Özlüce Yeraltı Şehri

Özlüce Yeraltı Şehri eşsiz birçok güzelliğe ev sahipliği yapan Anadolu’nun önemli değerlerinden biridir. Hem konumu hem de herkesin gözünü büyüleyen görsel şovuyla ilgi ve merak konusudur. Tarihi güzellikleriyle ünlü Nevşehir ilimizde bulunur. Nevşehir’in sayısız güzelliklerinden biri olan Özlüce Yeraltı Şehri Derinkuyu karayolundadır. Kaymaklı Kasabası’na gelirken 6 Km batısında kendisini göstermektedir.  Tarihi ile de zengin bir mirası vardır. En eski ismi Zeile’dir. Daha sonraki dönemlerde yerliler “Zile” ismini vermiştir.

Rumların çoğunlukta yaşadığı ve adını aldığı Özlüce Köyü’nde bulunmaktadır. “Neden yeraltı şehirleri yapıldı?” gibi bir soru aklınıza takılabilir. Yeraltı şehirlerinin güvenlikli bir bölge oluşturmak ve sığınak olarak kullanılmak için yapıldığı bilinmektedir. Özlüce Yeraltı Şehri de Nevşehir’deki birçok yeraltı şehri arasında bir inci gibi parlamaktadır. Diğer yer altı şehirlerinden çok değişik renkteki ve yapıdaki tüflere sahip olması ile ayrılıyor. Bununla da kalmayarak tek kata sahip olması kendine hastır. Ayrıca bu katın çok geniş tutulması da diğer yeraltı şehirlerinden onu farklı kılan özelliklerinden biridir. Özlüce Yeraltı Şehri birçok turistin fotoğraf çekmek için yarıştığı ve kendisine hayran bıraktığı bir duraktır. Birçok kişinin dikkatini çekerek, merak uyandırmayı başarmış bir görselliğe sahiptir.

Geniş bir mimariye sahip olmasıyla kendisini söz ettiren en önemli özelliğidir. İçeride yapacağınız bir gezide sizi görsel olarak etkileyecek çok alana sahiptir. Bir tur ya da geniş ailenizle rahatlıkla ve korkmadan gezilebilmektedir. Aileniz ve sevdiklerinizle iş hayatının stresinden uzaklaşma şansınız olacaktır. Hem de entelektüel olarak kendinizi geliştirmek için iyi bir kaçamak olacaktır. Yeraltı Şehri’ne ilk adımınızı attığınızda sizi bazalttan yapılmış ve birbirine geçebilen iki kemerli büyük bir alan karşılayacaktır. Bu büyük alan şehrin en geniş alanıdır. Olası düşman saldırılarına karşı en ince ayrıntılarıyla düşünülmüştür.  Girişten içeriye doğru ilerlediğimizde yiyecek içecek gibi erzak konulması için özel depolar bizi karşılamaktadır. Girişin biraz sol tarafına gittiğimizde geniş oturma odaları bulunmaktadır. Bu oturma odaları o dönem için çok elverişlidir.

Özlüce Yeraltı Şehri

Özlüce Yeraltı Şehri

Özlüce Yeraltı Şehri

Yer altı şehirlerinin en göz kamaştırıcı olanlarından biri olmasıyla ünlüdür. Kendine has yapısı ve diğer yer altı şehirlerinden ayrıldığı yönler ile her yıl değeri daha da artmaktadır. Yer altı şehrimize biraz daha da yakından bakacak olursak giriş kısmının daireye benzer olduğunu görülüyor. Ayrıca 2 metreye yakın bir çapta olduğu görülmektedir.

Bu alanın kullanım açısından zamanında oldukça kolaylık sağladığı düşünülmektedir. Biraz daha ilerlediğimizde granitin işlenerek şekil verilmiş olduğunu görülmektedir. Yoğun bir işçilik ve güç gerektiren kilit taşı karşımıza çıkmaktadır. Nevşehir Valiliği tarafından burası yeni eklenmiştir. Turistlerin ilgisini en çok da bu bölge çekmektedir. Şehirde gezmeye devam edersek kaya oyma alanı da denilen   geniş salona benzer yapılar ile karşılaşıyoruz. Bu alanların neden kullanıldığını merak edilmektedir.

Bu alanlar bir mekandır. Kayacın yapısının getirdiği bir özelliktir. Bu alanlarda yaşayan kişiler çeşitli aletlerle bu mağaraları oyarak kaya oyma mekânı ortaya çıkarmışlardır. Böylelikle tarihi mirasımıza eklemişlerdir. Bu yüzden biz bu şehirler içerisinde rahatlıkla gezilebilir. Yer altı şehri gezimize devam edelim dersek eğer dikkatli olmamızda yarar var. Bu yer altı şehrinin tabanlarında yürürken dikkatli bir şekilde öne bakılmaktadır. O zamanın koşullarında birçok tuzak yerleştirilmiştir. Birçoğu özel aparatlar ile görebileceğiniz şekilde belli edilmiştir. Koridorlarda biraz daha ilerlersek küçük odalar karşımıza çıkar. Küçük odalara girerek de güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Küçük hücrelere benzer yapıları vardır. Bu gezinti sizi ve çevrenizi mutlu bir şekilde ağırlayacaktır.

