Göreme Panorama Salkım Tepesi Manzara Cafe & Camping

Güneşin doğuşuna tanıklık eden balonların uzandığı vadiler mucizenin tanımını yeniden yaparcasına renkleniyor. Kapadokya’nın kalbinin attığı yer Göreme ve vadileri oluyor. Uçhisar, Güvercinlik Vadisi ve Erciyes Dağı’nın manzarasına sahip Göreme Panorama Salkım Tepesi Manzara Cafe doğayla baş başa kalma yeri. Közde pişen Türk Kahvelerinin kokusu ve tadıyla bölgenin panoramik filmini çekeceğiniz manzara cafe yerli yabancı herkesin ilgisini, dikkatini çeken bir yerdir.

Kapadokya gün doğumu kadar batımındaki esrarengiz tılsımını güneşin ışıklarıyla dans eden peri bacaları ve gözünüzün alabildiği vadiler ile vermektedir. Gökyüzünün maviliği, vadilerin kızıllığı ile güneşin verdiği kırmızının harmanlandığı Göreme Panorama Cafe en güzel haliyle sizleri karşılıyor. Yılın dört mevsimi bol ziyaretçi alan cafede yudumlayacağınız Menengiç Kahvesi en yumuşak haliyle içinizi ısıtan olmaktadır. Kışın soğuğunda odun sobasında ısınacağınız kafe yazın sıcağında meltem rüzgarlarına yerini bıraktığı Göreme panorama manzara izleme noktası Göreme’ye 2 kilometrelik bir mesafede bulunmaktadır.

Göreme Panorama

Göreme Panoramik Seyir Tepe

Göreme Panorama Manzara İzleme Noktası

Panorama Göreme Manzara izleme noktası olarak seyir terası haline gelen Göreme Panorama Tepesi bölgenin bilinen yerlerindendir. İdari olarak bağlı bulunduğu Göreme merkeze 2 kilometre uzaklıktadır. Göreme’den hareket edildikten sonra Uçhisar istikametinde Güvercinlik Vadisi’nin bitişinde bulunmaktadır. Panorama Cafe Göreme bölgenin müthiş manzarasına sahiptir.  Kapadokya’nın oluşmasında kilit roller üstlenen Erciyes Dağı’nın 3917 metre yüksekliğini buradan kadrajlara girmektedir. Bölge aynı zamanda bir zamanlar güvercinlerin yurdudur ve Güvercinlik Vadisinin panoramasına perdeleri açmaktadır. Öyle ki burası fotoğraf sanatçılarının en önemli adresi haline gelmiştir. Böylelikle sahne perdeleri burada hiç kapanmamaktadır.
Ziyarete gelenlerin Kapadokya masalını tekrar yazmaya başlayacağı manzara cafe bölgenin simgelerinden biri olmaktadır. Öyle ki doğanın en son deminin kokusu her daim burnunuzda tütecek kadar güzelliğe sahiptir. Manzarayı arka planınıza alarak çekineceğiniz fotoğraflar sizlerin sürekli anılarınızı tazeleyecek tatlar verir. Öyle ki bu durumu daha öteye taşımak isteyenler eski zamane kıyafetleri eşliğinde burada fotoğraf çekinmek isterler. Bu anlamda kıyafetler ise buradaki kafeden temin edilebilmektedir.

Bilindiği üzere Kapadokya müthiş bir doğanın güzel örneklerini veren yağlı boya tablo enstantanesine sahiptir. Bu anlamda doğanın güzelliğine kayalara oyulan kilise, yaşam alanları ile peri bacaları eşlik etmektedir. Bu güzellikleri görmeniz için bölgede en iyi konumlarda seyir terasları oluşturulmuştur. Böylelikle en güzel manzaraya sahip olan teraslardan biri de Göreme Panorama Salkım Tepesi olmaktadır. Bu tepe manzaranın yanında kişilerin kahvaltı yapmalarına, çay ve kahve içmelerine imkan vermektedir. Aynı zamanda kamp yapma olanakları ile çevredeki hediyelik eşya satan yerler ile eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Böylelikle buralardan sevdikleriniz için hediyelik eşya almanızda mümkündür.

