1 Günde Kapadokya Turu

Ziyaret eden etmeyen herkesi kendisine hayran bırakan Kapadokya İç Anadolu Bölgesinde yaklaşık 250 kilometre karelik alanda bulunmaktadır. Bu sebeple bölgenin her bir yerini bir günde görmeniz mümkün değildir. Ancak burada hızlandırılmış turlar ile mutlaka görmeniz gereken yerler ile katılmanız gereken aktiviteleri 24 saate sığdırmanız mümkündür. 1 günde Kapadokya turu sonraki gezilerinizin başlangıcı olacaktır. Çünkü bu coğrafyalara gelenler mutlaka bir gün geri döneceklerdir.

Kültürel yapısı ile doğanın ve turizmin merkezi haline gelen Kapadokya yurt içi ve yurt dışından önemli ziyaretçilerin adresi olmaktadır. Bu öneme binaen turizm firmalarının sürekli bu bölgeye gezileri bulunmaktadır. Hızlandırılmış geziler ile kişiler bir günlük zamanını buralara ayırmak istemektedir. Bu sebeple aramalar Kapadokya turu 1 gece 2 gün olarak yapılmaktadır. Böylelikle kişiler bir gece kalmasına rağmen iki gündüz gezisi ile bu güzellikleri keşfetmek istemektedir. Aynı zamanda Peribacaları ile ünlü olan Kapadokya, ülkemizin çok önemli turizm bölgelerinden biri olarak ünü yurt dışına çıkmış bir yerdir. Üstelik birbirinden farklı medeniyetlerin de birleştiği bir nokta olması nedeniyle stratejik önemi de çok büyüktür.

Kapadokya 1 Gece 2 Gün Turları

Kapadokya’ya ve çevresine geziler ülke genelinden planlanmaktadır. Bu planlardan en çok Ankara Kapadokya Turu 1 gece 2 gün olarak yapılmaktadır. Başkente yakın olan bölgenin gezisi lüks otobüsler eşliğinde yapılmaktadır. Böylelikle kişiler bir gece konaklama imkanları ile iki güne sığdırdıkları küçük seyahatini eğlenceli kılmaya çalışmaktadır. Kapadokya turu 1 gece 2 gün Ankara çıkışlı turlar sizlere burada kısa sürede katılmanız gereken aktiviteler ile görmeniz gereken yerlerin planını yapmaktadır. Aynı zamanda rehberler eşliğinde bölgenin görülürken daha iyi anlaşılmasını sağlamaktadır.
Bölgeye uzak olan bölgelerden yine turlar günübirlik olarak yapılabilmektedir. Bu çerçevede Kapadokya turu uçaklı 1 gece 2 gün olarak yapılabilmektedir. Nevşehir Kapadokya Havalimanı ile lüks otobüsler eşliğinde bölgede gezinizi hızlandırılmış olarak yapıyorsunuz. Konaklama sonrası sabahın erken saatlerinde balon uçuşlarına katılım sağlayabiliyorsunuz. Zira birçok kişi sadece balonla uçma zevkini yaşamak adına buraya gelmektedir.
Ankara’dan olduğu kadar tüm bölgelerden buraya gezi turları söz konusudur. İstanbul çıkışlı Kapadokya turu 1 gece 2 gün bunlardan biri olarak sürekli düzenlenmektedir. Sevdiklerinizle birlikte kısa kaçamakların adresi olan Kapadokya ikametinize olan uzaklığınıza göre güzel bir rota olacaktır. Bu rotada doğanın yeni renklerine şahit olurken tarihi yapıların sırlarına ortak olursunuz.
1 gece 2 gün Kapadokya turu buranın güzellikleri ve tarihi açısından yeterli bir süre olmayacaktır. Ancak uzun süreli gezileriniz için ilk anahtar niteliğini taşımaktadır. Kapadokya turu 1 gece 2 gün İstanbul çıkışlı olarak her hafta yapılan turlardan biridir. Özellikle hafta sonları ve tatil günleri aranılan Kapadokya turu Ankara 1 gece 2 gün sizlere keyifli günler geçirmenizde önemli rolleri üstlenmektedir.

