Kılıçlar Vadisi

Kılıçlar Vadisi en çok merak edilen vadilerin başında gelmektedir. Çünkü Kapadokya bölgesinde bulunan Nevşehir’in Göreme ilçesine bağlı turistik bir bölgedir. Aynı zamanda Kılıçlar Vadisi, medeniyetler şehri olarak bilinen Nevşehir’in tarihi bir vadisi olarak bilinmektedir. Bundan dolayı Kılıçlar Vadisi, bölge turizmi için oldukça önemli bir yere sahiptir. Çünkü Roma ve Bizans imparatorluğuna uzanan tarihiyle dikkatleri üzerine toplamaktadır. Bu sebeple vadi turistlerin ortak buluşma noktası haline gelmektedir. Öyle ki Kılıçlar Vadisi, ilk Hristiyanların ibadetlerini yerine getirdiği ve ibadet merkezlerinin bulunduğu bir noktada yer almaktadır. Osmanlı Döneminde ise burada bölge ticaretini kontrol etmek adı altında birçok kervansaray açılmaktadır. Açılan bu kervansaraylar bölgede ticaret yapmayı düşünenlerin barınma ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Aynı zamanda tüccarların bölgeye akın etmesinde Osmanlı Devleti’nin büyük bir titizlikle inşa ettiği kervansaraylar rol oynamaktadır. Şimdi Kapadokya Kılıçlar Vadisi’nin tarihinden önce vadinin bulunduğu eşsiz bir tarihe sahip olan Göreme’yi kısaca inceleyelim.

Göreme Kılıçlar Vadisi

Göreme, Nevşehir’in önemli bir tarihe sahip olan beldesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Eskiden “Korama” olarak anılmaktadır. Bölgenin resmi geçim kaynağı turizmdir. Göreme, tarihi dokuları daha yakından tanımak isteyen turistlerin ortak buluşma noktası haline gelmiştir. Çünkü 6. yüzyıla kadar uzanan bir tarihe ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca bu küçük ve şirin belde özellikle yaz aylarında farklı noktalardan gelen turistlerin buluşma noktası olmaktadır. Özellikle yaz aylarında yapılan sosyal aktiviteler ile misafirlerin tatili şenlenmektedir. Üstelik Göreme’de bulunan peri bacalarının farklı tip ve büyüklükte oyuklara sahip olması bölge turizmini sürekli canlı tutmaktadır.

Bunların yanında Göreme’nin öne çıkan başlıca özelliği tüflü arazisidir. Bu arazi jeolojik araştırmalar neticesinde 60 milyon yıl öncesinde oluşan Erciyes Dağı’nın aktif volkan olmasına kadar uzanmaktadır. Bu denli uzun bir zaman dilimi çerçevesinde şekillenen Göreme’yi yakından tanımak için Göreme Açık Hava Müzesi ziyaret edilmektedir. Göreme Açık Hava Müzesi’nden ayrıldıktan hemen sonra da Kılıçlar Vadisi’ne ulaşabilirsiniz.

Göreme Kılıçlar Vadisi, Kapadokya üzerinde bulunan en küçük kiliselerden biridir. Fakat asırlar boyunca insanların yaşamsal faaliyetlerini yerine getirmesiyle tanınmaktadır.

Kılıçlar Vadisi

Kapadokya Kılıçlar Vadisi

Kapadokya Kılıçlar Vadisi Tarihi

Mistik bir atmosfere sahip olan Kılıçlar Vadisi, manzarası ve doğası kadar tarihiyle de ön plana çıkmaktadır. Çünkü Kılıçlar Vadisi üzerinde yapılan oyukların çok yaşlı olması, birçok ulusa ev sahipliği yaptığının göstergesidir. Aynı zamanda Anadolu’nun merkez noktalarından birisi konumunda bulunan Kılıçlar Vadisi, iyi bir yerleşim birimi olmaktadır. Bu yerleşim birimini fark eden insanlar bölgede yeni şehirler inşa etmiştir. Üstelik Kılıçlar Vadisi civarında oldukça eski bir yerleşim noktası olan yer altı şehirleri de bulunmaktadır.

