Kapadokya Testi Kebabı

Kapadokya’nın manzarası ve güzelliklerini keşfedebilmeniz için öncelikli olarak burada tüketeceğiniz yemekler ile alacağınız enerji önem kazanmaktadır. Öyle ki çok geniş bir alan olan bölgenin gezilmesi yorucu olduğu kadar bir o kadar heyecan dolu olmaktadır. Bu etkinlikler arasında ise bölgenin kendisine özgü yiyecekleri keşfedileceklerden olmaktadır. Bu anlamda Kapadokya testi kebabı yiyecekleri içerisinde listenin ilk sırasında yer alır.

Bölgede kebabın tarifinin yeniden yazıldığı testi kebabı adından da anlaşılacağı üzerine testi içerisinde yapılmaktadır. Ancak bunu yerinde görmek, tadına bakmak önemlidir. Çünkü usta ellerde harmanlanan yiyeceklerin Avanos’un usta ellerinde şekillenen testilerde pişirilmesi eşsiz bir lezzet sunmaktadır. Bu lezzeti ise yerinde almak en önemli hususlardan biri olmaktadır.
Kapadokya testi kebabının asıl adresi Yozgat’tır. Buraya ait olmasına rağmen Kapadokya’ya özgü olmasında en önemli unsur elbette Avanos’un testileri olmaktadır. Zira Kapadokya bölgesinde yakın olan Yozgat gibi diğer illerin buralara mal olmuş birçok yiyeceği ve kültürü söz konusudur. Böylelikle bölgedeki tüm restaurantlarda testi kebabını bulabilirsiniz.
Kapadokya Restaurant Göreme ile diğer bölgelerde zengin bir yerdir. Sebebi ise yıllık iki milyon gibi çok önemli sayılarda ziyaretçi potansiyeline sahip olmasıdır. Gündüz öğün yemeklerinin yanında akşamları ise eğlencelerin adresi olan yerler bulunmaktadır. Bu anlamda Kapadokya müzikli restaurant arayışları başlar. Bölgede canlı müzik ile eğlencelerin bulunduğu mekânlarda vardır. Böylelikle gündüz bölgeyi keşfeden kişiler geceleri ise Kapadokya ile Türk Geceleri eğlencelerine katılırlar. Kapadokya’da testi kebabı nerede yenir cevabı Kapadokya en iyi testi kebabı restaruant listesi ile başlıca restoranlar şunlardır;
  • Seki Restaurant Kapadokya (Uçhisar)
  • Lila Restaurant Kapadokya (Göreme)
  • Yaşar Baba Restaurant Kapadokya (Uçhisar)
  • Haruna Restaurant Kapadokya (Ürgüp)
  • Soğanlı Kapadokya Restaurant (Yeşilhisar, Kayseri)
  • Pumpkin Restaurant Kapadokya (Göreme)
  • Elai Restaurant Kapadokya (Göreme)
  • Balkon Restaurant Kapadokya (Uçhisar)

Testi Kebabının Sırrı

Kuzu eti ile yapılan testi kebabında soğan, domates, sarımsak, mantar, patlıcan, biber, patates gibi sebzeler kullanılmaktadır. Bazı ustalar kuzu eti ile soğanın harmanlanması ile pişirmektedir.  Burada ustanın hünerine göre farklı tatlardan bahsetmek mümkündür. Ancak bölgenin yüksek kesimlerinde ve yaylalarda yetişen kuzu eti kebaba asıl tadını verirken bu tadın oluşmasında testinin önemi de büyüktür. Bunun yanında kebabın lezzetindeki en büyük ve önemli husus pişirilme süresi olmaktadır. Aynı şekilde ateşin şiddeti ile süresi arasındaki ilişki tadın ortaya çıkmasında önemli etkindir. Az ateş ile pişirilen kebapların suyu inanılmaz bir hoş koku ile tat vermektedir. Kuzu etinin yağı bu tatlara etki eden diğer tüketim malzemesi olmaktadır.  Avanos testilerinin içi özel bir sırla kaplandıktan sonra yüksek ısıda pişiriliyor. Bu testilerde yapılan kebaplar ise restaurantlarda servis esnasında önünüzde kırılıyor.

