Kapadokya Haritası

Kapadokya tarihi mirası ve eşsiz doğa harikalarıyla turistlerin ortak buluşma noktası haline gelmiştir. Günümüzde Neyir Kapadokya bölgesinde Dünyanın pek çok farklı noktasından turistler akın etmektedir. Özellikle bahar ve yaz aylarında Nevşehir Kapadokya bölgesini ziyaret eden turistler bölgenin tadını doyasıya çıkarmaktadır. Bunun sonucunda da Kapadokya haritası, turistik yerler haritası ihtiyacı doğmaktadır. Çünkü Kapadokya turistlere karmaşık görünebilmektedir. Bu nedenle, özellikle ilk defa ziyaret eden turistlerin tecrübeli rehber eşliğinde turlar ile bölgeyi gezmeleri daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca, at turu, ATV turu ve Jeep safari gibi etkinliklerle yeni deneyimler elde etme şansınız da vardır.

Kapadokya Erciyes ve Hasan Dağı’nın püskürtmüş olduğu volkanik lavların eseri olarak ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden Kapadokya da ter alan peri parçaları ve kaya parçaları kızılımsı ve tüflü bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda Kapadokya sınırları dahilinde 400’den fazla kilise, 7 adet yeraltı şehri ce 200’den fazla yazı bulunmaktadır. Aynı zamanda Kapadokya ve civarında insan elinin değmesi sonucunda oluşan yapıların büyük bir kısmı Bizans döneminden kalma yapılardan oluşmaktadır. Bunun yanı sıra Nevşehir Kapadokya bölgesini tarih boyunca en sık kullanan devlet elbette ki Bizanslılar olmuştur. Bu yüzden Kapadokya ve civarında yapılan arkeoloji kazı ve çalışma faaliyetlerinde farklı büyüklüklerde Bizans tarihi eseri bulunmuştur. Aynı zamanda Nevşehir Kapadokya ve civarında yüzlerce farklı Bizans sikkesi keşfedilmiştir. Keşfedilen bu Bizans sikkeleri ve tarihi eserler bölgenin uzun bir müddetçe Bizanslılar tarafından kullanıldığını göstermektedir.

Kapadokya hem Hristiyan hem de Anadolu tarihine perde aralamaktadır. Bu anlamda MÖ 3. yüzyılda Romalıların baskısından kurtulmak isteyen ilk Hristiyanlar Kapadokya ve civarında sığınmışlardır. Aynı zamanda ilk Hristiyanlar Kapadokya’nın çeşitli noktalarında yer alan mayalarda barınma ihtiyaçlarını karşılamıştır. Sonraki dönemlerde ise özellikle Roma ve Bizans döneminde yeraltı şehirleri ve köyler inşa edilmiştir. Eski dönemlerden günümüze kadar bölgede yapılan faaliyetler beraberinde Kapadokya Haritası krokisinin çeşitlenmesinin önünü açmıştır.

Kapadokya Jeep Safari Tur

Kapadokya’nın Eşsiz Tarihi

Kapadokya muazzam manzarasının yanı sıra eşsiz tarihi mirasıyla da dikkatleri üzerine çekmiş durumdadır. Özellikle son dönemde Dünyanın pek çok farklı noktasından turistlerin uğrak merkezi noktalarından biri Kapadokya olmuştur. Kapadokya Hitit medeniyetine kadar uzanan geniş bir tarihe sahiptir. Bu anlamda Kapadokya coğrafyası özellikle Hitit medeniyetinin beslenme ve barınma ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Aynı zamanda Nevşehir Kapadokya Gezi Rehberi Harita içerisinde karşımıza çıkan bazı tarihi oyuklar ve yapılar Hitit dönemine uzanmaktadır. Bunun yanı sıra Kapadokya coğrafyası Sümerlilerin ticaret için kullandıkları noktalar arasında yer almaktadır. Bu yüzden Kapadokya Gezilecek Yerler Harita noktaları içerisinde Sümer medeniyetine uzanan yapılarda karşımıza çıkmaktadır. Kapadokya tarih boyunca farklı medeniyetlerin çeşitli ihtiyaç ve amaçlarını karşılamıştır. Aynı zamanda Kapadokya Turistik Harita noktasında karşımıza çıkan tüm tarihi yapılar geçmişin insanlığa bıraktığı armağanlar arasında yer almaktadır. Bu yüzden bizim yapacağımız bu armağanları doğru şekilde tanımak ve korumaktan geçmektedir.

