Devrent Hayal Vadisi

Devrent Hayal Vadisi, tıpkı Kapadokya’nın diğer yerleri gibi efsanevi hikâyeleri ile günümüze ulaşmıştır. Kapadokya, farklı atmosfere sahip mimari yapıları, görülmeye değer mekânlarıyla turistlerin ortak buluşma noktası haline gelmiştir. Bölge, 60 milyon yıl önce Hasan Dağı ve Erciyes Dağı’nın lav püskürmeleri sonucunda oluşmuştur. İnsanlık tarihinin öncesine kadar uzanan Kapadokya, vadileri ve peri bacalarıyla ünlüdür. Kapadokya’da 200’den fazla vadi bulunmaktadır. Bu vadilerin bir kısmı turistik gezi için uygun koşullarda değildir. Çünkü hem doğal afetler hem de insan eli yüzünden tahribat görmüştür. Bu sebeple, günümüzde bazı Kapadokya vadilerine gezi yasağı getirilmiştir. 200’den fazla vadi arasından görkemi ve şehvetiyle ön plana çıkan Devrent Vadisi her daim yerini korumaktadır.

Hitit Dönemi’ne kadar uzanan geniş tarihiyle Kapadokya, günümüzde turist akınlarına maruz kalmaktadır. Özellikle yaz aylarında bölgenin turizmi büyük ölçüde açılmaktadır. Aynı zamanda Nevşehir’in en büyük ve önemli gelir kapısı elbette ki turizmdir. Bölge turizminin oldukça geniş olması Kapadokya’yı çekici yapan özellikler arasında yer almaktadır. Hititlerden başlayarak günümüze kadar uzanan Kapadokya, birçok medeniyete ve uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Geçen bu süre zarfında Kapadokya tarihi bir kimlik kazanmıştır. 
Kapadokya yalnızca medeniyetler noktası olarak değil Hristiyanlık tarihi için de büyük bir öneme sahiptir. Roma Dönemi’nin baskıcı tutumundan kurtulmak isteyen ilk Hristiyanların gizlenmiş olduğu noktalardan birisi de Kapadokya olarak geçmektedir. İlk Hristiyanların özellikle barınma ve dini ihtiyaçlarına çözüm bulan Kapadokya’da birçok tarihi eser bulunmaktadır. Bu tarihi eserlerin kökenlerinin Hristiyanlara ait olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmaktadır. İlk Hristiyanların çeşitli ihtiyaçlarına cevap sunan ve 60 milyon yıl önce oluştuğu tahmin edilen Kapadokya vadileri arasında Devrent Hayal Vadisi önemli bir yer tutmaktadır. Devrent Vadisi Kapadokya, her bir noktasında farklı işlemlerin bulunduğu eşsiz bir yapıdır. Bu yapının atmosferik yapısı sizi kendisine çekmektedir. Nevşehir Devrent Vadisi girişinden başlayarak kendinizi farklı bir Dünya’nın içerisinde bulabilirsiniz. 

Devrent Hayal Vadisi Hakkında Bilgi 

Tarihi kalıntıları, görülmeye değer manzarası ve farklı yaşam popülasyonlarını bünyesinde barındıran Devrent Vadisi turistlerin sık uğradığı noktalar arasında yer almaktadır. Rivayetlere göre günümüzden yaklaşık olarak 50 milyon yıl kadar önce Kapadokya, devasa bir iç deniz olarak geçmektedir. Çevresinde bulunan aktif yanardağların belirli aralıklarla patlaması sonucunda çevreye yaydığı ısıyla beraber deniz parça parça kurumuştur. Yanardağların çıkarmış olduğu lavların uzun dönem içerisinde kuruması yerini yumuşak tüf kayalara bırakmıştır. Bu yumuşak tüf kayalar uzun soluklu oluşum sayesinde sertleşerek günümüz şeklini almıştır. Bu yüzden Devrent Vadisi üzerinde bulunan peri bacalarının farklı uzunluklara sahip olmasında yanardağların püskürtmüş olduğu lavların dağılımından kaynaklanmaktadır.