Kapadokya testi kebabı tarifi nedir diye soracak olursanız her ustanın kendine has bir tarifi olacaktır. Testi kebabının düşük ateşte pişirilmesi uzun zaman alan bir süreçtir. Bu yüzden 10 – 15 dakika gibi bir sürede size servis edilmesini beklemeyin. Testi içerisindeki sebzeler ve kebabın pişmesi ve oturması için fırında en az iki saatlik pişme süresi bulunmaktadır. Bir anlamda pişerken demlenen testi kebabı siparişini bu anlamda en az iki saat önce vermek bölge lezzetini en iyi haliyle tatmak için önemlidir.

Kapadokya Testi Kebabı

Kapadokya Testi Kebap

Nerede Yenir, Fiyatları ve Ünlü Restaurantlar

Kapadokya’da Testi Kebabı Nerelerde Yenir?

Yozgat’ın kültürel bir yemeği olmasına rağmen Avanos testileri ile Kapadokya Testi Kebabı markası haline gelmiştir. Böylelikle bölgenin her restaurantında yenilebilecek bir yemektir. Ancak restaurantın şefine göre farklı tatlar ile ortaya çıkmaktadır. Bu tatların hepsi birbirinden ayrı lezzetlere sahip olmaktadır. Ancak bazı yerlerin bu yemeğin pişirilmesinde ön plana çıktığını belirtmek doğru olacaktır.
Little Stars Restaurant

Kapadokya’nın en gözde yerlerinden olan Ürgüp’te yiyebileceğiniz en güzel yemeklere sahiptir. MDC Cave Hotel’in bünyesinde bulunan Little Stars Restaurant, özellikle bölgenin ünlü yemeklerini oldukça lezzetli ve taze bir şekilde sizlere sunmaktadır. Ayrıca restoranın menüsünde sadece bölge yemekleri değil, dünya mutfağına dair izler de mevcuttur. Lezzetin yanı sıra muhteşem doğa manzarası da eşsiz bir deneyimdir. Fiyatları bölgedeki diğer mekanlara göre gayet makuldür. Sıcak ortamı, yardımsever ve kibar çalışanları, temiz ve titiz çalışmaları sayesinde tekrar ve tekrar yemek yemek isteyeceğiniz bir mekandır. MDC Cave Hotel linki üzerinden restoran kısmına rezervasyon yaptırabilir, romantik ve özel akşamlarınızı garantiye alabilirsiniz!

Dibek Restaurant
Göreme merkezinde ev sıcaklığında bir restaurant arayanların adresi Dibek geleneksel yemek lezzeti sunan bir yerdir. Öyle ki 475 yıllık binada hizmet veren yer sıcak ve büyüleyici bir ortama sahiptir. Binanın zemini geçmişte ahır üst katı ise yaşam alanı olarak yapılmıştır. Ancak uzun süren restorasyon çalışması sonrası 2004 yılından bu yana bölgeye gelen misafirlere hizmet vermektedir. Bir diğer ismi Çömlek Kababı olan Testi Kababı buranın en popüler yemeğidir. Bununla birlikte ev yapımı mantı, kuru fasulye eşsiz lezzetler sunmaktadır. Diber restaurant müşterileri aynı zamanda bölgenin üzümlerinden yapılan ev yapımı şarap sunmaktadır. Şarap mahzeninden enstanteneler alabileceğiniz yer ayrıca cafe hizmeti vermektedir.
Lil’a Restaurant Kapadokya
Zengin bir mutfak kültürüne sahip olan Kapadokya bu zenginliği geçmiş medeniyetlerden almaktadır. Burada yaşayan başta Türkler, Ermeniler ve Rumlar zengin mutfağın temellerini Kapadokya ve çevresinde atmışlardır. Bu aşamada farklı mimari yapılar ile yaşam tarzları birbiriyle harmanlanan medeniyetlerden bahsetmek gerekir.

Bölge mutfağının zengin çeşitlerini en cömert ve leziz haliyle müşterilerine sunan Lil’a Restaurant Kapadokya geleneksel yemek çeşitleri ile hizmet vermektedir. Bölgede faaliyet gösteren yerel ve tarım üreticileri ve çiftliklerde yetişen organik ürünlerden yemeklerini yapmaktadır. Böylelikle Lil’a Restaruant Kapadokya bölgesinde testi kebabını en iyi yapan yerlerden biridir.