Nevşehir Kapadokya-Eskişehir

Eskişehir Kapadokya Harita güzergahına baktığımızda ortalama yol güzergahı 497 kilometre olarak ölçülmüştür. Kapadokya bölgesini tarih boyunca en sık kullanan medeniyet elbette ki Bizanslılar olmuştur. Aynı zamanda Bizans döneminde Kapadokya ve civarına birbirinden farklı boyutlarda kilise ve çeşitli yapılar inşa edilmiştir. Kapadokya Nevşehir Harita içerisinde yer alan ve Bizans dönemine ait bazı yapılar gezi için uygun değildir. Çünkü günümüze kadar Kapadokya ve civarında meydana gelen doğal afetler beraberinde yerleşim alanlarına zarar vermiştir. Bu yüzden bu tarihi yapıların yıkılma tehlikesine karşı ziyaret yasağı getirilmiştir. Bu sayede Kapadokya Bölgesi Haritası içerisinde yer alan yapıtların olası çökme durumlarında can ve mal kaybının önüne geçilmiştir. Aynı zamanda var olan tarihi yapıtlar belirli aralıklarla Nevşehir Belediyesi tarafından kontrol edilmektedir. Bu sayede Dünyanın pek çok farklı noktasından bölgeye akın eden turistlerin olası faciayla yüzleşmeleri engellenmektedir. Aynı zamanda geçmişten günümüze kadar arkeolojik çalışmalar Kapadokya ve civarında sürdürülmektedir.
Bu anlamda yakın bir tarihte Kapadokya’da Roma ve Bizans dönemine uzanan kilise ve yeraltı şehri keşfedilmiştir. Aynı zamanda arkeolojik çalışmalar neticesinde çıkarılan tüm yapıt ve eserler büyük bir titizlikle korunmaktadır. Bölgenin tarihi dokusunu en iyi şekilde resmeden tarihi eserler Kapadokya’nın farklı noktalarında yer alan müzelerde resmedilmektedir.

Kapadokya’nın Eşsiz Doğası

Kapadokya tarihi dokusunun yanı sıra muazzam doğa habitatı ile de dikkatleri üzerine çekmiş durumdadır. Bu anlamda Kapadokya’da yer alan 200’den fazla vadinin kendisine has yürüyüş noktaları bulunmaktadır. Çoğunlukla engebeli parkurlardan oluşan bu yürüyüş noktaları turistlerin oldukça hoşuna gitmektedir. Aynı zamanda Ürgüp Kapadokya Harita içerisinde yer alan eşsiz doğa yürüyüş noktaları masalımsı bir yolculuğa çıkarmaktadır. Bu yolculuk süresi boyunca eşsiz doğa habitatının tadını çıkartabilirsiniz. Dünyanın pek çok farklı noktasından turistlerin ortak buluşma noktası Kapadokya manzarasıyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Kusursuz fotoğrafların çekildiği ve farklı sosyal medya sayfalarında yayıldığı kareler Kapadokya’nın ününe ün katmaktadır. Özellikle ailenizle birlikte Kapadokya’nın gün doğumunun veya gün batımının tadını çıkartabilirsiniz. Aynı zamanda bu eşsiz manzarayı ölümsüzleştirmek için fotoğraflardan yararlanabilirsiniz. Kapadokya’nın eşsiz manzarası nesillerdir dilden dile dolaşmaktadır. Öyle ki Roma İmparatorluğu döneminde Kapadokya’yı ‘’hoş manzara’’ sıfatlarıyla anılmaktadır. Bu yüzden Kapadokya’nın eşsiz manzarası yadsınamayacak kadar büyük önem arz etmektedir.

Kapadokya’nın eşsiz manzarasının tadını yalnızca günümüz insanları çıkarmamaktadır. Hitit döneminden günümüze kadar milyonlarca insanın aklına kazılan anıların başında Kapadokya yer almaktadır. Kapadokya Harita Google araştırmaları neticesinde geçmişten günümüze kadar Kapadokya coğrafyasından yaşayan insan sayısı anlaşılmaktadır.

