Kapadokya Nerede

Türkiye’nin en önemli tatil beldelerinden birisi Kapadokya’dır. Türkiye yer şekilleri bakımından oldukça zengin bir ülkedir. Bunun sonucu olarak ise Kapadokya ve birçok yer gibi inanılmaz bölgeler meydana gelmiştir. Ancak Kapadokya tatil yeri olmasının yanı sıra kimi zaman bir toplumun yaşaması için ev sahipliği de yapmıştır. Ayrıca kültürel açıdan dünyanın şuan ki konumuna ulaşmasına da büyük katkıları olmuş. İlk Hristiyanların konaklama noktalarından biri olması ile dini bir yapı olan birçok kiliseye bölgede rastlayabilirsiniz. Ayrıca ölümden kaçan insanların hayata tutunabilmesi içinde yerin altını ev gibi kullanmalarına olanak sağlamıştır. Emin olun ki bu kadar köklü ve derinliği olan bir bölgede tatil yapmak isteyeceksiniz! Tatil konusunda ise oldukça fazla etkinliğe Kapadokya’da erişebilirsiniz. Dilerseniz balon turları yapabilir ya da vadileri dolaşabilirsiniz. Ancak unutmayın ki bu eşsiz oluşumların karşısında zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Çünkü geçen her saniye sizin bu harikalar karşısında büyülenmeniz ile geçecektir. Kapadokya nerede sorusunun cevabı da yazımızın devamında yer almaktadır.

Kapadokya’da gezilecek yerler oldukça çeşitlidir. Kapadokya’da bulunan birçok vadiyi gezebilir, yeraltı şehirlerini ziyaret edebilir ve balon turlarına katılabilirsiniz. Bu kadar çok aktivitenin olmasından dolayı Kapadokya’da bulunduğunuz süre zarfında kafa dinleyebilir ve istediklerinizi yapabilirsiniz. Bölgede fazlasıyla otel bulunmaktadır. Ancak bunlara baktığımızda normal otellerden ziyade mağara otellerin çok daha fazla tercih edildiğini söyleyebiliriz. Kapadokya mağara otelleri müşterilerine diğer otellere nazaran daha yüksek bir konfor sunmakta. Ayrıca mağara otellerin ambiyans ve dizaynları sizlerin duygu durumunu oldukça değiştirecektir. Atmosfer farklılığı nedeniyle kayaçlardan oluşmuş gibi gösterilen mağara oteller adeta eski zamanlarda bir mağaradaymışsınız gibi hissetmenizi sağlayacak. Bununla birlikte kültürel lezzetlerinde aşina olduğu bir bölge olan Kapadokya’nın eşsiz tatları damağınızda bırakacak! Bölgeye gelen yabancı turistlerin Türk kültürünü tanıması adına yediği lezzetler onları son derece memnun kılmakta. Bunların dışında ise diğer kültürü aktiviteler ile bölge her şeyini eksiksiz olarak tamamlamakta. Tatil yapmak için seçebileceğiniz en doğru yerlerden birisi Kapadokya’dır!

