Göreme Zemi Vadisi Hakkında Tüm Bilgiler

Doğal ve tarihi güzellikleriyle ön plana çıkan Zemi Vadisi, en uzun parkur hattını da elinde bulundurmaktadır. Uzun doğa yürüyüşü sevenlerin bir numaralı tercihi haline gelen Göreme Zemi Vadisi, Kapadokya’da görülecek noktalar arasındadır. Eski dönemlere uzanan tarihi dokusuyla kapıları misafirlere her zaman açıktır. Farklı etkinliklerin ortaklaşa bir şekilde organize olduğu Zemi Vadisi, tatil üssü olarak geçmektedir. Dünyanın birçok farklı noktasından gelen misafirleri ağırlayan Göreme Zemi Vadisi, güzellikleriyle ön plana çıkmaktadır.

Eşsiz manzarası, kiliseleri, manastırı, camileri, medreseleri, oyukları ve yerleşim alanlarıyla insan elinin değdiği nadide parçalar arasındadır. Orta çağ döneminde yerleşim birimi olarak kullanılan Göreme Zemi Vadisi günümüzde turistlerin ortak buluşma noktası haline gelmektedir. Engebeli parkurları ve atmosferik yapısıyla misafirleri kendisine aşık eden bir yapıya sahiptir. Göreme Zemi Vadisi ziyaret ettiğinizde bir kamera yardımıyla bu anı ölümsüzleştirebilirsiniz. Aynı zamanda Kapadokya’da bulunan diğer sosyal etkinliklere katılarak tatilinizi şenlendirmek sizin elinizdedir. Bu anlamda Kapadokya’nın tüm imkanlarını kullanabilir ve sınırlarınızı zorlayabilirsiniz.
Farklı deneyimler kazanabilmek için bölgede yapılan faaliyetlerin saatlerini öğrenerek bu faaliyetlere katılabilirsiniz. Çoğu faaliyet hafta için her gün misafirlerini karşılamaktadır. Tüm bu deneyimler sizin için güzel bir anı olarak belleklerinizde yer edecektir. Aynı zamanda Göreme Zemi Vadisi’ni oyuklar, mimari eserler ya da motifler yardımıyla yakından tanıyabilirsiniz. Tarihe ışık tutan tüm bu yapılar özellikle Roma ve Bizans döneminde ilk Hristiyanların kalıntılarıyla doludur. Bu yüzden günümüz Zemi Vadisi, Hristiyan Dünyası için oldukça önemlidir.

Göreme Zemi Vadisi’nin Tarihi

Kapadokya Vadileri arasından rotanızda Zemi Vadisi de bulunuyorsa bölge hakkında ön bilgi yapmakta fayda var. Çünkü bölgeyi doğru şekilde analiz etmek anlık gelişen faaliyetlerdendir. Bu yüzden vadinin genel portresi hakkında bilgi sahibi olmak ziyaret sonrası yapboz parçalarını birleştirmekten ibadettir. Ön araştırma sonucu edindiğiniz tüm bilgileri bölgeyi ziyaret ettikten sonra aklınıza kazımanız oldukça kolaydır. Aynı zamanda gezi kalitesinin artmasında elbette ki ön bilginin etkisi yadsınamaz bir gerçektir.
Roma ve Bizans İmparatorluğu’na dayanan geniş tarihiyle Göreme Zemi Vadisi dikkatleri üzerine toplamaktadır. Aynı zamanda Bizans Döneminde inşa edilen çoğu ibadethanenin günümüze kadar hasar almadan gelmesi önemlidir. Vadi üzerine inşa edilen manastır ve kiliselerin duvarlarında bulunan ve farklı dini konuları işleyen motiflerde ilgi çekicidir. Aynı zamanda yerel Hristiyan halk yaşamsal ihtiyaçlarını da Zemi Vadisi ve civarından karşılamaktadır. İlk Hristiyanların ibadetlerini yerine getirdiği ve dinlerini yaydığı noktalar arasında Kapadokya yer almaktadır. Vadi üzerinde inşa edilen kiliselerin Meryem Ana ve Hz. İsa’nın doğumundan ölümüne kadar farklı evrelerini konu almıştır.

