Kapadokya Gezilecek Yerler

Kapadokya, çokça uygarlığa ev sahipliği yapmış, binlerce yıllık bir tarihe sahip, masal kitaplarından çıkmışçasına gecesinin ayrı gündüzünün ayrı masalsı olduğu bir şehirdir. Bu yüzden bu tarih kokan büyüleyici şehri herkesin görmesi kanaatindeyiz. O zaman hadi gelin Nevşehir Kapadokya gezilecek yerler yazımızla en çok ziyaretçi alan ve en beğenilen turistik bazı yerlerine bakalım.

Göreme Açık Hava Müzesi

Tarihte kısa bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız? Bir Kapadokya turunda gezilecek yerler arasında mutlaka olması gereken bir yeri sorarsanız orası bu yolculukta ilk durağınız Göreme Açık Hava Müzesi olmalıdır. Çünkü gerek tarihi gerek mimarisiyle sizi mest edecek bir yerdir. Kapadokya’nın ve dünyanın sayılı tarihi yerlerinden olan Göreme açık hava müzesi 1950 yılında müze haline getirilmiş ve ziyarete açılmıştır. 1985 yılında ise UNESCO Dünya Mirasları listesine alınmıştır. Tarihte yüzlerce yaşanmışlığa tanıklık etmiş bu yerde taş içine oyulmuş evler, oturma alanları vb. yerler vardır. Aynı zaman da ülkemizin en büyük açık  hava müzesi ünvanına sahiptir. Bu müzede görebileceğiniz şeyler sınırsız gibi bir şeydir, Kapadokya’nın eşsiz güzellikleri  peri bacaları, kaya mezarları,  hemen hemen tüm kiliseler, manastırlar bu müzede yer almaktadır. Ayrıca burası manastır eğitim sisteminin başladığı yer olarak kabul edilmektedir.

Göreme Açık Hava Müzesi

Aşk Vadisi

Kapadokya da masalsı bir yolculuğa çıkmaya var mısınız? Aşk vadisi Kapadokya gezilecek yerler listesinde önemli bir yere sahiptir. Çünkü Kapadokya en çok güçlü hikayeleri ve romantik mekanları ile bilinmektedir. Masalsı güzelliğiyle sizleri mest edecek aşıklar vadisinin adını nerden aldığıyla ilgili bir rivayet vardır. Bu rivayetin doğru olup olmadığından emin olamasakta bu rivayeti bilmekte fayda vardır.

Şimdi sizi fazla meraklandırmadan rivayete geçelim; Rivayete göre eskiden köyde on aile yaşarmış, bu ailelerden ikisi birbiriyle kavgalıymış ve o edilen kavga yüzünden tüm köy ikiye bölünmüş vaziyetteymiş. Daha sonra köy ahalisi  eğer bu iki aileden iki genç evlenirse meselenin biteceğini düşünmüşler. Bu iki gençte birbirini ilk görüşte beğenip aşık olur hatta evlenirler ama ahalinin beklediği gibi bir sonuç olmaz aileler birbirlerine daha çok düşman olurlar. Bu evliliği kendilerine yediremeyen aileler çocuğu öldürürler. Çocuğun ölümüne dayanamayan kız intihar eder. Bunun üzerine Allah o köye taş yağdırır 2 sülalenin tümü o yağan taşlarla ölür ve oranın adı ”Aşıklar Vadisi” olur. Hikayesini de anlattığıma göre sıra şimdi Aşıklar Vadisi hakkında kısa bir bilgi verelim.

Aşıklar Vadisi yani diğer adıyla Bağlıdere Vadisinin önünden illaki geçersiniz ama orada böyle bir yerin olduğunu görmemeniz çok normal çünkü sadece Bağlıdere yazan bir tabela mevcut. Ve araçlar içeri giremediği için belirli bir süre yürünmesi gerekiyor. Bu yürünmesi gereken yol uzun gelse de sonunda göreceğiniz o eşsiz güzellik yürüdüğünüz yoldaki tüm çabaya ve yorgunluğa değiyor. Yolun sonunda Kapadokya’nın eşsiz güzelliklerinden olan peri bacalarının, capcanlı renkleri, kusursuz güzelliği tüm ihtişamıyla karşınızda duruyor olacak.

