Oniks Taşı: Atölyeler, Mağazalar ve Bilgiler

Kapadokya, tarih öncesi çağlardan itibaren köklü medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Ülkemizde de turizm kaynakları ve kültürel değerler bakımından zengin olan bölgelerden birisidir. Tarihsel süreci içerisinde çeşitli medeniyetlerin kültür geçişinde bıraktığı izler vardır. Bu izler yerli ve yabancı turistlerin büyük ölçüde ilgisini çekmektedir. Özellikle günübirlik Kapadokya turları ile bölge pek çok ziyaretçi almaktadır. Kapadokya’ya ziyarete gelen turistler için, bölgenin doğal coğrafi özelliğinin ve tarihi yapılarının yanı sıra, somut olmayan kültürel miraslarımız içerisinde bulunan çömlekçilik, halı kilim dokumacılığı, soğanlı bebekleri ve taş işlemeciliği gibi el sanatları da ilgi çekici unsurlardır. Bununla birlikte turistler tarafından bölgenin doğallığı ve coğrafi görünümü ile bağdaştırıldığı için doğal oniks taşları oldukça rağbet gören turistik ürünlerdendir. Oniksten yapılan çeşitli aksesuarlar hediyelik eşya dükkanlarının içerisinde, dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin beğenisine sunulmaktadır. Bölgeye gelen ziyaretçilerin sıklıkla tercih ettikleri oniks taşı nedir ve faydaları nelerdir, oniks taşı ne işe yarar soruları ile ilgili genel bilgiler aşağıda verilmiştir.

Oniks Taşı Nedir?

Oniks, kuvarsın bir formu ve bir kalsedon çeşididir. Doğal taşların içerisinde ametist, yeşim, sedef gibi yarı değerli taşlar grubunda yer almaktadır. Kendine özgü özellikleri bulunan bu taşın tarihi süreci Antik çağa dayanmaktadır. Bu taş Yunancada Onyks olarak kullanılmakta kanca veya tırnak anlamına gelmektedir. Bizim dilimizde ise hem bir tür mermer, hem de yarı değerli bir taş türü olan akiğin bir çeşidi olarak tanımlanmaktadır. Oniks işlenebilirlik bakımından kolay, renkli bir taştır. İşleneceği atölyelere çok büyük kayalar halinde getirildikten sonra küçük parçalara ayrıldıktan sonra şekillendirilmektedir. Halk arasında “ayrılık taşı”, “Hacıbektaş taşı”, “damarlı akik”, “sağlık taşı” ve “şans taşı” olarak da bilinmektedir. Bu isimlerin maneviyatı da düşünüldüğünde ruha ve bedene yüklenen olumsuzluklardan arınmaya yardımcı olması oniks neden ayrılık taşı olarak geçer sorunun cevabıdır. Üzerinizde toplanan kötü enerjiler sizden ayrılmaktadır.