Ülkemizin görülmeye değer güzelliklerinden biri olarak bilinen Kapadokya, İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Nevşehir ilinin içinde olduğu bölgedir. Günümüzden tam 60  milyon yıl öncesinde aktif hale gelmiş olan Erciyes, Güllü ve Hasan Dağı’nın püskürtmüş olduğu lavlarla oluşan Kapadokya bölgesi, uzun yıllar boyunca yağan yağmur ve rüzgârların da etkisi ile günümüzdeki haline gelmiştir.

1 Günde Kapadokya Turu

Kapadokya Balon Turu

1 Gece 2 Gün Kapadokya Tur Programları

Ankara, İstanbul ve Antalya gibi büyük iller başta olmak üzere Türkiye’nin her bölgesinden Kapadokya’nın farklı yerlerine turlar düzenlenmektedir. Bu turlar birkaç gün olduğu gibi haftalık olabilmektedir. Üstelik bireysel olarak kişinin dar bir zaman diliminde burayı gezebilmesi mümkün değildir. Ancak hızlandırılmış turlar ile bir gece konaklamalı ve iki gün gezilmesi ile yapılan turlar söz konusudur. Aynı zamanda bu turların hepsinde farklı programlar söz konusudur. Böylelikle kişilere 1 günde Kapadokya turu ile mümkün olduğu kadar yer gezdirilmesi amaçlanmaktadır.
Kapadokya gezilerinde Ihlara Vadisi önemi ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden olurken, Göreme Açık Hava Müzesi olmazsa olmaz tarihi dokulara kollarını açmıştır. Bu çerçevede gezilerin ilk durağı Ihlara Vadisi, dolayısıyla buradaki Melendiz Çayı olmaktadır. Melendiz bölgeye hayat veren su kaynağıdır ve binlerce yıldır buranın oluşmasında etkili rollere girmiştir. 14 kilometrelik Ihlara Vadisi’nin hepsini gezmeniz zaman için yetersizdir. Buradan Narlıgöl ikinci durağınız olabilir. Sonrasında ise Kapadokya’nın ev sahipliğini yaptığı 104 farklı yer altı şehirlerinden en önemlisi olanlar Derinkuyu Yeraltı şehri ve Kaymaklı Yeraltı Şehri gezilmektedir.
Yer altı şehirleri sonrası turlarda durak Ürgüp’e doğru yol almaktır. Bu aşamada bölgenin meşhur üzüm bağları, Üç Güzeller Peri Bacaları, görmeniz gereken Paşabağ Vadisi, Dervent Vadisi. Ürgüp, Avanos ve Göreme Kapadokya bölgesinin en önemli mekanlarına sahiptir. İlk günkü turun ardından turunuzun özelliğine göre mağara otellerde konaklama imkanı verilmektedir.
Gece konaklaması sonrasında sıcak hava balonu ve bölgeyi havadan görmek isteyenler sabahın erken saatlerinde hareket etmektedir. Bölgeyi yukarıdan günün ilk ışıkları eşliğinde rengarenk balonlar eşliğinde görmek sizlere muhteşem duygular yaşatır. Sadece bu duygular için günübirlik olarak buraya gelen kesimden bahsetmek mümkündür.
2 gün ve 1 gece konaklamalı Kapadokya turları hızlı ama yorucu bir gezi olarak tarif edilebilir. Çünkü dar zaman diliminde yapılmak istenilenler koşuşturma içinde geçmektedir. Ancak her anıyla güzel vakitlerin tanımında önemlidir.