Güvercinlik Vadisi

Yemyeşil doğasıyla adeta görsel bir şölen yaşatan bu vadi, Uçhisardan Göremeye kadar 4 kilometrelik bir alandadır. Kapadokya da ücretsiz gezilecek yerler arasında bulunan Güvercin Vadisi, adını taşlara oyulmuş güvercin yuvalarından almıştır. Vadinin içinde bulunan o akan şelalenin güzelliği ve kuş sesleri  arasında yürüyüş yapmalı, aynı zamanda da eşsiz güzellikte ki bitki örtüsünü de görmelisiniz.

Güvercinlik Vadisi

Güvercinlik Vadisi

Kılıçlar Vadisi

Doğaüstü bir güzelliğe sahip olan bu vadiye motorlu araç girmesi yasaktır. Kapadokya da genellikle at gezisi ya da ATV turu olduğu için vadiler de de bu eğlence araçları kullanılmaktadır. Gezilecek yerler Kapadokya listesi için önemli merkezlerden birisi de Kılıçlar Vadisidir. Burası eskiden barınma için kullanılan şuan ise terkedilmiş bir sürü mağara da mevcuttur. Günümüzde hala kullanılan güvercinlikler de bölge de vardır. Vadi de zaman zaman daralan alanlar olsa da kılıçlar çayını takip ettiğinizde küçük bir kanyona ulaşıyorsunuz. Tüm vadiyi yürüyerek dolaşmak yaklaşık 1-2 saat sürmektedir. yolun sonunda ise Maskendir vadisiyle birleşmektedir. Bu vadide de ayrı bir güzellik sizi bekliyor. Vadinin tepesine çıktığınızda üstte uçan balonlar masmavi gökyüzü ve Kılıçlar Vadisinin görkemli güzelliği görsel bir şölen yaşatmaktadır. Göreme’nin en küçük vadilerinden olma özelliği taşımaktadır. Ayrıca yazın yolda giderken vadinin eşsiz güzelliği arasında yol üzerindeki satıcılardan portakal ve nar suyu alıp hem serinleyip hem de gezinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Ayrıca vadi içerisinde 2 adet kilise bulunmaktadır. Bunlar Kılıçlar Kilisesi ve Meryem ana kilisesidir.

Çavuşin Kasabası

Kapadokya’nın en eski yerleşim yerlerinden olan Çavuşin Köyü gerek tarihiyle gerek tarihten gelen güzelliğini korumasıyla bizleri adeta zaman da yolculuğa hazırlıyor. İnsanlar peri bacalarının içlerini oyup kendilerine evler yapmışlardır bu bölgede. Hala yerel halkın yaşadığı bu bölge turistlerin en çok ilgisini çeken turistik yerlerden biridir. Çavuşin Kasabasında çoğunlukla Hristiyan halk yaşadığı için bu bölge de kiliseler yoğunluktadır. Bunlardan en önemlisi Çavuşin Kilisesidir. Çünkü bu kilisenin duvarlarında tarihin önemli olaylarının anlatılmasının ve duvarlarda önemli insanların resimlerinin olmasıdır. Ayrıca fotoğraf tutkunları için fotoğraf çekinebileceğiniz harika manzaralar bulabileceğiniz bir yerdir. Ve trekking tutkunları içinse yürüyüş yapabileceğiniz yürüyüş parkurlarına ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zaman da Kapadokya çömlek geleneğinin sürdürüldüğü yerdir.

Kapadokya Gezilecek Yerler Çavuşin

Üç Güzeller Peri Bacaları

Kapadokya denilince atlanılmaması gereken bir diğer önemli turistik yerimiz Üç Güzeller’dir. Gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği senede 2 milyona yakın kişiye ev sahipliği yapan Üç Güzeller Kapadokya bölgesinin simgesi gibi olmuştur. Kapadokya’ya her gelen turistin mutlaka resim çektirdiği ve ziyaret etmeyi unutmadığı bir yerdir. Üç Güzeller Kapadokya’nın Ürgüp ilçesinde yer almaktadır. Ayrıca Üç Güzeller sadece görünüşleriyle değil hakkındaki efsanesiyle de turistlerin dikkatini çekmektedir.

