Kapadokya Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Anlamlı bir tatil ve sonsuz keşiflerin bulunduğu kaliteli bir zaman isteyen kişilerin aklına gelen ilk yer Kapadokya civarıdır. Adeta bir görsel şölen havasında, baktığınız her köşede size hayranlık uyandıran coğrafyası, derin tarihi, medeniyetlerin birleşme noktası ve günbatımının en güzel izlendiği yerlerden biri olan Kapadokya hakkında bilmeniz gereken her şey sizinle yazının devamında paylaşılıyor olacaktır.

Kapadokya ve onun eşsiz görüntüsü, yaklaşık olarak 60 milyon yıl önce meydana gelen Erciyes, Güllü Dağı ve Hasan Dağı’ndan püskürtülen lav ve küllerin yumuşak bir tabaka oluşturmasıyla meydana gelmiştir. Bu tabakanın milyonlarca yıl boyunca yağmur, rüzgâr gibi doğal etmenlerle şekil almasıyla günümüzdeki halini almıştır. Bu bölgedeki ilk insani yerleşimin ise Paleolitik dönemde olduğu bilinmektedir. İlk olarak bu bölge Hititler tarafından bir yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Ve zamanla Hristiyanlığın en önemli merkezlerinden biri olarak kabul edilmiştir. Özellikle Roma döneminde, imparatorluğun dini baskısından kaçan Hristiyanların özellikle bu bölgeye yerleştiği bilinmektedir. Bu bölgenin uzun bir süre sığınak olarak kullandığı ise diğer önemli bilgiler arasındadır. Günümüzde çoğu mekan bozulmadan restore edilmiş olup Kapadokya otelleri civarı ve kültürünü oluşturur.

Kapadokya nerede diye sorulduğu zaman Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri’yi kapsayan bir bölgeden bahsedilmektedir. Eşsiz doğasının, sanatla ve medeniyetlerle bütünleştiği Kapadokya, insanlık tarihinden birçok iz taşıyan, gizemli ve görülmeye değer yegâne bölgelerden birisidir. Kapadokya’da yalnızca tarihi mekânları ve medeniyetleri gezmeyeceksiniz. Aynı zamanda bir doğa harikası olan peri bacalarını görebilirsiniz. Bununla birlikte eşsiz bir manzarayla görsel bir şölen yaşayabilirsiniz. Tarih, medeniyet ve manzara arasında keyifli bir tatil, Kapadokya’da sizi bekliyor.

Kapadokya Hakkında Ulaşım Seçenekleri Nelerdir?

Kapadokya bölgesi denildiği zaman aslında oldukça geniş bir alandan bahsedilmektedir. Ancak tarihi noktalar düşünüldüğünde Nevşehir iline bağlı olan bu alan, en çok ziyaret edilen bölgedir. Nevşehir’i temel alarak Kapadokya uzaklığını belirtmemiz gerekirse Nevşehir ve Ankara arasının 296 kilometre, Nevşehir ve Konya arasının 223 kilometre ve Nevşehir ve Mersin arasının da 266 kilometre olduğu söylenebilir. Bölgede Kapadokya Üniversitesi de olduğu düşünülürse birçok ulaşım seçeneği bulunması normaldir.

Kapadokya bölgesine ulaşım için karayolları ve havayolları olarak çeşitli ulaşım imkânlarından herhangi birini tercih edebilirsiniz. Ancak bölgenin geniş olmasından dolayı ulaşım konusunda desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz. İstanbul üzerinden yapılan bir güzergâhta Sapanca-Bolu-Gölbaşı-Aksaray ve Nevşehir rotasını kullanarak yaklaşık olarak 8 saat gibi bir sürede Kapadokya’ya varış sağlayabilirsiniz. Tüm bunlarla birlikte daha konforlu ve kolay bir ulaşım istiyorsanız, HTR Tour tarafından sizin için düzenlenen ulaşım seçeneklerine internet sitesi üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Eğer ulaşım için ayıracağınız bütçe kısıtlıysa, ekonomik bir seçenek olan trenle ulaşımı da tercih edebilirsiniz. Adana, Ankara ya da İstanbul’dan trenle Kayseri’ye gelebilirsiniz. Ardından Kayseri’den bir otobüs ile Nevşehir’e kolayca ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 7 saat süren bu yolculukta, sık düzenlenen seferler olduğunu söyleyebiliriz.

