Kapadokya’da Müze Kart Kullanmak

Güzel Atlar Diyarı olan Kapadokya’da Müze Kart Kullanmak, büyük bir ayrıcalıktır. Çünkü Kapadokya tarihinin en önemli medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır. Bu sebeple o medeniyetlere şahitlik yapan alanlara müze kart ile girebilmek, Kapadokya’da Müze Kart Kullanmak güzel bir fırsattır. Binlerce yıl önce rahiplerin inzivaya çekilme yeri olarak kullandığı Kapadokya, halen sessiz güzelliğinin esiri olmuş durumda. Eşsiz, tarifi imkânsız bir doğa ve tanımını yapamadığınız kültürel yapıları ile sizi büyüleyen bir yerdir. Yıl içerisinde sürekli gezgin olarak hareket edenlerin Kapadokya müze ve ören yerlerine giriş ücreti ödememek adına aldıkları Kapadokya müze kart her yerde geçmemektedir. Özellikle özel kuruluşlar ile belediyelere bağlı yerlerde ayrı ücret ödemesi söz konusu olmaktadır. Bununla birlikte ülke genelinde yüzlerce müzede geçen müze kartları bulunmaktadır. Öyle ki kartlar kişilerin ziyaret yerlerine göre şekillenirken tarihi kültür miraslarımızın görülmesi uygun ücretler karşılığı sağlanabilmektedir. Kapadokya, dünya çapında örneğine rastlayamayacağınız doğal harikaları ve kültürel yapısı bulunmaktadır.

Literatürümüze “Güzel Atlar Diyarı” olarak giren bu coğrafya kültürel geziler, doğa gezileri, birbirinden güzel aktiviteler ile dünyaya kapılarını açmıştır. Burada Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı ören yerleri bulunurken, bölgesel olarak belediyelerin ve özel girişimcilerin çalıştırdığı yerlerde bulunmaktadır. Bu yerlerin görülmesi yine buraların geliştirilmesi ve güzelleştirilmesi ile bakımı için gereken bütçenin karşılanması için ücret karşılığı yapılmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Müzeler Genel Müdürlüğüne bağlı olarak müze ve ören yerlerinin ücretleri ve ziyaretlerdeki hususlar Turizm Bakanlığınca belirlenmektedir. Bu sebeple her yıl müzelere giriş ücreti belirlemesi yapılır. Bunun yanında tüm müzelerin gezilebilmesi için bütçe açısından müze kart alınması en doğru adım olmaktadır. Özellikle uygun fiyat şartları ile verilen kartlar sayesinde birçok müze gezilebilmektedir. Bu müzeleri yılda iki kez gezebilme olanakları kişinin kendisine özel çıkardıkları kartlar ile yapılabilmektedir.

Kapadokya Müze Kart Nasıl Alınır?

Gezilerinize tasarruf yapma imkânı sağlayan müze kart, güncel fiyatı 60 TL’dir. Öyle ki Kapadokya müze ve ören yerlerinde Kapadokya müze kart satın alınabilmektedir. Bunun yanında isteyenler internet üzerinden istedikleri kartı çevrimiçi özellikleri ile alabilmektedir. Burada yapılan kayıt işlemi ile kart bedelinin ödenmesine ek olarak kargo ücreti tahsil edilmektedir. Bu sayede aldığınız Kapadokya müze kart çeşitleri kapınıza kadar gelmektedir. Bölgesel çapta müze kart basımı yapılmaktadır.

Ülkemiz için büyüm önemi bulunan Kapadokya için Museum Pass Cappadocia basımı yapılmaktadır. Aynı zamanda Kapadokya müze karta sahip olan kişiler Nevşehir ve Aksaray illerinde de kullanabilirler. Yani buralarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı 10’dan fazla Kapadokya müze ve ören yerlerini 3 gün boyunca ziyaret edebilmektedir. Böylelikle ziyaret edilecek Kapadokya müzelerde farklı ücret ödemek yerine gezinizi en tasarruflu hale getirmek mantıklı olacaktır. Yani Kapadokya müze kart kullanmak fiyatları düşünmeme konusunda size rahatlık sunmaktadır. Bu sayede tüm Kapadokya müzeleri için ödeme yapmak yerine, Museum Pass Cappadocia Kart için 320 TL ödemek bütçe açısından tasarruf sağlamaktadır. Bu sebeple Kapadokya’da müze kart kullanmak her zaman avantajlıdır. Yazımızın devamında “Kapadokya müze kart nereden alınır, Kapadokya müze kart geçen yerler ve Kapadokya müze kart satış noktaları” hakkında bilgiler yer almaktadır.

