Kapadokya Bölge Turları

Harika manzarası  ile sizi adeta büyüleyen Kapadokya bölgesi aynı zamanda zengin bir tarihe sahiptir. Kapadokya bölge turları ise size ayrıca bölgeyi daha detaylı tanımanız için özel olarak hazırlanmış turlardır. Bölge içerisindeki turlar birçok tarihi bölgeyi kapsamaktadır. Bu turların her biri inanılmaz güzellikte manzaralara sahip ve ilgi çekici tarihi yapılarla doludur. Ana bölge turları Kırmızı Tur, Yeşil Tur ve Mavi Tur olarak üç bölüme ayrılmaktadır. Turların renk isimleri ile anılmaları hem karıştırmamak için mantıklı ayrıca turistler üzerinde ilgi uyandırmaktadır. Her tur her biri kendine özgü güzellikler içeren bir rotaya sahiptir. Bölge Turlarının hepsinde en az bir bazılarında ise iki Vadi bulunmaktadır. Profesyonel rehberler ile yapılan turlarımızda mükemmel manzaralar izlemenin yanı sıra bölge hakkında yeterli bilgiye sahip olacaksınız.

Kapadokya Bölge Turları

Kapadokya Bölge Turları Rotaları

Uçhisar Kalesi, Açık Hava Müzesi, Aşk Vadisi, Öğle Yemeği, Avanos Çömlek Yapımı. Paşabağ Peri Bacaları, Devrent Vadisi duraklarını bulunduran Kırmızı Tur hakkında detaylı bilgiyi aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Derinkuyu Yeraltı Şehri, Ihlara Vadisi (4 km Yürüyüş) ,Belisırma Köyü, Öğle Yemeği, Selime Manastırı, Onyx Atölyeleri güzergahına sahip olan Yeşil Tur  hakkında detaylı bilgiyi aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Kızılçukur vadi yürüyüşü (1.5 saatlik yürüyüş), Çavuşin Köyü, Öğle yemeği, Yeraltı şehri turu, Güvercinlik Vadisi’ni görebileceğiniz Mavi Tur hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kapadokya Bölge Turları

Kapadokya Bölge Turları Kırmızı Tur

Merkez Kapadokya bölgesine yakın olan ören yerlerini gezip görebileceğiniz bir tur ile başlayabilirsiniz. Kapadokya bölgesindeki her tur birbirinden değerlidir fakat bunların turistlerin isteklerine göre ayıracak olursak; Kırmızı Tur genellikle turistlere ilk tavsiye ettiğimiz turdur. Bunun sebebi ise Kapadokya bölgesi hakkında genel bilgiyi en iyi şekilde edinebileceğiniz turumuzdur. Aşk Vadisini içinde bulundurması sebebiyle özellikle Balayı çiftleri için ayrıca çok iyi bir seçim olacaktır. Turumuzda Çanak Çömlek Atölyeleri ziyaret edilmektedir. Atölyelerde kendi ellerinizle çömlek yapmayı deneyimleyebilir hatta kendi yaptığınız çömleği hediye olarak alabilirsiniz.

Uçhisar Kalesi

Uçhisar ilçesinin ortasında yer alan bu görkemli kale ilçeye harika bir manzara katmaktadır. Kalenin tam karşısında bulunan yüksek tepelerden ve tepelerde yer alan kafelerden ilçenin Panaromik fotoğraflarını çekebilirsiniz. Hem karşısından kaleyi izlemek hemde kalenin üstünden etrafa bakmak ayrı bir keyif. Uçhisar Kalesi bölgenin neredeyse en yüksek yapısıdır. Tepesinden bakıldığında kuş bakışı olarak neredeyse tüm kapadokya bölgesini görebilirsiniz. Ortahisar Kalesi, Göreme Beldesi, Göreme Açıkhava Müzesi, Kızılçukur, Güllüdere, Çavuşin, Boztepe, Aktepe, Avanos gibi yerleri kalenin tepesindeyken adeta ayaklarınızın altında hissedebilirsiniz.