Kapadokya Nerede

Kapadokya Balon – Turu

Kapaokya Ulaşım, İller, Harita ve Detaylar

Türkiye’nin en gözde bölgelerinden birisi Kapadokya’dır. Peki bu kadar çok araştırdığımız ve hakkında hayaller kurduğumuz Kapadokya nerede hangi şehirde? Türkiye’nin hemen hemen göbeğinde yer alan Kapadokya birkaç ilden oluşmaktadır. Bu illeri sıralayacak olursak; Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Kayseri ve Aksaray illeridir. Fakat bunlarla birlikte başlıca ziyaret edilen bölgeleri de bulunmakta. Onlar ise; Göreme, Ürgüp, Derinkuyu ve Uçhisar’dır. Rüyadaymış gibi tatil yapacağınız bir bölge olan Kapadokya bu kadar fazla bölgenin birleşmesi sonucu oluşmakta. 250 kilometrelik yüzey alanına sahip olması nedeniyle de oldukça geniştir. Bu nedenle her bir adımda sizi etkileyecek bir şeyle karşılaşabilirsiniz. Türkiye’de birçok tatil beldesi bulunmakta ancak Kapadokya gibisini bulmanız oldukça zor. Çünkü yapılacak sınırsız aktivitelerin sonucu gezilecek fazlasıyla yer bulunmakta. Ölmeden önce görmek isteyebileceğiniz yapıları Kapadokya’da bir haftalık tatilinizde ziyaret edebilirsiniz. Doğal oluşumların yanı sıra beşeri yapılar da turistlerin gözbebeğidir. Derinkuyu Yeraltı Şehrinden tutun kiliselere kadar olan yapılar insanlık tarihini ve geçmişten izleri barındırdığı için fazlasıyla özel sayılmakta.

Kapadokya peri bacaları nerede olsa tanıyacağınız güzelliklere sahiptir. Görünümlerinin nedeni kolay aşınan kayacın aşınması sonucu üstünde kalan sert tabakanın alt kısımlarını koruması sonucu oluşur. Kapadokya balonlar nerede olursa olsun göklerde süzülürken adeta kocaman bir kuş sürüsüne benzemekte. Kapadokya harita ile kolayca dolaşabileceğiniz bir bölgedir. Eğer bölgeyi gösteren ve kaybolmanızı engelleyecek bir haritanız varsa rahatça bölgede aradığınız yeri bulursunuz. Kapadokya nerede harita ile kaybolmanızı engelleyebilirsiniz. Kapadokya gezi rehberi harita ile oldukça yardımcı olacaktır. Otelinizin nerede olduğunu unutmamak ve kaybetmemek için haritanızdan yerini işaretleyerek gezilerinizin ardından ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Kapadokya Nerede

Kapadokya Ürgüp Üç Güzeller

Kapadokya’ya Ulaşım

Ulaşım konusunda zorluk yaşamadan yurtiçi her yerden ulaşım sağlayabilirsiniz. Kolayca ulaşabileceğiniz bir bölge olması da oldukça artı sağlayan bir özelliğidir. Yurt dışından da turistler ülkemize gelerek bölgeyi ziyaret etmekte. Ulaşım için birkaç alternatifiniz var. Bunlar; uçak ile gitmek, otobüs ile gitmek, araç ile gitmek veya tren ile gitmek.

Kapadokya’ya Uçak ile Gitmek

İlk olarak uçak ile gitmek fikriyle başlarsak Kapadokya bölgesine bağlı iki tane havalimanı bulunmakta. İki yolla Kapadokya’ya ulaşabilirsiniz, bunlar; Kayseri Havalimanı Kapadokya ulaşım yoluyla ve diğeri ise Nevşehir Havalimanı Kapadokya bölgesine ulaştırmakta. Bu iki havalimanından sizler için uygun olanını tercih ederek yolculuğunuza başlayabilirsiniz. Kapadokya ziyaretinizden aylar öncesinden bilet alarak fiyatları uyguna getirebilirsiniz. Bildiğiniz üzere sezonlar yaklaştıkça fiyatlar da doğru orantıda artmakta. Bu nedenle elinizi sıkı tutmak sizin yararınıza olacaktır. Kapadokya havalimanı ulaşım oldukça kolaydır!

Kapadokya’ya Otobüs ile Gitmek

İkinci olarak ise otobüsle gelmeyi incelersek dilediğiniz otobüs firması aracılığıyla size uygun fiyatları seçerek yolculuğunuza başlayabilirsiniz. Otobüs seferleri daha ucuz olsa da çok uzun sürmektedir. Yol tutmanız varsa bunu göz önünde bulundurarak yolculuğa başlamanızı önermekteyiz. Ayrıca otobüs son durağı olan otogarda otel transferleri gerçekleşiyorsa otelinize hızlıca ulaşabilirsiniz.