Kapadokya Göreme Açık Hava Müzesi

Kapadokya’da Müze Kart Geçen Yerler

Gezi programı ziyaret edilecek yerlerin listesi ile yapılmaktadır. Sürekli geziye çıkan kişilerin alışkanları program yapmaktır. Bu sebeple sizlerde planınıza “Kapadokya’da müze kart kullanmak, avantajları, Kapadokya müze kart geçen yerler” şeklinde liste düzenlemeyi ihmal etmeyiniz. Böylelikle görülmesi gereken özel yerler kaçırılmaz ve plan dâhilinde kesintisiz gezi olanağı sağlanmış olur. Museum Pass Cappadocia kartınızla ücretsiz gezebileceğiniz Kapadokya Müze Kart geçen yerler ve müzeler şunlardır.

 • Aksaray Ihlara Vadisi Ören Yeri
 • Derinkuyu Yer altı Şehri
 • Nevşehir Göreme Ören Yeri
 • Kaymaklı Yer Altı Şehri
 • Özkonak Yer Altı Şehri
 • Nevşehir Müzesi
 • Çavuşin Kilisesi
 • Hacıbektaş Müzesi
 • Manastır Vadisi Ören Yeri
 • Aksaray Müzesi
 • Karanlık Kilise (Göreme Açık Hava Müzesi içerisindedir)
 • Gülşehir – St. Jean Kilisesi
  Kapadokya’da Müze Kart Kullanmak

  Kapadokya Derinkuyu Yeraltı Şehri

Kapadokya’nın her bir karış toprağı tarih kokar. Aksaray’dan başlayan yolculuk Kayseri’ye kadar Ürgüp, Avanos ve Göreme üçgeni ziyaret noktalarını barındırmaktadır. Aynı zamanda tarihi yapıların yanında doğal güzellikleri ile görebileceğiniz yerlerden bahsetmek mümkündür. Nitekim bölge tamamıyla açık hava müzesi niteliği taşımaktadır. Böylelikle yaklaşık 250 kilometrelik bir alan içerisinde görmeniz gereken yüzlerce yerden bahsetmek mümkündür. Bu sebeple Kapadokya gezinizde planlama önemlidir. Aynı zamanda bu planlamayı turizm firmaları yapmaktadır. Bu konuda sizlere önerebileceğimiz HTR Turkey Tours bulunmaktadır. Üstelik Kapadokya bölgesinde yapılabilecek birçok aktivite düzenlemektedir. Bunlardan en meşhuru ve müzelerden bazılarını da içinde barındıran Kapadokya günübirlik turlarıdır. Ayrıca Kapadokya vadi turları, Kapadokya balon turu, Kapadokya ATV turu gibi çok fazla aktiviteleri bulunmaktadır. Bu aktiviteler ve daha fazlası için HTR Turkey Tours’un internet sayfasını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Böylelikle gezinizin hem konforlu hem de hiçbir Kapadokya güzelliğini kaçırmadan geçmektedir.

Kapadokya’da Müze Kart Satış Noktaları

Kapadokya gezilerinde konaklama başta olmak üzere planlamada yemek ve müze ile görülmesi gereken yerler olması gerekir. Bu plan dâhilinde Kapadokya Müze Kart alınması gerekir. Sebebi buradaki müzeler için ayrı ücretler ödemek yerine sahibi olduğunuz Müze Kart Kapadokya ile ücretsiz giriş imkânlarına sahip olmaktır. Böylelikle bölgede kart satın alabileceğiniz ören yerleri mevcuttur. Bu çerçevede Kapadokya müze kart satış noktaları araştırılmaktadır. Kapadokya geziniz esnasında Kapadokya müze kart ücreti yetişkin 60 TL öğrenci için ise 30 TL ödemek suretiyle bölgedeki kart satın alabileceğiniz ören yerleri şunlardır;

 • Derinkuyu Yeralltı Şehri
 • Göreme Ören Yeri
 • Karanlık Kilise
 • Ihlara Vadisi
 • Kaymaklı Yeraltı Şehri
 • DÖSİMM Müze Kart Ofisi
 • Özkonak Yeralltı Şehri
 • Paşabağlar Ören Yeri
 • Zelve Ören Yeri

Kapadokya bölgesinde ücretli olduğu kadar ücretsiz gezebileceğiniz ören yerleri ve müzelerde bulunmaktadır. Bu çerçevede ücretli olan gezilerde kartsız ödeyeceğiniz toplam tutar güncel olarak 470 TL tutarlarına ulaşmaktadır. Bu kadar ücret ödemek yerine müze kart Kapadokya için 320 TL ödemeniz çok daha avantajlı sayılacaktır. Böylelikle Kapadokya’da müze kart kullanmak her türlü avantajlı olmaktadır.

