Avanos Çömlekleri

Kapadokya, Avanos çömlekleri nerede, özellikleri neler ve fiyatları hakkında bilgiler oldukça merak edilmektedir. B sebeple Avanos çömlekleri bugünlere nasıl gelmiş kısaca inceleyelim.

Kapadokya peri bacaları ve vadileri ile büyüleyici bir görüntüyü gözler önüne sermektedir. Bu doğal güzelliklerinin yanı sıra, yüzyıllardır pek çok tarihi yapıya da ev sahipliği yapmaktadır. Mimarisi ile görenleri etkileyen kiliseler ve yer altı şehirleri bunlara örnektir. Yani, Kapadokya bölgesi hem doğal hem de tarihi güzellikleri ile ziyaretçilerini büyülemektedir. Bunlara ek olarak, geçtiği yerlere can veren Kızılırmak’ta Kapadokya bölgesinden geçmektedir. Kapadokya’dan geçen Kızılırmak bölgeye tüflü kırmızı toprak taşımaktadır. Bu da Kapadokya’nın zengin doğal ve kültürel miraslarına bir şey daha eklenmesini sağlamaktadır. Kırmızı tüflü toprak sayesinde Avanos çömlek yapımı için oldukça elverişli bir konuma gelmiştir. Kapadokya’nın birbirinden güzel kültürel miraslarına Avanos çömlek ürünleri de eklenmiştir. Avanos çanak çömlek yapımı zanaatını uzun yıllardır devam ettirmektedir. Öyle ki, çömlek yapımı Avanos ile artık özdeşleşmiştir. Kapadokya ziyaretçileri Avanos çanak çömlek atölyeleri ve Avanos çanak çömlek ürünlerine oldukça ilgi göstermektedir. Bu nedenle, Avanos çömlek atölyeleri yönünden zengin bir yerdir.

Kapadokya Avanos Çömlekleri Nerede, Özellikleri, Fiyatları

Doğal ve tarihi güzellikleri ile görenleri hayran bırakan Kapadokya’nın en güzel yerlerinden biri Avanos’tur. Avanos’ta Ürgüp ve Göreme gibi oldukça bilinen ve ziyaret edilen bir yerdir. Kızılırmak’ın geçmesi ile hayat bulan Avanos Kapadokya’nın diğer bölümlerine göre daha canlı ve yeşildir. Bu nedenle, oldukça ilgi görmekte ve yoğun olarak ziyaret edilmektedir. Özellikle, Kapadokya Jet Boat Tur ve Kapadokya Gondol Tur gibi Avanos’un ve Kızılırmak’ın güzelliğini gözler önüne seren turlar tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra, Kızılırmak’ın Avanos’a taşıdığı toprakta Avanos’un sık ziyaret edilmesinde etkilidir. Çünkü bu toprak sayesinde Avanos çanak çömlek ürünleri üretilmektedir. Yani, Avanos çömlek yapma yönünden meşhur bir bölge haline gelmiştir. Avanos çömlek yapılan yerler arasında en çok ilgi görenlerdendir. Avanos çömlek nerede yapılır diye soracak olursanız da cevabı çömlek atölyesi Avanos olacaktır. Turistler Avanos çanak çömlek atölyesi ziyaretlerine oldukça ilgi göstermektedir. Yazımızın devamında Avanos Çömlekleri ve Avanos Çömlek Yapım Atölyesi ziyaretleri hakkında bilgi detaylı bilgi yer almaktadır.

Avanos Çömlekleri

Kapadokya – Çanak – Çömlek- Yapımı

Avanos Nerede?

Çanak çömlek yapımı denilince akla Avanos gelmektedir. Çömlek yapımına ve tarihine ilgi duyan pek çok turist Avanos’u ziyaret etmek istemektedir. Bu nedenle, çömlek yapımıyla ünlü ilçemiz Avanos hangi ilimizde yer almaktadır. Ya da Avanos çanak çömlek hangi ilimizde yer almaktadır gibi sorularda sorulmaktadır. Kapadokya’nın üç güzel bölgesi arasında bulunan Avanos Nevşehir ilinde yer almaktadır. Avanos ile Nevşehir arasındaki mesafe 22 km civarındadır. Bunun yanında, Avanos ile Ürgüp arası yaklaşık 13 km’dir. Ayrıca, Göreme ile Avanos arasındaki uzaklıkta 8 km civarındadır. Özel araç ile Avanos’a ulaşım oldukça kolaydır. Ek olarak, Nevşehir’den Avanos’a gitmek için sürekli servis kalkmaktadır. Bunun yanında, Kapadokya Turları ile Avanos çömlek atölyesi ve Avanos çömlek yapım yerlerini ziyaret etmek mümkündür. Ayrıca Kapadokya Kırmızı Tur Avanos Çanak Atölyesi ziyaretinin yanında önemli vadileri gezme olanağı da sunmaktadır. Bu yüzden, Avanos ziyaretinde en çok tercih edilen yol Kapadokya Kırmızı Tur olmaktadır. Kırmızı Tur ve benzeri birçok tur hakkında daha detaylı bilgi almak için HTR Turkey Tours’un sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Avanos Çömlekleri Nasıl Yapılır?