Kapadokya Şehir İçi Ulaşım İmkânları

Kapadokya’ya ulaşmak aslında işin kolay kısmıdır. Eğer herhangi bir tur ya da acente ile tatile gelmediyseniz, şehir içi ulaşımda düşülmesi gereken konulardan biridir. Bölge her ne kadar turistik açıdan zengin olsa da, şehir içi toplu ulaşım imkânlarının yeterli seviyede olmadığını söyleyebiliriz. Şehri keyifle deneyimlemek ve ulaşımda sıkıntı yaşamamak için HTR Tour ile iletişime geçerek düzenlenen turların ulaşım seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.

Eğer şahsi aracınızla Kapadokya’ya gitmek istemiyorsanız, o zaman havaalanlarında ya da şehir merkezinde yer alan araç kiralama şirketleri ile de görüşebilirsiniz. Bunun bir alternatifi olarak taksi ile şehir içi dolaşım imkânını da değerlendirebilirsiniz. Ancak her yerde ve istediğiniz zaman taksi bulamamak sizi bazı zamanlarda zor duruma düşürebilir. Bu nedenle bütçenizi en iyi şekilde değerlendirerek Kapadokya’ya ulaşım ve şehir içi dolaşım için aşağıdaki iletişim numarasından daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Kapadokya turu detaylarını dert etmeden gönül rahatlığıyla tatilinizi geçirebilirsiniz.

Kapadokya Gezi Rehberi

Hayatınızda bir değişiklik isteyip deniz ve kumdan daha farklı bir tatil arayışı içerisine girebilirsiniz. Görsel bir şölenle tarihin derin kokusunu içinize çekmek istiyorsanız, Kapadokya’yı düşünmeye başlayabilirsiniz. Kapadokya hakkında bilmeniz gereken her şey tatilinizi etkilemektedir. Tatilinize nereden başlayacağınızı tam olarak kestiremiyor olabilirsiniz. Belki de yılın hangi zamanında daha iyi olacağını bilemiyorsunuz. Fakat karar vermenize yardımcı olabilecek bu yazıyı okuyarak daha net bilgiye ulaşabilirsiniz.

En güzel durumlardan biri de Kapadokya için yılın en iyi zamanı diye bir şeyin olmamasıdır! Kapadokya hava durumu yılın her zamanında bambaşka bir deneyim sunma garantisini size vermektedir. Tatilinizin zamanına göre çeşitli aktivitelerle geziler düzenlenebilmektedir. Güzel havanın tadını çıkarırken tarihi güzelliklerde kaybolmak istiyorsanız özellikle sonbahar/ilkbahar dönemlerini tercih edebilirsiniz.

Kapadokya oldukça geniş bir bölgeye yayılan ve her parçası gezilmeye değer bir tatil bölgesidir. Bu nedenle tatil süreniz boyunca her yeri gezemeseniz bile doğru bir planlamayla pek çok yeri keşfedebilirsiniz! Günümüzde turistik açıdan oldukça rağbet gören ve sizin de listenizde ilk sıralara koyabileceğiniz yerler arasında Ürgüp, Avanos, Göreme, Aynalı Kilise, El Nazar Kilisesi, Ihlara Vadisi, Yeraltı Şehri, Derinkuyu ve Güllüdere Vadisi sayılabilir. Göreme Milli Parkı ve Kapadokya hakkında kısa bilgiler edinebileceğiniz diğer yazıları da linklenmiş site üzerinden inceleyebilirsiniz.