Kapadokya’da Müze Kart Kullanmak

Kapadokya Ihlara Vadisi

Kapadokya Ören Yerleri Giriş Ücretleri Ne Kadar?

Söz konusu Kapadokya olunca Göreme, Ürgüp ve Avanos üçgeninde binlerce tarihi yeri görebilirsiniz. Kapadokya müze kart nereden alınır sorusuna yanıt aramanın en büyük nedeni buralarda mutlaka görülmesi gereken yerler söz konusu olmasıdır. Böylelikle bu yerlere girişler ücret karşılığı yapılır. Kapadokya’da mutlaka olmazsa olmaz gezi yerleri listesine alacağınız müze ören yeri giriş ücretleri güncel olarak şunlardır;

 • Ihlara Vadisi 70 TL
 • Derinkuyu Yer altı Şehri 75 TL
 • Göreme Ören Yeri 125 TL
 • Kaynaklı Yer Altı Şehri 75 TL
 • Özkonak Yer Altı Şehri 40 TL
 • Çavuşin Kilisesi 15 TL
 • Manastır Vadisi Ören Yeri 15 TL
 • Karanlık Kilise 40 TL
 • Jean Kilisesi 15 TL
Karanlık Kilise Giriş Ücreti

Karanlık Kilise ziyaretleri müze kart ile giriş ücretlerinden muaf tutulmaktadır. Bunun sebebi burada bulunan freskler dünya kültürel mirası açısından önem taşımaktadır. Aynı zamanda binlerce yıl öncesinde günümüze kadar gelen freskler tadilattan geçirilmiş ve koruma altına alınmıştır. Bu sebeple Karanlık Kilise giriş ücreti ayrı olarak tahsil edilmektedir. Kapadokya müze kart ve Göreme Açık Hava Müzesi giriş bileti ile müzeye girebilirsiniz. Ancak Karanlık Kilise için ayrı ücret ödemesi yapmak zorundasınız.

Müzeye ayrı giriş ücreti 40 TL’dir. Aynı zamanda fresklerin korunması amacıyla sınırlı sayıda kişi içeri alınmaktadır. İnsanların alıp vermiş olduğu nefesler fresklere zarar verebilmektedir. Bunun yanında içeride flaşla fotoğraf çekimi yasaktır. Nedeni ışığın ve yüksek dereceli flaş ışığının fresklere zarar verdiğidir. Bu anlamda içeride kullanılan ışıklandırma özel bir ışıklandırmadır. Müzede bulunan kişilere göre aydınlatmalar yapılmaktadır.

Kapadokya’da Ücretsiz Müze ve Ören Yerleri

Bölgesel açıdan yerel ve özel girişimcilerin açmış olduğu müzeler harici olarak Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelerde ücretsiz gezebilme olanakları bulunmaktadır. Buralara koşulsuz olarak ziyaretlerde ücret alınmamaktadır. Ücretli Kapadokya müzeler harici, Kapadokya müze ücretsiz olarak gezebileceğiniz yerler ise şunlardır.

 • Nevşehir Müzesi
 • Hacıbektaş Müzesi
 • Aksaray Müzesi
 • Gülşehir Açık Saray Ören Yeri

Kapadokya’da Müze Kart Kullanmanın Avantajları

Kapadokya müze kart almanın en büyük avantajı ekonomik olarak sizin bütçenize tasarruf sağlamasıdır. Bu sayede daha az ücret ile Kapadokya müzelerini keşfetme olanağınız olacaktır. Ancak bütçeyle avantajı bitmez. Bölge yaklaşık olarak yıllık 2 milyon ziyaretçi almaktadır. Bu sebeple sürekli bir yoğunluktan bahsetmek doğru olacaktır. Bu yoğunluk doğal olarak müzelerin giriş bileti alım noktalarını etkiler. Buralarda bilet alma zahmeti ile zaman harcamak yerine Kapadokya müze kart ile sıra beklemeden giriş yapmak sizlere büyük avantajlar sağlamaktadır. Ayrıca burada harcayacağınız enerjinizi gezilerinize saklamanız seyahatinizin verimli geçmesine olanak kılar.

