Üç Güzeller Peri Bacaları Ürgüp

Peri Bacaları Nedir

Kapadokya dünyanın en güzel bölgelerinden biridir. Eşsiz vadiler , kiliseler, tarihi konaklar, mağaralar ve daha birçok doğal güzellik bu bölgede bulunur. Şehir hayatının keşmekeşinden uzaklaşıp huzur bulmak ve peri bacaları manzaralarını seyretmek için kesinlikle tercih etmelisiniz. Ayrıca balon turları, ATV turları, deve turları gibi çeşitli turları ile farklı şeyler deneyimlemek gezginler için oldukça heyecan vericidir. Bu bölge en çok peri bacaları ile meşhurdur. Ürgüp’te yüzlerce görülen ve gezginlerini hayran bırakan peri bacaları koni biçiminde, tepelerinde kaya blokları bulunan kendiliğinden oluşmuş yapılardır. Sel suları, yağmur ve rüzgârın aşındırdığı tüften oluşmuşturlar. Peri bacalarının en önemli özelliği ise insanlar tarafından yapılmamış olmasıdır. Yani tamamen doğal bir oluşumdur. Kapadokya’da çok çeşitli peri bacaları vardır. Bu yapıların büyüklüğü 1 ile 15 metre arasındadır. Sadece büyüklükleri açısından değil şekilleri bakımından da farklı çeşitleri bulunmaktadır. Örneğin sivri, şapkalı, mantar, koni gibi. Bunlardan en çok dikkatimizi çeken şüphesiz şapkalı yapıda olanlardır. Şapkalı peri bacalarının simgesi ise Üç Güzeller Peri Bacaları olmuştur. Ayrcıca bu yazımızda Üç Güzeller Peri Bacaları’ndan daha detaylı bahsedeceğiz.

Mantar Peri Bacaları

Mantar şeklindeki peri bacaları gerçekten görülmeye değerdir en çok Paşabağ bölgesinde bulunur. Yapıları son derece ilginçtir masallarda gördüğümüz gizemli ormanlardaki zehirli mantarlara benzerler. Bu yüzden çok etkileyicidir.

Şapkalı Peri Bacaları

Kapadokya’da şapkalı peri bacaları önemli ve farklı peri bacalarıdır ayrıca doğal güzellik olmaları bakımından oldukça dikkat çekmektedir. Dört mevsim milyonlarca turist bu enteresan doğal güzellikleri görmek için geliyor. Şapkalı Peri Bacalarının üzerlerindeki şapkanın zaman zaman dış koşullardan dolayı düşse de şapkalı özelliklerini yitirseler de görünümleri hala son derece ilgi görüyor ve gezginlerin beğenilerini toplamaya devam ediyor. Kapadokya’nın simgesi haline gelen Üç Güzeller de şapkalı peri bacalarındandır.

Üç Güzeller Peri Bacaları

Kapadokya Paşabağ

Üç Güzeller Peri Bacaları

Üç Güzeller, ikisi büyük biri küçük olan peri bacalarından oluşmuştur. İki büyük ve bir küçük peri bacasından oluştukları için görenlere adeta anne baba ve çocuktan oluşan çekirdek aileyi anımsatmaktadır. Kapadokya peri bacaları Unesco Dünya Mirasları arasında yer almaktadır. Üç Güzeller bu bölgenin en çok fotoğrafı çekilen yapısı olmuştur öyle ki yaklaşık her sene 2 milyon turisti ağırlayan bu bölgede tüm seyahat severlerin ziyaret esnasındaki çekimlerinin, evlilik teklifi, nişan ya da düğün gibi özel anların ölümsüzleştirildiği karelerin, balayı çiftlerinin albüm fotoğraflarının tamamında arka fonda Üç Güzeller görülmektedir. Yurtiçi yurtdışı seyahat acentelerinin broşürlerinde ve eski 50 liranın bir yüzünde Üç Güzeller sembolü kullanılmıştır aynı zamanda Kapadokya’nın simgesi olmuştur.