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kapadokya Görülmesi Gereken Yerler

Kapadokya’ya gittiğinizde nereden başlayacağınızı henüz bilemiyorsanız, görmeniz gereken ilk beş yer sizinle bu başlık altında paylaşılıyor olacaktır. Kapadokya hakkında bilmeniz gereken her şey bu yazıda bulunabilmektedir!

Bizans döneminde Osiana olarak isimlendirilen Ürgüp, görmeniz gereken turistik yerlerin başında gelmektedir. Burası herkesin zihninde canlanan peri bacalarının yoğun olarak bulunduğu bölgedir. Özellikle Bizans döneminde Ürgüp, kaya kiliselerinin ve manastırların önemli bir dini merkezi olmuştur. Hristiyanlık tarihinin kökleri ve insanlık yaşamının önemli bir merkezi olarak görülmektedir. Kapadokya balon fiyatları için HTR Tour sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Peri bacalarından sonra Kapadokya gezilecek yerler listesinde bir diğer önemli yapı olan vadiler ikinci durağınız olacaktır. Özellikle Nevşehir Kapadokya vadileri arasında en bilinenlerden olan Ihlara Vadisi önerilen ikinci önemli mekândır. Ihlara Vadisi, 14 kilometrelik bir uzunluğa ve 120 metre derinliğe sahiptir. Bununla birlikte önemli mezar ve kaya oluşumlarının yer aldığı tarihi alanlardan birisidir. Fresk yapılarıyla ünlü birçok tarihi kilisenin yer aldığı vadinin ortasından akan Melendiz Çayı, tüm geziniz esnasında size eşlik edecektir.

Eğer Kapadokya’nın üstü kadar altı da sizi heyecanlandırıyorsa, sıradaki mekân Derinkuyu Yeraltı Şehri olarak karşınıza çıkıyor. Bizans döneminde kullanılan ve 50.000 insanın birlikte barınmasını sağlayan bu yeraltı şehrinin 8 katını gezmeniz mümkün. Yapıldığı dönemin şartlarının çok ötesinde geliştirilen havalandırma sistemleri ve sır dolu duvarlarıyla sizi kendinize hayran bırakacağına emin olabilirsiniz.

Kapadokya tatiline giden herkesin mutlaka deneyimlemek istediği aktivitelerden biri de çömlek yapımıdır. Tatilinizde siz de çanak çömlek yapımının doğduğu ve sanatın toprakla harmanlandığı bu eşsiz tarihin köklerine inmek isteyebilirsiniz. Bu durumda mutlaka Avanos bölgesini de ziyaret etmelisiniz. Peri bacaları, Zelve Vadisi ve Keşişler Vadisi ile birlikte Avanos tek başına bir kültür mekânı olmayı başarmış dense yanlış söylenmiş olunmaz. Aziz Simon’un 15 yıl boyunca dünyayla ilişkisini kestiği bu bölge, sizi her yanıyla etkilemeyi başaracaktır.

Kapadokya Zelve

Kapadokya Aktivite Turları

Zorlu arazileri ve ATV’leri seviyorsanız, ATV Tur imkanı ile şehri gezmeyi düşünebilirsiniz. ATV Turları saatlik ya da günübirlik olarak ücretlendirilebilmektedir. Tozu dumana katmak için ihtiyacınız olan şey biraz heyecan ve sınırsınız özgürlük!

Kapadokya gezintisi için tercih edebileceğiniz bir diğer aktivite turu ise At Turu’dur. Özel eğitmenler sayesinde ata binmeyi bilmeyen birinin dahi kolayca yapabileceği bu aktivite, grup halinde de tercih edilebilmektedir. Saatlik olarak ücretlendirilebilen At Turu ile Kapadokya’nın eşsiz tarihinde gerçek bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Tüm bu seçeneklerle birlikte, otelde düzenlenen çeşitli aktivitelere de katılım sağlayabilirsiniz. Özellikle kış dönemi yapılan tatillerde, otel aktiviteleri zamanını kaliteli geçirmek isteyenler için oldukça önemlidir. Eğlenceli ve kaliteli otel etkinlikleri için otelle görüşebilirsiniz. Güzel bir akşam yemeği ve yöresel bir eğlencenin bir otelden beklediğiniz şeyler olması normaldir. Kapadokya’nın her köşesinin bir tablo olduğunu düşünürsek, çayınızı yudumlarken en güzel manzarayı yakalamak en doğal hakkınızdır. Güzel bir çay ve eşsiz bir manzaranın bir aktiviteden beklenen olması mümkündür.