Nevşehir Özlüce Yeraltı Şehri  

Her birimizin gitmeyi düşündüğü önemli şehirlerinden biri olan Nevşehir ilimiz kendine has özellikleriyle ünlüdür. Hem birçok medeniyete ev sahipliği yapmış hem bu medeniyetlerin izlerini hala saklayan önemli bir merkezdir. Nevşehir Özlüce Yeraltı Şehri de bu miraslardan biridir. Nevşehir ilimiz hem peri bacaları hem de yeraltı şehirleri ile zengindir. Hem bilgilenmek hem de o atmosferi yaşamak isteyenlerin önemli duraklarından biri olmuştur. Bu yer altı şehri 1996 yılında gezilebilecek noktaya kadar temizlenmiş ve ziyaretçileri kabul etmeye başlamıştır.

O günden bu yana birçok ziyaretçi ile buluşmuş, turizm açısından önemli yeraltı şehirlerimizden biri olmuştur. Nevşehir’i gezerken karşınıza çıktığında mutluluk duyacağınız bu yeraltı şehirlerinin günümüzdeki şehirlerden daha planlı olduğu görülmektedir. Nevşehir Özlüce Yeraltı Şehri diğer yeraltı şehirlerinde olduğu gibi Sürgü Kapı taşı mevcuttur. “Sürgü Kapı taşı nedir?” gibi bir soru aklınıza gelecektir. Aslında bu bir korunma yöntemi olarak kullanılıyor. Yer altı şehirlerine giden yollardaki koridorlara konulan taş kapılardır. Bu taş kapıların dışarıdan açılması imkansızdır. Olası düşman saldırılarında bu taş kapıları kapatıp yer altı şehirlerine kaçmaktadırlar. Nevşehir Özlüce Yeraltı Şehri mimarisi açısından hala bizi etkilemektedir. Ayrıca günümüz mimarisine de örnek teşkil etmektedir.

Özlüce Yeraltı Şehri

Özlüce Yeraltı Şehri

Kapadokya Özlüce Yeraltı Şehri  

İç Anadolu bölgemizde yer alan Kapadokya, Türkiye’deki yer altı şehirlerinin birçoğunu barındırmaktadır. Kapadokya bölgesi Nevşehir, Niğde, Kırşehir, Aksaray illerini de içine almaktadır. Bu önemli yeraltı şehirlerinden biri de Kapadokya Özlüce Yeraltı Şehri’dir. Aynı zamanda bu yer altı şehri uzun yıllardır Erciyes Dağı’nın patlayan lavlarının yağmurun etkisiyle bir forma dönüştürmüştür. Daha sonra insanların kolaylıkla işleyebileceği bir forma dönüşmesi sonucunda oluşmuştur. Bölgenin kayaç yapısı bu yapıların oluşmasına izin vermiştir. Tarihi olaylar peri bacaları ve taşlara oyulmuş birçok kilisenin oluşmasına sebep olmuştur. Yeraltı Şehirleri de bu oluşumlardan biridir. Her bir şehir labirente benzeyen yapısının olması ile insanın kendisini bilim kurgu filminin içerisinde hissettirmektedir. Çokça emek ve uğraş ile yapılmış bu şehirler bizim hayal gücümüzün gelişmesine neden olacaktır. Aynı zamanda ziyaretçiler   bu yeraltı şehirlerinin gizemini çözmek istemektedir. Bu şehirlerin birbirleriyle bağlantılarının olduğu da görülmüştür. Yüzlerce yeraltı şehrine sahip olduğu unutulmamalıdır.

Yapılan türlü araştırmadan sonra Hititlerin bu yapıyı ortaya çıkardığı bilinmektedir. Yani baktığımızda tarihi M.Ö 8. Yüzyıla dayanmaktadır. Bu kadar uzun süre bu yapıların birçok savaşa, medeniyete, topluluğa ev sahipliği yapması çok değerlidir. Aynı zamanda misafirleri kendisine hayran bırakan özelliklerindendir. Gezerken çokça not alınacak önemli bilgiler barındırmaktadır. Tarihin bu göz kamaştırıcı manzarası karşısında mest olmamak imkansızdır. Yeraltı Şehri ve Kapadokya’yı gezerken çevrenize baktığınızda güvercinlikler ve geleneksel evler görülmektedir. Kendisine has özellikleriyle dolu olan bölge içimizi ısıtan bu görüntüleriyle de masalsı bir yapısı vardır.

