Belisırma Köyü

Doğal ve tarihi güzellikleriyle nam salmış Kapadokya’nın eşsiz yerleşim birimlerinden biri Belisırma Köyü olarak geçmektedir. Hitit Dönemi’ne kadar uzanan tarihi yaşanmışlarıyla bölge günümüzde turistlerin ortak buluşma noktasıdır. Aksaray Belisırma Köyü, atmosferik havası ve eşsiz manzarasıyla misafirlerini ağırlamaktadır. Doğa yürüyüşlerinin gerçekleştiği bölge tarihe büyük bir ışık tutmaktadır. Kapadokya’nın eski yerleşim birimlerinden biri olan Güzelyurt Belisırma Köyü kahvaltısıyla ünlüdür. Aksaray Güzelyurt Belisırma Köyü kahvaltısı özellikle Kapadokya’yı ziyaret edenlerin tatmak istekleri lezzetler arasındadır. Bölgenin doğa oluşumu ve yazılı kaynaklarda yer alan insan kalıntılarının çok eskiye dayandığı görülmektedir.

Aksaray-Belisırma

Kapadokya’da bulunan birçok oluşumun temelinde Erciyes ve Hasan Dağı olduğu görülmektedir. 50 milyon yıl önce Erciyes ve Hasan Dağı aktif volkanlar arasında yer almaktadır. Bu dağların püskürtmüş olduğu lavlar sonucunda tüflü ve kızıl renkte kaya parçaları oluşmuştur. Bu kaya parçaları günümüze kadar farklı oluşum şekilleriyle kendini göstermektedir. Birçok farklı medeniyete ve kökene Ihlara Vadisi Belisırma Köyü ev sahipliği yapmaktadır. Doğanın eşsiz bir oluşumu olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda günümüz arkeologları tarafından da araştırma konusu haline gelen bir bölgedir. Nevşehir-Kapadokya gibi Anadolu’nun incisi olan bu topraklarda bulunan Aksaray Belisırma Köyü Ihlara Vadisi üzerinde yer almaktadır. Bölge üzerinde yapılan birçok sosyal etkinlik ve benzeri faaliyetler turizminin odak noktası olmasında etkilidir. Mesela Kapadokya günübirlik turları düzenlenmektedir. Düzenlenen bu tur Kırmızı Tur, Yeşil Tur ve Mavi Tur olarak ayrılmaktadır. Belisırma turu ise Yeşil Turun içerisinde yer almaktadır. Kapadokya turları hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için HTR Turkey Tours internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

"<yoastmark

Belisırma Köyü Hakkında Bilgiler

Nevşehir Belisırma, sabah saatlerinde güne Kapadokya balon turlarıyla başlayan Nevşehir’de yer almaktadır. Ihlara Vadisi’nin merkez noktasında, Melendiz Çayı’nın hemen yanında bulunan yerleşim birimidir. Aynı zamanda Aksaray Belisırma Köyü nerede soruları için Belisırma Köyü yol tarifi haritaları yer almaktadır. Belisırma 68500 Belisırma Köyü Google haritalarının bulunduğu konum olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğal ve tarihi bir cennet olan Aksaray Belisırma üzerinde oyuklar göze çarpmaktadır. Yerleşim biriminin tüm farklı noktalarında birbirinden harika motifler ve doğa oluşumları yer almaktadır. Aynı zamanda Aksaray Belisırma Rumlar tarafından ‘’peristrema’’ olarak adlandırılmaktadır. Bu sözcük anlamca ‘’hoş manzara’’ olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden bölgeyi ziyaret eden misafirlerin başlıca amacı arasında manzara yer almaktadır. Doğanın birliği olarak karşımıza çıkan Belisırma, dünyanın dört her bir yanından ilgi görmektedir.

Tarihi kaynaklarda Belisırma Köyü hakkında bilgi bolluğu bulunmaktadır. Yazılı dönemde Hitit Dönemi’nden beri kullanılan bölgenin tarihi geçmişi çok eski dönemlere kadar dayanmaktadır. Yazılı kültürün gelişmediği dönemde de Anadolu uygarlıkları tarafından yerleşim birimi olarak kullanılmıştır. Aynı zamanda Belisırma’nın tarihine kısa bir bakış atmamız bile bölgenin tarihi geçmişinin muazzamlığı karşısında hayrete düşürmektedir. Yazımının devamında Belisırma Köyünün tarihi hakkında bilgiler yer almaktadır.

