Kapadokya Araç Kiralama

Türkiye’nin en önemli bölgelerinden biri olan Kapadokya tatil için bir numaralı yerlerden birisidir. Türkiye’de tatil için birçok bölge bulunmakta fakat Kapadokya ölmeden önce görmek isteyeceğiniz bir yerdir. Oldukça fazla aktivite bulunmasının yanı sıra aradığınız her şeyi burada bulabilirsiniz. Çünkü fazlasıyla büyük bir bölge olan Kapadokya’da görmeye doyamayacağınız kadar yer ve etkinlik bulunmakta. Yüz ölçümü 250 kilometrekare olan Kapadokya Nevşehir, Kayseri ve Niğde gibi büyük illerin birleşimi sonucu oluşmuştur. Bu birkaç ilin birleşiminden meydana gelen bölgenin içinde haliyle fazlasıyla kültür ve yer şekli mevcuttur. Tarihin önemli kısımlarının birçoğu Kapadokya’da bulunmakta. Yeraltı şehirleri, kiliseler ve mağaralar bunlara örnektir. İnsanlık tarihi boyunca çokça savaş ve kaçış öyküsü yaşanmıştır. Kimi zaman bir bölgeyi ele geçirmek için veya bir düşünceyi yaymak için savaşılmıştır. Kimi zaman ise bir dine bağlı oldukları için katledilmekten kaçan insanların öyküleri kulaklarda yankılanmış. Etkileyici tarihiyle sık ziyaret edildiği için Kapadokya Araç Kiralama merak edilen konulardandır.

Peki bu kadar büyük bir bölgeyi ziyaret ederken ulaşımınızı nasıl sağlayacağınızı düşündünüz mü? Eğer kendi aracınızla Kapadokya’ya gelmediyseniz araç kiralamak şart olacaktır diyebiliriz. Daha önce de belirttiğimiz gibi Kapadokya 250 kilometrekare yüz ölçümüne sahip olması nedeniyle bayağı bir büyüktür. Kapadokya araç kiralama havalimanı ile konforunuzu yükseltir ve tatilin keyfini çıkarırsınız. Ayrıca bunların yanında Nevşehir Kapadokya havalimanı araç kiralama da yapılmakta. Havalimanı araç kiralamalarında eğer Kapadokya’ya uçakla geliyorsanız havalimanına iniş yaptığınız anda kapıda aracınız hazır olacak. Bütün bölgeyi kiraladığınız araçla dolaşabilirsiniz. Ayrıca havalimanı araç kiralamalarında şoförlü olarak da kiralanabilmekte. Bu sayede şoförlü Kapadokya havaalanı araç kiralama ile daha rahat bir yolculuk yaşayabilirsiniz. Kapadokya kiralık araç konusunda birçok şirkete sahiptir. Ancak bütün bunlara HTR Turkey Tours aracılığıyla oldukça kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. HTR Turkey Tours sayesinde en uygun Kapadokya araç kiralama fiyatları ulaşabilirsiniz. Araç kiralama Kapadokya bölgesinde çokça yapılan bir şeydir. Dilerseniz kiraladığınız araçla Kapadokya’da nereleri ziyaret edebileceğinize kısaca bir göz atalım!

Kapadokya Gezilecek Yerler

Kapadokya Vadileri

Nevşehir Kapadokya yer yüzünde ve yer altında onlarca zenginliği bünyesinde bulundurmakta. Geniş bir bölgeyi kapsadığı için çok fazla çeşitliliğe sahiptir. Saymakla bitmeyecek kadar çok aktivite ve yer şeklinin bulunmasından dolayı gezilecek yerler oldukça fazla. Bu nedenle turistler Kapadokya gezileri sırasında dolaşmakla bitiremediği bu bölgeye âşık olup sonraki sene tekrar ziyaret etmekte. Dünya üzerinde yer şekilleri milyonlarca yıllık sürecin sonunda şekillenmekte. Dünyanın ilk oluşumundan sonra bu şekillenmeler başlamış ve günümüzde hala devam ediyor. Yerin altındaki katmanlarda gerçekleşen hareketler dünyanın yüzeyindeki kayaçları ve yapıların şeklini değiştiriyor. Kapadokya’da bulunan peri bacaları ve vadiler de bu oluşumların en güzel örneklerinden. Peri bacaları volkanik patlamalar sonucunda meydana gelen bir yapıdır. Kolay aşınabilen zeminin üstüne düşen sert ve aşınması zor kayaçların sayesinde yer aşınırken kayacın altı sağlam kalır. Bu sayede peri bacası oluşur ve aşınım gerçekleşir. Vadilere gelindiğinde ise vadiler akarsuların binlerce belki milyonlarca yıllık aşınımları sonucunda şekillenen yapılardır.

