Üzengi Vadisi Gezi Rehberi

Güllü Dağı, Erciyes Dağı ve Hasan Dağı’nın püskürttüğü volkanik lavlar ile kaplanan Kapadokya doğal güzellikler diyarıdır. Yağmur ve sel suları ile aşınıp bugünkü haline gelen peri bacalarını süsleyen Üzengi Vadisi bölgenin güzelliklerini sunan arka bahçesi konumundadır.

Doğa yürüyüşü yapmayı sevenlerin ilk adreslerinden olan Kapadokya Üzengi Vadisi bölge için önemli  bir yer teşkil etmektedir. Özellikle kültür, doğa turizmi, spor gibi etkinlikler için gerekli olan alt yapıya sahiptir. Ancak, yeteri kadar kendisini tanıtamamış ve gerekli ilgiyi görememiştir.
Kapadokya bölgesi yıllık yaklaşık 2 milyon ziyaretçiyi misafir eden önemli turizm merkezlerinden biridir. Tarihi ve kültür zenginliği ile herkesi kendisine hayran bırakan bölge çok geniş bir alana yayılmaktadır. Bu sebeple, bu güzellikleri kolayca gezip görebilmeniz için çeşitli Kapadokya Turları düzenlenmektedir.
Vadi boyunca yürüyüşlerinizde su kaynakları ve doğal maden suyu kaynaklarıyla karşılaşıyorsunuz. Demir kokusuna sahip ve gazlı bir içecek olarak tarif edilebilir. Özellikle sindirim sistemindeki bozukluklar ile böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği belirtilmektedir. Bu nedenle, şifa bulmak adına buraya gelen herkes bu sudan içmekte ayrıca yanındaki şişelere doldurup götürmektedirler.

Üzengi Vadisi Nerede?

Üzengi Vadisi Nevşehir il merkezine yaklaşık 14 kilometre mesafede yer almaktadır. Kapadokya’nın eşsiz güzelliklerine değer katan vadi Ortahisar’ın güney kısmından başlayan ve Damsa Çayı vadesine kadar ulaşan yerdir. Bölgeye en kolay ulaşım karayoluyla yapılmaktadır. Ancak havayolu ile gelmek isteyenler Kapadokya Havaalanı ile ulaşım sağlayabiliyor. Havaalanından burası 56 kilometredir ve yaklaşık 1 saatlik mesafede yer almaktadır.
Üzengi Vadisi ile Gomeda Vadisi birbirine bağlantılı bir bölgelerdir. Bu bölgede yer alan Antik Kentler, Kervansaraylar, Aziz Nikolas Manastırı, Aios Vasilios Kilisesi, Alakara Kilisesi, Konstantin-Heleni Kilisesi, Aziz Grigorios, Aziz Basil Şapeli Kilisesi benzersiz niteliğe sahiptir. Vadi boyunca akan Üzengi Deresi, tarih öncesinden günümüze gelmiş barınakları ile kayadan oyma güvercinlikleri muhteşem doğa güzellikleri sunmaktadır.
Üzengi Vadisi ve deresi sakin, doğa harikaları sergileyen açık hava müzesi gibidir. Burada kişiler yürüyüş yapma imkanı bulurken, doğal güzelliklerini gezenlerin yanında piknik ile gününü geçirmeye gelenleri görebilirsiniz.  Nevşehir ve çevresinden bu vadiden günübirlik geziler yapılan bir bölge olarak bahsetmek mümkündür.

Üzengi Vadisi Güvercinlikleri

Ortahisar ve Ürgüp arasındaki bölgede yer alan Üzengi Vadisi güvercinlikleri ile ünlü bir yerdir. Buraya gelenlerin kilise, yer altı şehirleri ve manastırları herkesin dikkatini çeker. Ancak, vadilerde bulunan güvercinlikler bu ilgiden uzak kalmaktadır. Öncelikle ilk girişte sizleri karşılayan güvercinlikler yaklaşık 50 metre yüksekliği bulunan kayalıkların oyulması ile yapılmıştır. Burada ayrıca kaya oyma kiliseler bulunmaktadır. Freskleri yok olmaya yüz tutmuş kilisenin içine girip gezebiliyorsunuz. Ancak, güvercinliklere çıkmanız mümkün olmuyor.
Güvercinler Yunan mitolojisinde önemli yer tutmaktadır. Aşk tanrıçası Afrodit’i temsil eden güvercinler ilk etapta Tevrat’ta yer almaktadır. Bunun yanında Hz. Nuh’un fırtınanın dinip dinmediğini anlamak için uçurduğu güvercinin zeytin dalı ile dönmesi evrensel olarak barış ve dostluğu simgelemektedir. Ayrıca, Kapadokya bölgesinde bulunan kilise ve manastırlarda bulunan fresklere de güvercin resmedilmiştir. Bu yüzden Vaftizci Yahya’nın Hz. İsa’yı Jordan Nehri’nde vaftiz ederken gökten inen bir güvercinin başına konduğu görülmektedir.
Buradaki güvercinliklerin sebebi geçmişte gübrelerden faydalanılmasıdır. Güvercin gübreleri tarla, bağ ve bahçelerde kullanılmıştır. Özellikle, azot bakımından ele alındığında çok zengin içeriğe sahiptir. Binlerce yıl öncesi yaşayan insanlar bu özelliğin farkına varmış ve kullanmışlardır. Güvercinlerin gübrelerinden verim alan dönemin çiftçileri daha çok gübre edinebilmek için bu yola başvurmuştur. Öyle ki, diğer etkenler ile vahşi hayvanlardan korunması ve korkmamaları için güvercinlikler kayalıkların üst kısımlarına oyularak yapılmıştır. Güvercinliklerin yanında bulunan Üzengi Deresi ise mangal severlerin piknik adresi haline gelmiştir.

