Nevşehir Kapadokya

En küçük bir fotoğraf karesiyle bile kendisine hayran bırakan Kapadokya’nın kalbi Nevşehir olarak gösterilmektedir. Oysa Aksaray’dan Kayseri’ye kadar birçok yer bu bölge içerisinde kalmaktadır. Ancak Kapadokya bölgesinin başkenti olarak Nevşehir’e bağlı olan Göreme, Ürgüp ve Avanos görülmektedir. Çünkü Kapadokya’nın en güzel eserleri buralarda yer almaktadır. Tarihi ve doğal güzelliklerin kendisini göstermesi Nevşehir ilinin turizmini canlandırmıştır. Dolayısıyla ekonomisi turizme dayalı olarak hareket etmektedir. Bölgede bulunan farklı yerleşim alanlarındaki mağara evleri, kayadan oyma yaşam alanları, kiliseler ve peri bacaları herkesin ilgisini çekmektedir. Bu yapılar sayesinde bölgeye gelen kişiler ayrıca buradaki aktivitelere katılım sağlamaktadır. Böylelikle bölge tamamen turizme dayalı olarak hareket etmektedir.

Bölgede konumlu olarak faaliyet gösteren işletmelerin geniş çaplı olarak turizme destek veren etkinlikleri bulunmaktadır. Öyle ki bu etkinlikler aynı zamanda bölgenin tanıtımında kilit roller üstlenmektedir. Böylelikle burada yapılan aktiviteler ile çekilen fotoğraflar özellikle sosyal medya aracılığıyla birçok kişiye en uygun şartlarda ulaşmaktadır. Böylelikle bölgenin tanıtımına fayda sağlarken aynı zamanda ziyaretçi sayısında sürekli artışlar söz konusu olmaktadır.
Kapadokya’nın kalbi olarak nitelendirilen Nevşehir bölgenin hazine kaynağı olan Göreme, Ürgüp ve Avanos ilçelerine idari yapı olarak bağlıdır. Böylelikle Nevşehir gezilecek yerler listesi Kapadokya ile bağdaştırılmaktadır. Nitekim birçok bölgede en önemli yerler burada kendisine yer bulmaktadır.
 Kapadokya’nın birbirinden güzel ve dikkat çekici tarihi güzelliklerinin yanı sıra eşsiz doğası bulunmaktadır. Özellikle Dünya’nın yeni 25 harikası listesinde bulunan peri bacalarıyla ismi özdeşleşmiştir bu kentin. Özellikle volkanik olaylar sonucunda oluşmuş daha birçok yapısıyla da tüm dikkatleri üzerine çekmektedir. Nevşehir merkezde gezilecek yerler açısından çok sığ olduğunu belirtmek gerekmektedir. Ancak buraya bağlı olan yerlerde muhteşem güzellikler ve bir yer olmaktadır. Böylelikle Nevşehir gezilecek yerler listesi içerisine alabileceğiniz başlıca yerler şunlardır.

Nevşehir Kapadokya Gezilecek Yerler

Göreme Açık Hava Müzesi

Nevşehir merkez gezilecek yerler açısından ilk sırada Göreme yer almaktadır. Göreme Kasabası; kayadan oyma evleri, tarihi otelleri, restoranları ve peri bacalarıyla ziyaretçilerine adeta görsel bir şölen sunmaktadır. Nevşehir neleri meşhur? sorusunun aslına bakıldığında en net yanıtı da Göreme Kasabası ve Göreme Açık Hava Müzesi olacaktır. Özellikle de 6 Aralık 1985 tarihinde UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Göreme Anıtlar Parkı merkeze tam olarak 13 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Geçmişte manastır hayatının yaşandığı bu bölgede göreceğiniz en güzel yapılar; Kızlar ve Erkekler Manastırı, Elmalı Kilise, Tokatlı Kilise, Aziz Basil Şapeli, Karanlık Kilise, Yılanlı Kilise, Çarıklı ve Aziz Barbara Şapeli olacaktır. Fakat buraları bir rehber eşliğinde gezmenizi tavsiye ederiz. Gerçekten sizleri de çok etkileyecek unsurlar taşımaktadır. Nevşehir gezilecek yerler haritası içerisinde milli park bölgede bulunan en önemli yerleri barındırmaktadır.