1071 Malazgirt Savaşı sonrasında Anadolu’nun kapıları Türklere açılmıştır. Kısa süre içerisinde Selçuklu Devleti’nin yaptığı peşi sıra akınlar neticesinde Türkler Anadolu’nun büyük çoğunluğuna hâkim olmuştur. Hâkim olduğu yerler arasında Kapadokya’da bulunmaktadır. Türklerin Kapadokya’yı hakimiyeti altına aldıktan kısa süre sonra yerleşim birimlerini fark etmişlerdir. Bölgede yaşamlarını devam ettiren Hristiyan halk Türklerin ibadetlerini yerine getirmelerine karşı çıkacağı görüşlerindeydi. Fakat İslamiyet’i kabul eden ve İslamiyet’in hoşgörü politikasını uygulayan Türkler, bölge halkının ibadetine karışmamıştır. Bölgede huzur ve refah ortamını kurarak asırlarca süregelen dostluk ortamının temellerini atarak sağlamlaştırmıştır. Fakat Selçuklu Devleti Kapadokya üzerinde yeni kilise inşasına izin vermemiştir. Bölgenin Türk kimliğini kazanabilmesi için Asya’dan Türk ailelerini yerleştirmiştir.

Göreme Zemi Vadisi

Kapadokya Göreme

Nevşehir Zemi Vadisi’ne Giderken Ne Giyilir

Zemi vadisi yaz aylarında oldukça sıcak kış aylarında ise serin bir havaya sahiptir. Aynı zamanda vadi engebeli parkurlara ve farklı doğa yürüyüşü patikalarına sahiptir. Bu yüzden vadi üzerinde hareketinizi kolaylaştıracak sportif kıyafetlere önem verebilirsiniz. Sportif kombin seçenekleri gezi kalitenizi arttırmasının yanı sıra hareket kolaylığı sağlamaktadır. Aynı zamanda vadi üzerinde yaz aylarında güneş ışınları dik açıyla düşmektedir. Bu yüzden bölgeyi yaz aylarında ziyaret edecek olan misafirlerin şapka tarzı kafasını koruyacak ürünler tercih etmeleri sağlıklı olacaktır. Korunmasız kafanın uzun bir süre dik açı ile gelen güneş ışınları güneş çarpmasına neden olmaktadır. Güneş çarpması hem ani baş dönmelerine ya da bayılmalara sebep olduğu gibi hem de uzun vadede çok ciddi sağlık sorunların baş göstermesine neden olmaktadır.
Yaz aylarında çoğunlukla açık renk tonlarına sahip kıyafetler tercih edilmelidir. Kış aylarında ise koyu renk tonlarına sahip kıyafet seçimleri ışığın yansımasını önlemektedir. Aynı zamanda vadi üzerinde bir doğal habitat bulunmaktadır. Bu habitat üzerinde farklı canlılar yaşamakta ve nesillerini devam ettirmektedir. Bölgeyi ziyaret ettiğinizde bu canlı türlerinden korunmanın en iyi yolu vücudunuzun noktaları kapatan kıyafet seçimleridir. Bu sayede dışarıdan gelebilecek herhangi bir durumda kıyafetiniz sizi korumaktadır.
Asya’dan gelen Türk kafileleri ile yerel Hristiyan halk uyum içerisinde yaşamlarına devam etmiştir. Bölgede oluşabilecek kaos ve problemlere karşı ortak bir konsey kurulmuştur. Bu konseyi olası anlaşmazlıklara karşı orta yolu bulmak için faaliyet göstermektedir. Osmanlı Döneminde ise bölgenin ticaret yolları üzerinden geçmesi cami ve medreselerin yanında kervansaray inşasının hız kazanmasına vesile olmuştur. Çin’den başlayarak Avrupa’ya kadar uzanan ticaret hattı üzerinden geçen Kapadokya’da kervansaray inşasına önem verilmiştir. Dinlenmek, konaklamak veya bölge ticareti üzerinde mal satmak isteyen tüccarların uğrak merkezi olmuştur. İnşaatına başlanan bu kiliseler bugün bölgenin kimliğini daha iyi anlamamız için birer aracı pozisyonundadır.