Müzeler

Göreme Açık Hava Müzesi öncelikli olarak ziyaret etmeniz gereken alanlardan biri olmalıdır. Bir diğer ismi ile de Göreme Ören Yeri olarak bilinmektedir. Öyle ki burada birbirinden farklı kaya oluşumları mevcuttur. Üstelik Göreme açık Hava Müzesi’ndeki kaya oluşumları Milattan Sonra 4. yüzyıla dayanır. Aynı zamanda müze içerisinde Kızlar ve Erkekler Manastırı, Elmalı Kilise, Karanlık Kilise, Yılanlı Kilise, Çarıklı Kilise, Aziz Basileus Kilisesi ve Tokatlı Kilise’de bulunmaktadır. Yani Göreme Açık Hava Müzesi’ni ziyaret ettiğinizde aslına bakıldığında çok sayıda önemli bölgeyi de görmüş olunmaktadır.
Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi bir diğer ismi ile de Bebek Müzesi olarak bilinmektedir. Müze içerisinde ise bölgenin tarihine ışık tutan el yapımı bebekler bulunmaktadır. Aynı zamanda da ülkemizin ilk el yapımı bebek müzesidir. Üstelik yaklaşık olarak 3 bin oyuncak bebek ve de 600’e yakın hikayeye ev sahipliği yapar.
Ortahisar Etnografya Müzesi, bölgenin tarihini en iyi yansıtan alanlardan biridir. Bununla birlikte müze içerisinde yapı ve tarım odaları, Türk hamamı, köy odası ve gelin odası, geleneksel mutfak, pekmez yapma odası, dokuma odası, köy meydanı, kız isteme merasimi, kına gecesi ve Ortahisar Hatırası olmak üzere 12 farklı bölüm bulunmaktadır. Üstelik bu bölgelerde cansız mankenler ile canlandırmalar yapılır. Aynı zamanda konak içerisinde bulunan müzede bir de restoran bölümü bulunur.
İlginç bölgeleri keşfetmeyi seviyorsanız Avanos Saç Müzesi bayılacağınız bir yerdir. Bilindiği gibi bu bölge 1998 yılında Guinnes Rekorlar Kitabı’na girmeyi başarmıştır. Toplamda 16 bini aşkım kadın saçı tutamından oluşturulan müze, gerçekten görülmeye değer bir güzelliklerdir.

Bunların dışında ise; Ürgüp Müzesi, Zelve Açık Hava Müzesi ve  Güray Müze’sini de mutlaka keşfetmenizi tavsiye edebiliriz.

1 Günde Kapadokya Turu

Kapadokya Zelve

Doğal Oluşumlu Vadiler ve Tepeler

Kapadokya’nın en popüler ve görülmeye değer yerlerinden biri de Aşk Vadisi’dir. Burası panoramik manzarasının yanı sıra özellikle de gün batımında ziyaret edilmesi gereken alanlardan biri olarak bilinmektedir. Vadide 4.9 kilometre uzunluğa sahip olan üzüm bağları ve meyve ağaçları bulunmaktadır. Bununla birlikte aracınız varsa belli bir noktaya kadar bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Özellikle doğa yürüyüşünü sevenler için ideal bir alandır.
Eğer maceraperest bir kişiliğiniz varsa Gomeda Vadisi’ne bayılacaksınız. Burası Ürgüp merkezine 5 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Aynı zamanda Ihlara Vadisi’nin en küçüğüdür. Vadi içinde Bey Deresi’nin yanı sıra birbirinden farklı meyve ağaçları ve mağaralar yer almaktadır. Bunun yanı sıra apartman görünümlü kaya olukları da dikkatinizi çekecektir. Gomeda Vadisi içerisinde görülmesi gereken birçok kilise mevcuttur. Hatta bu kiliselerin büyük bir kısmının adı dahi bilinmemektedir. Ayrıca büyük bir de eski yeraltı şehri vardır. Biraz dar olan bu yeraltı şehrini gezebilmek ise size mükemmel hissettirecektir. Kalan vaktinizi Üzengi Vadisi’nde geçirerek bölgenin güzelliklerini keşfetmeye devam edebilirsiniz. Güvercinlik Vadisi peri bacaları ve birbirinden farklı kaya oluşumlarıyla dikkatleri üzerine çeken bir bölgedir. Özellikle de doğa sporlarını sevenler için ideal olan bu alanda bisiklet, koşu vb. gibi açık hava sporlarını yapabilirsiniz. Aynı zamanda bölgenin güzelliğine güzellik katacak birçok güvercin yuvasını da burada görebilirsiniz.
Göreme bölgesini keşfettikten sonra vakit kaybetmeden Ürgüp’e doğru yol almak gerekir. Burada mutlaka gezip görmeniz gereken alan Temenni Tepesi olacaktır. Öyle ki bu bölge, Ürgüp’ün tam merkezinde bulunuyor. Aynı zamanda da her yerden görülüyor. Bu nedenle manzara severler için ideal bir alandır. Temenni Tepesi’ne giriş yapıldıktan sonra sağ tarafta bulunan kümbet yani bir diğer ismi ile Kılıçarslan Gazi Türbesi dikkatinizi çekecek. Bunların dışında ise Ihlara Vadisi, Devrent Vadisi, Paşabağ Rahipler Vadisi, Güllüdere Vadisi ve Kızılçukur Vadisi’de mutlaka keşfetmeniz gereken yerler arasında yerini almaktadır. 1 günde Kapadokya turu ile görebileceğiniz bu yerler unutulmaz anılar yaratacaktır. Kızıl Vadi Kapadokya