Kapadokya’daki tüm aktiviteler için verilen ücretler, dönemsel olarak değişiklik gösterebilmektedir. Fiyatlandırmanın pek çok faktöre bağlı olduğu ve fiyatların bir netlik ifade etmediği söylemek doğru bir yaklaşımdır. Ayrıca arz-talep değişimi, ekonomik faktörler ve döviz piyasası gibi pek çok neden, fiyatlar üzerinde farklılıklara neden olabilmektedir.

Kapadokya Hakkında

Kapadokya ATV Turu

Kapadokya Balon Turu

Kapadokya’da gezebileceğiniz pek çok tarihi mekân bulunsa da bazen farklı şeyler yapmak isteyebilirsiniz. Turistlere özel olarak düzenlenen ve zamanınızı daha kaliteli geçirmenizi sağlayan çeşitli aktivite turları da bulunmaktadır. Turistler tarafından en çok tercih edilen turlardan biri ise Balon Turu olarak gözükmektedir. Sabahın ilk saatlerinde başlayan bu aktivitede, balonlar 1500 metreye kadar yükselebilmektedir. Ayrıca güneşin doğuşunu izlemekte bu aktivitenin en güzel yanlarından birisidir.

Yaklaşık olarak 45 dakika-1 saat arasında süren bu aktivite, vazgeçilmez deneyimlerinizden biri olmaya adaydır. Fiyat açısından değerlendirildiğinde Mart-Nisan aylarında daha uygun bir ücretlendirme bulunmaktadır. Bu fiyatta, talebin arttığı Nisan-Eylül arası dönemler içinde değişiklik durumu vardır. Kapadokya’nın en güzel zamanının yaşandığı Eylül ayı ise bu deneyim için harika bir zamandır. Eylül ayında ya da başka bir vakitte Balon Turu deneyimini yaşayabilirsiniz.

Kapadokya Balon Turu

Kapadokya Tatil Seçenekleri

Nevşehir Kapadokya birçok tarihi yapıyı içinde barındırmasının yanında, her mevsim gezilmeye uygun olan turistik alanlardan birisidir. Yılın hangi döneminde olursanız olun, Kapadokya’da gezmek için uygun yerler olduğunu söyleyebiliriz. Eğer Kapadokya tatilinizi kış aylarında yapmayı planlıyorsanız, mağara otellerde kendinize güzel bir tatil ayarlayabilir ve kaldığınız yerin tadını çıkararak otelin imkânlarından faydalanabilirsiniz. Gün doğumunda ve gün batımında Kapadokya’nın mükemmel manzarası ve havasıyla ciğerlerinizi doldurabilirsiniz. Bununla birlikte kış dönemi tatilinizde Avanos’a giderek çömlek yapmayı deneyebilirsiniz. Avanos çarşısında neredeyse her dükkânda çömlek yapımı ve ayrıca çarşıda rahatça alışveriş gerçekleştirimi mümkündür.

Elbette havaların ısınmasıyla birlikte Kapadokya tatiliniz için çok daha fazla seçenek oluşacaktır. Özellikle tur olarak düzenlenen çeşitli aktivitelerin sıcak havalarda yapılmasının daha uygun olmaktadır. Örneğin Balon Turu, yüksek irtifada, erken bir saatte gerçekleşmektedir. Balon Turları yaklaşık olarak 45-65 dakika arası sürdüğü için sıcak havalarda yapılması daha kolay olacaktır. Aynı şekilde vadileriyle ünlü olan bölgeleri ve peri bacalarını da yaz aylarında gezmeyi tercih ederek daha konforlu bir tatil programı oluşturabilirsiniz.