Çanak çömlek denilince ilk akla gelen yer Avanos’tur. Asırlar boyunca devam etmiş çömlek yapma geleneği günümüze kadar ulaşmıştır. Avanos insanının hünerli ellerinde şekillenen kırmızı tüflü toprak, Kapadokya’nın zenginliğine zenginlik katmaktadır. Asırlar boyunca süregelmiş bu zanaat halen önemini korumaya devam etmektedir. Hem Kapadokya için hem de ülkemiz için Avanos Çömlekleri oldukça önemli kültürel miraslardır. Bu nedenle, mutlaka yerinde gezilmesi görülmesi hatta denenmesi gereken bir zanaattır. “Avanos Çömlekleri Nasıl Yapılır?” başlığından sonra yazımızın devamında “Avanos Çömlekleri Nerede Yapılır ve Avanos Çömlek Yapma Yeri” bilgisi de yer almaktadır.

Çömlek Hamurunun Hazırlanması

Avanos Çömleklerinin ham maddesi Kızılırmak tarafından taşınan tüflü kırmızı topraktır. Çömlek hamurunun hazırlanmasının ilk aşaması da toprağın toplanmasıdır. İlk olarak, Kızılırmak yatağından ve Avanos Dağları’ndan kırmızı toprak toplanmaktadır. Bu toprak yağlı ve yumuşak olan, killi bir topraktır. Sonrasında, toprak elenmektedir. Daha sonra, suyla yoğrularak hamur haline getirilmektedir. Ancak, yoğrulan bu hamur hemen kullanıma hazır hale gelmemekte. Hamurun kullanılabilmesi için 1 hafta kadar dinlenmesi gerekmektedir. Ayrıca, hamur yapılacak çömleğin cinsine göre de değişiklik göstermektedir. Hamurun özellikleri toprağın yumuşak veya sert olmasına ve pişirme ısısına verdiği tepkiye göre belirlenmektedir.

Şekil Verme

Avanos Çömlek şekil verme aşaması hem izlemesi hem de yapması en keyifli olan aşamadır. Şekil verme aşamasında yeterince beklemiş ve dinlenmiş hamur artık çömleğe dönüşmeye hazırdır. Bu aşama, hamurun çarka vurulması ile başlamaktadır. Eski tip tornada ayakla vurularak hızlandırılan çarka yapışan hamur usta ellerde kısa süre içerisinde şekillenmeye başlamaktadır. Çömlek ustası önce hamura bastırır. Daha sonra ise, başparmakları ile hamurun ortasını oyarak şeklinin ortaya çıkmasını sağlar. Hamurun tam merkezi oyulduktan sonra yarım ay şeklinde metal bir aletle çömleğin karın kısmı oluşturulmaktadır. Karın kısmı da oluşunca hamur artık çömleğe dönüşmüştür. İzlerken bu işlemin oldukça kısa sürmesi şaşırtıcı olmaktadır. Usta ellerde çabucak şekillense de çömleğin yapılış aşaması elbette bu kadar kısa sürmemektedir. Yalnızca hamurunun dinlenmesi bile 1 haftayı bulan çömleklerin boyanması ve sırlanması ile birlikte yapımının tamamlanması 2 haftayı bile bulabilmektedir.

Şekil verme aşamasında ayakla döndürülen eski tip tornalar kullanılabildiği gibi yeni çarklar da kullanılmaktadır. Günümüzde elektrikle dönen çarklar da oldukça yaygındır. Ayrıca, üretimi hızlandırmak için düz parçalar çark yerine yeni tip bir makineyle şekillendirilmektedir. Veya alçılı kaplara doldurulan sıvı hamur katılaşarak şekil alabilmektedir. Ancak, Avanos Çömlekleri denince akla gelen eski tip çarklarda üretilen çanak ve çömleklerdir.