Kapadokya’ya Araba ile Gitmek

Bir diğer seçenek olan arabayla gelmeyi planlıyorsanız konforunuza düşkünsünüz demektir. Uzun ve sıkıcı otobüs yolculukları ve pahalı uçak seferlerindense keyfinizin istediği şekilde hareket edebileceğiniz bir rotaya ne dersiniz? Kendi kişisel aracınız ile tatil yapacağınız bölgeye doğru hareket ederken geçerken görmek istediğiniz yerleri ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca tek başınıza değil de yanınızda arkadaşlarınız veya aileniz olursa uzun yol son derece eğlenceli olabilmektedir.

Kapadokya Nerede

Kapadokya

Kapadokya’ya Tren ile Gitmek

Son olarak tren yolculuklarına gelecek olursak trenin gürültülü sesini ninni gibi dinleyenlerdenseniz bu yolculuk tam size göre! Uzun sürüyor olsa da diğer ulaşım yollarına göre çok daha ucuz ve masrafsız süren bu yolculuk sizi bütçe konusunda tatmin edecektir. Kayseri’ye vardıktan sonra Kapadokya’da dilediğiniz yere gidebilirsiniz.
Bütün bu yollar size ve ihtiyaçlarınıza göre şekillenecektir. Eğer yol tutuyorsa ve yolculuğun kısa sürmesini istiyorsanız uçak ile gelmenizi öneririz. Ancak “Ben konforuma düşkünüm, madem tatil yapıyorum bari her şey tam olsun!” diyorsanız kişisel aracınızla konfor içinde gelebilirsiniz. Uzun sürmesi ve yol tutması sizin için dert değilse uçak yolculuğuna nazaran daha uygun fiyatlı olan otobüs yolculuğunu tercih edebilirsiniz. Son olarak ise tamamen bütçe dostu olan ancak gürültülü sesleri ve uzun süren yolculuğu ile işkence edebilecek olan tren de sizler için burada!

Kapadokya’yı Kapsayan İller

Kapadokya bölgesi birden fazla ilden oluşmakta. Türkiye’nin orta taraflarında yer alan bu bölge belli illerin sınırları içerisinde. Bu nedenle birçok kültürel ögeyi topraklarında barındıran Kapadokya çeşitliliğini her geçen gün arttırmakta. Başlıca bu illeri sayarsak bunlar; Nevşehir, Kayseri, Kırşehir, Aksaray ve Niğde’dir. Genel anlamda günlerinizin Nevşehir’de geçeceğini düşünürsek aklınıza hemen “Kapadokya yeraltı şehri nerede?” veya “Kapadokya balon festivali nerede?” gibi sorular gelecektir. Çünkü önemli yer altı şehirlerinin ve balonların kalkışının düzenlendiği çok önemli bir ildir Nevşehir. Kapadokya’nın ana damarlarından biri de diyebiliriz. Ayrıca Kapadokya’da gün batımı nerede izlenir derseniz de Kızıl Vadi’ye eşlik ederken akşam saatlerinde izlemek harikadır!

Kızıl Vadi Gün Batımı

Kapadokya Harita

Kapadokya’da dolaşmak için harita bayağı önemli bir unsur olabilir. 250 kilometre yüz ölçümüne sahip olması nedeniyle dolaşabilecek yerin fazla olduğu gibi kaybolacak yer de fazladır. Harita olarak daha öncede bahsettiğimiz gibi Türkiye’nin ortalarında yer alan Kapadokya birçok ili kapsamakta. Eğer elinizde Kapadokya haritası varsa haritanın Nevşehir, Kayseri, Kırşehir, Aksaray ve Niğde’yi gösterdiğine emin olun. Detaylı haritalar ile gezebileceğiniz yerleri rahatlıkla seçebilir ve yolunuzu bulabilirsiniz. Bu nedenle Kapadokya’da harita sahibi olmak çok önemlidir. Örneğin “Kapadokya nazar boncuklu ağaç nerede?”, “Kapadokya üniversitesi nerede?” veya “Kapadokya Halılı Han nerede?” diye bakarken kolaylıkla bulabileceğiniz bir haritanızın olması işinize fazlasıyla yarayacaktır.