Kapadokya’daki peri bacaları rüzgârın ve sel sularının etkisiyle volkanik arazilerde oluşmuştur. Üç Güzeller ise oluşum esnasında gövdeleri aşınırken baş kısmı olduğu gibi kalmıştır ve şapka görünümlerini bu sayede kazanmışlardır. Üç Güzelleri diğer peri bacalarından ayıran en önemli özellik baş kısımlarında ressam şapkasına benzeyen yapılarının oluşudur. Amatör fotoğraf çekimlerinde dahi kırmızı kayalardan oluşan Üç Güzellerin silueti ve arkasında görünen muhteşem heybetiyle Erciyes Dağı özellikle gün batımında kızılların koyu sarılarla karıştırdığı o renk cümbüşü esnasında çekimleri sanata dönüştürebiliyor. Gece aydınlatmasında ise adeta canlıymış gibi bir his veriyor ve efsanelerde tam burada başlıyor.

Üç Güzeller Efsanesi

Kapadokya bölgesinde unutulmayan yaşamlardan binlerce efsane doğmuştur. Üç Güzellerin ise dilden dile dolaşan ve misafirlerini en eski zamanlarda adeta geziye çıkaran çok fazla hikayesi vardır. Kimilerine göre Üç Güzeller Peri bacaları büyükanne, büyükbaba, baba ve kucağında bebeğini tutan hamile bir annenin taşa dönüşmüş bedenleri, başka efsanelerde ise hüzünlü aşk destanlarının hezimetleridir. Bunlardan en çok bilineni prenses efsanesidir ki efsaneye göre Kapadokya’da kralın güzel kızı bir çobana sevdalanır. Kral kızına ne kadar engel olmaya çalışsa da çabaları boşa gider. Güzel prenses çobana kaçar ve evlenirler. Gel zaman git zaman çobanla prensesin bir çocukları olur ve prenses eğer bu dünya tatlısı torununu babası görürse kendisine olan öfkesinin azalacağını kendisini affedeceğini düşünür ve çocuğunu da alarak sarayın yolunu tutar ancak zalim kralın öfkesi öyle büyüktür ki sarayın kapısından girmeden askerlerine saldırma emri verir!

Prenses çok korkar yakalandıkları an öldürüleceklerini bilir ve o anda çaresizce çok içten bir şekilde yalvarır. ‘Allah’ım, sen yücesin bizi ancak sen kurtarabilirsin bize bir mucize gönder, bizi bu musibetten kurtar!’ der. Allah prensesin duasını kabul eder ve hepsini oracıkta taşa dönüştürür. Efsaneye göre çoban, en önde duran taştır, ortadaki çocuk, arkadaki ise prensesin taşa çevrilen bedenidir.

Üç Güzeller Peri Bacası Efsanesi

Bir diğer efsane ise insanların ve perilerin arkadaşlığıyla, kavuşulamayan bir aşk hikayesinden bahseder. Yine bu efsaneye göre Kapadokya’da yaşayan kötü devler, insanları rahatsız etmek onları korkutmak için heybetli dağların üzerinden korkunç alevler üfler ve onların evlerini yakıp yok ederlermiş. Kapadokya Üç Güzeller bölgesinden geçen perilerin şahı insanların bu halini görünce çok üzülmüş hemen bir çare aramaya başlamış öncelikle perilerini toplamış ve gece gündüz uğraşarak dağların tepesinden indirdikleri karlarla ateşleri söndürmüşler. İnsanlar, perilerin bu iyiliğini karşısında onlarla güzel dostluklar başlatmışlar ve birlikte peri bacalarında komşu olarak yaşamaya başlamışlar. Ardından kralın oğlu ile perilerin şahının kızı da bu peri bacalarında yaşarken birbirine âşık olmuşlar. ‘Soyumuz alemlere karışacak!’ diye bu aşkı reddeden insanlar perilere savaş açmış, peri şahı savaşmaktansa oradan gitmeyi tercih etmiş. Ama dosta vefasından, devler insanları yok etmesin diye tüm perilerini beyaz beyaz güvercinlere çevirip insanların yanlarında bırakmış. Hatta biricik kızını da…

Üç Güzeller Peri Bacaları

Kapadokya Ürgüp Üç Güzeller

Üç Güzeller Nerededir Nasıl Gidilir

Kapadokya bölgesinde Üç Güzeller’ e gitmek oldukça basittir.  Üç Güzeller Peri bacaları Ürgüp merkeze sadece 5 dakika mesafede, Nevşehir – Ürgüp otoyolu üzerinde sol tarafta bulunan bir seyir tepesi üzerinden izlenmektedir. Kapadokya’ya gelirken hava yolu, kara veya demir yolunu tercih edebilirsiniz. Her durumda Ürgüp’e ulaşım çok rahat olacaktır.