Göreme Panorama

Göreme Panoramik Seyir Tepe

Manzara Cafe’de Kahvaltı

Bölgenin manzarasının eşliğinde günün güzel ve enerjik geçmesini sağlayan manzara kafe aynı zamanda Göreme panorama kahvaltı imkanlarına sahiptir. Bölgenin dokusu ile organik kahvaltı olanaklarına sahip bölgede günün geri kalan gezinizde ihtiyacınız olan enerjiyi depoluyorsunuz. Sabahın erken saatlerinde buraya kahvaltı için gelenlerin içini mis gibi taze gözleme kokusu sarar. Taze çayları, kahveleri ile salata yiyebileceğiniz manzara kafede aynı zamanda çayınız yanında kek sizlere iyi gelecektir. Alacağınız serpme kahvaltı bir anlamda organik köy kahvaltısı özellikle hafta sonu günübirlik gezi yapmak isteyenlerin tercihi olmaktadır. Ancak özellikle akşam saatlerinde burada yaşanılan yoğunluk nedeniyle servislerde sıkıntı yaşanabilmektedir.
Gün batımının senaryosunu yazanlar burada dilerlerse alkollü içecekler tüketebiliyor. Özellikle Kapadokya’ya özgü şaraplar burada en leziz tatları ile sizlere eşlik etmektedir. Gün batımında güneşin ışıklarının toprağa vurduğu kırmızı şölen ziyaretçileri buraya çeken husus olmaktadır.

Göreme Salkım Tepesi

Konumu ve ziyaret potansiyeli ile aranılan bir yer olan Göreme Salkım Tepesi Uçhisar girişinde önce tabelası ile sizleri karşılamaktadır. Bölgenin en iyi izlenebilen seyir terasları arasında kendisine yer bulmuştur. Bölgenin en önemli vadileri arasında yer alan Güvercinlik buradan görülebilmektedir. Öyle ki Kapadokya’nın en üst zeminini oluşturan Uçhisar Kalesi’ne buradan bakmak ayrı bir zevk vermektedir. Bir anlamda Kapadokya’nın simgelerinden biri haline gelen tepe Kapadokya tanıtımlarında, broşürlerde ve kartpostallarda sürekli karşınıza çıkacak yerlerdendir. Tepenin en önemli objelerinden biri de burada nazar boncukları ile sarılı çömlekleri ile süslü ağaçlardır. Bu şekilde testiler ve çömleklerin olduğu ağaçları ve nazar boncuklarını bölgede sadece burada bulabiliyorsunuz.
Konumu itibariyle binlerce yıldır buluşma noktası haline gelen bugünün seyir terasından güvercinler ile haberler gönderildiği söylenmektedir. Güvercinlere bağlanan not kağıtları ile yapılan haberleşme burada anlatılan hikayeler arasında yer almaktadır. Bölgenin aurasına uygun olarak dilek ağaçlarından birini de burada görüyorsunuz. Buraya ziyarette bulunanlar ister inansın ister inanmasın dilek dilemeden, niyetini bağlamadan buradan gitmemektedir. Öyle ki bu ağaç belgesellere konu olmuş ve bir çok programda yayınlanmıştır.

Göreme Panorama Cafe

Manzarası ve önemine binaen burası turlar ile gelen ziyaretçilerin de adresi olmaktadır. Kapadokya’ya gelen özelikle günübirlik turlar Göreme Panorama Cafeye uğramadan gitmemektedir. Kapadokya gezi programlarına burayı alan tur firmaları özellikle Menengiç ile Türk Kahvesi ikramları yapmaktadır. Açık ve temiz havanın eşliğinde Kapadokya’nın en önemli yerlerinin manzarası eşliğinde kahve sizlere unutamayacağınız tatlar vermektedir. Bölgenin oluşumunda kilit rol oynayan Erciyes Dağı’nın karlı silueti eşliğinde içeceğiniz kahve uygun fiyatlarla burada içilebiliyor.
Sabahları gözleme ve menemenler ile günün en güzel kahvaltılarını veren Panorama cafenin gün doğumundaki manzarasına hava balonları eşlik etmektedir. Göreme’den sabah erken kalkan balonlar seyir terası önünden geçerken burada onları selamlayanlara el sallarlar. Herkesin elinde fotoğraf makinesi ve cep telefonları ile bir çekim yarışını görürsünüz. Nedeni bu manzarayı ve kadrajı kaçırmamaktır.