Kapadokya Diğer Detaylar

Kapadokya nerede kalınır diye düşünmeden mağara otelleri tercih edebilirsiniz. Mağara oteller diğer otellerden farklı olarak daha estetik bir atmosfere sahiptir. Bu nedenle kaldığınız süre zarfında kendinizi farklı duyguların içinde hissedeceksiniz. Kapadokya nerede kalmalı kısmı da mağara otelleriyle kolayca çözülebilmekte. Kapadokya balon festivali 2021 nerede olduğu da çok merak edilmiştir. Bu senede Kapadokya balonları ve balon turu nerede yapıldığı oldukça araştırılmıştır. Kapadokya balon turları Nevşehir ilinin Ürgüp ilçesinde gerçekleşmekte. Sabahın erken saatlerinde gün doğumunda balonla uçuş yaparsınız. Kapadokya’da balonlar nerede izlenir dersek ise yine Ürgüp’te balonların kalkışını izleyebilirsiniz.
Gelelim Kapadokya’nın meşhur lezzetlerine. Öncelikle Kapadokya bölgesine geldiyseniz kesinlikle Testi Kebabı yemeden gitmemelisiniz. Dilerseniz Kapadokya testi kebabı nerede yenir diye araştırmadan sizler için birkaç yer önerelim.

Uranos Sarıkaya Restoran

Kültürel açıdan Kapadokya’yı en iyi yansıtan ve yemek konusunda oldukça başarılı bir restorandır. Eğer bölgeye gelen bir turistseniz ve bu leziz yemekleri hiç denemediyseniz burada istediğiniz lezzete göz atabilirsiniz. Ayrıca, Türk Gecesi düzenlenen köklü restoranlar arasındadır.

Millocal Restoran

Belki Testi Kebabını en lezzetli şekilde yiyebileceğiniz yerlerden birisi burasıdır. Müşterilerin oldukça memnun olduğu ve yemeye doyamadığı yemeklerin çıkış noktalarından birisidir. Testi Kebabını denemek isterseniz Millocal Restorana göz atabilirsiniz.

Testi Kebabı akşam yenilebilecek bir öğün olsa da sabahları güne zinde başlamamız için gereken bir öğün daha var, ve o da kahvaltıdır. Kahvaltınızı sağlam yaparsanız gün boyunca enerjik ve zinde olursunuz. Ve dilerseniz bir diğer önemli öğün olan kahvaltı kısmı için Kapadokya’da kahvaltı nerede yapılır diye bakalım.

Millocal Restaurant Cappadocia

Wish Cappadocia

Bambaşka bir atmosfere sahip olan Wish Cappadocia adeta manzaranın içinde kahvaltı yapmanızı sağlıyor. Yerde kurabileceğiniz bir sofra eşliğinde vadilerin güneşin ışıklarını izleyerek güne başlayabilirsiniz. Kesinlikle önerilen bir yerdir.

Kapadokya Nerede

Wish Cappadocia

Vadi Cafe

Kapadokya’da kahvaltı yapabileceğiniz en çeşitli restoranlardan birisidir. Fazlasıyla kahvaltı çeşidinin yanında kendi ev yapımı tatları da bulunmakta. Manzara eşliğinde kahvaltınızın tadını çıkarabilirsiniz!
Belirttiğimiz restoranlar aynı zaman Kapadokya’da nerede yemek yenir sorusunun da cevabıdır. Çünkü oldukça fazla lezzetin bir arada bulunmasına olanak tanıyan restoranlar Kapadokya’nın lezzetlerini fazlasıyla iyi yansıtmakta.
Leave A Comment