Göreme Açık Hava Müzesi içerisinde bulunan Karanlık Kilise için ayrı bir parantez açılması gerekmektedir. Sebebi ise duvarlarında bulunan freskler olmaktadır. Duvar işlemesi olan freskler zaman içerisinde yok olmaya mahkum olmaktadır. Buralardaki ışık ve diğer yıpranmalar nedeniyle zamana karşı koyamayan freskler tehlike altında olur. Bu sebeple son yıllarda gerekli tedbirler alınarak tadilatlar gerçekleştirilen Karanlık Kilise freskleri ön plana çıkmaktadır. Bu betimleme ile sahnelerin korunması amaçlı olarak müze içerisindeki kilise için ayrı bir giriş ücreti uygulanmaktadır. Bunun yanında kiliseye koruma amaçlı olarak 15 kişiden fazla kişi alınmamaktadır. Bunun sebebi insanların verdikleri nefeslerin resimlere zarar vermesidir. Aynı zamanda ışığın zarar verdiği freskleri korumak amacıyla farklı bir ışık kaynağı kilise içerisine yerleştirilmiştir. Bu ışık kişilerin gelmesi ile yanar ve kısa süre içerisinde de sönmektedir. Karanlık bir ortamda bulunan Karanlık Kilise sahneleri ile betimlemeleri böylelikle uzun yıllar en canlı haliyle korunacaktır.

Göreme Açık Hava müze

Ihlara Vadisi

Nevşehir denildiği zaman akıllara tabii ki Kapadokya geliyor. Öyle ki “Nevşehir’in en güzel yeri neresidir?” diye merak ediyorsanız, yanıtımız Ihlara Vadisi olacaktır. Özellikle Kapadokya’nın en güzel yeri olan Aksaray Ihlara Vadisi, tam 15 kilometre uzunlukta ve 100 metreye varan da derinliğe sahiptir. Burası çok eski dönemlerde Hasan Dağı henüz aktif volkanken oluşmuştur. Öyle ki yanardağdan püsküren lavlar soğuduktan sonra farklı bir kayaç türü ortaya çıkmıştır. Daha da ilerleyen süreç içerisinde doğadaki olaylara bağlı olarak meydana gelen çökmeler ve akarsuların da etkisiyle günümüzdeki görüntüsünü almıştır.

Eski zamanlarda Ihlara Vadisi üzerinde Hıristiyanların inzivaya çekildiği 105 dini yapı bulunduğu belirtilmektedir. Fakat bu yapılardan yalnızca 14 tanesi günümüze ulaşmıştır. Bölgede yer alan Melendiz Çayı buraya hayat veren su kaynağı olmaktadır. Buradaki çay nedeniyle peri bacalarına yapılan kiliselerin ilk katı su baskınlarına karşı iki katlı olarak oyulmuştur. Halen ayakta olan bu yapıların aynı zamanda 2. ve 3. katlarını gezmek mümkündür.

Nevşehir

Yeraltı Şehirleri

Nevşehir de gezilecek yerler içinde yeraltı şehirleri en önemli yerlerdir. Kapalı ve dar alanlarda kalma korkunuz yoksa Nevşehir yeraltı şehirlerine bayılacağınız güzellikler katmaktadır. Bölgede onlarca yer altı şehrinden bahsedilmektedir. Ancak günümüzde bazı bölümleri gezilebilen Derinkuyu, Kaymaklı, Özkonak, Özlüce, Tatlarin Yer altı Şehri ve Mazı başı olmak üzere 6 yeraltı kenti bulunmaktadır. En büyükleri ise Derinkuyu ve Kaymaklıdır. Derinkuyu’nun 55 metre derinlikte yer alan 8 katı gezilebilir. Ancak Kaymaklı’nın ise 20 metre derinlikteki 4 katını gezmeniz mümkündür. Bölgede yer alan yeraltı şehirlerinin zamanında Arap akınlarına karşı korunma amaçlı olarak kazıldığı düşünülmektedir. Yer altı şehirlerindeki gizem ve güzellikler sizlerin de ilgisini çekecek atmosfere sahiptir.

Nevşehir

Peri Bacaları ve Üç Güzeller

Kapadokya’da göreceğiniz birbirinden güzel peri bacalarına ulaşmak için şehir merkezinden 7 kilometre bir yol almanız gerekmektedir. Bilindiği gibi peri bacaları, Hasan Dağı, Güllü Dağ ve Erciyes Dağları’nın lavlarının zamanla akarsu ve rüzgarın etkisiyle aşınması sonucunda oluşmuş yapılardır. Öyle ki üst kısımların aşınmaya karşı dayanıklı olması, şapka kısmının oluşmasını sağlamıştır. Birbirinden farklı formlarıyla tüm dikkatleri üzerine çeken peri bacalarını kimi zaman konik olarak görülmektedir. Vadilere göre kimi zaman şapkalı kimi zaman sütunlu ve kimi zamanda da mantar gövdeli olarak görülebilmektedir. Hatta kimileri kızıl kimileri de griye dönük renk tonlarıyla sizleri cezbeden renkler sunmaktadır. Aynı zamanda peri bacalarının en güzellerinden olan Üç Güzeller’i de görmeden dönmemelisiniz. Üç Güzeller, iki büyük ve bir küçük peri bacasından oluşmaktadır. Bölge Ürgüp yolu üzerinde yer alan seyir terasından da izlenebilmektedir. Özellikle gün batımı ile buradaki seyir terası yoğun bir trafik yaşar. Nedeni ise güneşin batışı ile ortaya çıkan renkli manzara ve muhteşem renk cümbüşü olmasıdır.