Aksaray-Belisırma Köyü ve Türk Tarihi

Belisırma Nevşehir, Türklerin Anadolu’ya gözlerini dikene kadar Bizans İmparatorluğu himayesi altında bulunmaktadır. 1040 yılında yapılan Dandanakan Savaşı sonucunda resmi olarak kurulan Selçuklu Devleti’nin başlıca hedefi Anadolu’dur. 11. yüzyılda Türk Devletleri arasında lider pozisyonda bulunan Selçuklu Devleti, Türk boylarını kendine bağlamıştır. Kurulduktan çok kısa bir süre içerisinde büyük gelişmeler göstermiştir. Aynı zamanda Selçuklu Devleti ticaret olanaklarını en iyi şekilde organize etmiştir. Ayrıca komşu devletleriyle ılımlı bir politika izleyerek karşısına çıkabilecek olası problemlerin önüne geçmiştir. Kurulduğu andan itibaren gözünü Anadolu topraklarına diken Selçukluların nihayet istekleri gerçekleşiyordu. Bahsettiğimiz dönem aralığında Bizans tahtında bulunan Roman Diyojen, otoritesi zayıftır. Aynı zamanda Anadolu topraklarında göçebe olarak yaşayan Türk boylarını sürekli hedefi haline getirmektedir. Bu duruma bir son vermek isteyen Selçuklu sultanı Alp Arslan resmi olarak Bizans’a savaş ilan etti. Her iki devletinde orduları Malazgirt Ovası’nda karşı karşıya gelmiştir.

Sayıca üstün olan Bizanslı askerler ağır zırhlı kıyafetlerle döşenmiş durumdadır. Alp Arslan bu durumu lehine kullanmayı en iyi şekilde başararak hilal taktiğini uygulamıştır. Hilal taktiği sonucunda Selçuklu askerleri Bizans askerlerini çevreleyip ok yağmurlarına tuttular. Bizans askerleri bir süre dayansa dahi Selçuklu baskısına karşı koyamayıp isyan bayrağını çektiler. Selçuklu Devleti’nin Malazgirt Savaşında büyük bir galibiyet kazanması sonucunda Anadolu’nun kapıları Türklere açılmıştır. Türkler bu dönemden sonra yapmış olduğu başarılı seferler sonucunda Anadolu’yu Türk yurdu haline getirmiştir. Türklerin yapmış olduğu başarılı seferler sonucunda Nevşehir-Kapadokya Türk hâkimiyetine girmiştir. Türkler Kapadokya üzerinde hoşgörü politikasını uygulamıştır. Bu anlamda yerel Hristiyan halkın can ve mal güvenliğini tehlikeye atabilecek hiçbir tutum sergilenmemiştir. Aynı zamanda dinlerini özgür bir şekilde yaşamalarına izin vermiştir. Fakat Bizans Dönemi’nden beri süregelen kilise açılışlarını yakalamıştır. Bölgenin İslam kimliği kazanması için cami ve medreseler açılmıştır. Aynı zamanda civarda göçebe olarak yaşamlarını devam ettiren Türkleri Kapadokya’ya yerleştirmiştir. Bu sayede Kapadokya Türk kimliği kazanmıştır.

Belisırma’nın Hristiyan Tarihi

Belisırma’nın geçmişinde Hristiyan coğrafyası için önemli noktalar bulunmaktadır. Bu yüzden günümüzde bölgeyi ziyaret eden misafirlerin belirli bir kısmı Hristiyanlardan oluşmaktadır. Aynı zamanda köyün civarında tarihi dokusuyla popüler hale gelen kiliseler bulunmaktadır. Bu kiliselerin tarihi Bizans Dönemi’ne kadar uzanmaktadır. Bu yüzden kiliselerde yapılan arkeolojik kazılarda farklı boyutlarda Bizans sikkeleri bulunmuştur. Aynı zamanda bu Bizans sikkelerinin bölge üzerinde ticaret yapan tüccarlardan tarafından getirildiği düşünülmektedir. Bölgenin ticari anlamda güç kazanmasında etkili olan tüccarların Belisırma’da bozdurduğu da kaynaklarda geçmektedir. Aynı zamanda Belisırma, Aksaray üzerinde inşa edilen kiliselerin motif ve fresklerinde Meryem Ana konu edinmiştir. Aynı zamanda Hz. İsa’nın doğumundan başlayarak olgunluk çağına ulaşıncaya kadar geçen evreler konu edinmiştir. Hristiyanlık tarihi için oldukça önemli olan bu olayların Belisırma Köyü kiliseleri duvarları üzerine işlenmiştir. Bu yüzden bölge Hristiyan arkeologların geniş konu edindiği bölgeler arasında yer almaktadır.

"<yoastmark

Doğal Güzellikleriyle Belisırma

Belisırma, eşsiz tarihinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de ön plana çıkmaktadır. Bölgenin tabiatı sadece insanların değil birçok hayvanın yaşam standartlarına uygundur. Aynı zamanda bölgenin hemen yanında Melendiz Çayı bulunmaktadır. Bu sayede canlılar için en önemli besin maddesi olan su Melendiz Çayı sayesinde karşılanmaktadır. Doğal güzellikleriyle ön plana çıkan Kapadokya Belisırma, elbette ki doğa turlarıyla adından bahsettirecektir. Her gün özellikle sabah saatlerinde bireysel veya toplu olarak doğa turları gerçekleşmektedir. Dünyanın birçok farklı noktasından misafir ağırlamaktadır. Aynı zamanda bölgenin tadını en iyi Kapadokya balon turları ile çıkarılmaktadır. Ayrıca Kapadokya’nın belirli noktalarını kuş bakışı olarak izleme şansı bulunmaktadır. Belirli bir ücret karşılığında organizeye katıldığınız Kapadokya balon seyir turları sayesinde hem köy hem de Ihlara Vadisi ayaklarınızın altında olacaktır. Aynı zamanda daha önce tatmadığınız bir duyguyu deneyimleme şansı yakalamış olmaktasınız.