Bu efsane ise şöyledir;

Eski zamanlar da bir padişah ve prenses varmış. Prenses yani kralın kızı bir çobana aşık olur ve evlenirler padişah bu evliliğe karşıdır. Daha sonra prenses ve çobanın çocukları olur, prenses belki babası torununu görünce yumuşar diye düşünür. Gider padişahın yanına ama işler istediği gibi gitmez ve babası onları saraydan kovar. Ama padişah prensesin ve çobanın arkasına asker takar, onların öldürmesini emreder. Artık prenses ve çobanın kaçacağı yeri kalmadığı için Allah’a dua etmeye başlarlar. ”Allah’ım bize mucizeni göster” diye. Allah tarafından seslerinin duyulduğuna ve kurtarılmak için taşa dönüştüklerine inanılmaktadır. En öndekinin çoban ortadakinin çocuk ve arakadakinin de prenses olduğu düşünülmektedir.

Gomeda Vadisi

Eğer esrarengiz, gizemli ve biraz korku seviyorsanız Kapadokya da gezilecek yerler arasında olan bir diğer vadi de Gomeda Vadisi. Vadi yürüyüşü yapmayı sevenler için kaçılmaz bir fırsattır. Her mevsim daha farklı ve çekici bir güzelliğe sahip olan bu vadi  sonbaharda sarı turuncu hakimiyetinde size mükemmel bir yürüyüş imkanı sunuyor, yazın ise yemyeşil ağaçlar o ağaçların arasından süzülen güneş ışığı  eşliğinde bir yürüyüş imkanı sunuyor. Hem gezip hem de tarihte küçük bir gezintiye çıkmaya hazırlıyor sizi. Etraftaki kayadan oyma tarihi yapılar geçmişi bugün gibi önünüze getiriyor.

Uçhisar Kalesi

Uçhisar Kalesi, Kapadokya’nın en yüksek yerleşim yerinde yer almaktadır. Kapadokya gezilecek görülecek yerler listesinde önemli bir yer tutmaktadır. Oyulma yöntemi ile odalar, mahzenler, mezar, depo vb. ihtiyaçları görecek alanlar yapılmıştır. Roma döneminde Arap akınlarına karşı kullanılan savunma kalesidir. Ayrıca günümüzde ise turistik bir mekan haline gelmiştir. 1960 yılına kadar kale çevresin de yaşanıldığı bilinmektedir. Kaleye giriş ücretleri öğrenci 10 TL, yetişkinler için ise 20 TL’dir. Kale haftanın 7 günü saat 07:30’dan 17:30’a kadar açıktır.

Kapadokya Gezilecek Yerler

Dilek Ağacı

Kapadokya denilince o meşhur nazar boncuklu dilek ağacını es geçmek olmaz. Dilek ağacı, Güvercinlik vadisi seyir tepesinde yer alır. Gelen turistler eğer bir dilekleri var ise o dileği dileyip ağaca nazar boncuğu asarlar. Asılan nazar boncuğunun dileği gerçekleştirdiğine inanmaktadırlar. Ve nazar boncuğunu astıktan sonra çoğu turist üzerinden bir yük kalkmış gibi hissettiğini söylemektedir.

Ankara Kapadokya Arası Gezilecek Yerler

Ankara’dan Kapadokya’ya ulaşım için yola çıktığınızda doğrudan iller arası otobanı kullanmak daha hızlı bir seçenek olacaktır. Bu güzergah üzerinde Türkiye’nin en büyük 2. gölü olan Tuz Gölü’ne uğrayabilirsiniz. Aynı zamanda yine bu güzergah üzerinde Kızılırmak bulunmaktadır. Anadolu havzasını sulayan bu ırmağı görmenizi tavsiye ederiz. Yine Ankara-Nevşehir arası ulaşımda Nevşehir’e varmadan önce Aksaray iline uğrayacaksınız. Aksaray ili içerisinde Ihlara Vadisini, Sultan Hanını ve Hasan Dağını gezebilirsiniz.