Göreme Panorama Camping

Bölgesel açıdan Göreme’nin bir çok yerini görebilen bir yerde konumlanan Göreme Panorama Camping sizlere karavanlarınız, çadırlarınız ile konaklama imkanı veren bir yerdir. Burada dört mevsim karavanınız ile konaklayabilirsiniz. İşletme olarak elektrik ihtiyacı karavanların karşılanıyor. Su ihtiyacı ise isteğe göre talebiniz doğrultusunda verilmektedir. Sabahın erken saati uçan sıcak hava balonlarının gösterisini buradaki seyir terasından izleyebiliyorsunuz. Farklı deneyimler ile konaklama imkanı veren kamp alanı genelde kum alt yapıya sahiptir.
Göreme Camping Panaroma burada konaklama yapan karavan ve çadır sahiplerine tuvalet ve banyo hizmetini vermektedir. En önemli husus istenilen saatte sıcak su imkanının verilmesidir. Ayrıca burada konaklayacakların tabak ve bardaklarının yıkanması için bir mutfak oluşturulmuş. İçeride de yemek yenilecek yerler mevcuttur. Öyle ki kış günleri bu bölge çok soğuk olmaktadır. Bu anlamda konaklayan kişilerin ısınmaları için gerekli tertibat burada hazır edilmiş. Böylelikle Kapadokya’nın soğuğunda bölgenin keşfin devam edebiliyorsunuz.
1980’li yıllarda faaliyete başlayan Kamp alanında ayrıca internet hizmeti verilmektedir. Burada iki tane yüzme havuzu bulunuyor. Bir tanesi doğal kaynak suları ile hizmet vermektedir. Ayrıca yemekleriniz için bölge tatları eşliğinde restaurantından faydalanabiliyorsunuz. Kampta oluşturulan mutfakta yiyeceklerinizi pişirme imkanı bulunmaktadır. Ayrıca günlük ihtiyaçlarınızı karşılayacak küçük bir market burada hizmet vermektedir. Gece konaklamaları sonrası gündüzleri de bölgeyi en iyi haliyle gezme, görme imkanları bulunmaktadır. Özellikle buradan kamp alanı ile birlikte ayrıca ATV ve At turlarına katılım imkanları sağlayan hizmetler vermektedir.

Kamp alanı tamamen ağaçlar ile kaplı bir yer. Bu aralarda çadır kurmak için ve karavan parkı için yerler edinilmiş. Bölgede konumlanan yerlerde kişiler dilerlerse mangal yakma olanaklarına da sahiptir.

Göreme Panorama

Kapadokya ATV Turu

Kapadokya’da Neler Yapılır?

