Ürgüp Otelleri

Kapadokya bir hazine misali bizler tarafından keşfedilmeyi bekleyen bir güzellik. Görülmeye değecek tarihi ve doğasıyla gezmeye doyamayaağınız bir yerdir. Özellikle de Kapadokya’nın Ürgüp bölgesi söz konusu değerler arasından en önemlisidir diyebiliriz. Ürgüp’te gezilecek kiliseler, manastırlar ve vadiler bizleri keşif için bekliyorlar. Tabii Ürgüp’e gittiğinizde kalacak yere de ihtiyaç duyacaksınız. Bundan dolayı da sizleri Ürgüp Otelleri hakkında bilgilendireceğiz.

 

Ürgüp Hakkında

Kapadokya’nın en büyük yerleşim yerlerinden biri olan Ürgüp, Nevşehir merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıktadır. Pek fazla Peri Bacası’nın bulunmadığı bu yer Kapadokya’nın en önemli Peri Bacaları’ndan Üç Güzelleri bünyesinde barındırmaktadır. Bizans döneminde dini merkez olduğu için çok önemli bir yerdir. Bizans, Roma, Selçuklu ve Osmanlı gibi önemli imparatorluklara ev sahipliği yapmıştır. İçi oyulmuş kayalar ve bu kayaların içerisine inşa edilmiş yerleşim yerleriyle karşılaşacaksınız. Ürgüp, aynı zamanda da Kapadokya’nın gece hayatı konusunda da en hareketli yeridir. Kayadan oyma barları, şarap evleriyle turistlerin ilgisini çeken bölgelerden biridir.

 

Ürgüp Gezilecek Yerler

Temenni Tepesi

Ürgüp’ün tam da merkezinde yer alır. Kayadan oluşan tepe, ismini zirvede bulunan bir türbeye çaput bağlayıp dilek dilenmesinden dolayı almıştır. İsim, çok uzun yıllardır kullanılmakla birlikte, Sümerce metinlerde sık sık rastlanır.

Mazı Yeraltı Şehri

8 kattan oluşan Mazı Yeraltı Şehrine girmek için 4 farklı giriş kullanılıyor. Şehrin giriş katında ahırlar vardır. Tahminen 6000 kişinin yaşadığı yerde geçim kaynağı hayvancılık diye biliniyor. Aynı zamanda da depo, mahzen, oturma alanı ve banyo da mevcut. Söz konusu yeraltı şehri, Kapadokya’daki diğer yeraltı şehirleri gibi mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biridir.

Üç Güzeller

Adına Üç Güzeller dediğimiz Peri Bacaları, iki büyük ve bir küçük Peri Bacasından oluşuyor. Yani anne, baba ve çocuk. Kapadokya’da en çok fotoğrafı çekilen yerdir burası. Aynı zamanda da diğer Peri Bacaları’ndan farklı kılan şeyse Üç Güzeller’in şapkalı olmasıdır.

Ürgüp’te Ne Yenir?

Kapadokya bölgesi sadece doğası, tarihi yerleri ve Peri Bacaları’yla meşhur bir yer değildir. Bu bölgenin yemekleri de aynı zamanda gittiğinizde mutlaka tatmanız gereken, tadı damağınızda kalan lezzetlerdir. Özellikle de Ürgüp yemekleri tad olarak hafızanızdan asla silinmeyecek kadar lezzizdir. Peki Ürgüp’e gittiğiniz zaman hangi yemekleri yemelisiniz?

Testi Kebabı, Kayısı Dolması, Çömlek Fasulyesi, Sütlü Çorba, Nhutlu Yahni, Gendime, Düğü Çorbası bu lezzetlerden birkaçı. Aynı zamanda Dolaz, Ayva Dolması, Ağpakla, Soğanlama, Dıvıl ve Sızgıt’da mutlaka tatmanız gereken yemekler arasındadır.

Ürgüp Otelleri

MDC Hotel

Ürgüp, Kapadokya’nın en değerli yerlerinden biridir. Bundan dolayı da buraya gelen turistlerin bazıları Ürgüp’te kalmayı tercih etmektedir. Kapadokya’nın diğer bölgelerinde olduğu gibi Ürgüp’te de birçok hotel mevcut. Sizler için en uygun hotelin MDC Hotel olduğunu da söylemeden geçemeyiz. MDC Hotel’de kaldığınız sürede aynı zamanda Kapadokya’daki aktivitelerinizi arttırmak istiyorsanız MDC Hotel‘in kendi bünyesinde düzenlediği aktivitelere de katılabilirsiniz. Mağara otel konseptindeki odalarının ferah yapısı , otelin temizliği, mükemmel hizmet ve personelin ilgili ve yardımsever tutumu ile sizlere bir otelde aradığınız özelliklerin daha da fazlasını sunuyorlar.

 

Golden Cave Suites

 

Geçmiş zamanlarda yaşam alanı olarak kullanılan bir yerdi. Günümüzde ise bir hotel olarak hizmet vermektedir. Hotelin odalarında bulunan kayaları altın renkli ve desenli olmasının yanı sıra söz konusu odalara ”Golden” ismi verilmiş. Güzel bir manzaraya sahip olan teraslarında ise gün doğumu ve batımını izlemeniz mümkün.

 

Kayadibi Cave

 

Kayadibi Cave, Kapadokya’nın en büyük değerlerinden biri olan Mazı Yeraltı Şehrine yaklaşık 20 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde konumlanmaktadır. Misafirlerine 8 oda sunan Kayadibi Cave, Superior Kraliçe Yataklı odaları mevcut.

 

 

Leave A Comment