Aşk Vadisi

Kapadokya, gözlerinizin görebileceği en güzel görüntülerden birini Aşk Vadisi ile sizlere yaşatmaktadır. Birçok fiziksel harikayı bir arada barındırdığı gibi manevi hazları da içerisinde bulundurmaktadır. Kapadokya Aşk Vadisi’ni sevdiğiniz kişi ile ziyaret ettiğiniz zaman tutku dolu anlar yaşamaya hazır olun. Çünkü sağladığı, hissettirdiği yoğun duygular sizleri derinden etkilemektedir. Aşk Vadisi Kapadokya’da bulunan önemli vadilerden biri olmaktadır. Bu kadar önemli olmasının sebepleri arasında kusursuz yapısı ve özenle düşünülmüş dizaynları bulunmaktadır. Böylesine birçok güzelliğin bir arada bulunması elbette ki bölgeye ziyaret eden turistleri etkilemektedir. Bu nedenle her sene binlerce turist bölgeyi keşfetmeye gelmektedir. Üstelik herkese farklı bir duygu ve anı yaşatan Aşk Vadisi ziyaretçileri de her geçen gün artmaktadır. Ayrıca ziyaretçilerinin büyük bir çoğunluğu evlilik veya balayı hazırlıklarında olan çiftlerden oluşması vadinin ismini doğrular niteliktedir.

Nevşehir Aşk Vadisi gözlerinizi kamaştıracak kadar özel manzaralara sahiptir. Yılların ve doğal olayların etkisiyle günümüz şeklini alan bu vadi sanki çiftler için yaratılmış gibidir. Adı gibi duygusal hazlar yaşatacak olan Aşk Vadisi, ziyaretlerinizi beklemektedir.

Nevşehir Göreme Aşk Vadisi

Kapadokya ziyaretleriniz sırasında Aşk Vadisi, listenizde kesinlikle yer almalıdır. Çünkü büyük bir vadi olmasının yanı sıra keşfedilecek birçok şeyi içerisinde bulundurması da onu özel kılmaktadır. Ayrıca hikâyelerini dinlerken şaşıracağınız ve etkileneceğiniz bir vadi olması da onun ayrı bir özelliğidir. Üstelik Aşk Vadisi kamp alanı da içermektedir. Her yıl binlerce turist Aşk Vadisini ve yaşatacağı duyguları görmek için Kapadokya’yı ziyaret etmektedir. Sizlerde bu kadar önemli bir vadiyi ziyaret etmeden Kapadokya’dan dönmek istemezsiniz elbette. Aşk Vadisi’nin büyük bir vadi olması sizleri endişelendirmesin. Çünkü keşfedeceğiniz her ayrıntı ne kadar süre geçirdiğinizi ve yorgunluğunuzu size hiç hissettirmemektedir. Böylelikle muazzam görüntüler hafızanıza kaydolurken bunların hiçbir öneminin kalmadığını yaşayarak deneyimlemiş olacaksınız.

Üstelik Aşk Vadisi, Kapadokya için çok önemli bir vadidir. Çünkü bu kadar harika doğal oluşum çok nadir görülmektedir. Aşk Vadisi adının hakkını vermesi bir yana gözleriyle bu yapıya tanıklık eden herkesi kendisine âşık etmektedir. Bu nedenle turistler tarafından çok sevilen bir vadidir. Nezih ve tutku dolu duyguların birleşimini yaşamak için bu vadiye göz atmanızı kesinlikle öneririz.

Aşk Vadisi

Kapadokya Aşk Vadisi

Kapadokya Aşk Vadisi Nerede?

Aşk Vadisi Nevşehir sınırları içerisinde bulunmaktadır. Her ne kadar konumu Ürgüp’e yakın olsa da Aşk Vadisi Göreme ilçesinde yer almaktadır. Birçok isme sahip olan Aşk Vadisi’ne Âşıklar Vadisi de denilmektedir. Ancak tabelalarda Aşk Vadisi ya da Âşıklar Vadisi yerine Bağlıdere yazdığı için kafanız karışabilmektedir. Bu sebeple tabelalarda Bağlıdere diye yazılsa da ulaşacağınız yer Aşk Vadisi olduğunu unutmamanız gerekmektedir.