Kapadokya Sıcak Hava Balon

Kapadokya’da Türk Medeniyeti

Bin bir zorluklar neticesinde 1040 Dandanakan Savaşı sayesinde Büyük Selçuklu Devleti kurulmuştur. Büyük Selçuklu Devleti kurulduktan kısa bir süre sonra başarılı savaş ve diplomatik stratejileri sayesinde ün kazanmayı başarmıştır. Gelişen ve büyüyen Selçuklu Devleti Anadolu’nun himayesini elinde bulundurmak istemektedir. Fakat bu isteğini yerine getirmede en büyük engel elbette ki Bizans İmparatorluğudur. Çünkü Bizans İmparatorluğu bu dönemde Anadolu’nun tamamını himayesi altında bulundurmaktadır. Aynı zamanda Bizans İmparatorluğu bu dönem aralığında Anadolu coğrafyasında göçebe olarak yaşamlarını devam ettiren Türk boylarına baskısı arttırmıştır.
Selçuklu Devleti de genel çerçevede Bizans İmparatorluğunun Türk boylarına karşı baskıcı tutumunu eleştirmiştir. İlerleyen dönem içerisinde Bizans İmparatorluğu Türk boylarına karşı baskısını arttırınca uzun bir süredir Selçuklu Devleti’nin aramış olduğu savaş gerekçesi sonunda ulaşmış oldu. Selçuklu hükümdarı Alparslan, Bizans komutanı Romen Diyojen’e elçi aracılığıyla savaş açtığını belirtmiştir. Her iki devlet de orduları içerisinde eksik noktaları kısa süre içerisinde tamamlamıştır. Bu aşamadan sonra günümüzde Malazgirt Ovası olarak anılan düzlük bir alanda Bizans ve Selçuklu askerleri karşılamışlardır. Küçük bir sessizlikten sonra her iki ordu da savaş borularını çalmaya başlamıştır.
Bizans kuvvetleri özellikle Avrupa coğrafyasından almış olduğu yardımlar sayesinde Selçuklu askerlerinden sayıca daha üstündür. Aynı zamanda Bizans kuvvetleri ağır zırhlı kıyafetlerle savaşırken Selçuklu askerlerinin üniforması daha hafiftir. Fakat Selçuklu hükümdarı Alparslan bu durumu kendi lehine çevirmeyi başarmıştır. Bu anlamda Selçuklu sultanı Alparslan Türk savaş stratejisinde gelenekselleşmiş ‘’kurt kapanı’’ taktiğini uygulamıştır. Bu savaş taktiği sayesinde Alparslan, Bizans kuvvetlerini ve Romen Diyojen’i etkisiz hale getirmeyi başarmıştır.
Selçuklu Devleti’nin 1071 yılında kazanmış olduğu bu savaş tarihi kayıtlara Malazgirt Zaferi olarak kayıtlara geçmiştir. Aynı zamanda Selçuklu Devleti’nin kazanmış olduğu bu zafer beraberinde Anadolu kapılarını Türklere açmıştır. Türkler bu tarihten sonra Anadolu’da çıkmış olduğu başarılı seferler sayesinde bölgeyi himayesi altına almayı başarmıştır. Selçuklu Devletin himayesi altına aldığı noktalar arasında elbette ki Nevşehir Kapadokya yer almaktadır. Selçuklu Devleti Nevşehir Kapadokya bölgesini himayesi altına aldıktan sonra bölgede yaşayan yerel Hristiyan halkın din ve ibadetlerine karışmamıştır. Fakat Bizans döneminden beri gelenekselleşmiş kilise açılışları yasaklanmıştır. Bunun yerine bölgenin İslam kimliği kazanması için yeni cami ve medreseler açılmıştır. Aynı zamanda civar bölgede yaşayan göçebe Türkler yaşamak için Kapadokya’ya çağrılmıştır. Bu sayede Kapadokya yalnızca İslam toprağı değil aynı zamanda Türk toprağı olmuştur.

Kapadokya Haritaları Hakkında Tüm Bilgiler

Nevşehir Kapadokya Harita bakıldığında genel tabiriyle Nevşehir’in ilçelerini ve gezilecek noktaları kapsamaktadır. Bu anlamda bölgeyi tanımayan turistler büyük oranda Kapadokya Harita Nevşehir faaliyetlerinden yararlanmaktadır. Aynı zamanda Kapadokya Nerede Harita içerisinde detaylı olarak Kapadokya konu edilmektedir.