Kısacası vadi; kervansaraylar, yer altı şehirleri, köyler, kasabalar, kiliseler ve camiler gibi pek çok farklı mimari yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle Roma ve Bizans döneminde sıklıkla kullanılan Kılıçlar Vadisi, ilk Hristiyanların ibadetlerini yerine getirdiği yer olmasıyla da oldukça önemlidir. Bu sebeple Hristiyan coğrafyası üzerinde büyük bir etkiye sahip olan Kılıçlar Vadisi, görülmeye değer noktalar arasındadır. Bölgenin her bir noktasında farklı motifler ve benzer oyuklar bulunmaktadır. Bu motif ve oyukların bir kısmının anlamı ve hikâyesi bugün dahi anlaşılmamaktadır. Ama en çok Meryem Ana ile birlikte Hz. İsa’nın doğumu ve yaşamsal hikâyesini anlatan motifler göze çarpmaktadır. Bu yüzden bölge, özellikle dini açıdan kuvvetli bir konumdadır.

Kılıçlar Vadisi’nin Hristiyan Tarihi

Etkileyici bir doğal yapı olarak karşımıza çıkan Kılıçlar Vadisi, Hristiyanlık tarihi için oldukça önemli bir yere sahiptir. Çünkü Orta Çağ döneminde Hristiyan halkının barınma gibi temel ihtiyaçlarını karşıladığı bir vadi olmaktadır. Özellikle Roma ve Bizans döneminde inşa edilen Kılıçlar Kilisesi ve Meryem Ana Kilisesi bölgenin en çok ziyaret edilen noktaları arasındadır. Her iki kilisenin de fresk ve oyukları Bizans Döneminde işlenmiştir. Aynı zamanda vadinin civar bölgeleri de ilk Hristiyanların ibadetlerini yerine getirdiği ve dinlerini yaydığı noktalar arasındadır. Bunların yanında İlk Hristiyanların bölge üzerindeki faaliyetleri Hristiyan tarihi için oldukça önemlidir. Öyle ki Hristiyan tarihinde Kılıçlar Vadisi ve Kapadokya’da yer alan diğer vadiler hakkında bilgi görmek mümkündür. Üstelik Kılıçlar Vadisi, Kapadokya’nın belgeseli çekilmiş noktaları arasında yer almaktadır.

Kılıçlar Vadisi

Kapadokya KIlıçlar Vadisi

Kılıçlar Vadisi Kiliseleri

Kılıçlar Vadisi genel olarak kiliseleriyle ön plana çıkmaktadır. Çünkü Orta Çağ döneminde inşa edilen Kılıçlar Kilisesi ve Meryem Ana kilisesi vadinin içinde yer almaktadır. Bu iki önemli kilise, Kılıçlar Vadisi’nin doğasını keşfettikten sonra gezilecek noktalar arasındadır. Her iki kilise üzerinde bulunan fresk, motif ve benzer işlemeler etkileyici unsurlar arasındadır. Bölgenin tarihi dokusu hakkında bilgi sahibi olmak için her iki kilisenin de mimari yapısını ayrıntılı incelemek yeterli olacaktır. Kılıçlar Vadisi üzerinde yapacağınız ufak bir gezinti sonucunda da bölgenin coğrafi yapısı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Vadinin girişinde uzun ve engebeli parkur misafirleri karşılamaktadır. Fakat bölgede yapılan doğa yürüyüşlerinin zevki de engebeli parkurlardan kaynaklanmaktadır. Bu parkur üzerinde dilediğiniz şekilde hareket edebilirsiniz. Fakat yürüme taraftarı olmayan misafirlerin de bölgenin atmosferik yapısını tatmaları için farklı imkânlar bulunmaktadır. Mesela, Kılıçlar Vadisi üzerinde bulunan bir restoranda yemeklerini yerken manzaranın tadını çıkarabilirler. Şimdi Kılıçlar Vadisi’nin içerisinde yer alan iki önemli kiliseden kısaca bahsedelim.