Oniks Taşı

Oniks Taş

Oniks Taşı Özellikleri

Taşın kimyasal formülü: Sio2+fe, mn sertlik derecesi ise 6,5-7,0’dir. Ayrıca opak görünüme sahip ve cam parlaklığındadır. Bununla birlikte kristalize ve dayanıklılık açısından çok sağlam bu taş; birden fazla kesime sahip, birçok katmana sahip olan bir taştır. Ağırlıklı olarak siyah renkte olsa da siyahtan beyaza kadar pek çok renkleri bulunmaktadır. Bu özellikleri onu görsel açıdan çekici kılmaktadır. Gerçek oniks taşı nasıl anlaşılır? sorusuna cevap aranacak olursa, kaliteli bir oniks taşında bulunması gereken bazı özellikler vardır. Bu özellikler ağır, gözeneksiz ve damarlı yapısının olması şeklinde sıralanabilmektedir. Ancak bazı kaynaklarda iddia edildiği gibi büyük görünümde veya ateşe dayanıklı olması herhangi bir değer ifade etmemektedir. Oniks, içerisinde silisyum, manganez, demir ve oksijen gibi birçok mineral barındırır. Aynı zamanda akik, hematit ve obsidyen taşları ile sıklıkla karıştırılabilen bir taş türüdür. Oniks taşı fiyatı, taşın bünyesinde bulundurduğu damar yapısına, ağırlığına, renklerine ve işçiliğine göre belirlenmektedir.
İlginç ve gizemli bir tarihi geçmişi olan oniks taşının, fiziksel ve psikolojik olarak birçok etkisi bulunmaktadır. Ayrıca doğal taşların günlük yaşamımızda olduğu gibi benzer şekilde astroloji dünyasında da önemli yerleri vardır. Uyumlu olduğu çakra kök olarak belirtilmektedir. Kök çakra, kişinin hayat boyu kabul ettiği kırmızı çizgilerin temsilidir. Oniks taşıyla birlikte daha etkili olan kök çakra, bireyi ruhsal anlamda güçlendirir. Oniks hangi burcun taşıdır? sorusu birçok kaynakta (farklılık gösterse de) kova, yay, aslan ve oğlak burçları olarak geçmektedir. Bu burçlara sahip kişilerin, oniksin yararlarından faydalanmaları için bu taştan yapılan bileklik, tespih, kolye ve yüzük gibi aksesuarları her zaman yanlarında taşımaları mümkün olmaktadır. Aynı zamanda üzerinde taşıdığı topraklanma enerjisinden dolayı gezegen ile bağlantıyı kolaylaştırmakla birlikte telekinetik yetenekleri kuvvetlendirme özelliği taşımaktadır.

Oniks Taşı Nerede Bulunur?

Dünya üzerinde oniks taşının çıkarıldığı başlıca ülkeler; Çin, Mısır, Meksika, Almanya, Madagaskar, Hindistan ve İtalya’dır.  Peki Oniks taşı Türkiye’de nereden çıkarılır? Nevşehir, Kırşehir, Manisa, Bolu, Sivas, Konya, Bilecik, İzmir, Ankara, Tokat, Denizli ve Erzincan Türkiye’de oniks taşının bulunduğu illerdendir. Sonuç olarak bakıldığında oniks mermeri yatakları açısından Türkiye oldukça zengindir. Nevşehir’de Ürgüp, Hacıbektaş ve Avanos, Manisa’da Demirci ve Akhisar, Bolu’da Mudurnu, Kırşehir’de Betlik köyü, Sivas Yıldızeli Bilecik Söğüt, Ankara Çubuk, Konya Ereğli, Tokat Turhal gibi illerin birçok ilçelerinde oniks mermeri rezervleri vardır ve çoğunun işletildiği bilinmektedir. Turistik yönden Kapadokya bölgesi kadar Kırşehir oniks taşı da popülerliğini korumaktadır.

Oniks Taşı Nasıl Temizlenir?

Aldığınız taşı düzenli aralıklarla temizlemeniz gerekmektedir. Yapılan temizlik işlemi, taşınızın enerjisini düzenler. Benzer şekilde oniks gibi doğal taşların temizlenmesi de yine doğal yollarla gerçekleştirilmelidir. Peki oniks taşı nasıl arındırılır? Oniks taşı suya girer mi? Evet. Oniks arındırma işlemi birçok farklı yöntemlerle olabilir. Taşlarınız, deniz suyunda 10 dakika bekleterek, 24 saat toprağa gömerek (çıkardıktan sonra üzerindeki toprakları su ile temizleyebilirsiniz), tuz lambasının çevresine yerleştirerek, akan suyun altında 5 dakika tutarak ve güneşin altında 5 dakika tutarak temizlenebilmekte, negatif enerjilerinden arındırılabilmektedir. Sonuç olarak bu yöntemler dışında farklı bir işlem, taşın zarar görmesine neden olacaktır.