Kapadokya Testi Kebabı

Lil ‘ a Restaurant

Kapadokya Han Restaurant
Han mimarisi ile dikkatleri çeken Kapadokya Han Restaurant Avanos bölgesinde bulunmaktadır. Girişindeki mimari yapısı geçmişte yapılan büyük bir hanı andırmaktadır. Çok geniş bir alana sahip olmasının yanında burada açık büfe yemekler veriliyor olması bölgenin lezzetini tatma imkanı vermektedir. Daha çok turlar ile gelen misafirleri hizmet veren bir restauranttır. Menü açısından çok zengin olmasının yanında bütçe açısından da bir o kadar iyi olduğunu belirtmek gerekiyor. Nevşehir şehir merkezindeki restoranda Testi Kebabı bulamayabilirsiniz.
Harmandalı Restaurant
Merkezi Uçhisar’da konuklarına bölgesel ziyafet veren Harmandalı Restaurant Kapadokya bölgesinin aurasına hakim bir mimari yapıya sahiptir. Bölgede geleneksel olarak turistik tesislere hiç benzemeyen bir mimari yapı ve menüsü bulunmaktadır. Mekan açısından yer bulamayacağınızı tahmin ederek rezervasyonla gitmeniz gereken bir yerdir. Özellikle akşam yemekleri açısından eğlencenin adresi olan Harmandalı Restoran folklor ekipleri ve dans gösterileri ile Türk Geceleri yapan bir mekan olma özelliği taşımaktadır.
Şömine Restaurant
1990 yılında faaliyetlerine başlayan Şömine Restaurant Kapadokya bölgesinde kendisine yer edinmiş bir yerdir. Bölgesel mutfağın zengin menüsüne sahiptir. Yazları 270 kişi kışları ise 80 kişilik kapasitesi ile büyük bir restorandan bahsetmek mümkündür. Buranın en önemli özelliği sürekli yanan çıtırdayan şömineye sahip olmasıdır. Ürgüp’te bulunan restoran alternatifleriniz arasında yer almaktadır.
Yaşar Baba Restaurant

Bölgede isim yapan restoranlardan birisi de Kapadokya Yaşar Baba Restaurant olarak karşınıza çıkmaktadır. Bölgede Türk Gecesi düzenleyen restoranlar arasında en iyisi olduğunu belirtmek gerekiyor. Öyle ki burada eğlenceye tam anlamıyla doymuş oluyorsunuz. Eğlence içerisinde gösterileri göz dolduruyor. Özellikle folklor ve halk oyunları ile dans ekiplerinin gösterisi muhteşem tatlar veriyor. Yaklaşık olarak yerin 20 metrelik altında bulunan Yaşar Baba Restoran bölgede önemli bir yere sahiptir.

Kapadokya Testi Kebabı

Yaşar Baba Restaurant

Müzeyyen Restaurant

Kapadokya’da etkinliklerin ve eğlenceli programların adresidir. Öyle ki Müzeyyen Restaruant Kapadokya bölgesinde özellikle yılbaşı gibi özel günlerde aktiviteler ile ön plana çıkmaktadır. Muhteşem yemek listesi ve gala etkinlikleri ile kendisinden söz ettiren Müzeyyen Restaurant’ta ayrıca testi kebabı lezzetli haliyle sofralara gelmektedir. Alternatif olarak bu restoranı listenize dahil edebilirsiniz.

Kapadokya Testi Kebabı

Müzeyyen Restaurant

Millocal Restaurant
Çok basit bir tarifi olmasına karşın çok lezzetli bir tat olan Testi Kebabını en güzel pişiren yerlerden biri de Millocal Restaurant Kapadokya olarak karışımıza çıkmaktadır. Normalinde iki saatte pişirilen yemek için burada rezervasyonun dört saat öncesinden yapılması gerekmektedir. Tadı ile aranılır yer olması nedeniyle yoğun trafiğin aldığı restauranta özellikle testi kebabı yemek için gelenler bulunmaktadır. Bu sebeple rezervasyon yaptırmak önemli bir husustur.

Testi kebabının yapılmasında kuzu eti uygun görülmektedir. Ancak bu aşamada bazı misafirlerin tercihi koyun eti ile olmaktadır. Böylelikle rezervasyonda hangi tür etten kebap yemek istediğiniz ayrıntısı restaurant için avantaj sağlamaktadır. Merkezi Tekeli Mahallesi, Uçhisar’da bulunan restaurant özellikle tur firmalarının adresi olmaktadır.

