlere yöre hakkında bilgi alabileceğiniz bir kitap eklenmelidir. Elbette sadece bir kitapla yetinmek doğru olmaz çünkü Kapadokya tek kitaba sığmayacak zenginliktedir. Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gereken Materyaller sadece fiziki değil aynı zamanda bilgi birikimi de içerir. Geziniz belgesellerle de daha keyifli bir hâle gelebilmektedir.

Bu sebepten dolayı Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gereken en önemli şey bilgi birikiminizdir. Dönüş yolunun üzerinde bulunan tuz gölünün üzerinde fotoğraf çekimleri yapılmaktadır. Kapadokya’ya Giderken Yanınıza Almanız Gerekenlere deniz şortu ve terlik de eklerseniz daha rahat edeceksiniz. Yanınızda muhakkak nakit para bulundurmalısınız. Bütün malzemelere ek olarak bavulunuzda boş bir çantaya da yer verilmelidir. Birbirinden güzel hediyelik eşyaları almak için kendinizi tutamayacaksınız. Tatil dönüşü aklınızın alamadıklarında kalmaması için bolca yer ayrılmalıdır.

Leave A Comment