Üç Güzeller Peri Bacaları Hakkında

Ürgüp Peri bacaları büyüleyici manzarasından mı, insanı derinden etkileyen efsanelerinden mi bilinmez muhteşem tılsımlı bir atmosfere sahiptir. Ayrıca volkanik arazilerde rüzgârın etkisiyle ve sel sularının hareketleriyle oluşmuş olması da gezginleri düşündürüp hayran eden etkenlerdendir. Ürgüp peri bacalarına gelen gezginlerin Üç Güzelleri görmeden bu bölgeden ayrılmaları düşünülemez. Çünkü Üç Güzeller peri bacalarının sembolü olmakla birlikte Kapadokya için ayrı bir yere sahiptir. Üç Güzelleri özellikle seyir tepesinden gün batımında izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Peri Bacaları Hakkında En Çok Merak Edilenler

Peri bacaları hakkında en çok merak edilenler şüphesiz oluşumlarıyla ilgilidir. Volkanik arazilerde rüzgarların ve sel sularının hareketleriyle kendiliğinden oluşmuşlardır. Dünyanın çeşitli yerlerinde de benzer yapılar görülmüştür yalnız Ürgüp’te peri bacaları çok daha fazladır. Ve tamamen doğa olayı şeklinde oluşmuşlardır. Köklü tarihi, efsaneleriyle ve muhteşem manzarasıyla ismini eşsiz güzellikler listesine yazdırmaya talip olmuştur. Fiyat bilgisi de en çok sorulan sorulardandır. Üç Güzeller Peri Bacaları girişi ücretsizdir.

Neden Peri Bacaları İsmi Verilmiştir

İsimlerinin peri bacası olmasının sebebi eski çağlarda bu mağaralarda perilerin yaşadığına inanıyorlarmış ve bu ismi yine bir şehir efsanesinden dolayı kullanmışlar ayrıca İngilizce’de aynı anlamı taşıyan Fairy Chimneys ifadesi kullanılmaktadır.

Kapadokya’ya Ne Zaman Gidilir

Her ne kadar dört mevsim ziyaretçilerine açık olsa da bölgede karasal iklim hakimdir. Bu da yaz aylarının çok sıcak ve kış aylarının çok soğuk olmasına sebep olur. Bu yüzden özellikle bahar aylarında Kapadokya Peri Bacalarını gezmek daha eğlenceli ve konforlu olacaktır. Ancak kışın karlarla kaplı peri bacaları manzarasını görmek isteyen gezgin sayısı da az değildir. Taş evlerde konaklayıp bu manzaranın tadını çıkarmak isteyebilirler. Ve yaz ayları da tatil dönemi olduğu için çoğunlukla tercih edilir. Yine de en hareketli dönemin Nisan olduğunu söyleyebiliriz.

Üç Güzeller Seyir Tepesi

Seyir tepesi Erciyes Dağı’nın eşsiz manzarasını ve Üç Güzelleri izlemek için en güzel yerdir. Diğer Kapadokya manzaralarını en güzel izleyebileceğiniz yerler Göreme ve Uçhisar yolu üzerindedir. Özellikle Aşıklar Tepesi, Uçhisar Kalesi ve bu yol üzerinde bulunan seyir teraslarının manzaraları oldukça güzeldir.