Uçhisar Panaroma

Aşk Vadisi

Aşk Vadisi veya Aşıklar Vadisi olarak anılan bu yer Kapadokya bölgesinin doğal güzelliklerinden bir tanesidir. Bir diğer adılya Bağlıdere Vadisi olarak bilinen bu yer adının hakkını sonuna kadar vermektedir. İnsanı harika manzarası ile önce kendine sonrada partnerine tekrardan aşık edebilecek güzellikteki bu yer kesinlikle görülmeye değerdir. Yaşadığınız şehrin beton grisi renginden bunalıp ruhunuzu doğa ile dinlendirmek için tam olarak doğru yer diyebiliriz. Girişinde bulunan tabelada “Bağlıdere” yazılmasından dolayı birçoğu insan bu güzelliği kaçırmaktadır. Ancak turlarımızda ziyaret edip saklı güzellikleri keşfettiğimiz önemli yerlerden birisi Aşıklar Vadisidir.

Avanos Çömlek Yapımı

Kapadokya bölgesi tarihin öncesindeki toplumlardan bu yana Çanak Çömlek yapımının adeta merkezi olmuştur. Bizden önce yaşayan toplumların teknikleri benimsenerek yapılan bu bölgeye özgü çanak ve çömlekler adeta birer inci gibidir. Çanak çömlek atöylelerinde ustalarımızın ellerinden çıkan eserleri inceleyebilir ve nasıl yapıldığını gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca turlarımızda çömlek yapma deneyimini tadıp hatta yaptığınız çömleği hediye olarak alabilirsiniz. Yapım atöylelerinin arka tarafından ustaların veya onların çıraklarının ellerinden çıkan eserler satılmaktadır beğendiklerinizi satın alıp Kapadokyadan bir hatıra olarak saklayabilirsiniz.

Paşabağ Peri Bacaları

Paşabağ Vadisi bir diğer adıyla Rahipler Vadisi olarak bilinen bu yer Kapadokya bölgesinde Peri Bacalarının en fazla görebileceğiniz yerdir. Paşabağdaki Peri Bacaları yan yana dizilmiş bitişik halde sıralı Peri Bacalarıdır. Diğer Peri Bacalarından farkı ise bitişik olmalarından ötürü rüzgardan daha az aşınarak uzun süredir varlıklarını korumalarıdır.

Kapadokyadaki Peri Bacaları Nasıl Oluşmuştur? Peri Bacaları 2.5 milyon yıl önce patlayan Hasan ve Erciyes dağlarının Kapadokya bölgesindeki gölü lavla kaplaması ile oluşmaya başlamıştır. yüz binlerce yıllar boyu yağan kül yağmurlarından sonra lavların arasında açılan çatlaklardan giren sular rüzgarın yardımı ile lav tabakasını aşındırmaya başlamıştır. Aşınan lav tabakasında oluşan delikler büyümeye ve araları açılmaya devam etmesi sonucu 2.5 milyon yıl sonrasında günümüze “Peri Bacası” diye adlandırılan yapıları bırakmıştır. Peri Bacası ikonik olarak kafası mantar şeklinde olan yapılar olarak akla gelsede bölgedeki vadiler ve tepelerde Peri Bacası olarak adlandırılabilir.

Kapadokya Bölge Turları

Devrent Vadisi

Dervent Vadisi bir diğer adıyla Hayal Vadisi olarak geçmektedir. Hayal Vadisi ismini etraftaki Peri Bacalarının Deve, Ördek, Kaplumbağa, Meryem Ana gibi şeylere benzetilmesinden gelmektedir. Peri bacalarının şekilleri diğerlerinden çok farklı olduğu aşikar. Fakat rehber anlatımı ve doğru açılar ile bakıldığında gerçekten o nesnelere benzediklerini söylemek yalan olmaz. Tabi bu bulutları hayvanlara veya nesnelere benzetmekten çok daha gerçekçidir. Ancak yinede gördüğünüz şeyler sizin hayal gücünüze göre şekillenmektedir. Dervent vadisi Avanos ve Ürgüp yolunun tam ortasında kalmaktadır. Ulaşımın bu kadar kolay olmasından ötürü neredeyse bütün turistler yol üzerinden geçerken uğrayıp hayal güçlerini test etmek isterler. Dervent Vadisi Ürgüpe 5 km Avanosa ise 6.5 Km uzaklıktadır.