Kapadokya’da Nevşehir peri bacaları ile de ünlüdür. Peri bacaları Kapadokya’ya gelen turistlerin kesinlikle görmek istedikleri yerlerden bazılarından. Ancak bu yapılar kolay aşındığı için bazı peri bacaları şeklinden dolayı koruma altına alınabilmekte. Fakat yine de onları görebilir ve gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca Kapadokya vadileri de muazzam derecede talep görmekte. Birbirinden farklı hikayelere ve yaşanmışlıklara şahitlik etmiş bu vadilerin öykülerini duyduklarında insanlar oldukça etkilenmekte. Hikayeleri için bile ziyaret edilen vadiler var diyebiliriz! Kapadokya vadilerini ziyaret etmeyi programınıza kesinlikle eklemelisiniz. Hem düşük enerjinizi arttırabilir hem de kafanızın boşalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bütün bunlarla birlikte eşi benzeri bulunmayan harika manzaraların karşısında müthiş fotoğraflar çekebilirsiniz. Çekeceğiniz fotoğraflarla anılarınızı ölümsüzleştirir ve kalıcı hale getirebilirsiniz. Bütün vadileri dolaşamayacak da olsanız gezebileceğiniz birkaç vadiyi sizler için sıraladık. Dilerseniz Kapadokya’nın eşsiz ve özel vadilerinden birkaç tanesine birlikte göz atalım.

Kapadokya Araç Kiralama

Kapadokya Üç güzeller

Kızıl Vadi

Nevşehir’de bulunan Kızıl Vadi en çok talep gören vadilerden birisidir. Bu kadar talep görmesinin temel sebeplerinden birisi de günbatımı sırasında ortaya çıkan kızıl yansımalar. Günbatımı anında güneşin ışıkları yeryüzüne düşerken oluşturdukları muazzam görüntü ve kırmızı ışık parlamaları gözlerinizi mest edecektir. Oldukça büyük olan Kızıl Vadiyi dolaşmak uzun sürse de yorulmanıza değecektir. Harika manzaralar ile birlikte yürürken rahatladığınızı hissedecek ve dünya üzerinde bulunan en harika manzaralardan birini gözlemlemiş olacaksınız.

Cappadocia Red Rose Valley

Aşk Vadisi

Adının hakkını sonuna kadar veren bir vadi hayal edin. Aşk Vadisi yeni evli çiftlerin veya evlenecek olanların bir numaralı ziyaret yerlerinden birisidir. Aşk Vadisinin hikayesi oldukça ünlü olmasıyla birlikte vadinin ziyaretlerinin temel sebeplerinden birisidir. Çünkü etkileyici ve hüzünlü bir hikâyeye sahip olması insanları fazlasıyla etkilemekte. Aşk Vadisi hikayesi dillerden dillere anlatıyor olsa da kısaca göz atalım. İki düşman sülalenin gençleri birbirini görür ve sever. Bütün zorluklara karşı evlenen gençlerin dünyalar güzeli bir çocuğu da olur. Fakat düşman ailelerden biri oğlanı öldürür ve aşıkların mutluluğunu sonsuza kadar bozar. Buna dayanamayan kız da intihar ederek vadinin derinlerine aşklarıyla birlikte karışırlar. İnsanlar bu hikâyeye inanmakta ve bölgenin onlara ölümsüz aşkı ve mutlu bir ilişkiyi vereceğini düşünmektedir. Bu nedenle ziyaretlerin çokça yapıldığı bir vadidir.