Üzengi Vadisi Aktiviteleri

Doğa Yürüyüşü (Trekking)

Dört mevsim ayrı bir güzellik ve görsel şölen sunan Kapadokya Üzengi Vadisi gezi listesi yaptıktan sonra gezmeniz gereken bir yerdir. Hatta burada görmeden gitmemeniz gereken güzellikler söz konusudur. Kışları karla kaplı bölgede romantik seyahatler gerçekleşirken, yürüyüş yapmak isteyenler daha çok ilkbahar ve sonbahar aylarını tercih etmektedir. Sonuçta Temmuz ile Ağustos ayları çok sıcak olduğu için trekking açısından zorlu bir etap olmaktadır.
Vadi boyunca yapacağınız yürüyüşlerde Üzengi Deresi sizlere eşlik edecektir. Yaklaşık 5 kilometrelik bir yürüyüş parkurundan bahsetmek doğru olur. Yürüyüş boyunca tarihi ve doğal güzellikler sizlere eşsiz sunumlar verir. Günübirlik gezi turları ve vadi turları sayesinde bölgeyi ziyaret etmek ve trekking yapmak oldukça kolaydır. Aynı zamanda eğlenceli tarih kokan yürüyüşler ve etkinlikler burada sizi bekliyor. Bölgede bulunan tarih öncesi yerleşim yerleri, kiliseler ve güvercinlikleri hepsinin gezilmesi mümkün değildir. Bölgede bolca peri bacaları görüyorsunuz ve aralarında da tünellere rastlıyorsunuz. İçerilerde ışıklandırma olmamasına karşın son derece güzel manzaralara ulaştıran tüneller sürprizlere açık yerler olarak ele alınması gereken yerlerdir.
Üzengi Vadisi

Kapadokya Yürüyüş

ATV Turları

Gezi planlaması içerisinde bölgedeki ATV turlarının standart güzergahı içerisinde Üzengi Vadisi yer almamaktadır. Ancak buraya özel olarak gelen talepler ile farklı güzergâhlar eşliğinde yeni rotalar düzenlenebilmektedir. Kapadokya ve Üzengi vadisinde ATV gezisi yapma imkanınız olabiliyor.

Üzengi Vadisi arazi yapısı güçlü, dört çeker ATV için adrenalin yaşanılacak bölgelerdendir. Uzun bir etaba sahip olan bölgede gezilerinizin daha hızlı olması dolayısıyla daha çok görmek amaçlı olarak bu araçlar tercih edilebilir. Teknik olarak bölgede 1,2,3 ve 4 saatlik ATV turları düzenlenmektedir. Öyle ki, burada düzenlenen turlar genel olarak Güllüdere Vadisi, Kılıçlar Vadisi, Kızıl Vadi, Aşk Vadisi ve Rum köyü olarak bilinen Çavuşin Köyü çevresinde gerçekleştirilmektedir.

Kapadokya ATV Turu

Üzengi Vadisi Balon Uçuşu Var mı?

Kapadokya bölgesi uçma fikrinin balon ile gerçekleştirildiği ender heyecanlara ortak olan bir yerdir. Buradan kalkan balonlar yaklaşık bir saatlik uçuş yapar. Sabahın erken saatlerinde başlayan uçuş sonrası ayrı bir deneyim ile mutluluk yaşarsınız. Bölgenin güzelliklerini yaklaşık 2 bin metre yükseklikte görmek farklı duygular yaşatır. Ancak, bölgede sıcak hava balonlarının kalkış adresi Göreme’dir. Otelinizden alınarak başladığınız yolculukta balonlarla Güvercinlik Vadisi, Zemi Vadisi ve Paşabağ Rahipler Vadisi üzerinde uçarak benzersiz bir deneyim elde etmektesiniz.

Kapadokya kültürel geziler kadar yaşanılan adrenalinlerin adresidir. Gün doğumu ve batımının izlenmesi ile fotoğrafçıları kendisine çeken bölgenin her bir yeri farklı özellikler taşımaktadır. Burada yapılması gerekenlerden biri günübirlik gezi turlarına katılmak olacaktır. Aracınız olmadan geldiğiniz Kapadokya’da en doğru yol bu gezilerdir. Özellikle ilk kez gelenler için önemli bir alternatiftir. Günübirlik geziler ayrıca farklı renklere bağlanmış turlar eşliğinde yapılmaktadır. Bunun nedeni gezilecek bölgelerin belirlenmesidir. Kırmızı Tur, Mavi Tur ve Yeşil Tur sizin talebinize göre tercih edeceğiniz seçenekler vardır.