Göreme Zemi Vadisi’nin Hristiyan Coğrafyası Üzerindeki Etkisi

Göreme Zemi Vadisi üzerinde farklı boyut ve şekillerde kiliseler bulunmaktadır. 3, 4 veya 5 apsisin bir araya gelmesi sonucunda oluşan bu kiliselerin freskleri oldukça değerlidir. Meryem Ana, Hz. İsa ve diğer peygamberle alakalı boydan boya duvar motifleri bulunmaktadır. Kiliselerin freskleri özellikle Hz. İsa’nın doğuşu ve hayat serüveni hakkında kesitlere yer vermektedir. Çoğu Bizans döneminde inşa edilen bu kiliselerin tarihçeleri yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. İlk Hristiyanların ibadetlerini yerine getirdiği aynı zamanda yaşamsal ihtiyaçlarını karşıladığı bu bölge Hristiyan kaynaklarda da geçmektedir. Hristiyan el kitaplarında ve hikayelerine konuk olan Göreme Zemi Vadisi bu açıdan oldukça önemlidir.

Göreme Zemi Vadisi

Kapadokya Göreme

Zemi Vadisi Yol Tarifi

Zemi Vadisi haritası incelendiğinde Uçhisar Beldesi’ne ortalama olarak 2.700 metre uzaklıkta olduğu görülmektedir. Aynı zamanda Göreme’nin doğu noktasında yer almaktadır. Göreme Açık Hava Müzesi’nin kuzey-güney ekseni doğrultusunda uzandığı da görülmektedir. Temin edebileceğiniz Zemi Vadisi harita üzerinden kolaylıkla Zemi Vadisi yol Tarifi alabilirsiniz.  Bu sayede geziniz süresi boyunca herhangi bir yol karmaşası yaşamadan hareket edebilirsiniz.

Zemi Vadisi Kapadokya Hakkında

Eşsiz manzarası, görülmeye değer doğal güzellikleriyle Zemi Vadisi Kapadokya insanları büyülemektedir. Atmosferik havasının yanı sıra engebeli parkurları ile misafirlerine farklı bir doğa yürüyüşü sunmaktadır. Aynı zamanda bu doğa yürüyüşü özellikle gündelik hayatın sinir ve stresinden kurtulmak için birebirdir. Gündelik yaşamın paralelinde getirmiş olduğu gergin ortam kişinin bedeni ve ruhi etkisini belirlemektedir. Gereğinden fazla dozda alınan sinir ve stres erken yaşlanma, erken saç dökülmesi ve saçlanması ve diğer hastalıklara kapı aralamaktadır. Doktorların ve psikologların tavsiyeleri doğrultusunda küçük kaçamaklar yapmakta da fayda var. Bu kaçamaklar kısa tatiller veya doğa yürüyüşleri olabilir. Bu sayede kaybetmiş olduğunuz motivasyon ve enerjiyi geri kazanarak hayatta daha başarılı bir konuma gelebilirsiniz. Bu yüzden vücudun da kendisine zaman ayırmaya ihtiyacı olduğunu kabul etmeniz ve bu doğrultuda hareket etmelisiniz.
Kapadokya Zemi Vadisinin eşsiz manzarasını yüksek bir rakıma sahip olan noktadan izlemek etkili olacaktır. Aynı zamanda vadinin tümünü içine alan bir noktadan gün doğumunu ve gün batımını izlemek farklı bir deneyim kazanmanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda Kapadokya genelinde yapılan jet boat turları, küçük çaplı konserler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra balon turları ve balon izleme turları da revaçta olan sosyal aktiviteler arasındadır. Bu gibi sosyal aktivitelerin saat aralığını kısa bir araştırma sonucu öğrendikten sonra siz de deneyebilirsiniz. Kapadokya’nın farklı noktalarında organize edilen tüm bu noktaların amacı misafirleri farklı deneyimler tattırmaktır. Tüm bu deneyimleri yerinde tadarak kaliteli vakit geçirmek sizin elinizdedir.