Kapadokya Araç Kiralama

Kapadokya Aşk Vadisi

Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi serinlik ve su sesinin harmanlanmasıyla size mutluluk yaşatacak bir vadidir. Stres ve sinirinizi sizden alacak ve huzur dolacaksınız. Vadiyi başından sonuna doğru yaran Melendiz Çayı sayesinde vadi boyunca su sesiyle birlikte kulaklarınıza şölen yaşatacaksınız. Huzurlu ve keyifli anlar yaşayacağınız Ihlara Vadisinin kimi yerinde bitki örtüsü zayıf kimi yerinde ise gür.

Kapadokya Araç Kiralama

Kapadokya Ihlara Vadisi

Yeraltı Şehirleri

İnsanların en bilindik yapıları yer yüzünde yaptığı yapılardır. Ancak tarihin ve karanlığın sayfalarına gömülmüş kimselerin bilmediği yapılarda mevcuttur. Bu yapılar yerin altında ışığın bile olmadığı yerlerde mevcut olduğundan dolayı hiç bilinmemekte. Ancak zamanla birlikte yapılan kazılar ve araştırmalar neticesinde bu yapıları gün yüzüne çıkarmaktayız. Tarihin akıp gittiği bütün süreç boyunca çeşitli inşalara rastlandı. Kimisi yerin üstünde kimisi ise yerin altında. Fakat bütün bu inşalara rağmen en çok şaşırtanlar ise yeraltı şehirleridir. Yeraltı şehirleri hiç bilinmemekle birlikte karanlık ve ulaşılamayacak yerlerde bulunmakta. Bu nedenle kimi zaman insanlar yaşadığı toprağın altında bir şehir olduğunu bilmeden yaşamına devam ediyor.

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Derinkuyu Yeraltı Şehri Türkiye’de bulunan en büyük ve önemli yeraltı şehirlerinden birisidir. Muazzam büyüklüğü nedeniyle her katının kullanımının ayrı ayrı sebepleri bulunmakta. Ancak hala tamamı ziyarete açılmamış olan bu yeraltı şehrinin sadece 8 katı ziyaret edilebilmekte. Çünkü derinlere inildikçe oldukça derinleşmesi ve daralmasından dolayı geçişler bir hayli zor. Derinkuyu Yeraltı Şehri Roma İmparatorluğunun zulmünden kaçan Hristiyanlara ev olmuştur. Çünkü inanışlarından dolayı ölümle cezalandırılan bu insanlar kaçacak bir yer kalmadığını düşünerek yerin altına saklanmaya başladılar. Yerin üstünde huzur bulamayacaklarını fark ettikleri gün yeni bir yaşama başladılar aslında. M.Ö. 3000 yılına kadar dayandığı düşünülen bu yeraltı şehri bölgenin yerlilerinden birisinin evini restore etmesi sonucu şans eseri bulundu. Daha sonrasında da temizlenerek ziyarete açılan yapı fazlasıyla rağbet görmeye başladı. Derinkuyu Yeraltı Şehri ismini içerisinde bulundurduğu oldukça derin olan 50-60 metrelik bir kuyudan almakta. Her katın kendine özgü bir görevi bulunmakta.

Derinkuyu Yeraltı Şehrinin içerisinde mutfaklar, sığınaklar, havalandırma odaları, mezarlıklar, kiliseler, toplantı odaları ve salonlar bulunmakta. Yaklaşık olarak 30.000 kişi kapasitesi olan Derinkuyu kocaman yapısından dolayı binlerce insanın hayatını kurtardı.