Devrent Vadisi Avanos’ta yer almaktadır. Kapadokya sınırları içerisinde yer alan bölge masalımsı portresiyle misafirlerini karşılamaktadır. Vadi üzerinde bulunan peri bacalarının eski dönemlerde canlıymış da şimdi kaya halini almış gibi bir görüntüsü bulunmaktadır. Bu görüntü yüzünden Devrent Vadisi ‘’Hayal Vadisi’ olarak da adlandırılmaktadır. Aynı zamanda tüflerin gün doğumu ve batımı esnasında pembe-kırmızı renklerine dönüşmeleri neticesinde yerel halkın dilinde ‘’Pembe Vadi’’ olarak da geçmektedir. 

Devrent Hayal Vadisi

Kapadokya Devrent Hayal Vadisi

Hayal Vadisi Tarihi 

Ürgüp Devrent Vadisi, Kapadokya’nın ilk keşfedilen yerleri arasında gösterilmektedir. Doğal ve tarihi güzelliklerinin yanı sıra görülmeye değer manzarası ve tarihi dokusuyla misafirlerini ağırlamaktadır. Farklı aktivitelerin gerçekleştiği, insanların birbirleriyle uyum içerisinde yaşamlarını devam ettirdiği bir noktadır. Devrent Vadisi’nin tarihi Hitit Dönemi’ne kadar uzanmaktadır. Bölge üzerine yapılan faaliyetlerin küçük kısmında Hitit Dönemi’ne ait eserler görmek mümkündür. Fakat vadi çoğunlukla Bizans Dönemi’nde kullanılmıştır. Bizans Dönemi’nde Kapadokya’nın genelinde açılan kiliseler, bölgenin güçlü bir dini oluşum yeri haline getirmiştir.
Devrent Vadisi, MÖ 3. yüzyılda Romalıların baskısından kurtulmak isteyen ilk Hristiyanların barındıkları nokta haline gelmiştir. İlk Hristiyanların yaşamsal ihtiyaçlarına çözüm getiren vadi, bu özelliğiyle dikkatleri üzerine toplamaktadır. İlk Hristiyanlar Romalıların baskıcı tutumundan bir nebze de olsun kurtularak kendilerini Devrent Vadisi gibi doğal oluşumlar bırakmıştır. Özellikle Roma ve Bizans Dönemi’nde Hristiyanların Kapadokya vadileri üzerinde el becerilerini ortaya çıkartmıştır. Hristiyanların el sanatları konusunda deneyimli olması Kapadokya vadileri üzerinde açtıkları oyuklardan ve motiflerden daha net anlamaktayız. 
Devrent Vadisi Bizans Dönemi boyunca yerel halkın yaptığı faaliyetlerle yetinmiştir. Bölge üzerinde kapsamlı çalışmalar yapılmamış ancak halkın ihtiyaçları doğru şekilde karşılanmıştır. Hristiyan halk da özellikle 9. yüzyıldan başlayarak 14. yüzyıl sonlarına kadar farklı boyutlarda kilise yapmışlardır.
Selçuklu Devleti, Malazgirt Ovası’nda yaptığı başarılı kurt kapan taktiği sayesinde sayıca üstün olan Bizans askerlerini bozguna uğratmıştır. 1071 Malazgirt Savaşı sayesinde Anadolu’nun kapıları Türklere açılmıştır. Türkler, yapmış olduğu başarılı seferler sonucunda Anadolu’nun yarısından fazlasını himayesi altına almıştır. Himayesi altına aldığı yerler arasında Nevşehir-Kapadokya’da yer almaktadır. Hristiyan halkın bol oranda bulunduğu Kapadokya’yı himayesi altına alan Türkler, hoşgörü politikası uygulamıştır. Bu anlamda yerel Hristiyan halkın dinlerini istedikleri gibi yaşamalarına izin vermiştir. Fakat Bizans Dönemi’nden beri gelenek haline gelen kilise açılışlarının tümüne yasak koymuştur. Bunun yerine civarda göçebe olarak yaşayan Türk boylarını bölgeye yerleştirmiştir. Aynı zamanda cami ve medrese inşaatına başlamıştır. Bu sayede Kapadokya Türk ve İslam kimliği kazanmaya başlamıştır. 