Kapadokya’da Tarihe Şahitlik Yapan Köyler

Kapadokya’nın Mustafa Paşa bölgesi aslına bakıldığında bir Rum köyüdür. Eski ismiyle Sinasos olarak bilinir ve Ürgüp bölgesine tam 5 kilometre uzaklıktadır. Mustafa Paşa’yı ziyaret edenlerin en büyük avantajı yerli halkın yaşamına şahitlik edebilecek olmalarıdır. Öyle ki 1924 mübadelesinden sonra bölgeye Türkler yerleşmiştir. Mustafa Paşa’da mutlaka görülmesi gereken yapılar ise Mehmet Şakirpaşa Medresesi, Aziz Nikolaos Manastırı, Konstantin Helena Kilisesi, Saklı Vadi, Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi, Maraşoğlu Köprüsü ve de Aziz Basil Şapeli’dir.
Çavuşin Köyü Avanos bölgesine bağlıdır ve Kapadokya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bilinir. Bölgede çok sayıda kilise ve çanak çömlek atölyesi bulunmaktadır. Çavuşin Köyü’ne gelenlerin özellikle de Çavuşin Kilisesi’ni görmesi önerilmektedir.

Tarihi Kaleler

Uçhisar Kalesi 2 peri bacasından meydana gelmiştir. Kalede büyük olan peri bacasına Ağa’nın Kalesi adı verilirken, küçük olan peri bacası Çavuş Kalesi olarak adlandırılmıştır. Kale Kapadokya’nın her yerinden görülür. Muhteşem bir gün batımı manzarası vardır. Aynı zamanda kale içerisinde kayalara oyulmuş olan çok sayıda oda, mezar, sarnıç ve sığınaklar vardır.
Ürgüp bölgesinin dört bir yanını gezdikten sonra hemen Ortahisar bölgesine geçmenizi tavsiye ederiz. Ortahisar’da dikkatleri üzerine çekecek en önemli yapı Ortahisar Kalesi’dir. Hititler döneminden kalan kale bölgenin tam ortasından başlayarak 80 metreye kadar yükselir. Eşsiz bir manzarası vardır. Ayrıca yamaçlar boyunca birbirinden renkli ve otantik evleri bulunur.
Ayrıca kale formunda olan Sarıhan Kervansarayı da gezi listenize eklemeniz gereken yerler arasında yerini alacaktır.

Tarihi Konaklar

Asmalı Konak, Ürgüp’ün en çok ziyaret edilen yapıları arasında yerini almaktadır. Bu yapı bir zamanlar televizyonlarda oldukça popüler olan Asmalı Konak dizisi ile büyük bir kitle tarafından tanınmıştır. Burada çok sevimli bir kasaba ve oteller bulunur. Mimari anlamda dikkat çekici olan Kapadokya’da eskiden 700’e yakın taş konak inşa edilmiş ancak günümüzde ise büyük bir kısmı yok olmuştur. Fakat görülmeye değer çok sayıda konak tarzı yapılan mevcuttur.

Peri Bacaları

Üç Güzeller Kapadokya Bölgesi’nin ünlü peri bacalarıdır. Hem eşsiz olmasıyla hem de güzelliği ile bölgenin simgesi haline gelmiştir. En önemli özellikleri ise mantar şapkalı bir görünümleri olmasıdır. Ayrıca Üç Güzeller’in çok dikkat çeken bir efsanesi de bulunuyor. Söz konusu efsaneyi bölgeye geldiğinizde hemen herkesten işitebilirsiniz. Üç Güzeller’e gitmek için Kızılçukur Vadisi’nden Ürgüp yönüne doğru ilerlemeniz yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra çeşitli vadilerde de çok sayıda peri bacası bulunmaktadır.