Avanos Çömlekleri

Kapadokya Çanak – Çömlek – Yapımı

Zırhlama ve Perdahlama

Yoğrulan ve şekil verilen hamurun kurumadan üstü süslenmektedir. Bu işlem Avanos Çömlek üreticileri arasında yaygın olarak zırhlama olarak adlandırılmaktadır. Zırhlama olarak bilinen süsleme işleminden sonra çömlek 2 gün bekletilmektedir. Bu sürede hamur deri sertliğine ulaşmaktadır. Henüz tam kurumamış olan hamur yüzeyinin parlatılmasına ise Kapadokya’da perdahlama denilmektedir. Perdahlama işlemi ise masat adı verilen sacdan yapılan bir alet ile yapılmaktadır.

Kurutma

Hamura şekil verildikten ve süsleme işlemleri yapıldıktan sonra sıra kurutma aşamasına geçmektedir. Çömlek hamurunun nemini atması için 20 dakika kadar güneşte bekletilmesi kurutma aşamasını oluşturmaktadır. Ancak, eğer güneş yoksa hamur çömlek yapılan yerlerde yanalak adı verilen odalarda 1 gün bekletilmektedir. Eğer çömlek kulplu bir şekle sahip ise ürünün kulpu takılarak pişirme aşamasına geçilmektedir.

Pişirme ve Sırlama

Avanos Çömlek Yapımı ilk olarak hamurun yoğrulması ile başlamaktadır. Yoğrulan hamur 1 hafta dinlenmektedir. Daha sonra, dinlenmiş hamur usta ellerde şeklini almaktadır. Şekil verme aşaması sonrası, çömleğin süslenmesi ve parlatılması aşaması gelmektedir. Hamurun süslenmesi ve parlatılmasına Kapadokya’da zırhlama ve perdahlama isimleri verilmektedir. Zırhlama ve perdahlama aşamasından sonra kurutma aşaması bulunmaktadır. Yani, çömlek hamurunun nemini atması için kurutulması anlamına gelmektedir. Bunun için, eğer güneş varsa hamur 20 dakika güneşte beklemektedir. Ancak, eğer güneş yoksa “yanalak” adı verilen odalarda 1 gün kadar beklemesi gerekmektedir. Kurutma işleminden sonra ise son aşama olarak pişirme ve sırlama aşaması vardır.

Avanos Çömlekleri yapımının son aşaması pişirme ve sırlama aşamasıdır. Bu aşamada çömlek fırınlanarak pişmektedir. Kurutma işlemi yapılan çömlekler geniş pişirme küvetlerine alınmaktadır. Bu aşamada, ev eşyası olarak üretilen çömlekler 1000 °C sıcaklıkta pişmektedir. Bunun yanında, daha sert su geçirmez kaplar ise 1400 °C’yi bulan sıcaklıklarda pişmektedir. Çömlekler oldukça yüksek sıcaklıklarda piştikleri gibi pişme süreleri de kısa değildir. Fırın soğuyuncaya kadar içinde bekleyen çömleklerin pişme süresi 1 veya 3 gün arasında değişmektedir. Pişirme işlemi tamamlandıktan sonra sıra sırlama işlemindedir. Sırlama işlemi için de toz sır, kurşun oksit, feldspat ve inceltilmiş çakmaktaşı suyla karıştırılmaktadır. Bu sayede, sır eriyiği hazırlanmaktadır. Pişirilmiş ve fırından çıkarılmış çömlekler bu eriyiğin içerisine daldırılmaktadır. Daha sonra ise, çömlekler tekrar fırına girmektedir. Böylelikle, çömleklerin dışındaki parlak camsı görünüm ortaya çıkmaktadır.

Kapadokya – Çanak – Çömlek – Yapımı

Avanos Çömlekleri Kapadokya’da Nerede?