Kapadokya Üç Güzeller

Nevşehir Kalesi

Güzelliği ile dikkatleri üzerine çeken ünlü Nevşehir Kalesi, kent merkezine bağlı Eski Mahallede bulunmaktadır. Kalenin ne zaman yapıldığına yönelik kesin bir bilgi yok. Ancak 12. yüzyılda Bağdat Kervan Yolu’nun güvenliğini sağlamak adına Selçuklular tarafından yapıldığı düşünülüyor. Nevşehir kalesinin en önemli özelliği bazalt bir kaya üzerine kurulmuş olmasıdır. Aynı zamanda 3. derece arkeolojik sit alanı olarak korunan bölgenin yakınlarında yapılan kazı çalışmaları neticesinde yeraltı şehirleri de bulunmuştur. Kalenin eşsiz manzarasından Kapadokya’nın eşsiz manzarasına da tanıklık edebilirsiniz.

Kapadokya Vadileri

Kapadokya’yı gerçek anlamda değerli kılan özelliklerinden bir diğer de kesinlikle vadilerdir. Nevşehir Ürgüp gezilecek yerler ile Nevşehir Göreme gezilecek yerler açısından vadiler ön plana çıkmaktadır. Söz konusu vadileri ister yürüyerek ister ATV isterseniz de at turlarıyla keşfedebilmeniz mümkün olacaktır.  Bunun yanı sıra Peribacaları oluşumlarını en iyi gözlemleyebileceğiniz vadi Güllüdere olacaktır. Vadi içerisinde Ayvalı Kilise ve Üç Haçlı Kilise vardır.

Bölgenin çok severek gezeceğiniz bir diğer vadisi ise Paşabağ Vadisi’dir. Aynı zamanda Kızılçukur Vadisi’de gerek bitki örtüsü gerek güneşin doğuş ve batış saatlerinde meydana gelen renk cümbüşü ile sizleri mest edecek güzelliklere sahiptir. Kapadokya bölgesinin en uzun vadileri arasında ise Güvercinlik, Kılıçlar ve Aşk Vadisi bulunmaktadır. Burada eşsiz otel manzaralarını görmeden dönerseniz emin olun ki çok pişman olacaksınız.  Aynı zamanda Soğanlı Vadisi, Zelve Vadisi, Küçük Ihlara ve Gomeda Vadisini de eminiz ki çok seveceksiniz.

Nevşehir

Kapadokya Zelve Vadisi

Damat İbrahim Paşa Külliyesi

Nevşehir Kapadokya gezilecek yerler listesi çok geniş yelpazeye sahiptir. Damat İbrahim Paşa Külliyesi, 18. yüzyılda Damat İbrahim Paşa tarafından yaptırılmıştır. Külliye içerisinde camii, medrese, Sübyan Mektebi, imarethane, kervansaray, hamam ve çeşmeler bulunmaktadır. Şehrin merkezinde yer alan yapının tam ortasından da Cami-i Cedid Caddesi geçer. Külliye içerisinde bulunan Kurşunlu Camii, Lale Devri’nde inşa edilmiştir. Özellikle buranın inşa edilmesinde kullanılan tüm malzemeler İstanbul’dan getirilmiştir. Ayrıca cami kubbesi de tamamen kurşunla kaplanmıştır.

Nevşehir Müzeleri

Nevşehir’in tarihini daha yakından tanımak ister misiniz? Peki Nevşehir Neleri Meşhur? Bu tür sorulara yanıt arıyorsanız o halde rotanızı Nevşehir’in ünlü müzelerine çevirmelisiniz. Nevşehir de gezilecek yerler listesi genel itibarla müzeler ile yapılmaktadır.
Gezinin ilk durağı olarak kesinlikle Nevşehir Müzesi’nden başlamalısınız. Burada il kültürü hakkında çok önemli bilgiler elde edeceksiniz. Aslına bakıldığında Damat İbrahim Paşa tarafından yaptırılan külliyenin de bir parçası olan müze, Neolitik, Kalkolitik, Tunç, Frig, Helenistik, Urartu ile Roma ve Bizans dönemine ait çok önemli eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Bunun yanı sıra Nevşehir Atatürk Evi’de görülmeye değer güzelliklerden biridir. Atatürk Evi bilindiği gibi ulu önderimizin Sivas Kongresi’nden sonra Ankara dönüş yolunda konakladığı evdir. Kerpiç ve ahşap kullanılarak yapılmıştır. İçerisinde Atatürk’ün şahsi eşyalarının yanı sıra kütüphane ve salon bölümleri bulunmaktadır. Nevşehir’e gelen herkesin Ürgüp Müzesi ile Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi’nin de gezmesi önerilmektedir. Nevşehir de gezilecek tarihi yerler daha çok Ürgüp ile Göreme’de bulunmaktadır. Buralar ayrıca dört mevsim gezilebilmektedir.

