Kapadokya Gün Doğumu Balon Seyir Turu

Kapadokya gün doğumu balon seyir turu sizleri şair, edebiyatçı, fotoğrafçı yapacak muhteşem bir deneyim vaad ediyor. Rengârenk balonlarla bezenmiş gökyüzü, güneşin doğaya can verdiği ışıkları arsında göğe yükselirken belki de dudaklarınızdan Nazım Hikmet’in “Ben yanmazsam, Sen yanmazsan, Biz yanmazsak, Nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa? Dizeleri dökülecek.

Kapadokya Balon Seyir Turu Nedir?

İnsanoğlu nerede olursa olsun her zaman güneşin doğuşunun ve batışının hayranı olmuştur. Türkiye’nin pek çok yerinde bu eşsiz doğa olayını izleyebilirsiniz. Ama bu muhteşem manzaranın hiç şüphe yok ki en güzeli Kapadokya gün doğumu seyir turu dur. Özellikle fotoğraf meraklılarının bayılacağı bu seyir turunu birkaç farklı yerden izleyebilirsiniz. Ayrıca yükseklik korkusu  veya balon turuna katılmaya engel bir durumu olanlar için oldukça iyi bir seçenek. Bununla birlikte bazı firmalar, 100-250 TL arasında değişen fiyatlarla Kapadokya Gün Doğumu Balon Seyir Turu yapıyor. Gelin bu muhteşem manzaraya nereden, ne zaman tanık olacağımıza birlikte bakalım.

Kapadokya Balon Turu Kaç Saat Sürüyor?

Öncelikle Kapadokya Balon Turu nu hangi saatler arasında izleyebileceğimizi bilmemiz gerekiyor. Tur şirketleri Kapadokya Balon Turu için gün içinde iki farklı tur saati düzenliyorlar. Bunlardan ilki sabah yani gün doğumunda yapılıyor. İlk uçuş olarak adlandırılan Balon Turu gün doğumundan yarım saat önce yapılıyor. Diğeri ise yani geç uçuş, saat 14.00 da başlıyor ve gün batımında sona eriyor.

Kapadokya Gün Doğumu Balon Seyir Turu

Kapadokya Sıcak Hava Balon

Kapadokya Balon İzleme Yeri

Güneşin doğuşundadır doğanın sana verdiği değer… Demiş Can Yücel. Güneşin doğuşuna yarenlik eden devasa balonlar peribacalarının üzerinde yükselirken, duvağı yeni açılmış gelin gibi size en güzel hallerini gösterirler. İnsanın uçma aşkının en mükemmel halini izleyebileceğiniz birkaç yeri sıraladık.

Kapadokya Balon manzarası Nerede İzlenir?

Kızıl Çukur Vadisi

Adını tabi ki kızıl toprağından alıyor. Sanki sadece toprak değil de bülbülün güle olan aşkı gibi güneşe özenip kızıla boyanmış, ona ellerini uzatmış adeta. Kızıl peribacalarını bulacağınız bu yerden Kapadokya Gün Doğumu Balon Seyir Turu manzarasının doyumunu uç noktalarda yaşayacaksınız.

Kapadokya Gün Doğumu Balon Seyir Turu

Kapadokya Kızıl çukur Vadisi

Âşıklar Tepesi-Bağlıdere Aşk Vadisi

İkimiz birden sevinebiliriz göğe bakalım
Şu kaçamak ışıklardan şu şeker kamışlarından
Bebe dişlerinden güneşlerden yaban otlarından
Durmadan harcadığım şu gözlerimi al kurtar
Şu aranıp duran korkak ellerimi tut
Bu evleri atla bu evleri de bunları da
Göğe bakalım (Turgut Uyar)

İnsanı şair yapar bu manzara. Hele bir de yanınızda size Turgut Uyar gibi şiirler okuyan varsa değmeyelim keyfinize. Yaşamın güzelliğini her zaman bir yerlerden okumuşuzdur. Ama bu nokta size bunu anlatmakla kalmıyor. Ruhunuzu da bedeninizi de sarıp sarmalıyor. Belki de gittiğiniz bir luna parktaki elinize aldığınızda sevinçten havalara uçtuğunuz balonunuzu hatırlayacaksınız. Çocuklar gibi şen bulutlar kadar hafif hissedeceksiniz bu muhteşem seyir turunu izlerken. Âşıklar Tepesinden izleyeceğiniz bu manzara her insana eşsiz deneyimler yaşatıyor. Elbette bu muhteşem tepeye nasıl ulaşılacağından da bahsetmek gerekiyor.  Âşıklar tepesine, patika benzeri yollar göreceksiniz. O nedenle özel aracınızla veya satın aldığınız turla gitmelisiniz.