Özlüce Yeraltı Şehri

Özlüce Yeraltı Şehri

Kapadokya Özlüce Yeraltı Şehri Giriş Ücreti  

Gözümüzün gönlümüzün açıldığı ve o kadar da kendimizi iyi hissedeceğimiz bir gezi hepimize iyi gelecektir. Böyle bir geziye ihtiyacınız varsa bu yeraltı şehri tam size göredir. Tarihten bir dem almak, görselliğin o destansı hikayesini dinlemek iyi gelecektir. Ve bir o kadar da sosyal medyaya atacağınız güzel fotoğraflar için gideceğiniz en iyi adres olacaktır. Giderken yaz aylarında iseniz çok kalın giysiler götürmemeniz sizi rahat ettirecektir. İnce bir şal veya şapka yaz aylarında yanında bulunması gerekecektir. Kış aylarında bölge genel olarak soğuk olmaktadır. En güzel zamanları ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. “Kapadokya Özlüce Yeraltı Şehri Giriş Ücreti ne kadardır?” diye bir soru düşünebilirsiniz. Gezi rotanızı oluştururken bu yeraltı şehirlerinin ücretlerini öğrenmek elbette sizin işinizi kolaylaştıracaktır.

Ailelerin acaba gezimizi ne kadar uzatabiliriz diye düşünmeleri normaldir. Veya Kapadokya Özlüce Yeraltı Şehri Giriş Ücreti ailem ve benim bütçeme uyacak mı gibi bir endişeye kapılabilmektedir. Fakat bu endişeyi yaşamanıza hiç gerek yoktur. Aile üyeleri rahatlıkla bu kültürel mirastan faydalanabilecektir.

Gezip görebilmeniz için Kapadokya Özlüce Yeraltı Şehri Giriş Ücreti oldukça uygun fiyatlıdır. Bütçe dostu bu yeraltı şehirleri sayesinde gezi rotanızı daha da genişletebilirsiniz. Gezerken kendinizi bir romanın içerisinde hissedeceğiniz oldukça muhtemel olacaktır. Arkadan bir müzik yükseldiğini duyma ihtimaliniz vardır. Bu müzik sizi gezi boyunca eşlik edecektir. Müziğin ne olduğunu merak ediyorsanız bu o ortamın doğal bir yaratımıdır. Bunun yanı sıra müziğe eşlik etmeniz için oldukça uygundur.

Özlüce Yeraltı Şehri Giriş Ücreti  

Özlüce Yeraltı Şehri her yıl birçok ailenin güzel anlar yaşamasına eşlik eder. Çocukların şehirler içinde gezerken anne ve babalarına bolca soru sormasına neden olur. Ayrıca oraya gezmeye gelen birçok yerli ve yabancı kafilelerin birbiriyle kaynaşmasına ev sahipliği yapmaktadır. Özlüce Yeraltı Şehri Giriş Ücreti 2020 kadardır? Girişte ailem ile sıkıntı yaşar mıyım gibi sorular aklınızdan geçiyor olabilir. Özlüce Yeraltı Şehrine gittiğinizde çevresinde kayaların oyularak otellerin yapıldığını fark etmemek mümkün değildir. Aynı zamanda bölgenin kalınacak yer açısından da çok zengin olduğunu bilinmektedir. Bu muhteşem şehirlerin hemen yanında kalmak farklı bir deneyimi de size yaşatacaktır. Özlüce Yeraltı Şehri Giriş Ücreti ve çevresinde konaklayacağınız yerlerin ücretleri sizi ve sevdiklerinizin yüzünüzü gülümsetecektir. Otellerde ve çevresindeki birçok yer özel olarak mağaraların veya kayaların oyulmasıyla yapılmıştır.

Gelen yerli ve yabancı turistlerden gezmekten ve kalmaktan çok memnun olduğu yönünde dönüşler almak muhtemeldir. Özlüce Yeraltı Şehri Giriş Ücreti duyanları sevindirerek daha girişte kişilerin takdirini almaya başarıyor. Bu ödemedeki kolaylık ile merak artmaya devam ediyor. Ayrıca öğrenciler için giriş ücreti çok daha ucuzdur. Bu yüzden her yıl bölgeye gelen birçok üniversiteli ve liseli sayısında da artış görmektedir.  Aynı zamanda öğrencilerin ihtiyaçlarını gidermek için bulabileceği birçok yer bulunmaktadır. Bu konuda rahatlıkla bu olağanüstü gezinin tadını çıkarmanın keyfi sürülmelidir. Yeraltı şehrindeki geziniz sizi ve sevdiklerinizi hem psikolojik olarak hem de entelektüel olarak çok rahatlatacaktır.

Leave A Comment