Göreme Aşk Vadisi Yol Tarifi

Popüler olması nedeniyle kolayca bulabileceğiniz vadiyi Göreme’de kime sorsanız size göstermektedir. Ayrıca Uçhisar yolunun aşağısından Aşk Vadisi’ne giden yola ulaşabilirsiniz. Yol boyunca çeşitli doğal yapılar sizleri karşılamaktadır. Bu sayede Kapadokya’nın harika doğal oluşumlarını inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Kolay bir şekilde bulabileceğiniz bu vadi yol konusunda size sıkıntı çıkarmayacaktır. Birkaç saatlik yol gitmeniz koşuluyla vadiye ulaşmış olmaktasınız. Aşk Vadisi yolunda aracınız ile yolu gitmek sizi biraz zorlayabilir. Bu durumda yaya bir şekilde yola devam etmeniz gerekmektedir. Ayrıca Aşk Vadisine “Âşıklar Vadisi” ve “Bağlıdere” denildiğini de unutmamanız gerekmektedir.

Göreme Aşk Vadisi Ulaşım

Nevşehir’in önemli bölgelerinden biri olan Aşk Vadisi’ne ulaşım biraz sıkıntılıdır. Vadinin girişi araçlar için pek müsait olmadığından dolayı yaya gitmeniz yorucu olabilir. Çünkü vadinin yolları çok dik ve taşlıktır. Bu nedenle zorlu yolları seven kişilerseniz sizler için eğlenceli olacaktır. Fakat bütün bu zorluklara değecek görüntüleri görmeye gittiğinizi unutmayın. Araçlarınızı bıraktıktan sonra vadiyi dolaşmaya başladığınız, bu anları ölümsüzleştirmek harika olacaktır. Bu nedenle fotoğraf çekmeyi unutmayın! Kapadokya oldukça geniş bir bölge olduğu için her sene binlerce turist bu bölgenin aktivitelerini deneyimlemek için ülkemize gelmektedir. Üstelik Kapadokya, çok fazla aktiviteye sahip olduğu için de insanlar buradan kopamamaktadır. Hatta aksine daha çok etkisine kapılmaktadır. Büyüleyici bir atmosfere sahip olduğu için insanlar hemen ayrılmak istemiyorlar. Kapadokya’da geçireceğiniz zamanların bitmesini istemeyecek, gezeceğiniz yerleri iple çekeceksiniz. Nevşehir Aşk Vadisi de tam olarak bu yerlerden biri olacaktır. Çünkü eşi benzeri bulunmayan bu vadiyi gezmek sizi oldukça mutlu edecektir. Şimdi isterseniz Kapadokya Aşk Vadisinin meşhur Salıncak Cafe’sinden kısaca bahsedelim.

Aşk Vadisi

Kapadokya Aşk Vadisi

Kapadokya Aşk Vadisi Salıncak Cafe

Şüphesiz ki Aşk Vadisi hafızalara kaydolurken Salıncak Cafe ile de yer etmiştir. Çünkü salıncak Cafe, girdiğiniz anda atmosferinin sizi saracak kadar güçlü bir etkiye sahip olan bir kafedir. Kapadokya ziyaretlerinizde Aşk Vadisi ziyaretini listenizde bulunuyorsa, Salıncak Cafe’ uğramadan gitmek doğru olmaz. Gözlerinizin sevdiğinizle beraber bu ihtişamlı anları kaydetmesini isteriz. Aşk Vadisi Salıncak Cafe yol tarifi için Uçhisar yolunun aşağısından devam ederken vadinin ortalarına doğru geldiğimizde Salınca Cafe’ye ulaşmış olacağız. Nevşehir Salıncak Cafe gibi birçok kafeyi bünyesinde bulundursa da gerekli ortama sahip tek kafe Salıncak Cafe’dir diyebiliriz. Manzaraya karşı salıncak eşliğinde sallanabileceğiniz bir ortam düşünün. Salıncak Cafe tam olarak böyle bir mekândır. Evlenme tekliflerinin de çokça yapıldığı bir yer olan Salıncak Cafe mola vereceğiniz güzel yerlerden bir tanesidir. Göreme Aşk Vadisi içindeki Salıncak Cafe’de gün batımı sırasında manzaraya karşı sallanırken batan güneşin ışıklarını seyredebilirsiniz.