Kapadokya Gün Doğumu Balon Seyir Turu

Kapadokya Aşk Vadisi

Uçhisar Kalesi – Balon Seyir Tepesi

Elbette bu devasa balonları elinizi uzatsanız tutacak kadar yakından izlemek daha da heyecanlı bir deneyim. İşte bunu size Uçhisar Kalesi sağlıyor. Kaleye çıktığınızda sadece balonları değil doğayla bir bütün oluşturmuş şehir manzarasını da izleyebilirsiniz. Özellikle bu görsel şölen görüp geçilecek gibi değil. O nedenle yanınızda diğer bölgelerde olduğu gibi fotoğraf makinesi, drone gibi kayıt yapabileceğiniz cihazlarınız da mutlaka bulunsun. Bölgenin en yüksek peribacası olan Uçhisar Kalesi’ne gitmek için Nevşehir’den sabah 07.30’dan başlayarak her yarım saatte bir otobüs kalkıyor. Ayrıca kale haftanın yedi günü sabah 07.00-17.30 saatleri arasında açık. Bununla birlikte kaleye girişlerin 10-20 lira arsında değişen ücretlerinin de olduğunu belirtmeliyim.

Güllüdere Vadisi

Balon manzarasını izleyebileceğiniz en güzel yerlerden birisi de Güllü Dere Vadisi’dir. Çukur bir yer olmasına rağmen Balonların gün doğumuna koşan telaşlı yükselişlerine buradan da şahit olabilirsiniz. Bu muhteşem vadiye gidebilmek için minibüs veya özel araç tercih edebilirsiniz. Ancak araçlar vadinin içine kadar giremiyor. O nedenle vadi yakınlarına kadar araçla sonrasında ise yaya olarak devam ediyorsunuz. Tabiî ki böyle bir vadide doğa yürüyüşleri de olmazsa olmaz. Burada gerçekleştirilen trekking aktivitelerine de katılmanızı tavsiye ederim.

Kapadokya Balon Manzaralı Oteller

Perdenizi araladığınızda ya da terasa çıktığınızda dünyada değilmiş gibi hissetmeyi kim istemez ki? Kapadokya Gün Doğumu Balon Seyir Turu nu konakladığı yerden izlemek isteyenler bu yazımız sizler için.

Mithra Cave Hotel

Göreme’de hizmet veren muhteşem tesis doğayla uyumlu, lüks yapısı ile tatmini zirvelere taşıyor. Güler yüzlü, samimi personelleri, muhteşem kahvaltısı ve en önemlisi manzarası ile misafirlerini özel hissettirmekte sınır tanımıyor.

Kapadokya Gün Doğumu Balon Seyir Turu

Mithra Cave Hotel

Doors Of Cappadocia

Balon manzarasını izleyebileceğiniz en iyi otellerden birisi de Doors Of Cappadocia . Taş bir bina olan kendine has özel yapısıyla dikkat çekiyor otel. Misafirperverliğiyle konuklarından tam not almayı başarıyor. Açık havuzu ve jakuzisi de olan otel, etnik ve konforlu temiz odalarıyla siz seçkin misafirlerini ağırlamaktan büyük keyif alıyor.

Doors Of Cappadocia

Mira Cappadocia Hotel

İşini aşkla yapan insanları bulabileceğiniz, zevkle döşenmiş odalarda kalabileceğiniz Avanos’ta hizmet veren muhteşem bir otel. Özellikle manzarası otelde geçirdiğiniz zamanı çok daha keyifli hale getiriyor. Google yorumlarından da bu eşsiz deneyimi yaşayanların yazılarına göz atmanızı tavsiye ederim.