Millocal Restaurant Cappadocia

Ehlikeyf Restaurant
Gezi listesi Ürgüp, Avanos ve Göreme çevresinde yoğunlaşması nedeniyle buralardaki restaurantlar ön plana çıkmaktadır. Bunlardan biri de Ürgüp’te bulunan Ehlikeyf Restauranttır. Bölgenin dokusunu, havasını ve yaylalarındaki havasını harmanlayan kuzu etinden yapılan testi kebabı tandırlarda pişirilmektedir. Burada yemeğin pişirilmesindeki usta ellere sahip şeflerin sunumu restoranın aurasına uygun olmaktadır. Böylelikle Kapadokya keşfinizde bölgenin yiyeceklerinin de en lezzetti haliyle tadına bakmış oluyorsunuz.
Uranos Sarıkaya Restaurant
Bölge coğrafyası buranın restoranlarının da otantik bir havaya bürünmesine neden olmaktadır. Zira gelen yerli ve yabancı turistler bu anlamda ziyaret ettikleri binaların mimarilerinin bu havada olmasını istemektedir. Böylelikle bölgenin otelinden, restoranına kadar tüm yapıları bölgeye uygun mimari yapıda karşınıza çıkar. Bu mimari yapı ile göz dolduran aynı zamanda bölgede düzenlediği Türk Geceleri ile kendisine isim yapan Uranos Restaurant Kapadokya Nevşehir merkezinde bulunmaktadır. Yöresel yemek lezzeti sunan yer uygun zaman şartları dâhilinde testi kebabını size sunabilmektedir. Seyahatinizde alternatif olarak Kapadokya Uranos Restaurant değerlendirilebilir.
Prokopi Restaurant

Kapadokya restoranlarının manzaraları her daim önem kazanmıştır. Çünkü manzara eşliğinde kahvaltılar ve yemekler bölgede en çok tercih edilen yerler olmaktadır. Ürgüp manzarasına sahip olan Prokopi Restaurant size Asmalı Konak mimarisinde testi kebabı lezzetini sunmaktadır. Bir zamanlar en çok izlenen diziler arasında olan Asmalı Konak’a misafir olan restoran bölgenin yemeklerinin yenilmesinde adresiniz olabilir.

Kapadokya Testi Kebabı

Prokopi Restaurant

Caverna Restaurant

Bölgedeki mağara mimarisi ile restore edilen Caverna Restaurant bölgedeki Yunak Evleri sınırları içerisinde yer almaktadır. Özellikle yaz aylarında restoranın terasında yemek gösterileri ile şovlar düzenlenmektedir. Bu şovlar eşliğinde bölgenin yemeklerinin tadına bakabilirsiniz. Burada özellikle testi kebabı şovu öne çıkmaktadır. Özellikle kış mevsiminde bu restoranda yer bulmanız neredeyse imkansızdır. Böylelikle akşam yemekleri öncesi rezervasyon yapılması gerekebilir.

Caverna Restaurant

Kapadokya Testi Kebabı Fiyatları

Testi kebabının yapılmasında kullanılan malzemeler kadar testinin değeri bölgede yiyeceğiniz kebabın fiyatın etki eden unsurlardan olmaktadır. Teknik olarak kebabın yanında çorba ve salata gibi diğer içecekler fiyatlarda etkili olmaktadır. Kapadokya’nın en çok keşfedilmek istenilen yemeği Testi Kebabını yiyeceğiniz restoran bu aşamada fiyat açısından önem kazanmaktadır. Çünkü her restoranın kendisine özgü bir menüsü ve fiyat listesi söz konusudur.
Çok yıldızlı otellerde ve lüks restoranlarda yiyeceğiniz yemeklerin ücreti değişiklik göstermektedir. Bu çerçevede en lüks yerde yiyeceğiniz yemek için daha yüksek tutarlar ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bunların yanında restoranın konumu ücretlere etki eden unsurlardan olmaktadır. Manzara ile konumunun panoramik görünümü bu fiyatlardan etkilenen hususlar olmaktadır. Ancak güncel olarak bölgedeki restoranlarda yiyeceğiniz testi kebabı ücretlerinin 200 ile 600 TL arasında değişiklik gösterdiğini belirtmek gerekiyor.
Testi kebabındaki lezzetin sırrı aslında testide gizlidir. Düşük ateşte testi içerisinde saatlerce pişen yemek bu testinin içindeki buhar ile yumuşar. Bu haliyle en lezzetli haline gelir. Sunum esnasında testiye vurulan çekiç ile et tabağa yayılır ve elinizde kalan testi parçasından yağlar süzülmeye başlar. Yağlı yemek bu anlamda makbul olanıdır. Testi kebabının lezzeti damağınıza yerleşirken aynı zamanda kendi damağınıza göre baharat eklemesi yapabiliyorsunuz.
Leave A Comment