Kapadokya Aşk Vadisi Hikâyesi

Çok uzun yıllar önce Kapadokya’da bir köy varmış. Hikâyemiz bu köyde geçmektedir. Köy, sahip olduğu sulak arazi ve verimli toprak nedeniyle adeta bir tarım alanıymış. Bereketi yüksek olduğu için bolca meyve ve sebze yetişmekteymiş. Onlarca sülalenin yaşadığı bu bereketli köyde bir gün iki sülale arasında bir tartışma çıkmış. Aralarındaki sıkıntı köyü ikiyi bölmüş ve karışıklık yaratmıştır. Böylelikle ikiye bölünen köyün gençleri birbirlerine düşman kesilmiş. Ancak bir gün köylüler tarafından tanıştırılan iki düşman köyün gençleri birbirine âşık olmuş. Sülaleler de düşman olduğu için haliyle gençlerin mürüvvetine izin vermemişler. Aradan günler aylar geçmiş, bu gençler bütün zorluklara rağmen birlikte kalmış ve evlenmişler. Bir süre sonra da çocuk sahibi olmuşlar. Düşman olan sülaleler ise bu duruma razı gelemeyerek oğlanı öldürmüşler. Ardından kız ise yaşayacak güç bulamayıp üzüntüden intihar etmiş ve birlikte dünyadan göçmüşler. Allah gençlerin kaderini bu şekilde sonlandıran bütün düşmanların tepesine taş yağdırarak onların yaşamına son vermiştir.

Hikâyenin bu şekilde olduğuna inanılması nedeniyle vadinin ismi çoktan belirlenmişti. Aşk Vadisi olacaktı. Çünkü aşkları uğruna ölen insanların ömrüne adanmış bir vadiydi bu. Sevdiği uğruna kendi hayatından vazgeçen genç insanların hikâyeleriydi. Yıllarca dillerden dile anlatılan bu hikâyeler nedeniyle çiftlerin aşklarını ölümsüzleştirmek için bu vadiye geldiği görülmektedir. Bu hikâye birçok insana da bu nedenle güç olmuştur. Balayı yapan çiftler tatillerini mutlu ve ihtişamlı anılar ile hatırlamak için Aşk Vadisi’ni tercih etmekte. Aynı şekilde evlenme tekliflerinin de çokça yapıldığı vadi söz konusu aşk olunca birçok şeye ev sahipliği yapmakta. Bu kadar amaç için kullanılan vadi sizce de gözle görülmeye değer değil midir? Özellikle bu vadiyi ziyaretleriniz esnasında yanınızda fotoğraf çekebileceğiniz bir cihazın bulunmasını kesinlikle öneriyoruz. Çünkü estetik pozlar ve fotoğraflar yakalayabileceğiniz bir ortamı bulunmaktadır. Işığın harika düşüşleri ve arkanızda bulundurabileceğiniz ağızları açık bırakacak harika bir manzara istemez misiniz? Aşk Vadisi bütün bu arayışlarınızı tek başına doldurmak için sizleri misafir etmeyi beklemektedir.

Aşk Vadisi

Kapadokya Aşk Vadisi

Kapadokya’da Gezilecek Vadiler

Kapadokya, oldukça geniş bir bölgeyi kapsadığı için içerisinde birçok vadi ve benzeri yapılar bulunmaktadır. Bunlar dışında beşerî faktörler sonucu oluşan kiliseler, yeraltı şehirleri, anıtlar ve mezarlıklara da rastlayabilirsiniz. Bu kadar çokluğun bir arada bulunduğu bir bölgede gez gez bitmeyecek diyebileceğimiz birçok aktivite bulunmaktadır. Binlerce insan bu bölgeyi ziyaret ederek bu sanat eseri niteliğindeki oluşumlara tanıklık etmek istemektedir. Ayrıca balon turları ve yapılan evlilik teklifleriyle de ünlü olan Kapadokya, tam olarak aktif bir tatil beldesi olmaktadır. Aradığınız her şeyi bir bölgede bulabileceğinizi hayal edin, harika olmaz mıydı? Kapadokya, adeta bu harikaları bir arada tutmak için yaratılmış gibidir. Üstelik bu harikaların içinde bir de konaklama yerleri bulunmaktadır. Böylelikle sizler için hazırlanan mağara otellerde kalarak tatil konforunuzu ikiye katlayabilir ve bölgenin tadını çıkarabilirsiniz. Katılacağınız turlar ile yeraltı şehirlerini ve kiliseleri gezebilirsiniz. Üstelik vadiler hakkında daha fazla ayrıntı için kapadokyabalayi.net ya da mdchotel.com sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kızılçukur Vadisi