DerinKuyu Yeraltı Şehri

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kaymaklı Yeraltı Şehri de en az Derinkuyu kadar derin ve önemli bir hikâyeye sahip. Derinkuyu Yeraltı Şehrine tünellerle bağlantısı bulunan Kaymaklı Yeraltı Şehri 8 katlı bir yapıdır. Ancak Derinkuyu kadar büyük olmamasından dolayı 5.000 kişi kapasitesi bulunmakta. Tekrardan Derinkuyu gibi içerisinde mezarlıklar, sığınaklar, mutfaklar ve kiliseler bulunmakta. İlk 4 katı oldukça ünlü ve kapsamlı olan Kaymaklı dünyaca ünlü bir yeraltı şehridir. Derinkuyu da olduğu gibi Roma İmparatorluğunun zulmünden kaçan halkın kaçacak bir yer bulmak için yerin altına saklanması sonucu oluşmuş bir yerdir. Bununla birlikte bölgedeki Arapların Hristiyan halkına zulmü de büyük rol oynamıştır.

Kapadokya Araç Kiralama

Kapadokya Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kiliseler

İnanç meseleleri insanlık tarihi boyunca çok kan döktüren ve savaş çıkartan bir olaydı. İnsanlar kendi inançlarına göre karşısındakine tavrını belirliyor ve hareket ediyordu. Özellikle eski zamanlarda daha çok yapılan bu tavır bazen insanların canlarıyla sonuçlanıyordu. Yüzyıllar boyunca inanç ve din uğruna dökülen kanlardan geriye kalan sadece yaşananlar ve yapılar. Bu yapılardan bir tanesi de kiliseler. Kiliseler Hristiyan topluluklarının ibadethane amacıyla inşa ettiği yapılardır. İlk Hristiyanlar dinlerini yaymak amacıyla dünya üzerinde dolaşırken ülkemize de uğramışlar. Kapadokya bölgesinde bulunan bu Hristiyanlar bölgeye kiliseler yapmış ve izlerini bırakmıştır. Halen ziyaret edilen kiliseler bulunmakla birlikte tarihin derinliklerinden izler barındırmakta.

Kapadokya’da araç kiralamalar büyüklüğü nedeniyle oldukça fazla yapılmaktadır. Ancak kiralık araçlarla nereye gideceğinizi önceden belirleyerek hazırlıklarınızı yapmakta fayda var. Kiralayacağınız aracın özelliklerini ihtiyaçlarınız doğrultusunda seçerek konfor alanınızı fazlasıyla arttırabilirsiniz. 250 kilometre yüz ölçümüne sahip olan Kapadokya’da kiralık araçla veya kişisel aracınızla ziyaret edebileceğiniz yerler oldukça fazla. HTR Turkey Tours aracılığıyla tur şirketinin belirlediği rota ve imkanlar ile kiralık aracınızla Kapadokya ziyaretinizi belirleyebilirsiniz. Kapadokya Türkiye’nin en geniş tatil beldelerinden biri olmasından dolayı araç kiralama taleplerinin en çok olduğu yerlerdendir. Ülkemize gelen turistlerin birçoğu Kapadokya’da araç kiralamakta. Kiralanan araçlar sayesinde büyükçe olan Kapadokya bölgesini dilediğiniz şekilde gezebilirsiniz. Aracı kiralamadan önce tatilinize göre rezervasyonunuzu ayarlayarak fiyat konusunda kampanyalardan da yararlanabilirsiniz. Havaalanı transfer imkanlarından yararlanarak tatilinizi daha konforlu bir hale getirmek sizin elinizde! Havaalanına iniş yapmadan önce kiralama şirketiyle anlaşarak transfer hizmetini gerçekleştirebilir ve yere indiğiniz anda aracınıza sahip olabilirsiniz.

Kapadokya’da aracınızla ziyaret edebileceğiniz birkaç yere değindik fakat Kapadokya bunlar ile sınırlı değil. Onlarca aktivite ve gezilecek yerin olduğu Kapadokya’yı daha çok araştırarak planınızı hazırlayabilirsiniz. Türkiye’nin en meşhur turistik bölgelerinden biri olan Kapadokya’nın ziyaretçisi çoktur. Sizlerde Kapadokya’yı ziyaret ederek bu eşsiz yapıları görerek hafızanıza yer edebilirsiniz. Kiraladığınız araç ile gezeceğiniz yerleri belirledikten sonra tek yapmanız gereken anın tadını çıkarmak ve tatilinizi yaşamak olacaktır.

Leave A Comment