Oniks Taşının Faydaları Nelerdir?

Oniksin fiziksel sağlık, psikolojik ve ruh sağlığı açısından birçok konuda faydasının olduğu bilinmektedir. Bunlar:
 • İnsan vücudunda sağlık açısından birçok yararı bulunmaktadır. Mesela bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğine, dayanıklılık sağladığına ve çeşitli hastalıklardan sonra nüksetme olasılığını önlediğine veya azalttığına inanılmaktadır.
 • İç kulak iltihabı ile ilgili problem yaşayan hastalarda iyileştirici etkisi olduğu söylenmektedir.
 • Kimi mantar hastalıklarında iltihap önleyici ve bedenin bazı bölgelerinde ağrıları hafifletici etkisi olduğu bilinmektedir.
 • Obezite tedavilerinde kullanıldığı görülmektedir.
 • Kederi, üzüntüyü, fiziksel veya duygusal yaralara iyi gelerek acıyı uzaklaştırdığı düşünülür.
 • Özgüveni güçlendirir, şans ve cesaret getirdiği bilinir.
 • Depresyon, stres ve kaygılardan uzaklaştırdığına, sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliği olduğuna inanılır.
 • Kaygı bozukluğunu azaltır. Bu nedenle gelecek konusunda pozitif bakış açısına sahip olmamızı sağlar.
 • Oniks bir disiplin taşıdır ve kullanan kişilerin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olur.
 • Negatif enerjilere karşı korur başka bir deyişle nazar konusunda etkilidir.
 • Odak problemi yaşayan kişilerde ve kadın erkek ilişkilerinde dengeyi sağlar.
 • Bu gibi doğal taşların bolluk ve bereket getirdiğine inanılır.

Bu bilgilerin dışında oniks kullananlar, konsantrasyonu sağladığı, nazara karşı kullanıldığı, kadın-erkek kutuplaşmalarını dengelediği şeklinde yorumlarda bulunmuşlardır. Bununla birlikte kan basıncından kulak iltihabına, enfeksiyondan ruhsal gelişime kadar birçok sağlık durumlarında fayda sağladığını bildirmişlerdir.

Oniks Taşı

Oniks Taş

Renklerine Göre Oniks Taşı Faydaları

Bu taşlar genellikle siyah, beyaz ve gri renkte bulunmaktadır. Ayrıca krem, yeşil, kırmızı, kahverengi, sarı, pembe ve mavi renklerde de görülmektedir. Çok renkli oniksler nadir bulunan tür olmasından dolayı en pahalılar içerisinde yer almaktadır.
Siyah

En güçlü koruma özelliği olan siyah oniks, negatif enerjiden arındırır, gerginliği ve endişeyi uzaklaştırır. Aynı zamanda siyah renginin verdiği inanıştan dolayı karanlık bir tünelin sonunda ki aydınlığı ve umudu simgeler. Her şeyden önce ruhsal yolculuğunuzda rehberlik eder, stres ve kafa karışıklığı durumlarında yardımcı olur. Anahtar sözcükleri: koruma, kuvvet ve sezgidir.

Beyaz  ve Mat Oniks

Her iki taşında ısı geçirgenlikleri üst seviyededir. Beyaz oniks üzerinde siyah lekeler bulunmaktadır. Mat oniks özellikleri siyah renklileri ile benzer özellikler taşımaktadır. Ayrıca bu değerli taşlar zihni düzenlemekte, konsantrasyonu, yaratıcılığı ve motivasyonu artırmaktadır.

Oniks Taşı

Beyaz Oniks Taş

Yeşil Oniks

En kıymetli oniks türlerinden birisidir. Genellikle İran ve Türkiye’de bulunmaktadır. Yeşil oniks saflığın ve huzurun simgesidir. Ayrıca zekayı temsil ettiği bilinmekte, yüksek beyin gücü ile hafıza ile ilişkilendirilmektedir. Anahtar sözcükleri: şans, özgüven, azim ve mutluluktur.