Kılıçlar Kilisesi

Kılıçlar Kilisesi, Göreme Açık Hava Müzesi’nin giriş kapısından 550-600 metre uzaklık da bulunmaktadır. Yani kilise Göreme yolu üzerinde sağ tarafta yer almaktadır. Bu kilise doğal ve tarihi dokusu sebebiyle turistlerin görülecek listesinde yer almaktadır. Bunun birçok sebebi bulunmaktadır. Ama bu sebeplerden en dikkat çekeni kilisenin kubbesidir. Çünkü kubbesi yüzeysel tanımıyla dört sütun birleşimiyle yükselmektedir. Aynı zamanda kubbe “Kapalı Yunan Haçı” görünümüyle misafirleri büyülemektedir. Ayrıca kilisenin tarihinin Bizans Dönemine dayanması da oldukça önemlidir. Çünkü Bizans Döneminde inşa edilmesi Hristiyanların dinlerini yayma çabasının bir eseri olarak görülmektedir. Üstelik bunların yanında kilisenin asırlık hikâyeleri arasında gösterilen İncil freskleri bulunmaktadır. İncil’den 33 sahnenin ustalıkla fresklere uyarlandığı bu kilisenin özelliği yüzyıllardır dilden dile anlatılmaktadır. Freskler üzerinde bulunan 33 sahnenin tahmini 12 tanesi çocuk İsa’yı anlatmaktadır. 3 tanesi yetişkin ve olgun İsa’yı özetlerken geriye kalanlar ise İsa’nın çileleri üzerinde yoğunlaşmaktadır. Aynı zamanda freskler üzerinde bulunan 33 sahnenin tümü kronolojik bir sistem şeklinde ilerlemektedir.

Ayrıca Hz. İsa’nın mucizevi olaylarının motifler yardımıyla özetlenmek istenmesi de dikkat çekmektedir. Bunun yanında Meryem Ana’nın suçlanması ve göğe yükselmesini anlatan motiflerle döşeli duvarların boyandığı bilinmektedir. Hristiyan coğrafyası için oldukça önemli olan bu olayın 9 ile 10. yüzyıllar arasında gerçekleştiği yazılmaktadır. Bundan dolayı oldukça eski motif işlemelerin bulunduğu bu duvarların boyanması kilisenin çok daha eski bir tarihinin bulunduğunun en büyük göstergesidir. Aynı zamanda 9. ve 10. yüzyıllarda kilise içerisinde boyanan duvarların tarihi İkonoklastik döneme denk gelmektedir. Bu yüzden kilisenin bilinen dönemden de daha eski bir yapıya sahip olduğu rivayetler arasında gösterilmektedir. Bundan dolayı da Kılıçlar Vadisi ve içerisinde bulunan Kılıçlar Kilisesi oldukça merak edilmektedir.

Kılıçlar Vadisi

Kapadokya Kılıçlar Vadisi

Meryem Ana Kilisesi

Meryem Ana Kilisesi’nin bir diğer adı Kılıçlar Kuşluk Kilisesi olarak geçmektedir. Bölgeye varmak için Tokalı Kilisesi üzerinden geçen yolu takip etmeniz yeterli olacaktır. Aynı zamanda ana yol üzerinden yaklaşık olarak 200-250 metre uzaklıkta yer almaktadır. Meryem Ana Kilisesi’nin dikkat çeken özellikleri arasında 5 metre genişliğinde dar bir yapıya sahip olması bulunmaktadır. Aynı zamanda kilise yapı olarak dikdörtgen biçimine sahiptir. Üstelik 3 apsisten meydana gelmektedir. Kilisenin ‘’Meryem Ana’’ adıyla anılmasının temel nedenleri arasında freskler gelmektedir. Kilise üzerinde bulunan fresklerin çoğu Meryem Ana’yı konu edinmektedir. Bunun yanında Hz. Meryem’in ölümü ve Hz. İsa’nın vaftizini konu edinen freskler göze çarpmaktadır. Ayrıca kilisenin sol apsisinde Kapadokya civarının önemli azizin bulunduğu figürler yer almaktadır. Aziz Basileos figürlerinin kilise üzerinde söz sahibi olduğunu işaret etmektedir.

Kilise üzerinde bulunan fresklerin 11.yüzyılın başlarına işlendiği bilinmektedir. Aynı zamanda kilisede bulunan fresklerin tümü görevliler tarafından geniş koruma altına alınmaktadır. Tarihi mirasa sahip çıkmak ve eser kaçakçılığının önüne geçmek için fresklerin bulunduğu alanlara ziyaretçi giriş izini verilmemektedir. Fakat özel izin alınarak belgesel çekmek isteyenler için freskler yüksek güvenlik önlemleri çerçevesinde ziyarete açık olmaktadır.

Kılıçlar Vadisi’ne Nasıl Gidilir?