Devrent Vadisi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Devrent Vadisi yol tarifi, bölge üzerinde açılan yeni yol güzergâhları ile oldukça çeşitlenmiştir. Fakat en çok tercih edilen ve araştırmacıların da “Devrent Vadisi nasıl gidilir?” sorusuna cevap veren Avanos-Ürgüp yoludur. Bu yol düz ve engebesiz bir güzergâhtan oluşmaktadır. Aynı zamanda bu yol misafirlere Devrent Vadisi’ni tepeden görebilme imkânı tanımaktadır. Devrent Vadisi gezinize başlamadan önce vadiyi, kuş bakışı olarak görmeniz, gezinizin daha zevkli geçmesine vesile olmaktadır. Bir diğer alternatif ise Paşabağ-Zelve yol güzergâhından geçmektedir. Aynı zamanda Devrent Vadisi ile Avanos arası ortalama 6 kilometredir. Bölgenin Ürgüp’le olan mesafesi de yaklaşık 2-3 kilometre olarak kayıtlara geçmektedir. 

Devrent Hayal Vadisi Kamp 

Devrent Vadisi kamp alanı, bölgenin her noktasında görmek mümkündür. Fakat misafirlerin büyük bölümü kamp alanı yerine Devrent Vadisi’ni de içine alan Kapadokya manzarasına karşı kampını kurmaktadır. Fakat kamp bittikten sonra kesinlikle yakılan ateş söndürülmelidir. Çünkü Kapadokya, tüflü kaya oluşumları kadar yemyeşil doğasıyla da ön plana çıkmaktadır. Bu yeşil doğanın bölgede uygulanan kamp faaliyetleri sonucunda ortadan kalkmasını kimse istemez. Aynı zamanda ormanlık ya da yeşillik alanda ateş yakmak yasaktır. Olası yangın sorunlarının ortaya çıkması Kapadokya’nın tarihi dokusuna büyük hasar vermektedir. Bu yüzden bölgede bulunan yetkililerde Kapadokya’nın genelinde bulunan kamp alanlarını sıkı kontrollere tabi tutmaktadır. 

Devrent Hayal Vadisi

Kapadokya Hayal Vadisi Devrent

Devrent Hayal Vadisi Giriş Ücretleri 

Devrent Vadisi Giriş Ücreti 2022, genellikle tur organizasyonları tarafından gerçekleştiğinden ötürü firmanın sorumluluğu altındadır. Misafirler, tur firmalarına başlangıçta belirli oranda ücret ödemektedir. Ancak Kapadokya günü birlik turları firmaya göre değişmektedir. Ayrıca bu turlar Kırmızı Tur, Yeşil Tur veya Mavi Tur olarak ayrılmaktadır. Adlandırdığımız bu turlar içerisinde bulunan Devrent Vadisi giriş ücreti de firma tarafından karşılanmaktadır. Turlar hakkında daha ayrıntılı bilgi için HTR Turkey Tours‘un sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Devrent Vadisi Kırmızı Turun kapsamında yer almaktadır. Fakat kendi kişisel aracınız ile gezmeyi planlıyorsanız Kapadokya’nın genelinde park ücreti bulunduğu bilmeniz gerekmektedir.

Devrent Hayal Vadisi Kombin Önerileri 

Kapadokya özellikle yaz aylarında turistlerin gözdesi haline gelmektedir. Tatil yapmanın, güzel ve eğlenceli vakit geçirmenin adresi olarak gösterilen Kapadokya yaz aylarında yüksek sıcaklık derecesine ulaşmaktadır. Yaz aylarında güneş ışınları Kapadokya’ya dik açılarla düşmektedir. Bu yüzden yanınıza alacağınız kıyafetlerin açık renk tonlarına sahip olmasına önem vermelisiniz. Çünkü açık renk tonlarına sahip kıyafetler ışığı soğurmak yerine yansıtmaktadır. Bu sayede güneş ışınlarının oluşturmuş olduğu sıcaklığı en minimal düzeye indirmektedir. Geziniz süresi boyunca terlemeyi en aza indirmek ve güneş ışınlarından korunmak için açık renk tonları tercihleriniz arasında bulunmaktadır. Aynı zamanda dik açıyla kafaya düşebilecek güneş ışınlarından korunmak için şapka bulundurulmalıdır. Bu sayede güneş ışınları kafaya dik açıyla düşmesi sonucu oluşabilecek sağlık sorunlarının önüne geçilmektedir. Aynı zamanda Devrent Hayal Vadisi üzerinde yaşamlarını devam ettiren küçük canlılar bulunmaktadır. Bu canlıların ısırıklarından korunmak için vücudunuzun tamamını veya büyük bölümünü kapatacak kıyafet seçimleri daha avantajlı olmaktadır. Bu sayede dışarıdan gelebilecek olan olası tehlikelere karşı kıyafet sizi korumaktadır. 