Mavi Oniks

Mavi taş kafa karışıklıklarının olduğu zamanlarda, odaklanma sorunlarında stresi ve kaygıyı azaltmada etkili bir taştır. Anahtar sözcükleri: güç, denge, motivasyon ve odaklanmadır.

Sarı Oniks

Evli çiftler arasındaki enerji konusunda fayda sağladığı düşünülmektedir. Mantar enfeksiyonuna karşı iyileştirici etkisi olduğu bilinmektedir. Cinsel isteği arttırıcılığı bilinmektedir.

Oniks Taşı

Sarı Oniks Taş

Pembe Oniks Taşı Faydaları

Kırmızısı gibi nadir bulunan bir çeşit olduğu için fiyatı oldukça yüksektir. Sinirleri yatıştırıcı, şefkat duygusunu artırıcı ve dinginleştirici etkisi olduğu söylenmektedir.

Kapadokya’da Oniks İşlemeciliği Hakkında Genel Bilgi

Kapadokya bölgesinin kendine has yeryüzü şekli ve coğrafi özellikleri vardır. Bu nedenle eskiden beri taşların önemli olduğu bir turizm merkezidir. Bu yaşam tarzı nedeni ile doğal taşlar turistlerin ilgi odağıdır. Oniks taş işlemeciliği turistik bölgeler olan Avanos, Göreme, Uçhisar ve Ürgüp bölgelerinde yaygınlaşmıştır. Bölgede işlenen taşlar diğer bölgelere de ihraç edilmektedir. Bu nedenle Kapadokya’nın önemli gelir kaynağını oluşturmaktadır. Ayrıca Nevşehir’de bulunan bazı halk eğitim merkezlerinde de taş işlemeciliği el sanatının sürdürülebilmesi için eğitimler verilmektedir. Bölgede bu mesleği yapan çok sayıda küçük veya büyük işletmeler vardır. Bazı işletmeler, satış stratejisi adı altında isteyen turist gruplarına atölye ortamı oluşturmaktadır. Böylelikle gösteri niteliğinde çanak-çömlek atölyelerinde olduğu gibi taş işlemeciliğini de canlı olarak sergilemektedir. Canlı canlı bu deneyimi tattıran ve görsel şölen yaşatan atölyeler ile mağazalar, turistler için cezbedici özelliklere sahiptir.

Giyim ve ev aksesuarı, oyun takımları ve mutfak eşyası olarak temelde dört grupta sınıflandırmak mümkündür. Giyim ve ev aksesuarlarının içerisinde; takılar, vazolar, zarlar, mumluklar, biblolar ve mücevher gibi daha birçok aksesuar çeşitlerinin üretimi yapılmaktadır. Mutfak eşyalarının içerisinde çanaklar, oniks taşı kâse ve tabaklar, şekerlikler, tepsiler ve kadeh takımları sıklıkla tercih edilmektedir. Aynı zamanda oniks taşı elma, armut ve yumurta formunda işlenip küçük ev aksesuarları olarak da kullanılmaktadır. Tavla ve satranç takımları, oyun takımları kategorisinde ki özel tasarım ürünlerindir. Bu ürünlere Kapadokya bölgesinde bulunan hemen hemen tüm hediyelik eşya dükkanlarında rastlanmaktadır.

Oniks taşı fiyatları; renkleri, kullanım özellikleri, çeşitleri ve işçilikleri bakımından farklılık göstermektedir. Oniks, işlenebilirliği ve estetik açıdan şık durmaktadır. Bu sebeple antik çağlardan günümüze kadar çeşitli dekoratif eşyalar ve takı gibi aksesuarların yapımında kullanılmıştır. Günümüzde de bu alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle oniks taşı tespih, oniks taşı yüzük kadın modelleri mağazaların satın alma noktasında en çok tercih edilen ürünleridir.

Leave A Comment