Belisırma Köyü Nerede?

Aksaray Belisırma Köyü nerede veya Belisırma Köyü nerede gibi sorular çok fazla merak edilmektedir. Buna karşılık olarak Belisırma, Kapadokya bölgesinde Aksaray iline bağlı Güzelyurt ilçesinde yer almaktadır. Aynı zamanda Aksaray Belisırma Köyü kaç km sorularına karşılık olarak yaklaşık 44 kilometre bir mesafe bulunmaktadır. Doğal ve tarihi oluşumlarıyla bizi karşılayan bölge engebeli arazilere sahiptir. Bu yüzden bu şirin köye girmeden önce hız ayarlarını sabitlenmektedir. Olası trafik problemlerinin önüne geçmek ve sağlıklı bir yolculuk geçirmenin temel kuralları arasında yer almaktadır.

İstanbul- Belisırma

İstanbul-Aksaray Belisırma Köyü arası ortalama 717 kilometre sürmektedir. İstanbul’un merkezinden başlayarak bireysel araç yardımıyla bu yol 7 saat 28 dakikaya gelmektedir. Fakat farklı bir yol güzergâhı üzerinden bu yol kısalabilir veya artabilir. Yol tariflerinin göstermiş olduğu güzergâhlar misafirlerin isteklerine göre şekillenmektedir. Fakat İstanbul’dan harekete başlayan ve ortalama bir hızla ilerleyen araç yaklaşık 7-9 saat sonra köye ulaşmaktadır. Aynı zamanda yol güzergâhları üzerinde bulunan kontrol gişeleri ve trafik lambaları da bu mesafe uzatan etkenlerdendir. Bunun yanı sıra İstanbul Bakırköy üzerinden hareket başlayan bir araç 9-10 saat içerisinde bölgeye varmaktadır. İstanbul Bakırköy Nevşehir yol güzergâhı ortalama olarak bu zaman aralığını kullanıcılarına sunmaktadır.

Konya-Belisırma Köyü

Özellikle son dönemde Belisırma Köyüne Konya’dan gelen misafirlerin sayısı oldukça artmıştır. Bu yüzden misafirlerin aklına Konya Belisırma Köyü kaç km sorusu takılmıştır. Konya-Belisırma arası yaklaşık 185 kilometre civarındadır. Bu yol aralığı ortalama hızla giden araç yardımıyla 2-3 saat arası sürmektedir. Aksaray-Belisırma Köyüne farklı illerden kalkan otobüsler bulunmaktadır. Güzelyurt Belisırma Köyü otobüs saatleri belirli zaman dilimlerinde bulunmaktadır. Bireysel aracı bulunmayanlarda otobüsler yardımıyla bölgeyi ziyaret edebilir. Aynı zamanda Belisırma köyü TOKİ üzerinde geçen otobüs güzergâhları belirli aralıklarla mola vermektedir. Bu molalar esnasında misafirler ihtiyaçlarını sorunsuz bir şekilde gidermektedir. Doğa turları sayesinde bölgeyi ziyaret eden misafirlerin Belisırma’nın yer şekil özellikleriyle alakalı bilgi sahibi olmaktadır. Aynı zamanda Nevşehir Belisırma, engebeli arazilerin bulunduğu bir konumda yer almaktadır. Bu yüzden bazı misafirler doğa yürüyüşü yerine oturmayı tercih etmektedir. Bu yüzden Aksaray Güzelyurt Belisırma üzerinde kısa mola alanları ve kısa vadeli konaklama alanları bulunmaktadır. Belisırma Köyü restaurant bakımından oldukça zengindir.

Misafirler Melendiz Çayı civarında bulunan bu restaurantlarda mola vermektedir. Geleneksel kahvaltı veya lezzetli bir öğle ve akşam yemeği Aksaray Belisırma restaurant mekânlarının vazgeçilmezidir. Bu anlamda Belisırma köyü yemek fırsatlarıyla müşterilerini beklemektedir. Aynı zamanda kamp yapmayı seven müşteriler için de imkânlar geniş tutulmuştur. Aynı zamanda Belisırma Köyü Kamp hayatı özellikle yaz aylarında başlamaktadır. Yaz aylarında oldukça popüler hale gelen kamp alanları havaların serinlemesi ile sona ermektedir. Aynı zamanda Belisırma Köyü kamp maceralarını yanı sıra Belisırma Köyü muhtarlığı tarafından farklı sosyal aktiviteler organize edilmektedir. Aynı zamanda bölgede bulunan kamp alanları aynı zamanda Aksaray Güzelyurt Belisırma Köyü piknik alanı olarak geçmektedir. Özellikle ailesi ile tatile gelen ebeveynlerin ailecek aktivite gerçekleştiği başlıca alan Ihlara Vadisi Belisırma Köyü piknik alanı olmaktadır.

Leave A Comment