Devrent Hayal Vadisi Gezilecek Yerler

Kapadokya Devrent Vadisi, doğal ve tarihi güzellikleriyle Kapadokya’nın incisi konumundadır. Hitit Dönemi’ne kadar uzanan Kapadokya, birbirinden harika oluşumlara sahiptir. Hasan Dağı ve Erciyes Dağı’nın volkanik lav patlamaları sonucu oluşan Kapadokya, günümüzde turizmin merkezi konumundadır. Dünyanın pek çok farklı coğrafyasından misafir ağırlayan Kapadokya, Anadolu’nun merkezinde yer almaktadır. Aynı zamanda Bizans ve Osmanlı Dönemi’nde oldukça popüler hale gelen İpek yolu güzergâhı üzerinde yer almaktadır. Bu yüzden Kapadokya genelinde ibadethanelerin yanı sıra kervansaraylar ile de meşhurdur. Aynı zamanda Kapadokya’nın çeşitli noktalarında yeraltı şehirleri bulunmaktadır. Bu yeraltı şehirleri günümüze kadar tarihi dokusunu koruyarak gelmeyi başarmıştır. Kapadokya’nın çeşitli noktalarında karşımıza çıkan oyuklar ve motifler yerel halkın el sanatlarına olan yatkınlığını gözler önüne sermektedir. Yeraltı şehirleri, saç müzesi, el sanatı işleme müzeleri, 200’den fazla vadi, onlarca farklı kilisesi bulunan Kapadokya, misafirlerine harika bir deneyim kazandırmaktadır. Bu deneyim sayesinde özellikle iş hayatının yorucu etkilerinden kurtulmak isteyenlerin bir numaraları tercihi haline gelmektedir.  

Kapadokya’nın vadileri arasında tarihi dokusu ve üzerine işlenen motifleriyle Devrent Vadisi ön plana çıkmaktadır. Dilden dile anlatılan naçizane efsanevi hikâyeleri bölgenin ilgi çekmesine yardımcı olan faktörler arasındadır. Devrent Vadisi hikâyesi ve üzerinden geçen romanların yaydığı atmosferik havayı anlamanın tek yolu vardır. Bu yol ise Kapadokya maceranızda Avanos Devrent Vadisi üzerinden geçmektir. Avanos Devrent Vadisi vikipedi gibi kaynaklarda bölgenin atmosferik yapısını anlamanın bölgeyi ziyaret etmekten geçtiği belirtilmektedir. 

Devrent Hayal Vadisi

Devrent Vadisi

Devrent Hayal Vadisi’nde Kapadokya Macerası 

Kapadokya gezi maceranız süresi boyunca Devrent Hayal Vadisi sizi sıradanlığın dışına çıkarmaktadır. Masalımsı bir diyarın doruklarına çıkartan bu yer sayesinde sinirden ve stresten arınmak mümkündür. Engebeli parkurlarının bulunduğu yol güzergâhında serin hava eşliğinde doğa yürüyüşü gerçekleştirebilirsiniz. Doğal bir yapı olarak karşımıza çıkan Devrent Hayal Vadisi, adının hakkını sonuna kadar vermektedir. Hayallerinizin tatilini yaşamanın adresi olarak Kapadokya Devrent Hayal Vadisi sizi beklemektedir. Güzel doğa yürüyüş aktivitelerin gerçekleşmektedir. Aynı zamanda Kapadokya genelinde gerçekleşen ATV turu, at turu, balon turu ve balon izleme turları gerçekleşmektedir. Tüm bu turlar belirli bir ücret karşılığı aldığınız biletler sayesinde yararlanmak mümkündür. Aynı zamanda tüm bu tur faaliyetleri Kapadokya’nın daha çekici bir nokta haline gelmesinde etkili olmaktadır. Kapadokya’nın sağlamış olduğu tüm bu aktiviteler sayesinde misafirler daha önce tatmadıkları deneyimleri yerine uygulama fırsatı yakalamaktadır. Tüm bu sosyal aktiviteler Kapadokya’nın turizmini arttıran faktörler arasında yer almaktadır. Siz de Kapadokya genelinde yapılan bu faaliyetlerden yararlanabilirsiniz.
Leave A Comment