Üzengi Vadisi

Kapadokya Balon Turu

Üzengi Vadisi At Turları

Geniş alana sahip olması nedeniyle gezi listesine ulaşım için farklı araçlar talep edilebiliyor. Bu yüzden, macera severler at turları ile bu eşsiz coğrafyayı gezebiliyor. Gezilerinizin tamamını bitirebilmeniz için en az bir haftalık at turu programlarına katılmak doğru olabilir. Bu anlamda daha önce ata binmemiş olmanız çok önemli değildir. Buradaki atların hepsi çok uysaldır ve herkes ata binebilir. Bölgeye ismini veren Kapadokya’nın Persçe adı “Güzel Atlar Ülkesi”dir. Bölgede bulunan vadiler ve yamaçları at üzerinde gezmek ayrı bir adrenalin kaynağıdır. Manzarası ile masalsı bir gezi deneyimleri için otelinizden alınıyor ve at çiftliğinden itibaren yolculuğa başlıyorsunuz. 6 günlük gezi turları içerisinde her gün farklı bir rota üzerinde geziler yapılıyor. Görmek isteyeceğiniz Üzengi Vadisi ise ilk günkü rotanızda olabilir. Genel olarak bakıldığında ilk gün Çavuşin Köyü’nden başlayan turlarda Çavuşin Kalesi görülür. Daha sonra ise Güllüdere Vadisi, Kızılçukur Vadisi, Ortahisar, Üzengi Vadisi, Sinasıs, Damsa Barajı, Cemilköy, Keşlik Manastırı’nın ardından ilk günkü tur bitmiş olur.
Kapadokya at turları hayat sigortası poliçeleri düzenlenerek yapılıyor. Ayrıca, bilgisi olmayan ve hiç ata binmeyenler için ilk etapta bir eğitim veriliyor. Araçlarla giremediğiniz dar patika yollardan bölgeyi farklı bakış açısıyla görmek farklı deneyimler sunar. Özellikle atlarla yapılan turlar bu anlamda sizin daha az enerji ile daha çok göreceğiniz yerlerin kapısını açmaktadır. Tur boyunca sizlere rehberler eşlik eder. Bu rehberlere bölgede yerli kovboy ismi verilmektedir. At çiftliklerinde kahvaltı zevki ayrı bir önem taşıyor. Buralardaki çiftliklerin tamamı Kapadokya’ya has özellikleri olan kahvaltı hizmeti vermektedir. Bu kahvaltılarla hem yöresel lezzetlerin tadına bakıyorsunuz hem tur öncesi enerji depoluyorsunuz. Ayrıca, haftalık turlar dışında saatlik turlar ile buralarda rehberli Kapadokya at turu yapma olanaklarınız olmaktadır. Ancak at turu düşüncenizde varsa bu turu önceden planlamakta ve rezervasyon yaptırmakta fayda olacağını belirtmek gerekiyor.
Üzengi Vadisi

Kapadokya AT Turu

4×4 Jeep Safari Turları

Kapadokya popüler aktivitelerin yapılabildiği muhteşem bir doğaya sahiptir. Bu doğayı son demine kadar yaşayacağınız aktivitelerden biri 4*4 Jeep safari turlarıdır. Bu turlar belli bölgelere yapıldığı gibi size özel olarak hazırlanan rotalarda gerçekleştirilmektedir. Jeep turları ile hareketli bir heyecanı yaşamak isteyenler için özel olarak hazırlanan parkurlar 120 – 140 dakikalık heyecan yaşatır. Bunlarla birlikte farklı yerleri de Jeep kiralamak suretiyle rehberler eşliğinde gezme imkanlarınız olmaktadır.
Bölgesel Jeep safari turları bulunmaktadır. Bu bölgelerden biri Üzengi Vadisi’dir. Bölgenin tamamını gezmek isteyen kişilerin programına bu vadiyi de alması gerekir. Off-Road sevenler için bu araçlarla gün boyu heyecanlı parkurlarda geziler yapmak bir yana başka araçlarla gidemeyeceğiniz yerlere kadar gitme olanakları vermektedir. Jeep safariler genel olarak akşam saatlerinde yapılmaktadır. Tura katılacak kişiler otellerinden alınır ve tur sonrası gün batımı Kızılçukur Vadisi’nde bitirilmektedir. Üstelik bu vadide gün batımı en güzel haliyle izlenmektedir. Kapadokya Üzengi Vadisini görmeden bu coğrafyadan ayrılmamak gerekiyor. Öyle ki yol boyunca gördüğünüz manzaraların dönüşünüzde sizde farklı tatlar bıraktığını hissedeceksiniz. Üzengi Vadisi
Leave A Comment