Kapadokya Bölge Turları Yeşil Tur

Bir diğer Bölge Turu olan Yeşil Tur hakkında bahsedecek olursak; Yeşil Tur Kapadokya bölgesindeki Yeraltı Şehri barındıran iki turdan bir tanesidir. Yeşil Turda sırasında ziyaret edilen Derinkuyu Yeraltı Şehri turumuzun önemli bir bölümünü kapsamaktadır. İki adet Vadi gezecek olduğunuz bu turda Ihlara Vadisi ziyaretinizde; büyüleyici bir manzara eşliğinde 4 km huzur ve bilgi dolu bir yürüyüş bulunmaktadır. Ayrıca turumuzun sonunda değerli taşların bulunduğu Onyx Atölyelerine gidilmektedir. Burada değerli ve yarı değerli taşlar hakkında bilgi verilmektedir. Ayrıca beğendiğiniz bir taşı veya mücevheri satın alabilirsiniz.

Göreme Panorama

Kapadokya dağlık bölgelerden oluşmasından dolayı neredeyse her ilçenin şehri panaromik bir şekilde görebileceğiniz bir Panaroma Tepesi mevcuttur. Şehrin ilçeleri küçük ve dağlık bölgenin merkezine kurulduğundan ötürü adeta heryer ayaklarınızın altındaymış gibi hissedeceksiniz. Göreme Panaroma bunlar bir tanesidir. Göreme Panaromayı diğerlerinden ayıran özellik; burası gün doğumu sırasında Sıcak Hava Balon Turu izleyebileceğiniz en iyi yer olarak anılır. Ayrıca Göreme’deki açık araziler ve vadilerden uçan balonlar ve onların yarattığı eşsiz manzarayı bu tepeden rahatlıkla izleyebilirsiniz.

Göreme Panaroma

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Derinkuyu Yeraltı Şehri Kapadokya bölgesinde bilinen 36 Yeraltı şehrinden biridir. 1963 Yılında şans eseri bulunan bu yeraltı şehri 1967 yılında ziyarete açılmıştır. Şehir ismini içerisinde bulundurduğu ve 60-70 metre derinlikte bulunan 52 içme suyu kuyusundan almıştır. Derinkuyu Yeraltı Şehri bölgedeki bilinen en büyük yeraltı şehridir. Şu ana kadar sadece 8 katı temizlenip ziyarete açılan bu yapının derinliği 50 metredir ve 2.5 kmlik bir alanı kapsamaktadır. Toplamda 12-13 kata sahip olduğu düşünülen bu Yeraltı Şehrinin heryeri temizlendiğinde derinliğinin 85 metreye yakın olacağını belirten araştırmalar da mevcut. Kapadokya bölgesinin ziyaret ettiğinizde en az bir Yeraltı Şehri ziyaret etmenizi öneririz.

Ihlara Vadisi

Kapadokya bölgesi her ne kadar Nevşehirin bir diğer adı olarak sanılsa dahi Kapadokya Kayseri, Aksaray, Nevşehir ve Kırşehir illerinin oluşturduğu ortak bir bölgedir. Nevşehir bu bölgenin ortasında yer alıp diğer bölgelere göre daha fazla Peri Bacası bulundurmaktadır. Ihlara Vadisi ise Kapadokya bölgesinde Aksaray ilinin Güzelyurt ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Uzunluğu 18 km olan bu değerli kanyon içerisinde yüzlerce yaşam alanı bulundurmaktadır. Bu kanyonun içerisinde daha önce insanlarında yaşamış olması burayı diğer kanyonlardan ayıran bir başka özelliktir. Derinliği dolayısıyla ortasından akan sular Kapadokya bölgesinde çok fazla karşılaşılmayan yeşil bahçeler ve ağaçlık alanlar yaratmıştır. Dik ve derin duvarlara sahip olan bu Vadi içerisinde 14 km boyunca devam eden kiliseler topluluğunu barındırmaktadır.