Avanos Çömlekleri Kapadokya bölgesindeki Avanos’ta üretilmektedir. Avanos’ta Kızılırmak’la taşınan tüflü kırmızı toprak bulunmaktadır. Bu sayede, çanak çömlek üretimi Avanos’ta oldukça yaygındır. Bu nedenle, Nevşehir Avanos’ta çok sayıda çanak çömlek atölyesi bulunmaktadır. Avanos Çanak Çömlek Atölyeleri Kapadokya yöresinde “İşlik” veya “Çanakhane” olarak anılmaktadır. Pek çok turist Kapadokya seyahatinde Avanos’a uğrayıp işlikleri ziyaret etmektedir. Hatta Avanos çömlek satış yerlerinden hatıra çömlekler de almaktadırlar. Bunun yanında, günümüzde ticaret hacminin artması ile Avanos Çömlek online satış ile de satılmaktadır. Buna ek olarak, Avanos’ta çömlek yapmak da mümkündür. Yani Avanos Çömlek Atölyesi ziyaretinde bulunan turistler çömlek yapımına katılabilmektedir. Bu noktada en çok merak edilen Avanos ücretsiz çömlek yapımı ve Avanos çömlek yapımı fiyatlarıdır. Çömlek atölyelerine göre değişen bu durum hakkında detaylı bilgi atölyeler tarafından sağlanmaktadır.

Avanos Çömlek Atölyeleri

Kapadokya zengin bir kültürel birikime sahiptir. Vadileri ve peri bacaları gibi doğal güzellikleri bu kültürel birikimin temelidir. Bunun yanında, tarihi yapıları ile de dikkat çekmektedir. Asırlardır ayakta kalmayı başarmış kiliseler bunlara örnektir. Ayrıca, gizemli yer altı şehirleri, tüneller ve mağaralar da Kapadokya’nın büyüleyici parçalarındandır. Bunlara ek olarak, Avanos’tan geçen Kızılırmak’ta Kapadokya’nın kültürel gelişimine katkıda bulunmuştur. Çünkü Kızılırmak kırmızı tüflü toprağı Avanos’a taşımaktadır. Böylelikle, Avanos’ta çömlek yapımı oldukça gelişmiş ve yaygınlaşmıştır. Asırlar boyunca süregelmiş bu zanaat günümüzde de devam etmektedir. Avanos çömlek firmaları arasında ise Chez Galip, Anadolu Çömlekçilik ve Güray Çömlekçilik yer almaktadır. Yolunuz Kapadokya’ya düşerse özellikle Yeraltı Seramik Müzesi mutlaka görmeniz gereken yerlerdendir. Bunun yanında, Kapadokya Kırmızı Tur ile Avanos Çömlek Atölyesi ziyareti yapmak mümkündür. Üstelik turlar ile gezinizi tamamladıktan sonra konaklama yapabileceğiniz çok fazla Avanos Otelleri bulunmaktadır. Bütçenize uygun Avanos Otellerinden birini tercih ederek turunuzu daha konforlu hale getirebilirsiniz.

Avanos Çömlekleri

Kapadokya – Çanak – Çömlek – Yapımı

Avanos Çömlek Fiyatları

Kapadokya Avanos Çömlek Yapımı ile oldukça ünlüdür. Öyle ki, Avanos Çömlekleri yurt içi ile kalmayıp yurt dışına dahi ihraç edilmektedir. Bu yüzden, yolu Kapadokya’ya düşen her ziyaretçi Avanos’a gitmek istemektedir. Avanos Kızılırmak ile ayrı bir güzelliğe sahiptir. Bunun yanında, bir de çanak çömlekleri ile de dikkat çekmektedir. Bu nedenle, Avanos Çömlek Atölyeleri oldukça rağbet görmektedir. Bu atölyeleri ziyaret edenler çömlek yapımını izleme fırsatı bulmaktadır. Bunun dışında, dileyen ziyaretçiler kendilerine hatıralık çömlekler yapabilme olanağı bulabilmektedir. Avanos Çömlek Atölyesi ziyareti için en çok tercih edilen yol Kapadokya Kırmızı Tur olmaktadır. Bunun dışında, Avanos seyahatinden hatıra olarak çömlek almak isteyen çok sayıda ziyaretçi vardır. Avanos hatırası çömlek fiyatları çömleklerin boyutuna, süslemesine ve kullanım amacına göre değişiklik göstermektedir. Avanos çömlekçilerinde her türlüsünü bulacağınız çömleklerin fiyatları hakkında detaylı bilgi Avanos Çömlek Atölyelerine göre de değişiklik göstermektedir. Bu nedenle, alacağınız çömleğin boyutu, işçiliği ve kullanım amacı fiyatın belirlenmesinde önemlidir. Ancak, çömlekçilerde her bütçeye uygun hediyelik çömlek bulmak mümkündür.

Leave A Comment