Ihlara Vadisi Kapadokya

İstanbul Kapadokya Arası Gezilecek Yerler

İstanbul’dan Kapadokyaya ulaşım için genellikle misafirler, bu yolculuğun süresini merak etmektedir. İstanbul Kapadokya arası kaç saattir araması yapılmaktadır. İstanbul Kapadokya arası mesafe 700 km.’dir. Bu yolculuk özel araçla 8-9 saat sürmektedir. İstanbul’dan Nevşehir’e ulaşım için şehirler arası otobüsler ise 12 saat sürmektedir. İstanbul Kapadokya arası gezilecek yerler, bu güzergah üzerindeki noktalardır. Bu noktalar; İzmit, Sakarya, Düzce, Bolu ve Ankara’dır ya da Bursa üzerinden yola devam edilirse Bursa, Eskişehir, Ankara ve Aksaray’dır. İstanbul’dan Kapadokyaya giderken gezilecek yerleri insanlar, İstanbul’dan yola çıkıp planladıkları Kapadokya tatili öncesi farklı şehirleri de gezerek zenginleştirmek için aramaktadır.

Kapadokya Akşam Gezilecek Yerler

Kapadokya’da akşamları özellikle Uçhisar ve Ortahisar ilçelerinin tepelerinin manzaraları doyumsuz olmaktadır. Bu tepeler şehrin en yüksek noktalarıdır. Böylelikle noktalardan tüm şehir loş aydınlatması ile harika bir seyre bürünmektedir. Bu seyirle birlikte Kapadokya gece gezilecek yerler arasında bölgede akşamları yapılacak etkinler arasında bilinen Türk Gecesi bulunmaktadır.

Kapadokya Avanos Gezilecek Yerler

Avanos en çok çanak çömlek atölyeleri ile bilinmektedir. Çünkü Avanos Çömleği çok eski tarihlere dayanan oldukça da dayanıklı bir çömlektir. Bu çömleğin özelliği Kızılırmak kenarındaki kumun kalitesinden gelmektedir. Avanos çömlekçiliği ve Kapadokya’da çanak çömlek yapımı için linkteki yazıya bakabilirsiniz.

Avanos’ta gezilecek yerler arasında Paşabağ Vadisi, Zelve Vadisi, Güllüdere kilisesi ve Avanos Evleri bulunmaktadır. Kapadokya bölgesi gezilecek yerler konusunda liste farklı ilçelerle de devam etmektedir. Özellikle Ürgüp ve Göreme Kapadokya bölgesinde gezilecek yerlerin başında gelmektedir.

Kapadokya Çevresi Gezilecek Yerler

Nevşehir’le birlikte 3 farklı ili de dahil eden Kapadokya oldukça geniş bir bölgedir. Kapadokya civarı gezilecek yerler aradığınızda bölgeye en yakın olan Kayseri ili içerisinde yer alan tarihi Selçuklu yapıları gelmektedir. Ayrıca yine Kapadokya çevresi gezilecek yerler arasında Aksaray ili yer almaktadır. Aksaray içerisinde Ihlara Vadisi, Kelebekler Vadisi ve Hasan Dağı önemli gezilecek yerlerdendir.

Kapadokya Gezilecek Yerler Haritası | Kapadokya Gezilecek Yerler Listesi | Kapadokya Gezilecek Yerler Rotası

Kapadokya Gezilecek Yerler Haritası

Ürgüp Göreme Kapadokya Gezilecek Yerler

Kapadokya Göreme Gezilecek Yerler

Göreme Kapadokya’nın en önemli iki ilçesinden biridir. Özellikle sahip olduğu vadileri, yeraltı şehri ve açık hava müzesi ile bölgeye gelenlerin mutlaka en az 2 gün ayırması gereken bir yerdir. Kapadokya semalarını süsleyen meşhur Kapadokya balonları Göreme’de havalanmaktadır. Burada balon seyir turlarına da katılabilirsiniz. Göremede gezilecek yerlerle ilgili daha detaylı bilgi için yazımıza bakabilirsiniz.

Kapadokya Ürgüp Gezilecek Yerler

Ürgüp en çok mağara otelleri ile bilinmektedir. Aynı zamanda efsanevi hikayeye sahip üç güzeller peri bacaları ile de. Ürgüp’te konakladığınızda bölgenin ruhunu tam anlamıyla yaşayıp geçmişte mağaralarda insanların nasıl bir yaşam sürdüğünü hissedebilirsiniz. Ayrıca buna Ürgüp’ün konforlu otelleri eşlik edecektir. Ürgüp’te gezilecek yerler hakkında detaylı bilgi almak için yazımıza bakabilirsiniz.

Leave A Comment