Kapadokya Bölge Turları

Güvercinlik Vadisi

Güvercinlik Vadisi Uçhisar ve Göreme ilçeleri arasında yer almaktadır. Geniş arazisi ile bu vadi yürüyüş yapmak ve gün batımını seyretmek için idealdir. Uçhisar kalesi yönünden batan güneş sizlere harika bir seyir zevki sunmaktadır. Kapadokya bölgesinde 9. yüz yılda başlayan güvercin yetiştiriciliği günümüzde de oldukça yaygındır. Bölgede birçok kaya üzerine oyulmuş yan yana kare şeklinde olan küçük boşluklar güvercin yuvalarıdır. Kapadokya bölgesinde oldukça fazla olan üzüm tarımına güvercin gübresinin büyük etkisi bulunmaktadır. Ayrıca Kapadokya bölgesindeki çoğu kilisede bulunan Fresklerin (Duvar resimlerinin) uzun yıllar boyunca zarar görmeden korunmasını sağlamaktada güvercin gübresi kullanıldığını biliyoruz. Adından da anlaşılacağı üzere içerisinde birçok güvercin yuvası bulunduran bu vadimiz Kapadokya ziyaretinizde kesinlikle gitmeniz gereken bir yerdir.

Onyx Atölyeleri

Değerli ve Yarı Değerli taşların bulunduğu Onyx Atölyelerinde birçok taş çeşitini görebilirsiniz. Değerli taşlara örnek; Yakut, Zümrüt, Opal, Safir, Ametist vb. Bu taşlar genellikle değerli mücevherlerin yapımında kullanılmaktadır. Yarı Değerli Taşlara örnek; oniks, ametist, akumarin, akik, kaplan gözü, turmalin, ay taşı, kehribar vb. Bu taşlar ise genellikle daha az değerli bileklik, küpe ve kolye ucu olarak kullanılmaktadır. Ayrıca rezervinin %100’ü Muğla Milasta bulunan Türkiyeye özgü Zultanit taşınıda bu atölyelerde görebilirsiniz. Aldığı doğal ve yapay ışığa göre renk değiştiren Zultanit Taşı adeta görenleri büyülemektedir.

Kapadokya Bölge Turları Mavi Tur (Yeraltı Şehri Turu)

Mavi Tur Kapadokya bölgesinde Yeraltı Şehri bulunan bir diğer turumuzdur. Sekiz katı bulunan Kaymaklı Yeraltı Şehrini bu turumuzda görme fırsatını kaçırmayın. Yeraltı şehrinin yanı sıra harika manzaralara sahip bölgeleri bu turumuzda ziyaret edebilirsiniz. Kaymaklı Yeraltı Şehrinin öneminden dolayı Mavi Tur, Yeraltı Şehri turu olarak da adlandırılır. Bu turumuzda ayrıca gün batımı manzarası ile ünlü Kızılçukur Vadisinde 2 kmlik bir yürüyüş bulunmaktadır. Etraftaki harika yer şekilleri manzarasında temiz hava eşliğinde yapılan bu huzur dolu yürüyüşü kaçırmamanızı öneririz.

Keşlik Manastırı

Kapadokya bölgesinin gizli hazinelerinden biri olan Keşlik Manastırı eski Hristiyan eğitim merkezlerinden birisidir. Bu manastırı diğerlerinden ayıran özellik baş melek olan Mikail ve Aziz Srefanos’a adanmış bir manastır olmasıdır. Ürgüpe yaklaşık 17 km uzaklıkta bulunan bu manastır günümüze kadar oldukça iyi korunmuştur. Keşlik Manastırı 3. Yüzyılda sonlarında Roma İmparatorluğunda Hristiyanlığın yayılmasıyla artan rahipler tarafından ibadet edebilecekleri huzurlu bir yer olarak burayı inşa edip Hristiyanlığa uygun şekilde düzenlemişlerdir. İçerisinde iki Kilise, Ayazma, Yemekhane ve Şaraphane bulunan bu yapı hala Hristiyanlar tarafından oldukça ziyaretçi almaktadır.