Kapadokya Kılıçlar Vadisi, Göreme sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu anlamda Göreme Açık Hava Müzesi’nin tam karşısında yer aldığını söyleyebiliriz. Tarihi kalıntıları daha yakından keşfetmek için Göreme Açık Hava Müzesi’ni gezdikten sonra Kılıçlar Vadisi’ne uğramanızı tavsiye ederiz. Vadiye gitmek için kullanacağınız birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında şahsi araca sahip olmayanların kullandığı başlıca yöntem araç kiralama hizmetleridir. Bölge turizmin oldukça geniş olması nedeniyle araç kiralama hizmetine olan ihtiyaç sürekli olarak artış göstermektedir. Bu sebeple sizlere HTR Turkey Tours‘un araç kiralama hizmetlerini tavsiye ederiz. İnternet sayfasını ziyaret edip araç kiralama hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Böylelikle araç ya da minibüs kiralama hizmetlerinden yararlanarak Kılıçlar Vadisine ulaşımınızı konforlu şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Yürüme taraftarı olanlar içinde bölgeye yaya olarak gidiş gerçekleşmektedir. Kılıçlar Vadisi-Ürgüp arası yaklaşık 8-9 km, Avanos’a 7-8km, Göreme’ye 150m, ve son olarak Uçhisar’a 4-5 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Kılıçlar Vadisi’ne Giderken Ne Giyilir

Kapadokya Kılıçlar Vadisi engebeli arazilerin bulunduğu bir yapıya sahiptir. Bu yüzden bölgeyi ziyaret etmeden önce uygun kıyafet seçimleri yapılması gerekmektedir. Bu sebeple bölgenin engebeli yol güzergâhı ve dik kayalarını daha rahat gezmek için sportif kıyafetler tavsiye edilmektedir. Sportif kıyafetler engebeli arazilere daha rahat adapte olduğundan gezi süresince daha konforlu bir deneyim yaşatmaktadır. Aynı zamanda özellikle yaz aylarında Kılıçlar Vadisi’ni ziyaret etme planınız varsa şapka almanızı tavsiye ederiz. Çünkü yaz aylarında güneş vadiye dik açılarla düşmektedir. Bu yüzden güneş çarpması sonucu oluşabilecek sağlık sorunlarının önüne geçmek için şapka gibi başınızı koruyan eşyalar tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda bölgenin doğal tabiatından dolayı farklı canlıların ortak yaşam merkezi haline gelmiştir. Bu yüzden bölgede bulunan canlı türlerinden korunmak için vücudu tam kapatan kıyafet seçimleri daha sağlıklı olmaktadır. Kıyafet seçimlerini bu doğrultuda seçmek gezinizin kusursuz geçmesi için önemli olan yardımcı etkenlerdendir.

Kapadokya Vadileri Sağlıklı Yürüyüş

Günlük hayatın yorucu maraton hayatı insanı gerek fiziksel gerekse psikolojik açıdan yormaktadır. İnsan vücudunun gün içerisinde sürekli olarak benzer faaliyetleri tekrarlaması ruhsal bozukluğu da beraberinde getirmektedir. Aynı zamanda psikolojik bozulmalarının da başlamasına sebebiyet verdiği araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Bu yüzden bilim insanları ve psikologlar imkân çerçevesinde doğa yürüyüşleri ve belirli aralıklarla tatile gidilmesi gerektiğini tavsiye etmektedir. Bu sayede insan vücudu günlük maratonundan biraz olsun uzaklaşarak kendi benliği üzerinde odaklanma fırsatı yakalayabilmektedir. Aynı zamanda kısa doğa yürüyüşleri ve tatiller insanı zinde tutmanın en etkili yolları arasındadır. Bu anlamda Kapadokya Vadileri size doğal ve tarihi güzelliklerinin kapısını aralamaktadır. Tarihin tozlu raflarını yeniden keşfetme fırsatı yakalayabildiğiniz gibi doğa yürüyüşü yapma imkânına sahipsiniz. Yapacağınız ufak kaçamaklar iş ve sosyal hayatınızın daha zinde ilerlemesine yardımcı olacaktır. Bu sebeple Nevşehir’i ziyaret ettiğiniz zaman Kapadokya Vadi Turlarına mutlaka katılmanızı tavsiye ederiz. Hem bölgeyi tanımanıza yardımcı olmaktadır. Hem de sağlıklı doğa yürüyüşü yapmanıza imkan sağlamaktadır.

Leave A Comment