Müze kart Kapadokya da geçer mi sorusunun yanında ayrı bir avantaj hediyelik eşya satış noktalarındaki indirimlerdir. Ören yerlerinin gezilmesi ve keşfedilmesinde Kültür ve Turizm Bakanlığının daha cazip kılmak için vermiş olduğu müze kartlar özellikle Kapadokya bölgesinde ihtiyaç olmaktadır. Bu anlamda satış için kampanya düzenleyen hediyelik eşya dükkânları ve mağazalar bu karta sahip olan kişilere ayrıca ürün alımlarında indirimler yapmaktadır. Kapadokya bölgesine özel çıkarılan Museum Pass Cappadocia harici Müze Kart+ kartları satın alan kişiler Türkiye genelinde 350’den fazla müze ve ören yerine ücretsiz giriş yapabilmektedir. Alacağınız müze kart ile ayrıca Kapadokya müzeleri ücretsiz ve zahmetsiz girişin anahtarı olmaktadır.

Kapadokya’da Müze Kart Kullanmak

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kapadokya’da Müze Kart Satın Almak İçin Ne Gerekiyor?

Henüz Kapadokya müze kart sahibi olmayan kişiler alım öncesi gereken belge ve diğer hususları merak ediyor. Bu anlamda çok uğraşarak Kapadokya müze kart sahibi olmanız gerekmiyor. Son olarak teknoloji sayesinde oluşturulan Türkiye’nin müzeleri uygulaması sizlere kolaylık vermektedir. Burada çevrimiçi oluşturacağınız üyelik ile Kapadokya müze kart sahibi olabilirsiniz. Uygulama sayesinde Kapadokya müze ve ören yerlerine girişte kullanacağınız kod sayesinde kartınızı anında kullanabiliyorsunuz. Ancak bazı durumlarda üyelik oluşturulamadığı olmaktadır. Bu gibi durumda ise kartınızın kargo ile size teslim edilmesini beklemek zorunda kalıyorsunuz.

Kapadokya müze kart satın almak için kimliğiniz yeterli olmaktadır. Bu kimliğinizdeki fotoğraf yardımıyla kart satışı yapılan bölgelerde oluşturulan kart basım merkezleri sayesinde kartınız gezi öncesi basılarak sizlere teslim edilmektedir.

Kapadokya’da Belediyelere Ait Ören Yeri Ücretleri

Müzeler Genel Müdürlüğüne bağlı olan müzelerde geçerli olan Kapadokya müze kart yerel olarak açılan ören yerlerinde geçmemektedir. Belediyelere bağlı olması nedeniyle buradaki yerlere giriş ücretleri çok düşük tutarlar ile tahsil edilmektedir. Buralara girişler ile ayrıntılar ise şu şekildedir.

Kızılçukur Vadisi Giriş Ücreti

Güneşin doğuşu ve batımı ile muhteşem manzaralara sahip bir yer olan Kızılçukur Vadisi giriş ücreti olarak 10 TL alınmaktadır. Buranın güzelliğinin keşfi için çok düşük tutarlardan bahsetmek mümkündür. Şehrin ve stresin gürültüsünden kaçmak için en uygun yerlerden biri olan Kızılçukur Vadisi girişleri Ortahisar Belediyesi tarafından sağlanmaktadır.

Kapadokya’da Müze Kart Kullanmak

Cappadocia Red Rose Valley

Uçhisar Kalesi Giriş Ücreti

Belediye tarafından girişleri sağlanan bir diğer gezi noktası ise Uçhisar Kalesi’dir. Sabah 07:00 ile 17:30 saatleri arasında açık olan Uçhisar Kalesi’ne güncel giriş ücreti 8 TL’dir. Öğrencilerden alınacak ücret ise 4 TL olarak belirlenmiştir. Kapadokya’da özel girişimler ile açıklan müzeler bulunmaktadır. Yer altında bulunan Güray Müze ile birlikte Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi, Ürgüp Müzesi, Ürgüp Büyükakten Yeraltı Evi ve Kültür Müzesi bölgede gezebileceğiniz özel müzelerdir.

Leave A Comment