Kapadokya Bölge Turları Keşlik Manastırı

Kızılçukur Vadisi

Turistik bölgelerde gezilen yerlere bölge halkının ve turistlerin verdiği isimler oldukça fazladır. Kızılçukur Vadisinin ise bir diğer adı Kızıl Vadidir. Kızıl Vadi Ortahisar Kalesi ve Uçhisar Kalesini aynı anda görebileceğiniz nadir yerlerdendir. Güneyinde Ortahisar ve Batısında Uçhisar Kalesini görebilirsiniz. Özellikle gün batımıyla ünlü olan Kızıl Vadi ismini gün batımı sırasında Vadinin tamamen kızıl rengine bürünmesiyle almıştır. Eğer burayı ziyaret etmek istiyorsanız gün batımından bir saat öncesinde gidip yerinizi kapmanızı öneririz. Kapadokya bölgesinde açık araziler ve rakımı yüksek olan tepelerde hava oldukça soğuktur, bu sebeple sıkı giyinmeyi unutmayın.

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kaymaklı Yeraltı Şehri Nevşehire 20 km mesafede olan Kaymaklı kasabasından yer almaktadır. Tarihi M.Ö 3000 yılındaki hititlere kadar dayanan bu yapı adeta insana tarihi canlı canlı yaşama fırsatı sunmakta. Bu Yeraltı Şehri bizden 5000 yıl önce yaşayan insanların nasıl bir hayat sürdüklerinin ilginç hikayesini barındırmakta. Profesyonel rehberlerimizin anlatımlarıyla hem mekan içerisindeki atmosferi ve fiziki yapıyı gözlemleyebilirsiniz. Aynı zamanda rehberlerimizden tarihi bilgiler alarak yeraltı şehirlerinin gizemlerini öğrenebilirsiniz.

Kapadokya Bölge Turları

Kapadokya Bölge Turları Kaç Saat?

Kapadokya Bölge Turlarımız günlük turlardır genellikle sabah saat 9:00 da tur otobüsümüzün kalkışı gerçekleşir. Satın aldığınız tur içeriğindeki durakların ortasında öğle yemeği için bir resturanta gidilmektedir. Genellikle turlarımız 16:00-17:00 saatleri arasında son bulmaktadır. Tur otobüsümüz sabah saatinde sizi aldığı otele geri bırakmaktadır.

Kapadokya Bölge Turları’na Dahil Olan Hizmetler

  • Transfer
  • Öğle Yemeği
  • Müze – Ören yerleri girişi
  • Profesyonel Rehber Hizmeti
  • Atöyle ve Mağazalar

Günlük Kapadokya Bölge Turları Rezervasyon

Kapadokya bölgesini gerçek anlamda tanıyıp görmek için turlara katılmanız çok önemlidir. Sadece manzarasını görmek bu bölgede asla yeterli değildir. Bölgenin tarihi anlatmakla bitmez ama birkaç tura katılarak ayrıca şu konularda bilgi sahibi olabilirsiniz; Kapadokya Bölgesi Oluşumu, Kapadokya Tarihi, Kapadokya bölgesinde yaşamış topluluklar, Yeraltı Şehirleri ne amaçla kullanılmış ve Peri Bacaları nasıl oluşmuştur gibi konular ilgi çekici ve insanı öğrendikçe daha mutlu eden konulardır. Bu harika manzaraları görmek ve bölge hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Whatsapp: 0542 201 44 70

Mail: info@htrtours.com

Telefon: 0384 341 55 48

Leave A Comment