Kapadokya için tatil seçeneklerinizi belirleyebileceğiniz bir diğer kısıt ise zamandır. Düzenlenen çeşitli turlar sayesinde Kapadokya içinde size uygun olan zamanda hazırlanan turlara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. İster balayı için bir haftalık tatil, ister küçük bir kaçamak için iki günlük tatil fırsatlarını aşağıdaki siteden inceleyebilirsiniz.

Kapadokya Tatil Turları

Kapadokya hakkında bilmeniz gereken her şey için yazının devamını okuyabilirsiniz. Siz gezinizin için hazırlanırken diğer detayların önceden düzenlenmesini isteyebilirsiniz. Bu durumda tur fikri sizin için en iyi seçenek olacaktır. Kapadokya hakkında bilgi için HTR Tour sitesi üzerinden, isteklerinize göre detaylı bir araştırma yapabilmeniz mümkündür. Gidiş ve dönüş tarihlerinizi, fiyat beklentinizi ve tur bölgenizi belirleyerek size uygun olan seçenekleri kolayca inceleyebilirsiniz.

HTR Tour tarafından düzenlenen tur seçenekleri Kırmızı/Mavi/ Yeşil Tur alternatifleridir. Kırmızı Tur için belirlenen rotada Hayal Vadisi, Paşabağları, Açık Hava Müzesi ve Çanak atölyesini ziyaret edebilirsiniz. Güzel bir öğlen yemeğinin ardından gününüze Uçhisar Kalealtı ve Göreme Panorama noktaları ile devam ederek turunuzu noktalayabilirsiniz.

Eğer ‘Ben yeraltı şehrini görmeden dönmem!’ diyorsanız, o zaman ikinci seçenek olan Mavi Tur tercih etmeniz tavsiye edilir. Yeraltı şehrinde yapacağınız 3 kilometrelik bir yürüyüşün ardından Kızılçukur vadisine geçebilirsiniz. Çavuşin Köyü rotası üzerinden devam eden turda, Güvercinlik Vadisi ile gününüzü noktalayabilirsiniz.

Yeşil Tur ile birlikte ise, Ihlara Vadisi’nde güzel bir yürüyüşle güne başlayabilirsiniz. Belisırma Köyü, Selime Manastırı ve Yeraltı şehri ile birlikte Kapadokya’nın en güzel noktalarında anılar biriktirebileceksiniz. Farklı rota ve fiyat imkânlarından yararlanarak, görmek istediğiniz noktalara en çok uyan turu tercih edebilirsiniz. Tur fırsatlarını görüşmek, gelecek turda yer almak ve Kapadokya hakkında bilgiler öğrenmek isterseniz hemen iletişime geçebilirsiniz!

Kapadokya Hakkında

Kapadokya Derinkuyu Yeraltı Şehri

Kapadokya Tatil Otelleri

Bir yeri gezerek keşfetmek istediğinizde güzelce dinlenmek ve keyifle konaklamak önemli bir durumdur. Ayrıca Kapadokya tatilinizin keyifli, eğlenceli ve tatlı bir yorgunlukla geçebilmesi için otel seçiminizde tercihlerinizi öncelik haline getirmeniz gerekmektedir. Tatilinizi kış dönemine getirerek Kapadokya’da bir kış tatili planlamak isteyebilirsiniz. Dolayısıyla otelde geçireceğiniz zaman daha uzun olacağı için otel seçimi daha önemli olacaktır.

Kapadokya otellerinin en güzel yanı, kaldığınız mekânda dahi Kapadokya’nın özel coğrafyasından bir parça bulabilmenizdir. Eğer sizler de otelde dinlenirken bir yandan Kapadokya’nın ruhunu hissetmeye devam etmek isterseniz Kapadokya hakkında kısa bilgi içeren bu yazıyı inceleyebilirsiniz.

