Kapadokya’da Ne Yenir?

Kapadokya bölgesi her açıdan bizleri etkilemeyi başaran bir yerdir. Peri Bacalarının ilginç şekilleri, yeraltı şehirleri ve kiliselerin tarihi, vadilerin doğal güzelliği bizleri etkileyen etkenlerin en başındadır. Fakat tüm bunların dışında Kapadokya bölgesinde bizleri etkileyen bir diğer şey ise yemekleridir. Türkiye’nin diğer tüm bölgelerinde olduğu gibi Kapadokya’da da lezzetiyle bizleri mest eden yöresel yemekleri vardır. Bundan dolayı da Kapadokya’ya gittiğinizde mutlaka bu yöresel yemekleri denemenizi öneririz. Tadı damağınızda kalacak, muhteşem kıvam ve lezzete sahip yemekleri var. Peki ”Kapadokya’da ne yenir?” diye soracak olursanız, sizlere Kapadokya’nın en güzel yöresel yemeklerini listeleyeceğiz.

Kapadokya'da Ne Yenir?

Kapadokya Yemekleri

Nohutlu Yahni

Normalde nohut yapmadan bir gün önce nohutları bir süreliğine suda bekletiriz. Söz konusu Kapadokya bölgesi nohutlu yahni tarifi için de aynısı geçerli. Bir gün öncesinden suda beklemiş nohutlar ile yahni yapılıyor. Ertesi gün ise koyun eti ve soğanı yağda kavuruyorlar. Soğan ve koyun eti kavrulduktan sonra da içine salça nohutlar ile karışıyor. Ondan sonra da tandırda köz ateşi içine gömüyorlar. Ağır ateşte yavaş yavaş piştikten sonra tadıyla sizleri mest eden nohutlu yahni yemeği hazır hale geliyor.

Testi Kebabı

Avanos’un el emeği testilerin içinde pişirilen Kapadokya geleneksel yiyeceği olarak karşımıza çıkıyor. İçerisinde sebzeler de bulunan testi kebabı ağır ateşte pişiriliyor. Kapadokya’da bir restorana gittiğiniz ve testi kebabı sipariş verdiğiniz zaman garson testinin boğaz kısmını kırıp testi kebabını sizlere ikram ediyor. Size kalan da ekmeğinizi bu muazzam lezzetteki testi kebabına banıp yemeniz.

Düğü Çorbası

Enfes bir tada sahip olan bir çorbadır. Salça, yağ ve soğandan oluşan söz konusu çorba içine bir kahve fincanı kadar bulgur ekleniyor. Salça, yağ ve soğan üçlüsüne bulgur katıldığında ortaya bu kadar muazzam bir tat çıkacağını tahmin etmemişsinizdir muhtemelen.

Kayısı Dolması

”Kayısıdan dolma olur mu?” diye düşünmeyin. Çok farklı, çok lezzetli oluyor. Tatlı kayısı ile yapılan bu dolma aynı biber dolmasının içini doldurduğumuz gibi tatlı kayısının içini dolduruyoruz. Biraz mayhoş bir tada sahiptir ve yapımı zahmetlidir. Nevşehir lezzetleri arasında yer alan Kayısı Dolması, farklı ve muazzam tatlar arıyorsanız Kapadokya’ya gittiğinizde muhakkak denemeniz gereken bir lezzet.

Kapadokya'da Ne Yenir?

Ayva Dolması

Ayvaların içi tıpkı biber dolmasında da yaptığımız gibi içini oyuyorlar. Düğü ve kıyma karışımı ayvaların içine doldurularak yapılıyor. Kapadokya’nın geleneksel tatlarından biri olan ayva dolması, tadı damağınızda kalan bir lezzettir.

Sütlü Çorba

Kapadokya bölgesinde en çok tüketilen çorba ve yemekler arasındadır. Sadece Kapadokya’da yaşayan insanlar değil, turistlerin de tükettiği ilgisini çeken bir tat. Yapımı ise bulguru kaynattıktan sonra üstüne süt ilave ediliyor. Bulgur ve süt karışımı ortaya muhteşem bir lezzet çıkarıyor.

Gendime

Kapadokya’da ne yenir? sorusu cevapları arasında gendime de yer alıyor. Tereyağı, salça ve soğan önce kavruluyor. Kavrulduktan sonra da içine yarma katıp, tüm bunlardan sonra da kurutulan kemik de çömlek altına ekleniyor. Gendime de Kapadokya’da yapılan bazı diğer yemekler gibi tandırda yapılan yemekler arasındadır.

Dolaz

Kapadokya geleneksel yemekler arasında bulunan bir diğer yemek de Dolaz’dır. Üstüne servis esnasında bal dökülen Dolaz, yumurta ve süt ile karışıp yapılıyor. İsteğe göre de süt yerine su ekleyebilirsiniz.

Nevşehir Tavası

Tavanın altına dizili olan acılı sivri biberlerin üzerine kuşbaşı etler yerleşir. Aynı şekilde de kuşbaşı etleri üzerine de sarımsak ve doğranmış domates katıp en üstüne de kuyruk yağı ve tuz ekleniyor ve odun ateşinde bir buçuk saat pişiyor.

Sızgıt

Kapadokya geleneksel yemekler arasında sevilen yemeklerden biridir sızgıt. Koyun eti, dana eti, kuyruk yağı veya böbrek yağı karışımından hazırlanır. Fakat bu karışım hazırlanırken yağı ve eti ayrı şekilde kavurmak gerek. Ondan sonra da yağ ve et karışır.

Ürgüp Köftesi

Patates kıymanın içine rendelenerek yapılan bir geleneksel yemektir. Patates ve kıyma karıştırılıp yoğurulduktan sonra yumurta ve una batırdıktan sonra yağda kızarır. Tadı damağınızda kalacak bu köfteyi yemeden Kapadokya’dan ayrılmamanızı tavsiye ederiz.

Kapadokya seyahatinizde asla riske atılmayacak bir konu ise konaklamadır. Kusursuz bir konaklama deneyimi sunmak üzere sizleri MDC Hotelde ağırlamaktan mutluluk duyarız. MDC Hotelde kaldığınız sürede aynı zamanda Kapadokya’daki aktivitelerinizi arttırmak istiyorsanız MDC Hotelin kendi bünyesinde düzenlediği aktivitelere de katılabilirsiniz. Mağara otel konseptindeki odalarımızın ferah yapısı , otelin temizliği, mükemmel hizmet ve personelimizin ilgili ve yardımsever tutumu ile sizlere bir otelde aradığınız özelliklerin daha da fazlasını sunuyoruz. Konaklamanızı planlamak için ihtiyaçlarınıza en uygun odayı hemen rezerve edebilirsiniz.

Kapadokya'da Ne Yenir?

Leave A Comment