Cappadocia Cave Resort

Açık havuz, Kapalı havuz, jakuzi, kahvaltı ve tabiî ki güvercinlik vadisine bakan manzarasıyla otelden ayrılmak istemeyeceksiniz. Bununla birlikte lüksü, konforu yörenin eşsiz dokusunu muhteşem şekilde harmanlamayı başarmışlar. Bu Muhteşem otel, Göreme’de sizleri ağırlamak için sabırsızlanıyor.

Cappadocia Cave Resort Hotel

Dere Suites Cappadocia

Kemerli, mağara tarzı eşsiz iç mimarisiyle misafirlerine görsel bir şölen yaşatıyor Dere Suites Cappadocia otel. Elbette Konuklarından da tam not almayı başarıyor. Ayrıca farklı diller de hizmet veren çalışanları Kapadokya’da hizmette kaliteyi bir üst seviyeye taşıyor. Bununla birlikte otelin jakuzisi de keyfinize keyif katacak.

Kapadokya Gün Doğumu Balon Seyir Turu

Dere Suites Cappadocia

Cappadocia Cave Suites

Konakladığınız süre içerisinde kendinizi hiç olmadığınız kadar özel hissedeceğiniz yerlerden birisi de Cappadocia Cave Suites. Kale tipi yapısıyla tarih sayfalarında geziyor gibi hissedeceksiniz. Güler yüzlü sıcakkanlı çalışanları siz misafirlerine hizmet etmekten de büyük keyif alıyor. Ayrıca jakuzi keyfini zirvelerde yaşayabileceksiniz.

Ayrıca not olarak şunu da eklemeliyim. Bu otellerden herhangi birinde kalmak isterseniz mutlaka önceden rezervasyon yaptırmalısınız.

Kapadokya Gün Doğumu Balon Seyir Turu

Cappadocia Cave Suites

Göreme Balonlar Nereden Kalkıyor?

Gökyüzü gibi bir şey bu çocukluk, diyor Edip Cansever .  Gökyüzüne âşık, çocuk ruhlu insanların çok seveceği Kapadokya Balon Turu Göreme’den başlıyor. Yaklaşık olarak bir saat sürüyor. Ayrıca tur esnasında balonlar Göreme, Ürgüp, Avanos, Güvercinlik, Avanos gibi Kapadokya’nın en güzel manzaralarını ayaklarınızın altına seriyor.

Kapadokya balon turu hangi mevsimde yapılır?

Doğanın renk cümbüşü haline geldiği iki mevsim vardır ilkbahar ve sonbahar. Kapadokya’ya ziyarete gelenler, balon turu için bu mevsimleri daha çok tercih ediyorlar. Yağmur damlalarının yıkadığı, çiçeklerin, böceklerin, kuşların cıvıltılarının muhteşem bir şarkıya dönüştüğü bu iki mevsim, şüphesiz balonları seyretmek için en iyi zaman.

Yerin seni çektiği kadar ağırsın
Kanatların çırpındığı kadar hafif..
Kalbinin attığı kadar canlısın
Gözlerinin uzağı gördüğü kadar genç… (can Yücel)

Doğaya bir de bu eşsiz pencereden bakmak isteyenler özellikle bu mevsimlerde Kapadokya’yı ziyaret etmeliler.

Kapadokya Gün Doğumu Balon Seyir Turu nun tadına doyamayanlar Kapadokya Gün Batımını da mutlaka görmeliler. Burada da karşımıza At Turu, ATV turu gibi aktiviteler karşımıza çıkıyor. Hiç şüphe yok ki Türk kültüründe at sürmek oldukça önemli bir yer kaplamaktadır. Atların ayak seslerini duyup da heyecanlanmayan insan çok azdır diye tahmin ediyorum. Ayrıca atlar, duygusal ve asil yapılarıyla yüzyıllardır insanların en yakın dostlarından olmuşlardır. Kapadokya’yı bir de bu aktivitelerle görmeden geçmeyin derim.

Leave A Comment