Üç Güzeller Peri Bacaları

Kapadokya Üç Güzeller Seyir Tepesi

Peri Bacaları Ürgüp’te Yapılacak Aktiviteler

Öncelikle Üç Güzeller ve Erciyes dağı manzarasını seyretmenizi tavsiye ederiz. Ardından seyir tepesinden bir panorama fotoğraf çekip bu eşsiz manzarayı ölümsüzleştirebilirsiniz. Gece otantik taş evlerde konaklayabilirsiniz. Ve gün doğarken balon turlarını izlemek de unutulmaz bir deneyim olacaktır. Boncuk işlemeli özel el yapımı eşyalardan sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Bilhassa teyzelerin kendilerinin yapıp sattığı süslü bebekler çok güzel hatıralar olacaktır. Tüm bu hediyeliklerin fiyatları turistik bölge olmasına rağmen son derece uygundur.

Peri Bacaları Ürgüp’te Ne Yenir

Ürgüp Peri Bacaları Anadolu’da bir yer olmasına rağmen çok sayıda restoran ve konaklama mekanlarına sahiptir. Bu durum bölgenin turistik olmasından kaynaklanır. Ürgüp yöresel yemeklerinden çömlek kebabını, çömlek fasulyesini, Ürgüp mantısını yemeden bölgeden ayrılmamalısınız. Bunun yanı sıra gözlemeciler köpüklü yayık ayranları da sokak lezzeti olarak gezginlerin tercihi olmuştur.

Peri Bacaları Ürgüp’te Hediyelik Eşya Ne Alınır

Oniks taşı (topraklama taşı olduğu için strese karşı etkilidir. Negatif enerjiyi alıp pozitifi yüklemede yardımcı muazzam bir taştır.) Farklı motif ve boyutlarda el yapımı çömlekler bulunmaktadır. Rengarenk kalıplarda minyatür peri bacaları mağaraları, dekor ya da kullanım amaçlı dokuma halı, seramik ev eşyaları, mağara anahtarlıklar, peri bacaları resimli magnet gibi daha birçok hediyelik bulmaktadır.

Üç Güzeller’in Evi Ürgüp’te Gezilecek Yerler

Ürgüp Merkez

1288 yılında Kılıçaslan için yaptırılan anıt mezarın bulunduğu Temenni Tepesi’nden Ürgüp’ün nefis manzarasını izleyebilirsiniz. Ve Osmanlı döneminden kalma anıt mezarları ziyaret edebilirsiniz. Ardından Ürgüp Tepesi’nde yer alan Kadı Kalesi, 12. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilen altı pencereli Altıkapı Türbesi, Ürgüp Müzesi ve daha birçok yeri gezebilirsiniz.

Üç Güzeller Peri Bacaları

Kapadokya Ürgüp Merkez

Taşkınpaşa Külliyesi

Ürgüp’ün 18 km güneybatısındaki Damsa Köyü’nde yer almaktadır. Karamanoğullarının zarif taş işçiliklerini yakından görmek için Ürgüp seyahatinize külliye ziyaretini eklemelisiniz. Türbeyi Selçuklu Döneminde II. Kılıçaslan’ın oğlu Taşkın Paşa’nın yaptırdığı tahmin edilmekte. Bir medrese, bir cami ve iki türbeden oluşan birleşik yapının tarihi bilinmiyor. Caminin ceviz ağacından işlenerek yapılan mihrap kısmı Anadolu ahşap işçiliğinin ilk örneklerinden biridir. Günümüzde Ankara Etnografya Müzesi’nde sergilenmektedir.

Temenni Türbesi ve Anıt Mezarlığı

Tarihi ve doğal güzellikleriyle insanı gerçekten derinden etkiliyor Ürgüp. Bu bölgenin en yüksek tepesi Temenni Tepesi’nden şehri panoramik olarak temaşa edebilirsiniz. Minik bir çarşının akabinde ulaşacağınız tepede gün batımını izleyebilirsiniz. Burada güneşin batışına, harika bir manzaraya şahit olacaksınız. Temenni Tepesi’nde türbeler de bulunmakta. Bu türbelerden birine dilek dilemek için bez bağlanıyor, işte bu yüzden tepenin adı Temenni olmuş. Temenni Tepesi’ni yeterince keşfettikten sonra müthiş şehir manzarasına karşı bir çay içip dinlenebilirsiniz. Ürgüp Vadilerini, Ürgüp Müzesini ve en önemlisi Üç Güzelleri de muhakkak görmelisiniz.

Leave A Comment