Kapadokya Üç Güzeller

Yeraltı Şehirleri

Kapadokya yer altı şehirleri bakımından ziyaretçilerine çok zengin seçenekler sunmaktadır. Buraya gelenlerin günlük turlar kapsamında Özkonak Yeraltı Şehri, Mazı Yeraltı Şehri, Derinkuyu Yeraltı Şehri ve  Kaymaklı Yeraltı Şehri’ni görmeleri mümkün olacaktır. Her yer altı şehrinin kendisine has özelliği vardır. Buraları keşfetmek sizler için müthiş bir fırsat olacak! 1 günde Kapadokya turu ile bu fırsatı yakalamak sizin elinizde.

Kapadokya Derinkuyu Yeraltı Şehri

Kapadokya Çanak – Çömlek Atölyeleri

Çanak çömlek atölyeleri Kapadokya’nın Avanos bölgesinin tam ortasında bulunuyor. Burada kırmızı renk toprak ve mil karışımıyla seramik hamuru oluşturularak birbirinden farklı çanak ve çömlekler üretilmektedir. Bölgenin yerel kültürünü yakından tanımak isteyenler mutlaka burayı ziyaret etmelidir. Hatta burada ustalar yardımıyla sizde çanak çömlek tasarlamayı deneyebilirsiniz.

Kapadokya Çanak Çömlek

Kapadokya Balon Turu

Nevşehir Kapadokya denildiği zaman akıllara gelen ilk şey şüphesiz ki uçan balonlardır! Öyle ki aynı anda 100 ile 150 adet balonun havalanarak, semaya büyük bir güzellik katacağını hayal edin. Kesinlikle sizler de bu muhteşem manzaraya tanıklık etmek isteyeceksiniz! Şehre indiğiniz ilk gün katılacağınız balon turu ile Kapadokya’nın eşsiz güzelliklerinden biri olan vadi manzarasının tadına varabileceksiniz. Elbette balon turu fiyatları da bölgeyi ziyaret ettiğiniz döneme göre değişkenlik gösterir. Fakat verdiğiniz ücretin hakkını da sonuna kadar alacağınızdan emin olabilirsiniz.

At Safari Turu

Kapadokya bilindiği gibi geçmiş dönemlerde atlar bölgesi olarak biliniyordu. Son derece otantik ve insanın içine sonsuz bir huzur dolduran bu bölgeye gelip at turu yapmadan gitmek ne yazık ki hoş olmayacaktır. Peri bacalarının yamaçlarında yapacağınız bu tura kimi zaman üzüm bağları kimi zaman da ince ve uzun patikalar sizlere eşlik edecek. 1 günde Kapadokya turu yapmak için en ideal ulaşım araçlarından biri de tabi ki atlar olacaktır. Birbirinden asit ve zarif atlar ile bölgeyi dolaşırken zamanın nasıl geçtiğini anlamanız mümkün olmayacak! Kapadokya at turu ile sizin de bu zevki tatma olanağınız vardır.

1 Günde Kapadokya Turu

Kapadokya At Turu

ATV Turu

Kapadokya Bölgesi’ne gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok ilgi gösterdiği aktivitelerden biri de ATV turudur. Oldukça uygun fiyatlı olan ATV turlarına katılarak bölgeyi daha kısa süre içerisine keşfetmek mümkündür. Ayrıca son derece heyecan verici bir aktivite olduğundan gezi listenize eklemeniz gerekenler arasında yerini almalıdır. Günler ve haftalar sürecek gezi planı ve tatil keyfi ile buranın tarihi dokusuna ulaşmak mümkündür. Bölgeye attığınız ilk adımla birlikte coğrafyanın aurasına kapılıyorsunuz. Attığınız her bir adımda tarihi ve yaşanmışlıklara ortak oluyorsunuz. Tarihi yapılar, kiliseler, vadiler dile gelse ancak bu kadar anlatır yaşanılan acıları, mutlulukları, güzellikleri. Bugünlere kadar gelen Kapadokya masalları, yarın kendisine yenilerini ekleyecek, yeni nesillere kulaç atacak…
1 Günde Kapadokya Turu

Kapadokya Atv Tur

Leave A Comment