Panorama Salkım Tepesi akşamları saat 20:00’de kapanmaktadır. Sabah açılış saati ise 07:30’dur. Kapadokya’da kahvaltı yapabileceğiniz mekanlar arasındaki listede ilk sıralarda yer almaktadır. Nazar boncukları asılı ağacı ile dünya turizminde kendisine yer edinmiştir. Öyle ki sadece bu ağacı görmek için yurt dışından gelen kişiler bulunmaktadır. Bu sayede renkli manzaralara ortak olan kişiler buranın hikayesi ile bölgeye daha çok kişinin gelmesinin yolunu açarlar. Ziyaretçinin gelmesi açısından bölgenin tanıtımı önemlidir. Bu tanıtımlar sivil toplum kuruluşları, turizm firmaları, yerel idareler ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sürekli yapılmaktadır. Özellikle bölgede yapılan Kapadokya Festivalleri bu anlamda önemli anahtar vazifesi görmektedir.
Bölge konaklama açısından mağara oteller ile kaya oyma odalarda hizmet vermektedir. Özellikle ziyaretçiler bu tür buranın ortamına uygun odaları merak ettiği için tercih etmektedir. Bölgede dört mevsim ziyaretçi olmasının yanında en güzel gezilecek zamanı ilkbahar ile sonbahar mevsimleri olmaktadır. Özellikle İlkbaharda çiçeklerin açması ile buranın ortamı güzelleşir, uçuşan kelebekler arasında kuş cıvıltıları ile vadiler gezilmektedir. Yeşil bir ortamın arasında peri bacaları ile tarihi yerlerin keşfi çok daha güzel tatlar bırakmaktadır. Bu sebeple daha çok İlkbahar aylarında burası tercih edilir.
Konaklama ve turlar açısından bölge her yıl yaklaşık 2 milyon ziyaretçi alır. Bu sebeple seyahat planı öncesi konaklama ve gezi planının hazırlanması gezilerinizde önemli olan hususları oluşturmaktadır. Buradaki gez turları tur şirketlerince yapılan, planlanan ve hizmet verilen önemli bir aşamayı oluşturur. Bu anlamda Kapadokya bölgesi çok geniş alanı kapsaması nedeniyle farklı turlar ile bölgelere ulaşım sağlanır. Özellikle görmek istediğiniz yerler yeşil, kırmızı ve mavi tur olarak adlandırılarak sınıflandırılmıştır. Bu sınıflar ile en uygun fiyatlar eşliğinde turlarınızı planlama hizmetini HTR Turkey Tours üzerinden alabiliyorsunuz. Öyle ki burada tur kapsamı dışında olan bölgeleri görme ve inceleme ile keşfetme olanakları bulunur. Bu keşifler profesyonel ekiplerce ve rehberler eşliğinde yapılmaktadır.

Kapadokya Gezi Planlaması ve Konaklama

Kapadokya gezilerinizin heyecanlı ve verimli gerçekleştirilmesinde bölgenin aktivitelerinden faydalanmak gerekmektedir. Bunların başındı sıcak hava balonu ile uçmak gelir. Bununla birlikte bölgenin keşfinde bisiklet turları, at turları, ATV turları önem kazanır. Dileyenler bölgenin koşullarında daha hareketli bir yaşama tanık olmak için Jeep Safari Turlarına katılabilir. Gündüz aktiviteleri sonrasında geceleri ise düzenlenen Türk geceleri sizlerin tatilinizde eğlencenin başka adresi olmaktadır.
Bölgesel tatillerinizde planlama yapmanız gerekmeyebilir. Ancak söz konusu Kapadokya olunca tatil ve gezinin rengi değişmektedir. Aksaray ili sınırları içinde kalan Ihlara Vadisinden başlayan Kapadokya  geniş bir coğrafyaya sahiptir. Böylelikle Kayseri ili Soğanlı Vadisine kadar büyük bir alanda oluşmaktadır. Bu sayede görülmesi gereken yerler yaklaşık 250 kilometrelik alana yayılmış durumdadır. Günübirlik geziler söz konusu edilmesine rağmen burasının keşfedilmesi için uzun bir tatil sürecinin plana dahil edilmesi gerekmektedir. Böylelikle Görme Panorama Salkın Tepesi Manzara Cafe etrafında konaklama yapacağınız yerler sizin ulaşımınız açısından önem arz eder. Çünkü konaklama yapılan otelin merkezi konumda olması ve görülmesi gereken yerlere yakınlığı önem taşımaktadır. Bu sayede Kapadokya gezileriniz çok daha verimli hale gelecektir.

Kapadokya bölgesi seyahatlerinizde konaklama otelinizi HTR Turkey Tours ve kapadokyabalayi.net üzerinden alabiliyorsunuz. Burada bölgenin en iyi mimari yapıya sahip otelleri yer almaktadır. Özellikle fırsat otelleri sayesinde çok daha ekonomik tatiller yapmanız mümkündür. Bütçenize uygun oteller sizlerin isteğiniz olan mağara odalarda konaklama, jakuzi, açık büfe kahvaltı olanakları vermektedir. Hatta bölgeye ulaşım sağlayacağınız yerden transfer imkanı bulunmaktadır.  Nevşehir Kapadokya Havalimanı ile Kayseri Erkilet Havalimanı üzerinden gelenler için yolcu transfer imkanları bu oteller ile verilmektedir.

Göreme Panorama

Kapadokya Ihlara Vadisi

Leave A Comment