Göreme Zemi Vadisi Gezilecek Yerler

Göreme Zemi Vadisi üzerinde ve civarında gezilecek başlıca noktalar arasında;
-Saklı Kilisesi
-Sarnıç Kilisesi
-Görkündere Kilisesi

-El Nazar Kilisesi yer almaktadır. Tüm bu kiliselerin tarihçesi Roma ve Bizans dönemine kadar uzanmaktadır. Aynı zamanda kiliselerin bazı duvarları boydan boya farklı renklerdeki motif işlemlerine sahiptir. Tüm bu motif işlemeler, oyuklar ve freskler incelediğinden bölgenin dini yönden kuvvetli olduğu görülmektedir. Görkündere Kilisesi ve El Nazar Kilisesi, Zemi Vadi bitimine yakın karşınıza çıkacaktır. Aynı zamanda vadi içerisinde yön karışıklığı olmaması için kiliselerin yerleri oklarla gösterilmiştir.

Göreme Zemi Vadisi

Göreme Sarnıç Kilise

Görkündere Kilisesi

Görkündere Kilisesi, Göreme Zemi Vadisi’nin sonunda yer almaktadır. Göreme Açık Hava Müzesi güzergahı üzerinde yer almaktadır. Kilisenin göze çarpan noktaları arasında Hz. İsa’ya ait motiflerin ve fresklerin bulunmasıdır. Bizans döneminde inşa edilen bu ibadethane bölge halkının ibadetini yerine getirmede kullanılmıştır. Türklerin bölgeyi himayesi altına aldıktan sonra Görkündere Kilisesi, Hristiyanların ibadet etme noktasında daha çok kullandıkları yer olmuştur. Kilise içerisinde farklı anlamları bulunan freskler esrarengiz havasını bugün de korumaktadır. Vadiyi ziyaret ettikten sonra görülecek yerler listenize ekleyeceğiniz yerlerden biri de Görkündere Kilisesi olabilir.

El Nazar Kilisesi

El Nazar Kilisesi, Göreme – Müze yol güzergâhı üzerinde yaklaşık olarak 750-800 metre uzağında yer almaktadır. Yol güzergahı boyunca ilerlendiğinde sağ tarafta yer almaktadır. Kilise 10. Yüzyıla ait bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kilisenin özellikle zeminini oluşturan yapıların büyük bölümünü zarar görmüş durumdadır. Aynı zamanda kilisenin apsislerinde ve farklı noktalarında da tahripler meydana gelmiştir. Tabi ki de bu tahribatların genel nedenleri arasında kilisenin birçok dönemde bolca kullanılması ve yanlış bakımı yer almaktadır. Fakat Kilise son dönemde geniş çaplı bir onarım faaliyetleri sayesinde estetik açıdan kademe atlamıştır. Onarılmış haliyle El Nazar Kilisesi Göreme yolu üzerinde sizi beklemektedir.

Sarnıç Kilisesi

Sarnıç Kilisesi, Karabulut Kilisesi’nin yaklaşık olarak 200 metre ilerisinde yer almaktadır. Tek apsisten meydana gelen küçük bir ibadethane merkezi olarak karşımıza çıkmaktadır. Kilisenin yıllardır koruduğu özelliklerin başında su izleri yer almaktadır. Bugün de kiliseyi ziyaret ettiğiniz bu su izlerini görebilirsiniz. Kilisenin üst bölümünde bulunan apsisin fresklerin zengin yapı ve dokusu ilginç bir hava katmaktadır. Aynı zamanda Kilise içerisinde madalyonların aziz tasvirlerinin bulunması atmosferik havasını belirleyen unsurlar arasındadır. Sarnıç Kilisesinin motifi, oyukları ve freskleri günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

Göreme Sarnıç Kilise

Saklı Kilisesi

Kilisenin ‘’Saklı’’ olarak adlandırılmasındaki temel neden ise 1957 yılında bulunmuş olmasıdır. 1957 yılında bulunan bu kilise üç apsisli bir yapıya sahiptir. Kilisenin bu denli geç bir zaman diliminde keşfedilmesinin temel nedeniyse giriş kapısının kırılmış olmasıdır.
Leave A Comment