Aradığınız otelin size unutulmaz bir balayı deneyimi yaşatmasını istiyor olmanız gayet normaldir. O zaman MDC Hotel’in sizin için en uygun seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Masalsı dekorasyonu, geleneksel mimarisi ve sınırsız hizmetiyle istediğiniz her şeyi bu otelde bulabilirsiniz. Ailenizdeki hayvan dostlarınızı da ağırlamaktan keyif duyan bu otelde kendinizi evinizde gibi hissedeceğinize emin olabilirsiniz.

Kendinizi bir filmde gibi hissetmek istiyorsanız, sizin için bir diğer öneri olan Golden Cave Otel’i tercih edebilirsiniz. Bu otelde taş mimari nazik bir dekorasyonla sizinle buluşturulmaktadır. Ayrıca birçok oda seçeneği ile keyifli bir tatil geçirebilirsiniz. Şöminenin sıcaklığı, geleneksel dokuların masalsı hisleriyle tatilinizden keyif alacağınız en güzel mekânlardan biri olduğunu söyleyebiliriz.

‘Kıymetli zaman’ mottosunu kendisine vizyon kabul eden ve zamanınızın değerini bilen bir diğer özel öneri ise Zeydem Suites’tir. 150 yıllık bir Rum konağından dönüştürülen bu eşsiz otelde kuru temizleme, serpme kahvaltı ya da otopark gibi pek çok hizmetten faydalanabilirsiniz. Müşterisini düşünen ve keyifli zamanın kıymetini bilen bu otelde, en keyifli kahvenizi yudumlayacaksınız.

Örnek verilen otellerle birlikte Kapadokya bölgesinde ihtiyaçlarınıza yönelik olarak hizmet veren birçok otel bulunmaktadır. Kapadokya, aile işletmelerinden büyük otel zincirlerine kadar farklı tercihlere sahip olabileceğiniz bir alandır. Bütçenize ve isteklerinize göre birçok otel seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

Kapadokya Hakkında

Zeydem Hotel

Kapadokya Tatil Fiyatları

Geziniz için heyecanınızı çantanıza attıysanız sıradaki düşüneceğiz şey muhtemelen bütçe olacaktır. Kapadokya, turistik bir bölge olmasından kaynaklı olarak en çok tur düzenlenen önemli şehirlerden birisidir. Piyasa incelendiğinde bir tur şirketi ile tatile gitmenin daha hesaplı bir seçim olabileceği söylenebilmektedir. Bütçe durumu söz konusu olduğunda sunulan fiyatlar pek çok başka faktöre bağlıdır. Bu nedenle fiyatların sürekli değişikliğe uğrayabileceğini hatırlatmakta fayda vardır. Yaptığınız tatil araştırmalarında dönemlere göre farklı fiyatlarla karşılaşabilmeniz mümkündür.

Tatilinizden beklediğiniz kaliteye ve imkânlara göre fiyatların farklılık gösterdiği farklı tur seçeneklerinin olduğu söylenebilir. Kapadokya tatilinizi en uygun fiyat ve kaliteli bir deneyimle gerçekleştirmek için HTR Tour tarafından düzenlenen seçenekleri inceleyebilirsiniz. Kapadokya, gezilebilecek pek çok tarihi ve doğal alana sahiptir. Bundan dolayı sahip olabileceğiniz en kaliteli tatil, planlanmış olan tatil olacaktır. Tur seçenekleri de işte tam bu kısımda devreye girer. Sizin için planlanan kaliteli tatil fırsatları ve macera dolu bölge turları ile doğru tatil fırsatını yakalayabilirsiniz. Araştırmanız sırasında Kapadokya evleri hakkında bilgi de edinebilirsiniz. Kapadokya hakkında bilinmesi gerekenler ve güncel fiyatlandırmalar için HTR Tour internet sitesini inceleyebilirsiniz. Tatilinizden beklentilerinize göre sizin için özenle düzenlenen turlarda, farklı rota imkânları bulabilirsiniz.

Leave A Comment