Kızıl Vadi, Kapadokya için en az Aşk Vadisi kadar önemli bir vadidir. Ürgüp-Ortahisar civarında bulunan vadi büyükçe olmasının dışında gün batımıyla oldukça ünlüdür. Gün batımı sırasında yere düşen güneş ışıkları vadiyi kızıl bir parıltı yaratacak şekilde parlatmaktadır. Gözlerinizin şahit olacağı en harika manzaralardan biri kesinlikle bu olacaktır. Kızıl Vadi’yi ziyaret etmeden gitmenizi tavsiye etmeyiz.

Cappadocia Red Rose Valley

Paşabağ Vadisi

Kapadokya peri bacaları ile fazlasıyla ünlüdür. Fakat peri bacaları en çok nerede bulunur dersek cevabımız Paşabağ Vadisi olmaktadır. Ayrıca vadi birçok isme sahiptir. Bunlara örnek verecek olursak “Zelve Vadisi”, “Rahipler Vadisi” ve son olarak “Paşabağ Vadisi”dir. Göreme’de bulunan Paşabağ Vadisi’ne Ürgüp-Avanos yolundan ulaşabilirsiniz. Aşk Vadisi ve Kızıl Vadi kadar ünlü olan bu vadi görülmeye değerdir.

Aşk Vadisi

Kapadokya Paşabağ

Güvercinlik Vadisi

Göreme bölgesinde bulunan bir diğer vadidir. Bu vadide oldukça popülerdir. İsmini tam olarak lakıyla almıştır. Güvercinler kayaçların içine yuvalarını yapmıştır. Güvercin gübresi bölgede üzüm yetiştirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Vadi Uçhisar ve Göreme arasında bir yerde bulunmaktadır.

Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi diğerlerinin aksine daha sessiz ve serin bir vadidir. Vadinin serinliğinin temel kaynaklarından biri de onu boyunca saran Melendiz Çayı’dır. Melendiz çayı vadiyi serinletmektedir. Ayrıca bunun yanında vadiyi dolaşmak isteyenlerin kulağına adeta melodi gibi gelerek ruhunu rahatlatmaktadır. Aksaray/Güzelyurt’ta bulunan Ihlara Vadisi huzur ve refah hissi vermek için misafirlerini beklemektedir. Vadiyi keşfettiğiniz saniyelerde duyacağınız böcek ve akan suyun o güzel sesi sizi uzaklara götürmektedir. Ihlara Vadisi’nin bitki örtüsü kimi yerde cılız kimi yerde gür olması da vadiye enteresan bir hava katmaktadır.

Aşk Vadisi

Kapadokya Ihlara Vadisi

Aşk Vadisi Kapadokya

Eşsiz Harikaların bir arada bulunduğu Kapadokya, Aşk Vadisi ile gözler önünde. Kapadokya’yı ziyaret ettiğiniz sırada bu vadiyi ziyaret etmemek akıl işi değil. Vadiler uzun yıllar boyunca aşınan akarsu yataklarında oluşmaktadır. Bölgedeki bütün vadilerin oluşumu da bu şekilde gerçekleşmekte. Belki de binlerce yıllık süreçle oluşan bu oluşumların bu kadar mükemmel olması bizleri derinden etkilemekte. Gözler önüne serilen doğal harikalar yetmezmiş gibi beşeri coğrafyanın da yaşayan tarihi içermekte Kapadokya. Binlerce insanın hayatını kurtaran yeraltı şehirleri ve uğruna canların feda edildiği kiliseler bunlara birer örnek. Her biri kendine ait hikâye barındırmakta. Bu yapıları dolaşırken bir de hikâyeleri dinlemek sizlerin üstünde etki yaratacaktır. Kapadokya gibi önemli bir beldeyi ziyaret ettiğiniz sırada bu oluşum harikalarını görmeden gitmek doğru olmayacaktır.

Leave A Comment