Kapadokya haritası sayesinde turistler gezdikleri lokasyonları öncesinden tanıma fırsatı yakalamaktadır. Aynı zamanda Kapadokya’da yer alan belirli vadiler, müzeler ve tarihi noktalar Kapadokya’yı en iyi şekilde tasvir etmektedir. Bu anlamda düşünüldüğünde Kapadokya’yı genel tabiriyle ele almak için Kapadokya Haritası noktalarından yararlanmaktadır. Aynı zamanda Kapadokya Haritası kendi içerisinde oldukça çeşitlenmiştir. Özellikle Nevşehir Kapadokya’da yer alan peri bacalarını göstermek için farklı büyüklüklerde Kapadokya Peri Bacaları Harita dizaynı oluşmaktadır. Kapadokya Peri Bacaları Haritaları özellikle Kapadokya da yer alan peri bacalarını keşfetmede bir numaradır.

Göreme Açık Hava Müze

Nevşehir Kapadokya-Konya
Konya Kapadokya arası kaç km Harita yardımıyla bakıldığında 223 kilometre olarak görülmüştür. Aynı zamanda Kapadokya Konya arası yol güzergahı süreci boyunca birçok tarihi mekân bulunmaktadır. Bu tarihi mekanlarıyla Kapadokya seyahati öncesinde gezebilirsiniz.
Nevşehir Kapadokya-Ankara
Ankara Kapadokya kaç km harita yardımıyla bakıldığında 275 kilometre olarak görülmektedir. Aynı zamanda Ankara Kapadokya Harita noktalarına baktığımızda yol güzergahı üzerinde birçok tarihi nokta yer almaktadır. Bu tarihi noktaları da Kapadokya seyahat öncesi gezip görebilirsiniz. Aynı zamanda Kapadokya Otelleri Harita bakıldığında Ankara yol güzergahı üzerinde de yer almaktadır. Ayrıca Ankara kalkışlı pek çok sayesinde de Kapadokya’yı kolaylıkla gezebilirsiniz.

Kapadokya Gezisinde Ne Giyilir

Nevşehir Kapadokya bölgesine özellikle bahar ve yaz aylarında güneş ışınları dik açılarla düşmektedir. Bu yüzden güneş ışınlarına karşı en hassas nokta olarak kabul görülen baş bölgesinin korunması oldukça önemlidir. Bu yüzden turistlerin Nevşehir Kapadokya tatilleri süresi boyunca yanlarından eksik etmedikleri malzemelerin başında şapka gelmektedir. Aynı zamanda doktorlar ve bilim insanları da güneş ışınlarının dik açılarla düştükleri noktalarda şapka kullanmayı tavsiye etmektedir. Bu sayede olası gerçekleşebilecek güneş çarpmalarının önüne geçilmiş olmaktadır. Bunun yanı sıra Kapadokya tatili süresi boyunca mutlak suretle harita taşımak oldukça önemlidir. Çünkü Harita Kapadokya içerisinde yer alan noktaları doğru şekilde tespit etmeyi kolaylaştırmaktadır. Bu sayede bölgeyi ziyaret eden turistler Kapadokya Harita Mühendislik çalışmalarından yararlanmaktadır.

Nevşehir Kapadokya’nın kendisine has doğa habitatı bulunmaktadır. Bu doğal habitat neticesinde Kapadokya coğrafyası içerisinde farklı canlılar bir uyum içerisinde hayatlarına devam etmektedir. Bu yüzden Nevşehir Kapadokya tatiliniz süresi boyunca vücudunuzu saran kıyafetler tercih edebilirsiniz. Bu sayede Kapadokya tatiliniz süresi boyunca dışarıdan gelebilecek olan tehlikelere karşı kıyafet seçiminiz sizi koruyacaktır. Aynı zamanda Kapadokya’da birçok engebeli doğa yürüyüş noktaları yer almaktadır. Kapadokya Platosu Harita özelliklerine baktığımızda zamanda Kapadokya’nın engebeli parkurlara sahip olduğu görülmektedir. Bu yüzden Kapadokya tatiliniz süresi boyunca sportif kıyafetler tercih etmenizi öneririz. Bu sayede Kapadokya’nın engebeli yol güzergahlarına karşı daha rahat bir şekilde hareket edebilirsiniz. Nevşehir Kapadokya tatiliniz öncesi kıyafet seçimlerinde bu gibi kriterlere dikkat etmek kaliteli tatilin gerekçeleri arasında yer almaktadır. Keyifli Tatiller Dileriz!

Kapadokya Haritası

Kapadokya AT Turu

Leave A Comment