Avanos, Ürgüp, Çavuşin, Mustafapaşa

Avanos, Ürgüp, Çavuşin ve Mustafapaşa, Kapadokya’nın tarihi dokusunu oluşturan yerleşim yerleridir. Buralarda sanata ve sanatçılara yönelik her türlü görseli ve yapıyı görebilecekken kimi zaman da Türk gecelerine katılarak eğlencenin doruklarına ulaşabileceksiniz. Çavuşin, Avanos ve Göreme yolunda bulunmaktadır. Göreme’ye 2 kilometre uzaklıktadır. Köyde çok sayıda kilise ve eski yerleşim yeri vardır. Ürgüp ise kent merkezinde 20 kilometre uzaklıktadır. Tarihi İpek Yolu’nun geçtiği bir yerdir. Aynı zamanda da ilin en gelişmiş ilçesi olmakla birlikte, turistler için de ideal alanlar arasında yer alıyor. Buraya gelenlerin Temenni Tepesi ve Ürgüp Tepesi’ndeki Kadı Kalesi’ni de görmesi tavsiye edilir. Ayrıca Altıkapı Türbesi’ne de bayılacaksınız. Mustafapaşa köyü ise Ürgüp’ün 5 kilometre güneyindedir. Burası 20. yüzyıl başlarında Rum ve Türklerin bir arada yaşadığı kasaba olmakla birlikte, kesme taş işçiliğiyle yapılan tarihi taş evleriyle meşhurdur. Mustafapaşa’ya gelenlerin tarihi Asmalı Konağı’da görmeden dönmemesi tavsiye ediliyor.
Nevşehir Avanos gezilecek yerler açısından en önemli yerler Kızılırmak kenarında toplanmıştır. Burada özellikle çanak ve çömlek yapılan atölyeler görülmesi gerekir. Hatta kendi çanağınızı yapacağınız atölyeler sizlerde güzel anılar bırakır. Nevşehir Avanos’ta gezilecek yerler arasında ayrıca yer altında bulunan Güray Müze bulunmaktadır. Yeraltında bulunan müze buranın seramikleri ve çömlek işlemeciliğinin en önemli eserlerini sergilemektedir.

Gezi Listenizde Vadiler Ön Planda Olacaktır

Nevşehir Ürgüp’te gezilecek yerler açısından vadiler ön plana çıkmaktadır. Vadilerle birlikte görmeniz gereken yerler çok izlenen diziler arasına giren Asmalı Konak dizisinin çekildiği yer bulunmaktadır. Bununla birlikte Ürgüp Müzesi, Ürgüp Şehir Hamamı, Kapadokya Mağaraları, Keşlik Manastırı, Mazı Yeraltı Şehri ve Temenni Tepesi bulunmaktadır. Öyle ki Ürgüp Nevşehir gezilecek yerler açısından çok zengindir.
Bölgede bulunan Kozaklı kaplıca kenti olmaktadır. Böylelikle Nevşehir Kozaklı gezilecek yerler listesinde sağlık turizmi açısından ön plana çıkan kaplıcalardır. Bölgenin bir diğer cazibe yeri de Acıgöl olmaktadır. Özellikle Nevşehir Acıgöl gezilecek yerler açısından bakıldığında Dünya’nın en büyük krater gölü burada bulunmaktadır. Bu anlamda Acıöz Çayı çevresinde kurulan Acıgöl gezilebilmektedir.

Nevşehir’e bağlı olarak Ortahisar bir köy konumundadır. Ancak Nevşehir Ortahisar gezilecek yerler listesi sürekli yenilenmektedir. Bu bölge peri bacaları ile tarihi yapıları sayesinde önemli bir yerler bütünü olmaktadır. Burada ilk dikkatinizi çeken yer elbette Ortahisar Kalesi olmaktadır. 90 metre yüksekliğe sahip bu kalenin dikkatinizi çekmemesi mümkün değildir. Kalenin uzantıları olan eteklerinde ise konaklama yapacağınız yerler ve restoranlar bulunmaktadır. Ürgüp ve Göreme arasında kalan Ortahisar’da ayrıca İshak Kalesi ve Ortahisar Etnografya Müzesi bulunmaktadır.

Nevşehir

Kapadokya Orta Hisar Kalesi

Leave A Comment